Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Treba dva kompa da povežem na jedan adsl priključak pa mi je potreban malo duži mrežni kabl, jedno 5-6 metara. Da li to ima da se regularno kupi u prodavnicama (i gde) ili mora da se nešto budži?
Ima u skoro svim komp radnjama neke standardne dimenzije 1, 2, 5, 10m. A mogu da ga naprave i tačno po meri. Samo vodi računa dal ti treba "ukršteni" ili "obični". Nemam pojma šta to znači, al znam da je bitno.
Link to comment
Treba dva kompa da povežem na jedan adsl priključak pa mi je potreban malo duži mrežni kabl, jedno 5-6 metara. Da li to ima da se regularno kupi u prodavnicama (i gde) ili mora da se nešto budži?
Imas u bilo kojoj prodavnici racunara mrezni kabl da kupis, neke cak i prave kablove po duzini koja ti treba, a fabrickih imas 5m sigurno, za vise pogledaj sama! Bitno, ako povezujes 2 racunara medjusobno pa na neki modem onda treba da serujes konekciju i treba ti CROSS kabl, a ako pojedinacno povezujes kompove na neki ruter onda ti treba STREJT kabl! Ako moras da provlacis kabl kroz zid ili tako nesto, moras na kraju da budzis tj da napravis kraj kabla. Za to ti treba malo vestine i odgovarajuca klesta za pravljenje kablova. Seme kako se prave kablovi imas na netu.
Link to comment
Delimično tačno - FAT32 je brži na manjim hardovima (~10GB) i u slučaju da direktorijumi ne sadrže veliki broj datoteka.U svakom slučaju, meni opisani problem više liči na frku sa USB sučeljem, nego sa fajl sistemom.
Emhm... A na većim hardovima NTFS radi brže?Potpuno zanemarih činjenicu da FAT32 ne radi sa fajlovima većim od 4Gb... Da li je moguće da se promeni fajl sistem na (eksternom) hard disku iz FAT32 u NTFS bez formatiranja diska?
Link to comment

Vezujem svaki računar posebno za Telekomov Huawei Echolife HG510 (znači, jedino je bitno da kompovi dele net vezu, ne i da se oni međusobno povezuju). Koliko sam skontala to je ruter (ima silu nekih priključaka, bar još dva mrežna) i pronađoh da je tu potrebno samo da se zabodu krajevi i da radi (doduše, neki su spominjali i menjanje ip adrese, ali nije bilo nešto komplikovano).Pretpostavljam da će moja tetka želeti da se ide kroz zid, ali mi nije jasno zašto ne bih kroz odgovarajuću rupu (bila bi u ćošku i ne bi se videla) mogla da provučem već napravljen vrh kabla? Samo se napravi nešto veća rupa.

Link to comment
Vezujem svaki računar posebno za Telekomov Huawei Echolife HG510 (znači, jedino je bitno da kompovi dele net vezu, ne i da se oni međusobno povezuju). Koliko sam skontala to je ruter (ima silu nekih priključaka, bar još dva mrežna) i pronađoh da je tu potrebno samo da se zabodu krajevi i da radi (doduše, neki su spominjali i menjanje ip adrese, ali nije bilo nešto komplikovano).Pretpostavljam da će moja tetka želeti da se ide kroz zid, ali mi nije jasno zašto ne bih kroz odgovarajuću rupu (bila bi u ćošku i ne bi se videla) mogla da provučem već napravljen vrh kabla? Samo se napravi nešto veća rupa.
Cim je ruter ta dva kompa ce se videti, ako sherujete neke diskove ili foldere. Ako provlacis kabl kroz zid, veca rupa ce ti resiti problem, al uvek postoji sansa da slomis glavu kabla. Ali ako si vesta, to ne bi trebalo da bude problem, kod mene kuci sam probusio zid i provukao kabl, a drugar sa klestima za krimpovanje je odradio "fizicki" deo posla da bi i sestra i ja imali net. srdjann nema sanse da prebacis FAT32 u NTFS bez formatiranja, jer su to fajl sistemi.. :)Vezano za moj problem, palo mi na pamet da me zeza napajanje, tj da ne daje dovoljno struje USB portu i zato gubi, mada mi padaju na pamet i crne misli, da je WD rikno pre nego sto je poceo da radi kako valja...
Link to comment
Potpuno zanemarih činjenicu da FAT32 ne radi sa fajlovima većim od 4Gb... Da li je moguće da se promeni fajl sistem na (eksternom) hard disku iz FAT32 u NTFS bez formatiranja diska?
Norton PartitionMagic 8.0 radi to, bez problema, backupovanja i ostalih pizdarija... Samo pod XP ili 2000kom... Mislim da pod Vistom taj program ne radi...Imaš i neke prilagođene live distribucije Linux-a, kao PartedMagic(ako se dobro sećam, nemoj me držati za reč), koje mogu ovo da izvedu, bez većih problema...
Link to comment
Norton PartitionMagic 8.0 radi to, bez problema, backupovanja i ostalih pizdarija... Samo pod XP ili 2000kom...
Phuuu... Probao sad, neće, izgleda da ne fercera za eksterne diskove...
Link to comment
Gotivac, mislis riknjava mi USB na ploci? Probao sam da zamenim kabl isto se desava, doduse kabl je duzi Jel imas neko prakticno resenje? Kad otvorim "folder" onda mi se desi da ga kompjuter privremeno ne vidi na 10-ak sekundi pa se povrati. Uspeo sam cak pola sata da ga "sacuvam" dok sam prebacivao neke filmove na njega. Islo je lepo oko 24 Mb/s...Sta mi savetujes?
Hm, mislim da si sam sebi odgovorio:
Vezano za moj problem, palo mi na pamet da me zeza napajanje, tj da ne daje dovoljno struje USB portu i zato gubi, mada mi padaju na pamet i crne misli, da je WD rikno pre nego sto je poceo da radi kako valja...
Dakle, može da zeza napajanje, a jedino što mi pored toga pada na pamet (pod uslovom da je sam disk ispravan) je da li ti ploča podržava USB 2.0?Inače, sa USB-ima se dešavaju razne gremlinske situacije. Kada sam zamenio ploču, wireless miš koji ima predajnik koji se utakne u USB port je odbijao da radi kada je predajnik bio uboden u port koji je pozadi izveden na ploči. Onda sam od neke stare ploče našao ono što ne mogu sada da se setim kako se zove :), metalnu pločicu sa dva USB priključka koji se povezuju kablom na ploču i tu ga uključio, miš je proradio. :blink:
Link to comment
Hm, mislim da si sam sebi odgovorio:Dakle, može da zeza napajanje, a jedino što mi pored toga pada na pamet (pod uslovom da je sam disk ispravan) je da li ti ploča podržava USB 2.0?Inače, sa USB-ima se dešavaju razne gremlinske situacije. Kada sam zamenio ploču, wireless miš koji ima predajnik koji se utakne u USB port je odbijao da radi kada je predajnik bio uboden u port koji je pozadi izveden na ploči. Onda sam od neke stare ploče našao ono što ne mogu sada da se setim kako se zove :), metalnu pločicu sa dva USB priključka koji se povezuju kablom na ploču i tu ga uključio, miš je proradio. :blink:
Komp je star 5 godina, a samo napajanje bar 3 i po. Radi klasican USB flash, ploca je matora, ima u biosu USB 1.1 i USB 2.0 , ali ne mogu da iskljucim da mi USB radi samo po 2.0 sistemu, ne dozvoljava mi bios. Bios je flashovan takodje pre 3 godine i kusur.Znaci, uredjaj, napajanje ili USB me zeza? Prva provera je drugi, noviji komp, druga...
Link to comment
Phuuu... Probao sad, neće, izgleda da ne fercera za eksterne diskove...
Ne znam šta da ti kažem... Posle ove tvoje poruke, nije me mrzelo, pa sam konvertovao eksterni disk u FAT32, pa vratio natrag u NTFS... Sve prošlo bez problema...šta ti je prijavio kao grešku ?
Link to comment
Komp je star 5 godina, a samo napajanje bar 3 i po. Radi klasican USB flash, ploca je matora, ima u biosu USB 1.1 i USB 2.0 , ali ne mogu da iskljucim da mi USB radi samo po 2.0 sistemu, ne dozvoljava mi bios. Bios je flashovan takodje pre 3 godine i kusur.Znaci, uredjaj, napajanje ili USB me zeza? Prva provera je drugi, noviji komp, druga...
Dodatak na problem: dodatak: prikljucim disk na komp, prijavi ga normalno... otvorim MY COMPUTER i kad kliknem na njega komp ga odjavi... cak sam ga prikljucio ostavio 10 ak minuta i cim sam otvorio MC odmah ga je odjavio...
Link to comment
Ne znam šta da ti kažem... Posle ove tvoje poruke, nije me mrzelo, pa sam konvertovao eksterni disk u FAT32, pa vratio natrag u NTFS... Sve prošlo bez problema...šta ti je prijavio kao grešku ?
Not available for RAW drives.To mi isto prijavljuje i kada pokušam manuelno da ga konverujem preko command prompt-a i komande convert...Vidim ja da mi ne gine da sve to prebacim negde pa da ga lepo formatiram... :unsure: (ako neko ima neku pametniju ideju, javite)
Link to comment
(ako neko ima neku pametniju ideju, javite)
Procitaj ovo i ovo...Možda ti sistem ne vidi disk ni kao FAT32, već je nešto pobrljavio...Jel' MartitionMagic prijavljuje da je disk FAT32 ? Edited by radisa
Link to comment
Procitaj ovo i ovo...Možda ti sistem ne vidi disk ni kao FAT32, već je nešto pobrljavio...Jel' MartitionMagic prijavljuje da je disk FAT32 ?
Hvala, na žalost nemam sad vremena da probam to sa tih linkova, ali PM mi jasno vidi da je disk FAT32...A šta uopšte znači kada je drajv RAW? :blink:
Link to comment
Hvala, na žalost nemam sad vremena da probam to sa tih linkova, ali PM mi jasno vidi da je disk FAT32...A šta uopšte znači kada je drajv RAW? :blink:
Probaj da otvoriš prompt i otkucaš "CHKDSK d:" ili koji ti je već eksterni drive...Ako prijavi The type of the filesystem is RAW.CHKDSK is not available for RAW drives.Onda ti se desilo nešto od sledećeg:# Only one of these places contains proper information, or the information is contradictory (e.g. partition table lists the volume as NTFS, while the boot sector indicates it is the FAT32).# Neither partition table nor volume boot sector contain filesystem type information (the partition table will in this case indicate the special filesystem type of zero, i.e. unused volume). This can happen during normal operation and is pretty legal configuration state. It appears when you create a volume (e.g. using Disk Management applet) but do not format it at the same time. You can even assign a drive letter to this unformatted volume, as illustrated below (notice the underlined "H:" drive which has no filesystem type defined).Isto tako ako odeš na ControlPanel->AdministrativeTools-> Computer Managment->Disk Managment taj disk će biti "obojan" kao i disk H: na sliciraw-filesystem.gif Edited by radisa
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...