Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Na žalost, nisam. Na solo mašinama mi se nekako VirtualBox najbolje pokazao (mada ima i on svojih bubica), za male timove i generalno za manje firme definitivno VMware ESX, a za veće sam imao kontakta sa IBM-ovom virtuelizacijom, pošto smo IBM partneri i dosta naših klijenata je još od devedesetih vozilo RS/6000, AIX itd, pa je to bio neki prirodni put "evolucije". Ali taj deo sa administracijom IBM-ove virtuelizacije ionako nije moj fah, tako da tu nemam neko dublje znanje.

 

Ima Xen na papiru već u startu nekih prednosti, poput direktne podrške za ARM, Power, MIPS procesore itd, jer je podrška direktno u kernelu, što VMware neće još da podrži. Tako da je za neke primene trka već u startu odlučena. Mada, to može sad naopačke da se okrene kad krenu firme više da razmišljaju od energetski efikasnim serverskim centrima baziranim na 64-bitnim ARM procesorima - HP već ima svoj Moonshot. Verujem da ni ovima u Intelu više nije nimalo prijatno.

IBMov powerVM radi samo na njihovim POWER masinama i podrzava samo AIX i LINUX. Ipak virtualizacija je ugradjena u samu masinu za razliku od vmwarea i hypre-v koji zahtevaju instalaciju hypervisora. 

Link to comment

IBMov powerVM radi samo na njihovim POWER masinama i podrzava samo AIX i LINUX. Ipak virtualizacija je ugradjena u samu masinu za razliku od vmwarea i hypre-v koji zahtevaju instalaciju hypervisora. 

 

Naravno, ali ti je potrebno zbog istog razloga - sa VMwareom ne možeš da "virtuelizuješ" postojeću Power mašinu sa npr. AIX-om 5.3.

Link to comment

Ali jedna od glavnih stvari jeste to da se uvede jedan apstraktni još nivo između hardvera i softvera, te se tako određeni nivo hw administracije prebaci na sw administraciju. Recimo, provajderima za klijenta ili firmama generalno treba za nekog zaposlenog još jedna mašina - kreiraš mu VM bez da moraš da obezbediš (i čekaš) novi hardver. Ne treba ni svakome 500 gigaherca i terabajta za neki posao - daš mu onoliko megaherca i megabajta koliko mu je potrebno za taj posao. Kad se završiš, ubiješ tu VM bez da imaš džank hardver. Ili preseliš VM na drugi server - danas je to moguće uraditi i bez gašenja VM-a.

Ili obratno, kad nije potrebno da više VM-ova deli/radi na jednom hardveru, nego kad jedna VM mora zbog snage i skaliranja da radi na više servera - instaliraš jednu VM sa serverskim OS-om iznad toga i vozi; kad ti zatreba za nju veća snaga, dogradiš ispod hardver i u ovom VM-u samo doštikliraš da ima više procesora/jezgara ili memorije, eventualno reboot i ideš dalje - minimalni offline. Nema ništa sa se reinstalira, seli na drugi server, rekonfiguriše itd.

 

Uz rizik da ispadnem glup, moram da pitam čemu taj koncept služi, tj. da novozaposlenom napraviš VM, a da mu nigde ne dodeliš tastaturu, miša i monitor, ja sam se zajebavao sa egzotičnim zahtevom, gde je lik tražio da mu jedna VM opslužuje čitavu mrežu, a druga VM omogućuje zaposlenom da divlja, odnosno da resetuje tu VM mašinu po njegovoj poterbi i to je čak imalo neke logike.

 

Meni je taj čitav koncept VM-a i dalje krajnje apstraktan.

 

Ovaj deo sa mašinama koje ne zahtevaju fizičko radno mesto mi je savršeno jasan.

Link to comment

Ili mu kupis neku krsinu od laptopa da se nakaci preko mreze.

 

Print server, fileserver, razne aplikacije, stednja na licencama (npr. kupis visio samo za jednu masinu pa se na nju svi kace koji hoce nesto da urade...). Umesto da upgradujes i kupujes nove kompove non-stop ti samo upgradujes jednu masinu, na nju mogu da se nakace i sa najgore krsine koju si nasao bacenu na tavanu.

Link to comment

Uz rizik da ispadnem glup, moram da pitam čemu taj koncept služi, tj. da novozaposlenom napraviš VM, a da mu nigde ne dodeliš tastaturu, miša i monitor, ja sam se zajebavao sa egzotičnim zahtevom, gde je lik tražio da mu jedna VM opslužuje čitavu mrežu, a druga VM omogućuje zaposlenom da divlja, odnosno da resetuje tu VM mašinu po njegovoj poterbi i to je čak imalo neke logike.

 

Meni je taj čitav koncept VM-a i dalje krajnje apstraktan.

 

Ovaj deo sa mašinama koje ne zahtevaju fizičko radno mesto mi je savršeno jasan.

 

Štednja u hardveru (i softveru), jer prebaciš to na VM softver. Dovoljno ti je da imaš mašinu sa gigabitnom mrežnom kartom (pa makar to bio i "pentijum 4") na kojoj može da radi recimo rdesktop. I to će sve da radi brže nego da je instalirano lokalno na tom kršu. A tamo na tom centralnom mestu si obezbedio bolji/brži storage, centralizovani backup svega (a ne da razmišljaš da li će se Pera Perić setiti da bekapuje nešto), hlađenje, UPS, može prema potrebi da se skalira (u oba smera), osigura, klonira itd. Ne daj bože nešto rikne na tom VM-u, prosto podigneš klon koji su već napravio po instalaciji - nema čekanja, zajebancije, detekcije. Hardver je takođe u dobroj meri apstrahovan kroz potpuno isti set drajvera, tako da ni selidba VM-ova među serverima ne bi trebalo da okida čak ni zahtev za ponovnom aktivacijom licenci.

To nije optimalno rešenje za sve firme, naravno. Ali tamo gde se čačkanje, razvoj i slični poslovi (IT relativno često) i gde je organizacija izvedena kroz manje timove, to je super fleksibilnost.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

imam problem sa usb portovima. stalno mi se desava da se odjednom diskonektuju divajsi koji su prikaceni na komp pa se posle 10ak sekundi vrate ili se vrate kad ih izvadim pa ubacim ponovo. desava mi so to i sa portovima na kucistu, ali cesce sa portovima koji su na monitoru. kako to da resim?

Link to comment

ako se "odjednom diskonektuje" vise njih, mozda ti vuku previse struje iz kompjutera. pokusaj da smanjis broj usb divajsova, ili jos bolje nabavi usb hub (sa nezavisnim napajanjem) i tamo ih okaci.

 

btw ozbiljno to shvati, jer slabo sta moze da syebe externi usb hard drajv kao sto je gubitak struje usred pisanja

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Koji mi je djavo sa monitorom? Samo crni ekran a lampica sija kao da radi, onda ga ugasim pa upalim (na dugme na monitoru) i on radi 5sec i opet crno (a lampica sija i dalje). Prosle ili pretprosle godine, sam ga nosio u servis ali se ne secam sta su radili :isuse:. Znam da sam probao stari CRT monitor jer sam tad prvo mislio da je do kompa, ali se ispostavilo da je valjda bila graficka pred riknjavanjem pa je "peckala" monitor previse (valjda ovaj noviji TFT bio osetljivi, sta li?). U medjuvremenu sam kupio novi komp i nisam imao ovih problema.

Link to comment

malopre sam prvi put nakon kupovine kompa (imam ga 3 godine) otvorio kuciste da ga malo ocistim posto sam cuo kako neki kuler onako ubrzava pa smanjuje brzinu i tako stalno. ne uvek, ali cesto. otvorio sam kuciste i lagano obrisao kuler na kucistu, ploci i na grafickoj kartici. sad komp krece da se pali, cuje se ono "bip" kad dize sistem ali na monitoru nista. upali se lampica i onda posle nekog vremena udje u power saving mode. jednom kad sam palio cule se bip 3 puta, ocigledno nesto nije bilo u redu, ali posle toga je, cini mi se, svaki put podigao sistem, jedino je ovo problem. nista unutra nisam cackao, ne razumem u cemu je problem. hitno mi treba pomoc.

Link to comment

Ti signali su u zavisnosti od proizvođača znak da nešto nije u redu.Jel ti sve povezano?Meni je na starom kompu jedan bip značio da tastatura nije uključena.Proveri sve ponovo.Otvori pa uključi vidi da li sve leži ok npr grafika i memorija

 

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Link to comment

sad se desava da se kompjuter pali normalno, isto i monitor, krece da dize windows i odjendom monitor udje u power saving mode. help!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...