Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Sad valjda sav hardver podržava Vt-d.

 

Ja sam pokušavao da se igram sa Citrix Xen-om, naslušao sam se bajki o njemu, ali nigde nisam uspeo da ga nateram da proradi, uključujući i neki dobar Asusov server, veoma je izbirljiv izgleda.

 

Da li si njega probao, zanimaju me iskustva.

Na žalost, nisam. Na solo mašinama mi se nekako VirtualBox najbolje pokazao (mada ima i on svojih bubica), za male timove i generalno za manje firme definitivno VMware ESX, a za veće sam imao kontakta sa IBM-ovom virtuelizacijom, pošto smo IBM partneri i dosta naših klijenata je još od devedesetih vozilo RS/6000, AIX itd, pa je to bio neki prirodni put "evolucije". Ali taj deo sa administracijom IBM-ove virtuelizacije ionako nije moj fah, tako da tu nemam neko dublje znanje.

 

Ima Xen na papiru već u startu nekih prednosti, poput direktne podrške za ARM, Power, MIPS procesore itd, jer je podrška direktno u kernelu, što VMware neće još da podrži. Tako da je za neke primene trka već u startu odlučena. Mada, to može sad naopačke da se okrene kad krenu firme više da razmišljaju od energetski efikasnim serverskim centrima baziranim na 64-bitnim ARM procesorima - HP već ima svoj Moonshot. Verujem da ni ovima u Intelu više nije nimalo prijatno.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

metno (zapravo metno drugar na moj komp) na hp elite 8540w, u koji sam dodao jedan 120gb SSD, a umesto CDa, stavio fabricki HDD od 500gb, na 7200rpm. posle par neispravnih .dmg i boot loadera, 6-7 instalacija, mnogo kextova i dva dana drkanja 98 posto mountain liona radi. ne radi hibernacija, wifi i desni usb 3.0 ulazi. ovo poslednje bi mi jedino zaista dobro doslo. 

 

inace, ovo drkanje sam preduzeo, osim zbog golih zenski, zbog final cuta. 

 

da, i dalje tvrdim da nije nista bolji od ediusa, ali posto vec dve i po godine radim s njim na poslu, malko sam se naviko.

Link to comment

inace, ovo drkanje sam preduzeo, osim zbog golih zenski, zbog final cuta. 

 

Jel' radi? Meni je bio lepo radio, tj. ljudima zbog kojih sam čitavu akciju bio napravio.

Link to comment

metno (zapravo metno drugar na moj komp) na hp elite 8540w, u koji sam dodao jedan 120gb SSD, a umesto CDa, stavio fabricki HDD od 500gb, na 7200rpm. posle par neispravnih .dmg i boot loadera, 6-7 instalacija, mnogo kextova i dva dana drkanja 98 posto mountain liona radi. ne radi hibernacija, wifi i desni usb 3.0 ulazi. ovo poslednje bi mi jedino zaista dobro doslo.

 

inace, ovo drkanje sam preduzeo, osim zbog golih zenski, zbog final cuta.

 

da, i dalje tvrdim da nije nista bolji od ediusa, ali posto vec dve i po godine radim s njim na poslu, malko sam se naviko.

Ih pa mogla bi firma da se otvori za neki mek da ga nosiš kući ;-) .Mislim da su dokazali da mogu da ti veruju!

 

send from WC šolja by BVK

Link to comment

Jel' radi? Meni je bio lepo radio, tj. ljudima zbog kojih sam čitavu akciju bio napravio.

 

radi final cut x. mislim, na startapu prijavi da mu je potreban maverick, al onda se podigne, radi i renda. compressor takodje. jedna verizija fc7 koju sam skinuo ne radi, al kontam da ce neka druga raditi. keep you posted.

Link to comment

Hoće da kaže da je to virtuelizacija na nivou hardvera (BIOS-a), tu se kolju Sphere i Xen, mada i Microsoft ima neku, nisam probao, pa se na nju kače OS-ovi, za razliku od standardne (recimo VMware), gde ide prvo OS, pa onda VM, pa onda razni OS-ovi.

 

Ova prva iz je iz očiglednih razloga bolja, ali je hardverski zahtevnija.

 

У ствари, ту је сад питање колико је то онда уопште виртуелна машина... то му дође више мултисистемски рад. Као што у правом мултитаскингу машина може паралелно да извршава више програма, тако овде може да тера више оперативних система истовремено. Свако има илузију да има целу машину за себе. Целу? Не баш целу...

 

Aj ne zajebavaj, pa to znam i ja, a IT mi nije struka... :lolol:

 

Ма да, то су стари историјски појмови.

 

Не знам ни ја шта значе, и боли ме ћошак. Сваке године измисле педесетак таквих ствари, прескочио сам их већ на стотине и нисам претрпео никакву штету. Ваљда сам довољно матор у струци да потребне вести саме нађу пут до мене, а струготина сама спада.

Link to comment

У ствари, ту је сад питање колико је то онда уопште виртуелна машина... то му дође више мултисистемски рад. Као што у правом мултитаскингу машина може паралелно да извршава више програма, тако овде може да тера више оперативних система истовремено. Свако има илузију да има целу машину за себе. Целу? Не баш целу...

 

 

Pa da, ali to nije za desktop primenu - da tako stalno guest sistem(i) rade paralelno sa host sistemom u podlozi. Za desktop je to dovoljno da se nešto proba ili eventualno (ako je hw baš jak - trpaju danas svašta ljudi u kućište) ako je potreban neki laki serverčić na drugom OSu, onda može. Procesori (sem onih najjeftinijih) podržavaju virtuelizaciju, memorija je jeftina i lepo to odrađuje, jedino je disk koliko toliko usko grlo, kao i grafika (dokle god VM definiše samo jedan univerzalni tip grafičke koja ne može da iskoristi sve prednosti cele lepeze grafičkih koje leže u podlozi). Mada i disk može da se eliminiše, jer možeš VM-u da daš ekskluzivni pravi hard disk, umesto da kreira virtuelni hdd kao fajl na OS-u hosta. Ili da imaš neki brži raid, onda nije disk neki problem.

 

Ali za neke druge primene ima prednosti. Možeš da imaš gamu VM-ova sa različitim operativnim sistemima i instaliranim programima na jednom te istom hardveru, što dobro dođe za developere kad treba da isprobaju da li nešto korektno radi na različitim platformama. Ne moraju sve VM da rade paralelno - pališ i gasiš ih prema potrebi. I za cele mašine možeš da uradiš snapshot (i hijerarhijski, kao branch projekata u CVS/SVN-u) pa na jedan klik možeš da vratiš celu mašinu u neko od prethodnih snimljenih stanja.

Ali jedna od glavnih stvari jeste to da se uvede jedan apstraktni još nivo između hardvera i softvera, te se tako određeni nivo hw administracije prebaci na sw administraciju. Recimo, provajderima za klijenta ili firmama generalno treba za nekog zaposlenog još jedna mašina - kreiraš mu VM bez da moraš da obezbediš (i čekaš) novi hardver. Ne treba ni svakome 500 gigaherca i terabajta za neki posao - daš mu onoliko megaherca i megabajta koliko mu je potrebno za taj posao. Kad se završiš, ubiješ tu VM bez da imaš džank hardver. Ili preseliš VM na drugi server - danas je to moguće uraditi i bez gašenja VM-a.

Ili obratno, kad nije potrebno da više VM-ova deli/radi na jednom hardveru, nego kad jedna VM mora zbog snage i skaliranja da radi na više servera - instaliraš jednu VM sa serverskim OS-om iznad toga i vozi; kad ti zatreba za nju veća snaga, dogradiš ispod hardver i u ovom VM-u samo doštikliraš da ima više procesora/jezgara ili memorije, eventualno reboot i ideš dalje - minimalni offline. Nema ništa sa se reinstalira, seli na drugi server, rekonfiguriše itd.

Link to comment

od pre 7 dana mi pukne veza cim startujem fejsbuk. dan pre toga mi se instalirao novi itunes i icloud. cuo neko, dal to ima veze? ili mozda neko ima ideju o cemu se radi?

Link to comment

Не знам ни ја шта значе, и боли ме ћошак. Сваке године измисле педесетак таквих ствари, прескочио сам их већ на стотине и нисам претрпео никакву штету. Ваљда сам довољно матор у струци да потребне вести саме нађу пут до мене, а струготина сама спада.

 

Živa istina. Imam utisak da zle korporacije prvo smišljaju skraćenice, a potom tehnologije i onda počinju da ih (skraćenice) vrlo agresivno promovišu. Veći deo otpadne veoma brzo, kad se ispostavi da su te revolucionarne ideje u stvari promašaj, neke prežive, ali ljudi koji žele da budu u toku moraju da pamte sve te gluposti. Meni su u glavi (i ne uspevam nikako da ih izbacim) još uvek neke promašene budalaštine iz prošlosti, koje je tada svako ko drži do sebe morao da poznaje (na primer Rambus memorija).

 

Bile su čitave zajebancije na tu temu, plug and pray, SCSII - System Can't See It...

Link to comment

Živa istina. Imam utisak da zle korporacije prvo smišljaju skraćenice, a potom tehnologije i onda počinju da ih (skraćenice) vrlo agresivno promovišu. Veći deo otpadne veoma brzo, kad se ispostavi da su te revolucionarne ideje u stvari promašaj, neke prežive, ali ljudi koji žele da budu u toku moraju da pamte sve te gluposti. Meni su u glavi (i ne uspevam nikako da ih izbacim) još uvek neke promašene budalaštine iz prošlosti, koje je tada svako ko drži do sebe morao da poznaje (na primer Rambus memorija).

 

Misliš, poput razlika između Texas Instruments procesora 010 i 020 kod TIGA kartica? :lol:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...