Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

baksuz sam. nijedna mera spasavanja nije pomogla, cak ni zamrzivac. sto me jos vise muci, secam se otprilike trecine stvari koje su na hardu, tako da sada ostaju ona pitanja - koliko uzimaju ovi sto se hvale da mogu da sacuvaju podatke (vidim na netu cifre od 20 hiljada, to svakako ne dolazi u obzir) i da li ce me neko cimati jer je pdf,cbr,avi, mp3, flac i ostala piraterija?

Nemam pametan savet da ti dam, ali da ti uputim pismo podrške. Ja sam tako bio mag za spaljivanje CD drajvova, na svim mašinama koje sam imao, ikad. Kompletno drugačija mašina, sve promenjeno - CD samo umre. Na ovoj poslednjoj ploči sam ubio dva pre nego što sam uzeo USB drive, a onda su srećom CD/DVD drajvovi otišli u prošlost.
hvala na podrsci :) iste sam probleme imala sa cd/dvdovima, ali mislim da su riknjavali od upotrebe pretereane. a neke od kao vaznih osamstopetsto rezanaca drzim u zamrzivacu koji je ionako prazan. kad se setim da neki postoji i izvadim ga, radi normalno, zamisli.
Jbg, kreni da kupuješ poveće fleševe :DDosad mi se nije desilo nijedan da ugine.Jbg, možda si samo baxuz.
kupila juce fles od 32 giga. ali nema to mnogo vajde, napunicu ga za nedelju dana :P
Možda električne instalacije ne valjaju a nemaš ups. Možda su naponi u mreži šetali suviše gore dole. Meni je tako riknuo jedan hard 1999. A možda si samo baksuz.Ja sam za spasavanje koristio stari File Scavenger (najnovija verzija je 4). Ovde ti je spisak open source alternativa:http://alternativeto...file-scavenger/Naravno, prvo pravilo je da na taj disk ništa više ne upisuješ, kako bi povećala procenat uspešnosti detektovanja podataka.
imam upsove kao da drzim bolnicu u radnoj sobi, sigurno nije to. probala i scavangera, nista.
Testiraju seriju pa kupe dobru, to rade i ostali brand name proizvođači. Problem nastaje kada hard kupuješ odvojeno, onda kako ti se zalomi. To ne treba da te čudi, kvalitet hardova (i ostale gvožđurije) ne može biti isti kao pre dvadeset pet godina kada se prodavalo par miilona računara godišnje i danas sa preko milijardu PC računara u upotrebi .btw. kada ti na novom meku rikne hard (ili jednostavno poželiš veći) to možeš uraditi samo u ovlašćenom servisu po appleovim popularnim cenama. :D
znam da je neverovatno, ali mi za ovih dve decenije riknuo samo jedan (unutrasnji) hard i na pc-ju i na meku. moj mek spasitelj je uspeo da nadje zamenu za relativno male pare i sve sam uradi :)
Link to comment
iako se na pisiju ponasam ko najveca picajzla i osidijevac, kopiram po par fajlova najvise u isto vreme, ukljucujem ih i iskljucujem po peesu, cuvam ih sve na posebnoj, zatvorenoj polici, brisem prasinu, pazljivo ih stavljam na samo jedno mesto kad ih ukljucujem u posebno odredjeni usb u koji se ne ukljucuje nista drugo, proveravam na viruse... razlicite su marke u pitanju, ovaj poslednji je verbatim, ali medju zrtvama ima i wdova i jos nekih. koristim ih samo na pisiju.
mnogo si ih razmazila. upotrebi ruski metod : nista na silu uzmi veci cekic. moze biti previse razloga ukljucujuci i nacin na koji ih povezujes na pc. pre izvesnog vremena sam postovao linak za stvarcicu koju koristim vec par godina prilikom prikacinjanja eksternih hdd-ova. prvi case koji sam kupio za eksterni hdd je crkao i sa sobom ubio i hdd. od tada samo ovo. do sada je sve u zivotu. nije lose da particionises vece hdd-ove i bar jednom u par meseci testiras povrsinu ako ih puno koristis. uz to program whereisit pomaze da znas sta je bilo na hardu. posto vidim da su u pitanju vazni podaci, nakon veceg kopiranja skeniras disk sa whereisitom, pa ako hard crkne, ostaje ti spisak svega sto je na hardu, a ukoliko imas vise hardova ili dvd-ova sa podacima pomaze da nadjes na kom hdd-u ili dvd-u se nalazi ono sto ti treba pre nego sto zaronis u arhivu. naravno, postoji puno programa koji rade istu stvar....poslednjih godina sam imao prilike da vidim veliki broj hdd-ova kojima crkava mbr (master boot record).drugar je uvek kupovao sva ista najveca hdd-a na trzistu. ako jednom otkaze elektronika, moze da prebaci ploce na drugi i spase podatke.
Link to comment
drugar je uvek kupovao sva ista najveca hdd-a na trzistu. ako jednom otkaze elektronika, moze da prebaci ploce na drugi i spase podatke.
Ima clean room? :ohmy:
Samo na MBP Retina, koji je tako napakovan da nema mesta za poseban SSD. Kod ostalih mozes sam.
To sa temperaturnom konzolom za hard je samo poslednja stavka u višedecenijskom nizu radnji na temu kako naterati potrošače da sve dodatke kupuju samo od Applea. Početkom devedesetih su ljude odvraćali od kupovine VGA monitora pričama o nekompatibilnosti.
Link to comment

Ne treba ti klin rum, ali to ne radi. Više, sumnjam da je ikada i radilo, podatci o prvom sektoru, skrivenim sektorima i čemu sve ne su ubačeni u elektroniku, ne bi trebalo da funkcioniše ni menjanje elektronike ni menjanje ploča ( da ne pričam što bi trebao idealno da ih alajnuješ), postoje urbane legende da je to moglo, ranije, lično nikada nisam uspeo da nateram jedan takav da radi, više mi je pomoglo hlađenje no to, as in 1 in 10 vs 0 in 10.

Link to comment
Radio nekada zamenu elektronike, bez clean room-a (ne otvara se samo kućište diska), radilo bez problema na diskovima od pre 10-15 godina.
radi i sada. nema clean room, samo zagushljiva od cigareta room, ali je picajzla prilikom prebacivanja. nisam to nikada licno radio, ali gledao jednom kako on radi i spominje sve sa spiska ako mu ne proradi. proradilo iz prvog.
Link to comment
:thumbsup:Imaću u vidu.
upravo razgovarao sa covekom na ovu temu. rekao mi je da radi, ali diskovi moraju biti iz iste serije tj. potpuno isti modeli (sto sam znao i ranije) tj. moraju da imaju istu elektroniku. kaze da neki put moze da upali i sa elektronikom drugog hdd-a ako je upotrebljavana ista elektronika na dva slicna modela, ali te informacije treba kopati.
Link to comment

Data recovery je izgleda in oviih dana. Jedna prijateljica fotka neki sajam ovih dana i juce je nesto cackala (nisam cuo sta) i kad je pogledala posle videla je da joj fali desetak fotki. Onda je pametno i bez backupa pokusala neki data recovery program i nije uspela. Danas je htela da vidi nesto i ta-dam, sad je sve prazno. Ja kad sam pokusao da ubacim karticu u citac, dobio sam poruku da sistem ne moze da je opravi i blablabla (Mac). Jasno mi je da je kartica riknula, jedino sto jos vidim je da prijavljuje kapacitet 32GB i 28GB slobodnog prostora. Probao sam i iz terminala da pristupim, mozda ce nesto da pokaze tu, ali nema cak ni ime i ne znam kako da joj pristupim. Tj. izgleda da se ime sastoji iz nekoliko spaceova, jer sistem kad nesto izbaci napise drive " ".Sad sam pustio i ja neki Data Recovery Free (ne znam da li je to korisceno i prvi put) i nasao je gomilu fotki, ali prastarih. Nasao je jos nesto sto bi mogli biti raw fajlovi, ali evo nakon pola sata vidim da u free verziji radi samo za JPG, PNG, MP3 i tome slicno :isuse:. Ima li neko ideju ili makar recovery software za Mac koji radi posao bez mnogo trikova?

Link to comment

Meni je crklo 7-8-9-10 mojih hard diskova, a kroz servis prošlo mnogo više, u jednom trenutku sam imao 5-6 maxtora od 40gb, i probao sam svašta, mada, samo dva imala istu elektroniku, ista serija isti firmver, ali nije prošlo, sa novom elektronikom je stalno mlatio glavom, nije znao gde je početak diska. Mi smo iz zezanja probali i zamenu ploča, ali to je bilo osuđeno na propast. Iako smo imali čistu prostoriju, i radili sa moment ključem namerno na mršavim diskovima sa samo dve ploče, sve okrenuli i postavili, glave nismo ni pipnuli ali nije to ferceralo. Voleo bih da vidim kako izgleda taj profi čitač, što koriste službe u svetu, gde staviš disk pa izvučeš raw image diska pa gruneš neki skavendžer da prepoznaje fajlove. Ali to se ne isplati za fizička lica. A kompanije već odavno koriste razne areye diskova i koriste usluge skupih polutajnih kompanija za čuvanje podataka, čiji se serveri nalaze u bivšim nuklearnim bunkerima.Najbolje je čuvati bitne stvari na više odvojenih lokacija, dva diska, dvd i oblak za dokumenta, fotke, a sve ostalo se da skinuti ponovo. Ako se ne sećaš šta je tu bilo, nije ti ni trebalo.edit: venome, a što ne probate na win mašini, ima više programa, što besplatnih što...khm... trial...A ona pokšava da vrati raw ili jpg? Ne da je bitno, ali ako traži jpg i ovaj program joj je vratio neke ali ne i te, možda ih je prepisala, ili ko zna šta još, možda joj je zveknula kartica na toj lokaciji...

Edited by Vapad
Link to comment

Rekla mi je da je snimala u raw, ali sve u svemu slaba vajda od svega toga. Nasao je samo 1200 nekih starih JPEG-ova i nesto sitno drugih formata, ali nista od juce. Jedino sto je nasao i nekakve .dbf fajlove - ponadao sam se da nije to, ali cak i da ih sacuvam, sumnjam da jeste. Jedan ima 16GB, a format je kao FAT32. Ima samo jedna Win masina u kuci, ali nema card reader. Virtuelni XP ne vidi karticu uopste.

Edited by Venom
Link to comment

Nemam sad aparat tu, imam samo karticu. Citam je preko card redera u Mac Mini-u, to je jedina opcija. Probavam sad neki drugi recovery program i on je nasao nesto, jedino se nadam da nije ono od prekjuce sto je backupovano. Cekam da zavrsi, kapiram da joj nije problem da plati ako ne moze free. Bitno je da nadje nesto. Inace smesno, ali ne nalazi uopste ove slike sto je nasao prethodni recovery program,

Link to comment
Ima li neko ideju ili makar recovery software za Mac koji radi posao bez mnogo trikova?
U piratskom zalivu ima dva komada, Mac Data Recovery i Stellar Phoenix Mac Data Recovery
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...