Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

takođe sam u procesu zamene odvratnog usb adsl modema nekim normalnim ethernet. već mi preporučili tp-link kao ponajbolji odnos cena/performanse. mada sam mislio da je recimo d-link keva. lm, jel taj model preporučljiv? i gde ga nabaviti? unapred zahvalan.
TP-LINK TD-8811 sam dobio od provajdera (Verat). Jednostavno se konfigurise preko web interfejsa. Koristim ga vise od godinu dana bez ikakvih problema. Cena je oko 30-ak evra. Postoji i model TD-8810 koji se razlikuje od TD-8811 po tome sto nema USB port koji ti i nije potreban... Edited by JFrame
Link to comment
A sta fali povezivanju preko USB-a? :unsure:
Postoji nekoliko problema koji potiču iz same prirode USB-a, koji je dizajiran kao low-cost interfejs.Prvi je u tome što je USB interfejs serijske, a ne paralelne prirode (kanali za komunikaciju su jednosmerni). To znači da ako kažemo da USB 2.0 ima brzinu od 480 Mbps, to ne znači da svaki uređaj nakačen na USB vozi tom brzinom, nego da svi USB uređaji nakačeni na taj interfejs (granu) učestvuju u tih 480 Mbps i dele ih. što znači da i miš, kamera i sve šta je nakačeno još tu "štrpka" svoj deo. Zato je, ako uporedimo uređaje koji opterete bus, recimo eksterne hardove, FireWire hdd u praksi uvek bio brži od USB, iako je deklarisan na nižih nominalnih 400 Mbps.Drugi problem je u tome što USB uređaj ne ume da radi nešto sam u pozadini, nego radi samo kada mu host preko kontrolera kaže "daj mi ovo, daj mi ono". To sa druge strane znači da mu treba dobar drajver (odnosno da kvalitet rada zavisi često od kvaliteta drajvera) i da mu treba CPU koji će "voziti" taj drajver.Sve to pada u vodu ukoliko se koristi mrežni interfejs - ne treba drajver, manji pritisak na CPU (pogotovo ako mrežna karta i njen drajver podržavaju checksum offloading - može da se proveri u drajveru), USB ostaje slobodan za standardnu periferiju (miš, tastatura, webcam, printer...), modem ne mora da stoji kod računara - mrežni kabl ide do 100m bez problema, dok USB kabl ima ograničenje od 5m (može da se produžuje, ali treba pojačavač signala). Istina, pri sporim ADSL ili kablovskim vezama, modem nakačen na USB neće doći u opasnost oko ograničenja protoka od strane drugih uređaja, ali prelaskom na LAN interfejs se čovek barem ratosilja ovisnosti o drajveru i pada CPU opterećenje. Dakle, nije strašno ako je modem na USB-u, ali ako modem već ima i mrežni interfejs, isplati se iskoristiti ga. Edited by Razzmatazz
Link to comment

Bila bi sigurno baterija da se radi isključivo o kašnjenju između dva paljenja (propraćeno dodatnim efektima tipa "zaboravljanja šta je kako podešeno u BIOSu). Ali ako se radi o kašnjenju dok je računar upaljen (recimo radi 24/7), onda je vrlo moguće da napajanje snabdeva matičnu lošijom strujom nego što bi trebalo. Lako se da videti i iz BIOSa - svaka ploča danas ima health monitor, pratiš +3.3V vrednost (ako je novija ploča ili +5V ako je neki stariji krshware). Ako ploča kaže da dobija manje, kašnjenje sata može i tako da se objasni. E sad, šta je uzrok... može da bude svašta - zamrzivač koji je na istom razvodniku kao i komp, pa "povuče" struju, može u slučaju pojedinih starijih ploča da budu naduvani kondenzatori (kao posledica krš ploče ili krš napajanja koje samo što nije riknulo) i sl.

Link to comment
Dajte preporuke za neko programče koje može dosta kvalitetno da zapisuje šta se trenutno odvija na ekranu? Tj ako se koristi neka aplikacija, ili se nešto igra, da se kreira video-zapis u divx formatu?
I ja sa koristio pre neki dan Camtasiu. Fajl jeste veliki u nekom Camtasia formatu, ali se posle moze konvertovati i dobija se normalan fajl. Preporuka je da na svakih 1-1,5 sati prekines snimanje i zapamtis fajl.
Link to comment
Bila bi sigurno baterija da se radi isključivo o kašnjenju između dva paljenja (propraćeno dodatnim efektima tipa "zaboravljanja šta je kako podešeno u BIOSu). Ali ako se radi o kašnjenju dok je računar upaljen (recimo radi 24/7), onda je vrlo moguće da napajanje snabdeva matičnu lošijom strujom nego što bi trebalo. Lako se da videti i iz BIOSa - svaka ploča danas ima health monitor, pratiš +3.3V vrednost (ako je novija ploča ili +5V ako je neki stariji krshware). Ako ploča kaže da dobija manje, kašnjenje sata može i tako da se objasni. E sad, šta je uzrok... može da bude svašta - zamrzivač koji je na istom razvodniku kao i komp, pa "povuče" struju, može u slučaju pojedinih starijih ploča da budu naduvani kondenzatori (kao posledica krš ploče ili krš napajanja koje samo što nije riknulo) i sl.
Hvala.Nisam bio dovoljno precizan - dešava se između dva paljenja i opet se dogodilo jutros pošto mašina ne radi 24/7. Prvo sam mislio da možda Ubuntu nešto zeza (dual boot je podešen), ali čak i kada bi tamo timezone bio različit ne bi bilo kašnjenja u minutima. Naravno, proveriću i voltaže na Chiefteku, ipak je mašina stara skoro 5 godina.PS. Nisam proveravao da li zaboravlja podešavanja u BIOS-u, obratiću pažnju i na ovaj detalj Edited by Conspirator
Link to comment

I meni se isti shit dogadjao na proslom kompu (nakon 3-4 godine rada). Dakle, sat se potpuno zablesavi, apdejtujem, ali se vrati na staro. Nekada prodje malo vise vremena da se nista ne dogodi, a nekada udje u "seriju". Nisam pronasao lek, ali je sve ostalo radilo bez problema svo to vreme (par godina).

Link to comment

novokupljeni dvd przilac svoj posao radi prilicno sporo, a buffer level varira u toku narezivanja. u device manager ne uspjevam da prebacim transfer mode u DMA (tj, obiljezim DMA if possible, ili kako vec, ali dole, malo ispod i dalje pise PIO). sta mi je ciniti?

Link to comment

e ja sam isto imala problem sa tim nedavno.prebaceno prvo na dma if possible, restartovan komp, vratio mi na pio. e ako ti se to desilo, probaj onda desni klik, uninstall, pa scan for hardware changes. trebalo bi da ga vrati na dma.

Link to comment
e ja sam isto imala problem sa tim nedavno.prebaceno prvo na dma if possible, restartovan komp, vratio mi na pio. e ako ti se to desilo, probaj onda desni klik, uninstall, pa scan for hardware changes. trebalo bi da ga vrati na dma.
uspjeo, hvala :)
Da li mogu na ADSL da se zakace dva kompa ? Kupim neki svičer ili tako nesto ?
kupish switch koji je nekih 15e, mozda i manje, i to je to. ako ti je USB modem, onda ti ne treba ni switch nego samo mrezni kabl
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...