Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Instaliraš neki free pdf printer poput ovog. Onda možeš iz bilo kog programa da štampaš u pdf. Uključujući i iz Adobe Readera - izabereš da štampaš treću i petu stranu i voila! Napraviće novi pdf od samo ove dve strane.

Link to comment

Imam druga penzionera, hoce da instalira program za horoskop na Windows XP, bas zapeo.Medjutim ima Windows 7 i zove me da particionisemo hard disk. Ja pokusam, kad ono nece - zasto, zato sto su cetiri particije definisane kao "primary". Jel mogu one nekako da se promene u logical,bezbolno?Hvala na pomoci da se jednom penzioneru slobodnom kao ptica instalira program za horoskop.

Link to comment

Posle nekoliko pitanja na koje nisam dobio odgovor, da pokusam sa sledecim, mozda cu imati vise srece...Treba mi softver koji govor prebacuje u text? Jel to moze?

Link to comment
Imam druga penzionera, hoce da instalira program za horoskop na Windows XP, bas zapeo.Medjutim ima Windows 7 i zove me da particionisemo hard disk. Ja pokusam, kad ono nece - zasto, zato sto su cetiri particije definisane kao "primary". Jel mogu one nekako da se promene u logical,bezbolno?Hvala na pomoci da se jednom penzioneru slobodnom kao ptica instalira program za horoskop.
Mislim da će to malo teže.Zbog ograničenja u prostoru master boot recorda, postoji mesto za adrese samo 4 particije (4x16K). Zbog prevazilaženja tog problema je i smišljen extended tip particije, koji služi kao kontejner za logičke diskove. E sad, konveziju primarne particije u logički disk (i obratno) bi neki utility program verovatno i mogao da uradi, ali problem je u tome što nema gde sa tim logičkim diskom, jer extended particija na tom disku ne postoji.Da bi nju kreirao, moraš nešto od postojećih particija da brišeš ili "sažimaš", a kad već to radiš, onda nema smisla da se išta konvertuje - kreiraš odmah na njoj logički disk (ili više njih).Alternativa celoj to zajebanciji jeste da čovek ne dira particije, nego instalira vmware i pod njim XP i sa njime horoskop.
Link to comment
Posle nekoliko pitanja na koje nisam dobio odgovor, da pokusam sa sledecim, mozda cu imati vise srece...Treba mi softver koji govor prebacuje u text? Jel to moze?
Играо сам се мало са тим (на енглеском), и то имаш већ у их пеу, треба се мало потрудити да се нађе, нешто треба да се доинсталише, неки ленгвиџ бар или тако нешто. Није доста лоше, ал' сам одустао јер ме мрзело да га увежбавам и да после још исправљам шта је погрешно схватио.
Link to comment

Zbog konstantog onemogucavanja koje mi priredjuje ova moja vistualna masina da saljem fajlove izmejdu njega i domacina izgleda cu morati da instaliram paralelno linux pa ce ondak valjda bez problema da gleda na ono sto ima svuda na hard disku, ne? :unsure: Imal neko predlog za najjednostavniji linux za instalaciju? Sve sto mi treba su man stranice :D

Link to comment
Играо сам се мало са тим (на енглеском), и то имаш већ у их пеу, треба се мало потрудити да се нађе, нешто треба да се доинсталише, неки ленгвиџ бар или тако нешто. Није доста лоше, ал' сам одустао јер ме мрзело да га увежбавам и да после још исправљам шта је погрешно схватио.
Врло добро! За енглески језик ми и треба. Мада сам ја на Икс Пеу нашао само нешто што се зове наратор, и то чак ради супротан поступак... текст у глас... а мени треба глас у текст... voice recognition.
Link to comment

Ako imaš office xp ili noviji, dolazi sa njime. Moguće da si ga prekočio u instalaciji, ali možeš da ga doinstaliraš - medijum u drajv i dodaj. Isto kao što bi dodao editor formula ili neku drugu komponentu.

Link to comment
Mislim da će to malo teže.Zbog ograničenja u prostoru master boot recorda, postoji mesto za adrese samo 4 particije (4x16K). Zbog prevazilaženja tog problema je i smišljen extended tip particije, koji služi kao kontejner za logičke diskove. E sad, konveziju primarne particije u logički disk (i obratno) bi neki utility program verovatno i mogao da uradi, ali problem je u tome što nema gde sa tim logičkim diskom, jer extended particija na tom disku ne postoji.Da bi nju kreirao, moraš nešto od postojećih particija da brišeš ili "sažimaš", a kad već to radiš, onda nema smisla da se išta konvertuje - kreiraš odmah na njoj logički disk (ili više njih).Alternativa celoj to zajebanciji jeste da čovek ne dira particije, nego instalira vmware i pod njim XP i sa njime horoskop.
Hvala Razzmatazz.Hm, ako sam dobro razumeo, vmware je softver koji omogucava simulaciju operativnog sistema?Koji konkretan Vmware bi preporucio, da li npr ovaj?Takodje, sa tim vmware-om bi koristio obican instalacioni win XP disk?
Link to comment

Vmware ne simulira operativne sisteme, nego hardver - sa time se dobija praktično još jedna (ili više) virtuelnih računara u okviru ovog postojećeg. A pošto je u pitanju simulacija računara, na toj virtuelnoj mašini može da se instalira bilo koji normalan operativni sistem - xp, win7, linux itd. i naravno normalni programi na tim instaliranim sistemima.Taj player je u principu dovoljan. Mada generalno ne mora ništa od nule da se instalira - na vmwaretovom sajtu ima konvertor koji normalno instaliran windows može da spakuje u virtuelnu mašinu koja može da se preseli na neki drugi (fizički) računar ili operativni sistem i tamo pušta sa ovakvim vmplayerom.Ukoliko taj poznanik ima (legalan) Win7 professional ili ultimate, onda bi u okviru njega trebalo da ima već XP Mode ili ako nema da ga skine besplatno sa MS sajta. Taj XP mode je u suštini isto šta i vmware player, samo što sa njime dolazi onda i kompletan xp sp3.

Link to comment

A kad smo vec tu mozel neko meni da odgovori na pitanje? :D Koji mi je linux najjednostavniji za instalaciju pored XP-a i jel ce moci da vidi i podatke koje sam pod windowsom pravio?

Link to comment

Danas instalacija praktično sa bilo kojim modernim distroom. Recimo da je Ubuntu veoma popularan i već ima široku bazu korisnika, pa eto to dobro dođe radi razmene iskustava.Videće i windows diskove.

Link to comment

Naravno da postoji šansa da nešto sjebeš. Zato linux i jeste za prave muškarce koji mirišu na brion ili pitralon.Radi se, naravno, o disku. Prva varijanta je da se ubuntu instalira na svoj sopstveni deo diska. Za to mu treba osloboditi deo diska (smanjiti windows particiju ili particije), da bi mu se ostavio deo diska baš prazan, na koji bi onda on kreirao svoje particije. Ne treba mu baš mnogo, nekoliko giga je dovoljno - deset u vr' glave.Druga varijanta je sa ubuntuom moguća ukoliko se instalira iz samog windowsa; tada se ne oslobađa mesto za "native" linux particije, nego se u okviru windows partcije i na njenog fajl sistemu kreira veliki fajl koji onda za ubuntu služi kao njegov virtuelni disk. Na isti način na koji i vmware koristi fajlčinu za virtuelni disk virtuelne mašine. Ovo nije baš optimalno rešenje, ali recimo da je dovoljno za početno čačkanje i ispitivanje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...