Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Ja mogu da razumem korist od commander-tipa programa. Posebno u scenariju u kome ih imas (self-contained) na nekom bootable sticku (u Dos i Linux verziji), ima puno prilika gde bi to bilo od koristi.Medjutim, ima tu jedna dimenzija (ovo se ne odnosi na Razzov komentar, uopste programeri i komp. inzinjeri imaju vrlo specificne potrebe, pricam vise generalno) - treba pustiti da moderni OS bude ono sto jeste. Pravo kazes Anonym, nije ovo vise vreme DOS-a i sl. Ortak s kojim najcesce radim (trenutno laptop popravke) je bas takav 1 primer coveka koji zivi u proslosti, svaki dan cujem to "ali to nije onaj staaaari dos/linux/whatever". Koliko god razumem taj mindset, treba biti otvorenog uma i videti sta su ti kreatori npr. Windowsa 8, Unityja ili OS X Liona zapravo zeleli da kazu. Imam utisak da neki od nas sa okostalim navikama jednostavno ni ne pokusamo da im damo sansu*... a mozda to sto su smislili i nije tako lose. Jos cu ja na kraju i touch screen koristiti sa ovim svojim preterano liberalnim stavovima. :PEDIT: *Mislim tu na sentiment tipa "cim instaliram novi Windows, prvo sto uradim je da instaliram TC". I ja sam "kriv" za slicno u drugim oblastima, recimo trebalo mi je nenormalno dugo vreme da se oprostim od IrfanView-a, Picase i slicnih prigodnih alata za organizaciju i razgledanje foto-fajlova i da konacno predjem na ono sto je Bog namenio za tu potrebu - Adobe Bridge.

Edited by Indy
Link to comment

Ne kapiram uopšte, ali uopšte, tu asocijaciju između TC-a i pojma starog ili zastarelog. Zašto, samo zato što ste koncept fajl menadžera sa dva prozora (source i dest) videli prvi put pod DOS-om u vidu Norton Commandera? Šta vas to u njemu koči ili šta je to tačno kod TC zastarelo? Zašto je to samo za DOS, pobogu?Ne radi se uopšte o okoštalim navikama; ovo je alat koji mi prosto treba - fajl menadžer koji je mali, portable, ima gomilu korisnih funkcija već ugrađenih za koje bi mi inače trebalo xy zasebnih programa. I nikad, ali nikad tokom godina korišćenja raznih verzija me nijedan nikad nije sahranio.@Indy:MC (koji i sam inače mnogo koristim svakodnevno) ti je ozbiljan sw, a TC ne? :unsure:

Link to comment

Istina je da TC ne koristim, pa je pametnije da ne pricam mnogo o njemu. Inace sam tebe izdvojio iz svojih filozofiranja (kapiram da ljudi koji se bave tvojim poslom manipulisu fajlovima mnogo vise nego generalna populacija, pa i ja).Ne mislim da je TC nuzno zastareo, vec da ako neko uvek samo to ili prevashodno to koristi ne stigne da upozna u sitna crevca "veliku koncepciju" novih verzija OS-a. Windows 8 npr. uvodi ribbon i u Windows Explorer i premda se i ja inicijalno mrstim na tu pomisao, stvari stoje kako stoje i ja a) hocu da vidim sta su oni to smislili, mozda ima cak i nesto pametno i b) da bih drugima mogao da pomognem kad se negde zabaguju sa tim novim WE, moram i sam da ga poznajem. A sacu da instaliram (ponovo) taj TC... Mada sam u prethodnih par pokusaja ustanovio da ne mogu da se naviknem da ga koristim.

Link to comment
A sacu da instaliram (ponovo) taj TC... Mada sam u prethodnih par pokusaja ustanovio da ne mogu da se naviknem da ga koristim.
Ja sam dugo imao problem sa tim... Jer nikad nisam radio u DOSu, sa fajlovima, verovatno...Tek kad sam počeo da jako, jako puno radim sa fajlovima(pre oko 3-4 godine), legao mi je fenomenalno...A, ako radiš sa korisnicima, tu si mislim savršeno u pravu... Edited by radisa
Link to comment

U helpu konfiguracije kernel opcija linuksa postoji jedna divna formulacija: "If you don't know what it is, you don't need it".Ponavljam - onome kome te stvari ne trebaju, ne treba ni TC (ili neki drugi sličan file manager, Salamander ili drugi). Pogotovo ne treba navikavati nove korisnike na takve alate, pošto ni oni vrlo verovatno nemaju potrebe za time. Možda je to i najbolja definicija razlike - casual user vs power user.Ali postoji razlika između "ne koristim, jer mi ne treba" i ovog "zastareo" ili "u čemu je poenta toga". Dve osnovne struje filozofije odnosno organizacije file managera (ovaj sa dva panela i spatial princip) datiraju praktično iz istog vremena, tako da po konceptu ne mogu da kažem da je jedan od te dve filozofije zastareo, jer je prvi put viđen u doba DOS-a - i ti GEM, Amiga Workbench, matori MacOS sa Finderom potiču iz tih istih osamdesetih. To na šta se ti Indy osvrćeš su detalji interfejsa odnosno look and feel, ne zastarelost u pogledu funkcionalnosti ili kompatibilnosti. Međutim, čak ni kod interfejsa ne mogu da se složim, jer namena softvera diktira GUI dizajn. To što MS forsira u jednom određenom broju svojih aplikacija ribbon koncept, ne znači da će oni neminovno svuda da osvanu. Adobe Photoshop sa ribbon interfejsom? Waste of useful space. MS ga ne gura ni u svoje sve proizvode, recimo IE. U trci sa konkurentima su skapirali da je za tu namenu prioritet u GUI dizajnu da prostor za (web) dokument treba da bude maksimizovan, a interfejs alata sklonjen u stranu. Tako i ovde - u ovom konceptu file managera sa panelima je prioritet prikazati što više informacija o fajlovima, a ne alate. To nema veze sa zastarelošću. Razne stvari koje su u međuvremenu postale standard i primenjive su ovde su uglavnom i implementirane. Recimo, čovek nije zapeo sa samo dva panela, postoje tabovi; postoje bookmarkovi za često korišćene dirove itd.Plus, znaš kako na linux/unix platformama imaš mogućnost da razne (pod)sisteme tretiraš kao fajlove? Da proces vidiš kao izlistani fajl? I ako ga obrišeš, ugasio si proces. Isto i sa uređajima i drugim stvarima. Tako i TC na jedan indirektan način, koristeći jedan te isti interfejs, možeš da kao fajlove listaš procese, servise, registry, baze podataka, device manager itd. To već prevazilazi onaj čisti rad sa fajlovima. A da ne pominjem tretiranje pojedinih tipova fajlova kao da su dir/zip kroz addonove - da izvadiš fajl iz iso-a i drugih image fajlova ili cab/msi paket ili recimo frejm iz anim gifa. Još samo da završe plugin za čitanje vmdk fajlova (vhd valjda radi, ali mi to ne treba) i ja zadovoljan.

Link to comment

Ovo sto pise Bata o TC - kad sam ja u pitanju - vec ulazi u kategoriju unknown unknowns, sto bi rekao Donald Rumsfeld. Ali, eto dokaza da nema glupog pitanja (cak i kad tako zvuci).

Link to comment

Treba mi savet u vezi CSS & HTML pravljenja formi i tabela.Zamislio sam da napravim ovakvu tabelu, da bih u njoj posle izlistavao podatke.15mb7yd.jpgSamo, ne uspevam da je napravim u CSS-u da izgleda identično. :mellow:Postavio sam jedan div oko same tabele, zatim svaki red kao jednu UL sa po 4 LI elementa sa display:inline-block.Ono što me muči je: kako izvesti da sve ivice imaju istu debljinu?Kako postići da se tabela ne "razvali" pri zumiranju u browseru?

Link to comment

Ako je tabela, napravi tabelu, a ne liste. Ako bas insistiras na budzenju listi (iako je to pogresno, neprakticno i teze), daj svakom li elementu border levo i dole, u suprotnom se uduplavaju.

Link to comment

Ma imaš bre x online css table generatora, ako već nisi siguran u svoje kodiranje; uneseš broj potrebnih polja, bordere, boju i ostalo i generator ti izbaci kod.Šta znači "razvaliti se pri zumiranju"?

Link to comment

Kad prebacim na Win7 tastaturu na sprsku cirilicu na numerickoj tastaturi umesto one tacke mi kad otkucam izbacuje zarez. Kako da namestim da mi i tada izbacuje tacku.

Link to comment
Ako je tabela, napravi tabelu, a ne liste. Ako bas insistiras na budzenju listi (iako je to pogresno, neprakticno i teze), daj svakom li elementu border levo i dole, u suprotnom se uduplavaju.
Šta znam, neko me je savetovao da zaobilazim table td tr tagove jer ih google ne gotivi.Da je bolje koristiti UL i DIV za pravljenje tabela. Ne znam koliko je tačno, zato i pitam.
Šta znači "razvaliti se pri zumiranju"?
Ako postavim fiksnu veličinu div-a koji će držati tu tabelu, a neko poželi da zumira stranu, ne bih da ćelije na kraju pređu u donji red (isto se dešava kod formi za search i login kada submit dugme padne u sledeći red).
Link to comment
Ako postavim fiksnu veličinu div-a koji će držati tu tabelu, a neko poželi da zumira stranu, ne bih da ćelije na kraju pređu u donji red (isto se dešava kod formi za search i login kada submit dugme padne u sledeći red).
A što stavljaš fiksnu veličinu DIVa?Mislim, davno sam radio te stvari, pa je sad možda nešto novije smišljeno, ali zar ti nije bolje da ti je sve procentualno? Pa nek zumira ko šta hoće...
Link to comment
Kad prebacim na Win7 tastaturu na sprsku cirilicu na numerickoj tastaturi umesto one tacke mi kad otkucam izbacuje zarez. Kako da namestim da mi i tada izbacuje tacku.
probaj da u region and language, odes na formats pa na additional settings i promenis decimal separator iz , u .
Link to comment
Šta znam, neko me je savetovao da zaobilazim table td tr tagove jer ih google ne gotivi.Da je bolje koristiti UL i DIV za pravljenje tabela. Ne znam koliko je tačno, zato i pitam.
Nije tačno.Treba izbegavati upotrebu tabela u samom dizajnu, rasporedu elemenata na strani i slično.Kada ti treba tabela, napravi tabelu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...