Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Pa... hmm za kucu jeste, ali trebace mi za obradu video materijala, znaci treba malo jaci racunar, dakle jak procesor, jaka graficka i 1 jak RAM. Uh, da me Denda sad cuje... :DSto se love tice, bemliga, s obzirom da cu ustedeti makar malo na monitoru i hard-disku, rezacima i ostalim periferalijama, mogu da idem do 500tinak ojra. Da ne zaboavim da cu morati i novo napajanje da stavim i verovatno novo kuciste.

Edited by Sludge Factory
Link to comment
Pa... hmm za kucu jeste, ali trebace mi za obradu video materijala, znaci treba malo jaci racunar, dakle jak procesor, jaka graficka i 1 jak RAM. Uh, da me Denda sad cuje... :DSto se love tice, bemliga, s obzirom da cu ustedeti makar malo na monitoru i hard-disku, rezacima i ostalim periferalijama, mogu da idem do 500tinak ojra. Da ne zaboavim da cu morati i novo napajanje da stavim i verovatno novo kuciste.
Dobro, pošto je video u pitanju, definitivno intela, core i7-860 bi ti bilo najbolje... E sad tu je caka što ti ploča(recimo gigabyte P55R3) +procesor(intel core i7)+memorija od 4GB(recimo bilokoja DDR3 malo veće frekvencije)~450€... Znači još grafička, za 50 neće ići... Ali, ako se ispružiš još malo i uzmeš neku grafiku od oko 150€(recimo GForce GTX260) ili za 180€ (Radeon 4890)... To bi već bilo to... Inače, ako se dobro sećam, grafička, kod obrade videa baš ne igra neku ulogu ili jsu GForcevi bolji... Nemerem se setiti, davno sam grafičku karticu izbacio iz onih delova računara koji su mi važni...:)Ako ti je ovo puno love uzmi Core i5-750, tu ćeš uštedeti 70-80€, taman da dobaciš za grafiku... Edited by radisa
Link to comment

Hvala.Problem ce biti ponuda ovde u KG-u. Recimo, gledam sad cenovnik jedne ovdasnje firme koja se bavi prodajom racunara, uopste nema taj core i7, ima core i5 (koji kosta 170e). Imaju neke silne Intel core2quad i dual core (2,6 ili 2,9GHz, koji su 100 ili 150e)... Na sta mi je bitno da obratim paznju ovde?Memorije od 4GB ima samo DDR2 (kosta 100e), itd. Imaju od 2GB i 1300 odn. 1600MHz koje su oko 50e, i jednu od 6GB, 1600MHz DDR3 koja kosta 150e :D Maticne ploce, te koje ti pominjes, P55-UD3 DDR3 ima i kosta 110e, dok P55-UD5 DDR3 kosta 180e.Graficke GeForce su oko 100-120e, GF 9800 DDR3 512MB/256bit = 100e; GF 9800 DDR3 1GB/256bit = 120e; GF240GT 1GB DDR5/128bit = 105e. Imaju i neke GT220 i 240 od po 1 GB DDR3/128bit one su 65 i 85e. Sta mi je bitno da gledam kod grafickih kartica?E da, a napajanje? Kakvo predlazete? 450, 500, 550 ili 650 W?

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Što se nabavke tiče, možeš da vidiš sa raznoraznima, zato što mnogi isporučuju po Srbiji, na kućnu adresu(gigatron, na primer)...Kod njih ti je ovaj corei7 25500 dinara... Geil Memorija ti je malo preko 9000 (set 2x2GB na 1600 MHz), ploča ti je malo preko 10000 ...Što se grafike tiče, gledaj cenu :)... U principu, to je to... Onaj Radeon 4890 je mamojebuća stvar za te pare(malo perko 17000)... Caka je da ti previše memorije, ne znači ništa, ako je procesor unutra slab, i to je generalno varka na koju se hvataju ljudi... Bolje je uvek uzeti manje memorije, a brže, DDR5 a manje npr, nego uzeti DDR3 a više...Za ovakvu konfu, napajanje ti treba baš dobro, i to je dodatni cath, koji sam zaboravio... 650 bi trebalo biti OK... ALi ne kineski... I to diže cenu, znam...Ako moderacija misli da reklamiram, neka sklone ime firme, nije mi to namera, nego da pomognem čoveku...

Edited by radisa
Link to comment

Hvala jos jedared druze Radisa :)Jbg, ko ce da mi sastavi to ako ce da mi isporucuju na kucnu adresu? :D Naravno, zaboravio sam da napomenem da su za mene ovo spanska sela, da prvi put sam kupujem racunar za sebe (tj. sam biram konfiguraciju), da sam korisnik racunara, a ne poznavalac tehnickih detalja, kao i da ce mi ovo verovatno biti prvi put da sam instaliram OS, sto ce biti opste veselje :ph34r: Dobro, za to ima da nadjem nekog da mi pomogne. -_-Ovi u ponudi imaju neko Chieftec napajanje. Jel' to kinesko? Pretpostavio sam da je 650W najbolja opcija, ono je oko 80e.Sta kazes na ovu graficku: GF240GT / DDR5 / 1GB / 128bit = 105e?

Link to comment
kao i da ce mi ovo verovatno biti prvi put da sam instaliram OS, sto ce biti opste veselje :ph34r:
ja sam isto kao i ti - samo korisnik - pa sam pre par nedelja bez problema sam instalirao Win7.narežeš disk, butuješ i to je to :)
Link to comment
Hvala jos jedared druze Radisa :)Jbg, ko ce da mi sastavi to ako ce da mi isporucuju na kucnu adresu? :D Naravno, zaboravio sam da napomenem da su za mene ovo spanska sela, da prvi put sam kupujem racunar za sebe (tj. sam biram konfiguraciju), da sam korisnik racunara, a ne poznavalac tehnickih detalja, kao i da ce mi ovo verovatno biti prvi put da sam instaliram OS, sto ce biti opste veselje :ph34r: Dobro, za to ima da nadjem nekog da mi pomogne. -_-Ovi u ponudi imaju neko Chieftec napajanje. Jel' to kinesko? Pretpostavio sam da je 650W najbolja opcija, ono je oko 80e.Sta kazes na ovu graficku: GF240GT / DDR5 / 1GB / 128bit = 105e?
Ja ne bih grafiku išao ispod bilo koje varijante GF260 ili Radeon 4850... Ako grafika utiče na obradu videa... Za to stvarno nisam stručan... Ja sam ipak samo programer, koji prati trendove, onako, usput... Ove grafičke ispod toga su više kozmetika, i za reprodukciju HD videa, nego nešto korisno...A što se sklapanja tiče, verovatno možeš dogovoriti da oni udenu sve gde treba u ploču i da ti isporuče kompletno rešenje... Ako sve kupuješ na jednom mestu, naravno... Inače, ne možeš se zajebati, svaka komponenta može da uđe samo na jedno mesto(manj-više :)) Čiftek nije Kineski, narvno, to je neka srednja klasa, koja bi ti trebala biti OK... I opušteno za OS, niko se naučen nije rodio...
Link to comment

Pa pazi, ako graficka ne utice na rad sa video materijalom (obradu), tj. ako nije bitna za to, onda meni i ne treba za nesto vise osim za kvalitetnu reprodukciju HD i ostalih video fajlova (prostije receno: da gledam filmove i video fajlove ko coek). Igrice ne igram niti me interesuju, tako da mi graficka za to definitivno ne treba. A posto si verovatno u pravu sto se tice ucesca graficke u video obradi, onda bih mogao paznju da usmerim na ove druge, bitnije komponente. Sto se tice instalacije OS-a: eto nemam pojma ni sta znaci butovanje, tako da sam tu bas rodjen nenaucen. BTW, preporucen mi je Win7 kao jako dobar, ali postoji li khm khm... piratska verzija? Ako ne, XP professional will do fine.

Link to comment
Sto se tice instalacije OS-a: eto nemam pojma ni sta znaci butovanje, tako da sam tu bas rodjen nenaucen. BTW, preporucen mi je Win7 kao jako dobar, ali postoji li khm khm... piratska verzija? Ako ne, XP professional will do fine.
bootovanje je, narocki rečeno, dizanje kompjutera :)ja sam dosta dugo koristio vistu, sada sam na 7ici, i razlika je ogromna.a gusarskih verzija ima svuda po netu, javi se ako ti zatreba link za dl ;)
Link to comment
Sto se tice instalacije OS-a: eto nemam pojma ni sta znaci butovanje, tako da sam tu bas rodjen nenaucen.
Ту има нешто историје. Значи "чизмовање" :P. Првобитно, како се систем стартује је описано са "диже се вукући кајишеве својих чизама увис". Чак у старијој стручној литератури постоји израз "bootstrapping" - чизмокајишевање... што се после скратило.
Link to comment

Hvala na tom etimoloskom™ objasnjenju. :D Kad smo jos kod OS-a, znam da ima topic o Win7, ali tamo pricaju strucnije, pa da pitam osnovno ovde: kako stoji stvar sa drajverima, kodecima i slicnim stvarima kod sedmice? Ima li tu nekih problema i zackoljica? Takodje, sta je sa programima koji su pravljeni za starije operativne sisteme, rade li kako treba i na Win7? Pretpostavljam da rade, ali cisto da pitam, posto razmisljam da li da je instaliram ili ne.

Link to comment
Hvala na tom etimoloskom™ objasnjenju. :D Kad smo jos kod OS-a, znam da ima topic o Win7, ali tamo pricaju strucnije, pa da pitam osnovno ovde: kako stoji stvar sa drajverima, kodecima i slicnim stvarima kod sedmice? Ima li tu nekih problema i zackoljica? Takodje, sta je sa programima koji su pravljeni za starije operativne sisteme, rade li kako treba i na Win7? Pretpostavljam da rade, ali cisto da pitam, posto razmisljam da li da je instaliram ili ne.
Instaliraj Win 7 i ne brini... Sva će to šljakati... Driveri(Vozači :)) će ti doći uz ove, nove, komponente, a i ako ne dođu, sam će ih Win 7 pokupiti sa neta... Kompatabilnost sa starim programima je OK...
Link to comment

Jedno mozda glupo pitanje ali: moze li u Win7 da se podesi classic Windows look? :DE da, koliko je prostora na hardu potrebno za 7icu? Takodje, valjalo bi mi neko detaljnije uputstvo kako se bootuje™ i instalira Win7, kao i sta posle. Ako moze neko u par koraka da napise ili ako ima neki koristan linak, bio bih zahvalan. :)Meni je problem sto ne znam ni kako se ulazi u bios i kako se radi u svemu tome, ne znam ni u safe mode da udjem. Sta kad mi stigne sastavljen nov racunar, a ja ko tele u sarena vrata?Dobro se setih: kolko varijanti Win7 postoji? Znam da je za XP bila fora da proffesional valja, a da su ona ostala sranja (Home edition itd.) za zaobilazenje. Kako je sa 7icom?

Edited by Sludge Factory
Link to comment
Sto se love tice, bemliga, s obzirom da cu ustedeti makar malo na monitoru i hard-disku, rezacima i ostalim periferalijama, mogu da idem do 500tinak ojra. Da ne zaboavim da cu morati i novo napajanje da stavim i verovatno novo kuciste.
Sa tim budzetom zaboravi na i7 kombinaciju i budi srecan ako uspes da odradis dobru makinu za video obradu sa i5 ili eventualno nekim Fenomom sa 4 glave...
Link to comment

1. Može.2. Oko 15 GB.3. Ne treba ti uputstvo. Ubaciš instalacioni DVD, a pošto ćeš dobiti kompjuter bez instaliranog OS-a, instalacija sa DVD-a će se automatski startovati, tako da nećeš morati da se igraš sa BIOS-om. Izabereš Custom instalaciju i pritiskaš Next. Na samom kraju ukucaš user i computer name i to je. Posle instacije ubaciš CD koji ćeš dobiti uz kompjuter i instaliraš drajvere.Ono što bih ti preporučio je da napraviš dve particije, jednu za OS, drugu za podatke, ukoliko te zanima kako, mogu da napišem kratko uputstvo.4. Link. Ja sam kući stavio Home Premium.edit: ukoliko ubacuješ stari hard moraćeš da se igraš sa BIOS-om.

Edited by Anonymous
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...