Jump to content

Pitanja


Recommended Posts

Kupi kvalitetniji kabel HDD - ploca... onda ga zamijeni sa postojecim...
Idioteque: "Uopšte ne mogu da pokrenem računar"Teško da je do tog kabla, nešto bi se pojavilo na ekranu i da nema uopšte HDD.
Link to comment
zna li ko gde da nadjem bateriju za stariju kamericu: canon mv550i?
Kad sam već tu... Preko puta Kalenića ima prodavnica specijalizovana za baterije. Druga opcija je BG Elektronik.
Link to comment
Idioteque: "Uopšte ne mogu da pokrenem računar"Teško da je do tog kabla, nešto bi se pojavilo na ekranu i da nema uopšte HDD.
Ne, hard i dalje pokušava da se pokrene, čuje se neko frftanje. Ali to traje desetak sekundi i onda umre. Ponekad čak i baci sliku na monitor, pa onda umre. Kuler radi, ponekad i nakon umiranja harda. Počupaću sve kablove, a ovaj od harda zameniti. Posle prvog nestanka struje. Ako to ne upali stajaće face-up. Edited by Idioteque
Link to comment
Uh. A da ipak pozajmiš od nekog drugo napajanije, pa da probaš?
Tako nekako, ili napajanje ili ploca, sam hard ne bi trebao da ima neke veze... Osim ako nije crk'o pa neka povratna struja cool.gif
Link to comment
Ne, hard i dalje pokušava da se pokrene, čuje se neko frftanje. Ali to traje desetak sekundi i onda umre. Ponekad čak i baci sliku na monitor, pa onda umre. Kuler radi, ponekad i nakon umiranja harda. Počupaću sve kablove, a ovaj od harda zameniti. Posle prvog nestanka struje. Ako to ne upali stajaće face-up.
A sta je fora s tim nestankom struje? Dok radi neces da gasis?Sudeci po mom (ne nekom preteranom) iskustvu, kablove zajebi. Na njima se vidi kvar (tragovi gorenja, mehanicke povrede). Tebe verovatno zajebava napajanje ili neki od konektora. Jedno pitanje: Da li svetli lampica na ploci ili se ugasi, nakon sto racunar crkne? Ako se ugasi i ona, onda dileme nema i problem je u napajanju (ili ploci, ali neposredno nakon dolaska struje na istu). U tom slucaju, predlazem kupovinu novog napajanja, posto isto moze da se nadje za par hiljadarki, a u slucaju da u tvom kompu uopste nije bio problem u napajanju, neces ga baciti, nego ce ti raditi u sledecoj masini.
Link to comment
Tako nekako, ili napajanje ili ploca, sam hard ne bi trebao da ima neke veze... Osim ako nije crk'o pa neka povratna struja cool.gif
Ja bi to sve razbucao, rastavio na parcice, isprobao na drugom kompu, prvo, HDD, radi? Radi... OK. Ajmo dalje, isprobao napajanje na drugoj masini, radi? Radi... OK? Ajmo dalje. Promijenio kablove, razdvojio HDD i CDROM, svak na svoju granu (ako ima mjesta)... Isprobao kartice na drugoj masini, cackao procesor, svasta bi mu radio, pa ga sastavio, pa vidio... ali to sam ja...
Sudeci po mom (ne nekom preteranom) iskustvu, kablove zajebi. Na njima se vidi kvar (tragovi gorenja, mehanicke povrede).
Kablovi su vrlo cesto podcijenjen elemenat a na trzistu ima dosta nekvalitetnih sranja, pa jos ako je ploca losija ili HDD ili oboje, kvalitetniji kabel vrlo cesto pomogne. Edited by Atreid
Link to comment
Ja bi to sve razbucao, rastavio na parcice, isprobao na drugom kompu, prvo, HDD, radi? Radi... OK. Ajmo dalje, isprobao napajanje na drugoj masini, radi? Radi... OK? Ajmo dalje. Promijenio kablove, razdvojio HDD i CDROM, svak na svoju granu (ako ima mjesta)... Isprobao kartice na drugoj masini, cackao procesor, svasta bi mu radio, pa ga sastavio, pa vidio... ali to sam ja...
što je najsigurnija i najsporija varijanta... jbg mene posao iskvario nema više tog entuzijazma, odmah menjam, ubijam, formatiram...Inače, baš čudan problem, očigledno je da se radi o nekom kontaktu (unutar napajanja, na ploči, kablovi, grafička kartica i slot u kojoj je...) jer promena položaja čini da komp radi ili ne radi.Ono što me odvraća od HDD-a kao problema jeste da bi i bez njega PC trebao da uradeno pročita BIOS, prebroji memoriju, vidi sve komponente i onda zavapi za OS-om.Biće zanimljivo čuti na kraju šta je bio uzrok. :)
Link to comment
Kablovi su vrlo cesto podcijenjen elemenat a na trzistu ima dosta nekvalitetnih sranja, pa jos ako je ploca losija ili HDD ili oboje, kvalitetniji kabel vrlo cesto pomogne.
Jeste to, ali sto wall kaze, kablovi ulaze u igru kasnije.@idoteque - jesi li pokusao da klepeces del prilikom buta? Hoce li u BIOS uopste?
Link to comment
A sta je fora s tim nestankom struje? Dok radi neces da gasis?Sudeci po mom (ne nekom preteranom) iskustvu, kablove zajebi. Na njima se vidi kvar (tragovi gorenja, mehanicke povrede). Tebe verovatno zajebava napajanje ili neki od konektora. Jedno pitanje: Da li svetli lampica na ploci ili se ugasi, nakon sto racunar crkne? Ako se ugasi i ona, onda dileme nema i problem je u napajanju (ili ploci, ali neposredno nakon dolaska struje na istu). U tom slucaju, predlazem kupovinu novog napajanja, posto isto moze da se nadje za par hiljadarki, a u slucaju da u tvom kompu uopste nije bio problem u napajanju, neces ga baciti, nego ce ti raditi u sledecoj masini.
Ovo uopšte ne mora da znači. Često se dešava da oslabi napajanje tako da lampica gori, ali nema snage da inicijalizuje ploču.Inače, za sigurno 90% problema su krivci ili kontakti ili loše/poluispravno napajanje. Ovo drugo se posebno odnosi na jeftine konfiguracije sklapane u srbiji kad firma koja proizvodi računar gleda da spusti cenu što je više moguće, tako što će da uštedi na stvarima koje ne bodu oči, odnosno da ostanu nasvirani megaherci, megabajti, gigabajti, a na kvalitet napajanja ionako malo ko obraća pažnju. Za probleme koji se prikazuju kao restartovanje, zamrzavanje, hoće-neće da upali, pa čak i za pregrevanje procesora je najčešći krivac nestabilan napon iz krš napajanja. Edited by Biohemija
Link to comment
Ovo uopšte ne mora da znači. Često se dešava da oslabi napajanje tako da lampica gori, ali nema snage da inicijalizuje ploču.Inače, za sigurno 90% problema su krivci ili kontakti ili loše/poluispravno napajanje. Ovo drugo se posebno odnosi na jeftine konfiguracije sklapane u srbiji kad firma koja proizvodi računar gleda da spusti cenu što je više moguće, tako što će da uštedi na stvarima koje ne bodu oči, odnosno da ostanu nasvirani megaherci, megabajti, gigabajti, a na kvalitet napajanja ionako malo ko obraća pažnju. Za probleme koji se prikazuju kao restartovanje, zamrzavanje, hoće-neće da upali, pa čak i za pregrevanje procesora je najčešći krivac nestabilan napon iz krš napajanja.
OK, ali ako ne radi - onda je jasno sta je. Ako radi, onda nista nije sigurno - to i rekoh :)Kad si pomenuo ustedu prilikom pravljenja konfiguracija, evo najdrasticniji primer koji sam osetio na svojoj kozi: Ventilatoru koji sprovodi vazduh izvan kucista fali jedna kasika. Ako uzmemo u obzir da je njegova cena oko 100 dinara, jasno je kakvi jadnici su nasi prodavci racunara... Od tada, sam sklapam komp do najsitnijih detalja, sa garancijom za poslednji sraf.
Link to comment
OK, ali ako ne radi - onda je jasno sta je. Ako radi, onda nista nije sigurno - to i rekoh :)
A ja bi mogao pažljivije da čitam :)
Kad si pomenuo ustedu prilikom pravljenja konfiguracija, evo najdrasticniji primer koji sam osetio na svojoj kozi: Ventilatoru koji sprovodi vazduh izvan kucista fali jedna kasika. Ako uzmemo u obzir da je njegova cena oko 100 dinara, jasno je kakvi jadnici su nasi prodavci racunara... Od tada, sam sklapam komp do najsitnijih detalja, sa garancijom za poslednji sraf.
Pa nije baš da su svi jadnici, mada ima svačega. Pre bi se moglo reći da nam je tržište jadno. Sad si me podsetio šta mi se desilo... Prednji vrtilator na kućištu (onaj veliki) mi se sam od sopstvenog rotiranja prepolovio :blink: Bukvalno na pola.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...