Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Da li ce pomoci da nabavim onu eksternu kutiju za 3.5 hard i probam da ga prikacim preko USBa?

 

Blokira mi sistem ovako, sve je sporo, ne mogu da udjem u windows explorer uopste da probam da pokrenem bilo kakav copy.

Link to comment

Mislim da da, tako bih i ja uradio. Ako u tu kutiju mogu da idu i diskovi od 2.5 inča, tim bolje. Korisna je to stvarčica.

@goofs

  • +1 1
Link to comment

Sta zapravo zelis da postignes? Ako hoces da spasis i ubrzas komp kupi neki SSD, instaliraj i prebaci podatke. SSD je danas maltene dzaba postao. Ako je pak samo do podataka onda neki eksterni HDD, i oni su dzabe.

Link to comment

Imam SSD, na njemu se vrti Win. Želim da spasem podatke sa harda koji crkava, ali je sve presporo dok je on prikačen na sistem, a svaka copy komanda umemda crkne i blokira ceo komp. 
 

Uzeću tu kutiju pa možda da probam da ga prikačim na Mac ili neki Linux.

  • +1 2
Link to comment

Jos jedna opcija je gparted live usb ili system rescue. Jedan od ta dva snimis na na usb stick sa Rufusom(https://rufus.ie/en/) i onda bootujes sa njega. Kasnije samo kopiras podatke sa svog primarnog hdd. Imaju sasvim solidan gui sa toolom slicnom Windows exploreru.

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Uzeću tu kutiju pa možda da probam da ga prikačim na Mac ili neki Linux.

Biće to isto bez obzira na OS, najverovatnije... na žalost.

  • +1 1
Link to comment

Jedino sto windows zna da se pogubi i skenira i cita fajlove da bi ih indeksirao. Takodje kad spojis disk koji ima windows moras uraditi jos jedan dodatni korak.

 

Ako je disk pred crkavanjem sprecavas brzi kolaps ako koristis live linux.

Link to comment

Imam 3 HDa u kompu.

 

SSD na kom se vrti Windows i sav softver. Disk1 za glupe podatke. Disk 2 za matore podatke. Disk 2 je crkao ili crkava (oh kako bi sve bilo lakše da je ovo Disk 1 u pitanju). 

 

Kada je Disk 2 prikačen u sistem sve radi presporo, ne u smislu da je komp malo usporio nego u smislu da mu treba po 20min da se startuje Win, a kada se startuje još jedno 5-6min samo da mi otvori root Diska 2 u windows exploreru. Većina akcija u windows exploreru - right click, ctrl+c dovodi do krešovanja istog nakon kojeg se ili sam podigne posle 3-4min ili moram da restartujem komp.

Uspeo sam da kroz CMD pokrenem Xcopy nekog foldera sa Diska 2 na Disk 1, prekopirao je jedno 50 fajlova i onda zaboo i to do te mere da nisam mogao da ubijem proces ni na koji način, već sam morao da ugasim komp na dugme i ponovo ga startujem. Moj laički utisak je da sistem pokušava da dobije informacije od Diska 2, a ne dobija ih i upada u neki loop pokušaja čitanja gde sve ubrzano odlazi dođavola.

Bojim se da ovim pokušajima ne sjebem i Disk 1 pošto se i on aka pokušavajući da piše nešto na sebi, a ne dobija pravi flow.

 

Probao sam da promenim SATA kontroler i napajanje za Disk 2, nije pomoglo. Ako ga otkačim skroz da bude van sistema, Win se podigne za nekih 30ak sekundi, standardno vreme, i radi normalno.

 

Dal bih išta dobio tim live linuxom? Vidim na netu preporučuju kloniranje drajva i da se to radi kroz Linux, no ja nemam komp gde mogu da ubacim ovaj disk (znači morao bih live Linux), niti imam drugi HD na koji mogu da kloniram ovaj

 

Eksterna kutija nažalost nije pomogla, komp vidi da se novi USB uređaj prikačio, ali ne mountuje drajv tako da ne mogu da mu pristupim. Bojim se da mi je sledeći korak neka od firmi koja se bavi oporavkom podataka, da vidim kako to ide i koliko košta (ako neko ima preporuku, rado ću je prihvatiti), cenim da oni bar imaju bolji hardver i softver za ovakve stvari. 

Edited by goofs
  • Tužno 1
Link to comment

Probaj i Disk Drill softver. Jednom sam tako bekapovo crknuti HD, mislim da ga windows isto nije prepoznavao nakačenog na USB.

Link to comment

Ne bih da ti stajem na muku, ali imati samo jednu kopiju stvari do kojih ti je stalo u današnje vreme je… glupo, da ne kažem nešto gore.

 

Imaš gomilu rešenja za relativno male pare, od spoljašnjeg diska do cloud-a. Idealno rešenje je kombinacija ta dva. Za nekoliko eura mesečno zakupiš prostor (DropBox, Google Drive… ima ih koliko hoćeš), i miran si.

 

Ja koristim mac, pa sam to rešio tako što mi timemachine kopira sve automatski na spoljni disk, plus sam se ispružio za iCloud (10€ mesečno za 2Tb) i pokriven sam i u slučaju požara, zemljotresa… 

 

Nadam se da ćeš sve spasiti i neka ti ovo bude lekcija.

 

backup, backup, backup….

Edited by braca
  • +1 5
Link to comment

Da li smem da koristim punjač za stari HP na novom, iako ima manje vati i ampera?

 

Uticnice su iste. Ili da koristim USB c punjač koji sam kupio u radnji i za koji se poklapaju specifikacije sa punjačem koji je došao uz laptop?

Link to comment

@Hamlet Strašni ja bih isto rekao ne, što kaže brusli ako je slabiji nije preporučljivo

 

@goofs aj da ne stajem na muku i spominjem ovo što je dobri @braca rekao

 

Davno davno dok sam se time bavio kada hdd crkne i broji zadnje sate imaš jako jako ograničen set opcija. Podaci su i dalje na diskovima i čupanje je tehički moguće ali verovatno vrlo skupo.

 

On će ti verovatno jako usporavati mašinu i frustrirati te jako, i to će raditi uvek kada je ukačen na SATA, jer verovatno puni kanale sa raznim trešom.

Tehnike koje smo koristili, uz molitve nečastivima su bile tragikomične, umotavanje u celofan i hlađenje je par puta pomoglo, ne pitaj zašto, samo znam da smo uspeli, ali ono što je najbitnije je kako ćeš pripremiti setup.

 

Moj setup za taj posao je da imam startup sa hirensom (Hirens Boot ali stari ali onaj koji podržava SAATA) koji je imao HDD alate i medju njima par clone alata.

Disk, hladan, sa ventilatorom na njegovoj elektronici uključim u Sata1 a drugi isti ili veći drajv na zadnji Sata, na toj ploči na druom kontroleru, butujem hirens, i ako uspem da ih očitam na clon toolu pokrenem direktan klon i to je to... umelo je da traje dan i noć, ali da sa klona većinu mogu da očitam, dešavalo se da prebaci fajlove po imenu ali da je baš tu došlo do pucanja i da par foldera budu samo sive i propale slike, to isto ima alat koji krpi pa se nešto može izvući iz jpega ali to je još manja šansa od kloniranja.

 

Srećno

  • Hvala 1
Link to comment
10 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ima manje, ali su oba za laptop. Znaci, ipak ne. :(

Ja sam punio sa punjačem manje snage par puta. Traje malo duže, verovatno laptop mora biti u sleep-u ili ugašen, može punjač malo da se zagreje, ali to je to. Ali ako hoćeš za svaki dan, nađi punjač odgovarajuće snage

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...