Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Upomoc, UPOMOC!Moj kompjuter ima padavicu! Ima k tome 2 godine. Ko ga sve nije pregledao, gde ga sve nisam nosila... Ali popravke za kratko bejahu (sat-dva, dan-dva... do tri.). Ima li ovde kakve bistre glave da dadne neki konstruktivan savet, ili makar hint ocajnoj lady in distress? Evo, ukratko:Simptomi: restartuje se, kad hoce i koliko cesto hoce. Kad je mio, 1-2 puta dnevno (izuzetno se primiri na tri-cetiri dana), kad je lood, do 20 puta dnevno (ili, recimo - na svakih 10 minuta, kao sada).Opis skota: ATX 300W, MB ASUS A7V8X-X, 512MB, CPU AMD Athlon XP 2200+ 1.80GHz, SVGA GF 4 MX 440 64MB/TV, HDD 40GB / 7200RPM... nadam se da nije potrebno da navodim dalje i tip zvucnika ili tastature, mada... nikad se ne zna.Do sada pokusano: promenjeno napajanje, promenjena i pojacana memorija, promenjen BIOS, promenjen kuler, reinstalirani SVI drajveri (po vise puta), reinstaliran sistem (XP professional 2002, Service Pack 2) testirani hardovi, uredno precesljavani virusi i spy botovi... I dalje se restartuje. Odstranjeno: modem, CD rom, Flopy. Iskljuceno: printer, skener. (Nekada sve to bilo i radilo... ali eksperi su sumnjali na nevine...)Nije pokusano: da se baci i da se kupi novi.Ima li nade da ce se ova kompjuterska epilepsija ikada izleciti? Napominjem da mi se ne daju pare na novu mashinu. :unsure:

Link to comment
Upomoc, UPOMOC!Moj kompjuter ima padavicu! Ima k tome 2 godine. Ko ga sve nije pregledao, gde ga sve nisam nosila... Ali popravke za kratko bejahu (sat-dva, dan-dva... do tri.). Ima li ovde kakve bistre glave da dadne neki konstruktivan savet, ili makar hint ocajnoj lady in distress? Evo, ukratko:Simptomi: restartuje se, kad hoce i koliko cesto hoce. Kad je mio, 1-2 puta dnevno (izuzetno se primiri na tri-cetiri dana), kad je lood, do 20 puta dnevno (ili, recimo - na svakih 10 minuta, kao sada).Opis skota: ATX 300W, MB ASUS A7V8X-X, 512MB, CPU AMD Athlon XP 2200+ 1.80GHz, SVGA GF 4 MX 440 64MB/TV, HDD 40GB / 7200RPM... nadam se da nije potrebno da navodim dalje i tip zvucnika ili tastature, mada... nikad se ne zna.Do sada pokusano: promenjeno napajanje, promenjena i pojacana memorija, promenjen BIOS, promenjen kuler, reinstalirani SVI drajveri (po vise puta), reinstaliran sistem (XP professional 2002, Service Pack 2) testirani hardovi, uredno precesljavani virusi i spy botovi... I dalje se restartuje. Odstranjeno: modem, CD rom, Flopy. Iskljuceno: printer, skener. (Nekada sve to bilo i radilo... ali eksperi su sumnjali na nevine...)Nije pokusano: da se baci i da se kupi novi.Ima li nade da ce se ova kompjuterska epilepsija ikada izleciti? Napominjem da mi se ne daju pare na novu mashinu. :unsure:
Ako je sve ovo zaista provereno, a pri tome hlađenje svih delova sistema adekvatno, ili je procesor ili je majkaploča. A možda je i grafička. :unsure: Edited by gotivac
Link to comment
Ima li nade da ce se ova kompjuterska epilepsija ikada izleciti? Napominjem da mi se ne daju pare na novu mashinu. :unsure:
Kao sto rece gotivac, moze biti do procesora, maticne ili graficke, mada bih ja najvise tipovao na graficku. Na starom kompu mi se desavala ista stvar - restartovao se sam od sebe. Na kraju je problem bio u tome sto je crk'o cooler na grafickoj, pa se previse grejala i cesto je padao sistem. Probaj od nekoga da pozajmis graficku na dan-dva, pa vidi da li opet brljavi komp. :wink: Edited by maksas
Link to comment

Vrlo verovatno je hardverski problem (ne verujem da je procesor, verovatnije ploča), ali nije isključeno da je i softverski. Sama reinstalacija drajvera ne garantuje da su mogući konflikti nestali, možda treba promeniti, a ne reinstalirati drajver. Loši programčići (freeware, shareware, loši krekovi) mogu da dovedu do totalne nestabilnosti. I veliki softverski paketi imaju često problema s harverskom nekompatibilnošću, pa zato stalno i izlaze zakrpice. Npr. meni se u XP-u dugo (ali periodično) dešavalo da se mašina resetuje kada u 3d okruženju (3dsmax, neke igrice) pritisnem tastaturu. U tom periodu sam skoro sve od hardvera promenila, nekoliko puta reinstalirala OS i problem se nastavljao. Sve vreme sam odmah instalirala neki mali rečnik koji se dizao sa Winom. Jednog dana sam poludela i odlučila da ovog puta krenem kontra putem i počela da deinstaliram jedan po jedan program. Pogađate da su problemi nestali kada sam deinstalirala taj programčić.Kolike su temperature? Grafička, procesor...

Edited by Brrr
Link to comment

što kaže Brrr, za početak probaj sa apdejtom svih drajvera. što MS live update, što sa sajta proizvođača. Ja ne verujem mnogo da će to pomoći, ali to je jedina stvar koja ne košta. Potom probaj da od nekoga pozajmiš grafičku, pa vidi. Ako se nastavi onda je ili ploča ili CPU.Postoji izvesna mogućnost da je Windows feleričan, da li je ta druga reinstalacija urađena sa drugog CD-a? Da li je bio slipstrimovan SP2, možda je to loše urađeno?Ja ne bih isključio ni problem sa IDE kablom (to je bar jeftino da se promeni) i/ili hard diskom. Ako HDD ima neki problem i ako se desi da ECC ne uspe u području na kome je page file, to takođe može biti uzrok. Teško je reći ovako, trebalo bi pregledati SMART podatke za HDD i skenirati ga nekim ozbiljnim programom.Ja pritom podrazumevam da je BIOS ispravno podešen, neverovatno često se dešava da je tu nešto pogrešno postavljeno. Probaj da staviš BIOS default, ako to već nije urađeno.

Link to comment

Meni ovde najviše "smrdi" na RAM: davno mi je jedan "pametnjaković" ugradio 2x256 - jedna je bila jednostrana, druga dvostrana.Kanta se onda isto tako počela ponašati i nastavila dok nisam izvadio jednu od kartica

Link to comment

Imao sam skoro isti problem, samo što je kraće trajao...problem je bio u TASTERIMA !Dakle, prvo je (delimično) mandrknuo "restart" prekidač - utoliko da povremeno ničim izazvan restartuje mašinu. A zatim i onaj drugi, za isključivanje mašine...dok se to provalilo, prošlo je vremena...Rešenje; isključiti restart taster sa ploče (isčupati ga), i videti šta se dešava. Ako to pomogne OK, ako ne, izvući i drugi taster (tj. žicu) sa ploče nakon uključenja, i videti šta se dešava. Ukoliko više nema restartovanja, to je bio problem.Napominjem takodje da je praktično nemoguće kupiti nove tastere u nekom servisu za kompove, ja sam svoje zamenio kupovinom na buvljaku (zemunskom).

Link to comment
Imaju oni bas takvu reklamu i u Srbiji sa istim periodom cekanja. Prijatelj je prodao jedan takav laptop koji je imao problem sa monitorom (posle odredjenog vremena pojavljivale su se linije na njemu). Prvi put su posle dva dana vratili laptop uz objasnjenje da nema nikakvog kvara i da se vlasniku samo ucinilo da vidi te linije. Onda je im odmah poslat natrag u servis uz obrazlozenje da je kupac u radnji pokazao kvar i da je nemoguce da se svima prividja. Laptop je vracen ,ovaj put popravljen, posle 15 dana. Na protest koji im je uputio moj prijatelj odgovorili su da je u pitanju visa sila jer im je trebalo dosta vremena da otkriju kvar.
Olos. Tako sam i mislio da je situacija, samo sam hteo od nekoga da cujem. Znaci, ako se pokvari, da ga sam rasturam :wub: Chivo, pored ostalih saveta, proveri i stekere. Meni je sve od kompa na jednom produznom i problem resetovanja je izazivalo sto je prekidac na njemu znao "preskociti".
Link to comment

Elem ovako, imam problem sa zaglavljivanjem i sporošću kablovskog interneta, koji sporije okreće stranice od dial-up konekcije. Isto se dešava i kad internet otvaramo u eksploreru i firefoxu. Protok kao da se zaglavi i ne mrda jedno 20 sek i onda krene na seckanje polako... Kao da hvata cug, koji se povremeno zaglavljuje... (Npr PPP otvaram po 30sec sa donjom porukom otprilike:-Waiting/transfering from statcounter C37 ili tako nešto... :unsure: )Po ugradnji SBB modema jedno dva meseca je sve bilo OK a onda se nekim danima dešavalo baš ovo gore opisano...Sada se svaki dan patimo sa zaglavljivanjem pri otvaranju stranica, ali recimo Yutube kada se otvori normalno vrti pesme i sliku bez zaglavljivanja... Pa me čudi ova sporost kod otvaranja. Na conection status prozoru piše regularnih 100Mbps, ali se protok muči i zaglavljuje1) Sumnja No1 Loš SBB signal. Pisao SBB-u ali nisu odgovorili...2) Sumnja No2 Podešavanje kompjutera. Kao zaštitu koristimo AVG Free, pa je on možda prestrogo podešen i tu onda možda nekako zeza propusnost...3) Sumnja No3 Moja supruga (takođe laik) kaže da su to sigurno trojanci sa kojima AVG ne može da se izbori, a koji su pokupile ćerke downloadovajući muziku...4) Dalje nisam pametan jer je nekad sve u redu, ali već par nedelja smo non stop zaglavljeni, gore nego dial-up na staroj centrali u 21h kad svi telefoniraju...Molim za pomoć i ideju šta raditi!Svaki savet je dobrodošao...

Link to comment

Za pocetak, ja bih startovao masinu sa nekog Linux live CD-a (nista se ne instalira, sve ide sa CD-a), i tako ces odmah znati da li je do tvoje masine ili do provajdera. Ili ako imas nekog ortaka sa lapatopom...Si resetovao njihov modem?

Link to comment

Zahvaljujem svima koji su se javili sa sugestijama pa i predlozima za resenje problema na mojem kukavnom racunaru! @maksas je potvrdio moje davnasnje sumnje na graficku, ali - kako nemam neku alternativnu kojom bih izvrsila pokusnu zamenu, cekam jednog dobrovoljnog davaoca za transplantaciju, a on se vadi na glavobolju i sl... (Napomena: Win se redovno i vrlo efikasno srokava kad radim u AdobePainteru. Ima li to neke veze?) :unsure: @cika tale, hm, probano i 1x256 i 1x 512 i 2x 256... isto, uvek isto. Na to je prvo pala sumnja, pa je zamenjena RAM sa 1x512.@Gaucos, uticnica je ona skupa, ona sto odoleva padovima napona... Ne verujem da je do nje. Onako, intuitivno.@Brrr, hvala, o ovome nisam razmisljala, razmislicu! Programcica tog tipa imam... 5-6. Pasce deinstalacija.@Fox Mulderu... To sa slipstrimovanjem, iskreno, ne razumem bas. :( Pitacu 'eksperta' da mi protumaci, pa pratim rezultate. @laki21, tvoj predlog mi zvuci radikalno... i spooky. Ne smem nista da cupam, plasim se.P.S. U medjuvremenu opet reinstalirala drajvere za graficku i MB. Sad se restartuje samo jednom na sat vremena... hehe.

Link to comment
@Fox Mulderu... To sa slipstrimovanjem, iskreno, ne razumem bas. :( Pitacu 'eksperta' da mi protumaci, pa pratim rezultate.
Service Pack može da se instalira naknadno, znači instalira se Windows, a onda se posle instalira service pack. Moguće je pak da se service pack ugradi u instalaciju Windowsa (to je taj slipstreaming) i da je čim se Windows instalira on već podignut na SP2. Slipstreaming nije nikakva komplikovana procedura, ali ako je neko tu nešto naknadno brljao moguće je da je nešto loše urađeno.
Link to comment
@laki21, tvoj predlog mi zvuci radikalno... i spooky. Ne smem nista da cupam, plasim se.P.S. U medjuvremenu opet reinstalirala drajvere za graficku i MB. Sad se restartuje samo jednom na sat vremena... hehe.
Ma nije ništa radikalno...samo pogledaš gde kablići završavaju na ploči, sve to je 5 minuta posla Edited by laki21
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...