Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Idioteque, programi postoje i sve su efikasniji, ali tastatura neće izumreti još neko vreme ne zbog efikasnosti, nego zbog drugih problema, a najčešći uzrok su:- zvuk u pozadini (na poslu pričaju i druge kolege međusobno i na telefon, kući se čuje TV ili radio itd). Mogu da se naprave filteri koji odstranjuju background noise na osnovu jačine zvuka (tihi žamor recimo nije teško ukloniti on the fly) ili na osnovu patterna - da se odvaja muzika od glasa, ali problem je kada se ne čuje muzika okolo, nego drugi glasovi.- privatnost kao use case scenario - ponekad ne želim da ljudi okolo čuju kako u blog unosim da sam opalio komšijinu šarulju- prepoznavanje patterna glasa u zavisnosti od izgovora - ista priča kao i kod OCR-a, tj. prepoznavanja rukom zapisanog teksta: ljudi imaju takve grozne rukopise da to ni klingonski OCR ne bi prepoznao korektno. Optimizacija je u principu slična i kod prepoznavanja pisane reči i kod prepoznavanja glasa - na osnovu matrice (bitmapa u slučaju teksta, bafer sa semplovima u funkciji vremena u slučaju zvuka) se formiraju recimo bezierove krive koje se upoređuju sa već poznatim patternima (radio sam već neke VoIP servere sa mixovanjima u letu i znam koliko sam se namučio).Joshua, Naturally Speaking je solidan softver za voice-to-text:http://www.nuance.com/naturallyspeaking/

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Hvala, Razz. Probacu s tim.@ IdiotequeNaravno da ne ocekujem softver koji ce sve savrseno transkribovati, ali ako moze da uradi makar deo posla, ustedece mi hrpu vremena. lakse mi je da samo prekontrolisem, nego da satima sedim i prekucavam 10 sati govora.

Link to comment

Aj sad vi meni posteno da kazete da li to cudo radi makar i malo.Ja kad sam pokusavao da pronadjem neku firmu koja bi imala proizvod koji bi naglas izgovoreno ime ulice prepoznao, to nije postojalo. Posto znam koliki je posao Microsoft imao sa pamcenjem rukopisa i davao sam svoj rukopis za tu akciju, mislim da je na ivici nemoguceg da se napravi zaista efikasno prepoznavanje glasa i iz toga izvade reci. Takodje, mislim da ce jos jako dugo biti nemoguce.

Link to comment

Dragon Naturally Speaking je odličan, svaka preporuka. Ne da radi malo, već radi mnogo. :) Kada bi samo imao verziju na srpskom ne bi mi smetalo da platim koliko god da traže. :)

Edited by Miroslav Jeftic
Link to comment

@ Kudravi: Sve veci broj javnih sluzaba i kompanija ovde kada pozoves telefonom, "pricas" sa kompjuterom. Znaci, neki (obicno zenski) androidski glas ti nudi opcije, a onda ti treba da kazes sta je tvoj problem, ili da izgovoris svoj pretplatnicki broj, ili sta vec. Skoro bez greske "razumeju" - desi se ponekad da moras da ponovis. Ne znam naravno koji softver koriste (kao ni hardver), ali to izgleda dosta robusno.

Link to comment
@ Kudravi: Sve veci broj javnih sluzaba i kompanija ovde kada pozoves telefonom, "pricas" sa kompjuterom. Znaci, neki (obicno zenski) androidski glas ti nudi opcije, a onda ti treba da kazes sta je tvoj problem, ili da izgovoris svoj pretplatnicki broj, ili sta vec. Skoro bez greske "razumeju" - desi se ponekad da moras da ponovis. Ne znam naravno koji softver koriste (kao ni hardver), ali to izgleda dosta robusno.
Da, da, znam to. Cim postoji konacan skup mogucnosti, to je vec prilicno efikasna stvar. Brojevi pogotovo.Ono sto je problem je nesto ovako: "...i`em ti ja tako ulicom i ojednom viim travaj presobom...". Mislim na specificno izgovaranje reci kod razlicitih ljudi.Evo mog iskustva dok sam davao rukopis Microsoftu za njihovu bazu. Naime, oni su prikupili vise od 10 000 rukopisa cirilice i latinice, a ja sam uleteo u pricu u trenutku kad su hvatali matematicke simbole. I sve to im treba na svakom jeziku (znaci - Srbin na srpskom pise latinicu razlicito od Francuza koji pise skoro istu tu latinicu).Na kraju je napravljena jako, jako velika baza (koja se i dalje siri) i omoguceno je da komp prepozna tvoje pisanje ako si iole unutar normale (postoje beznadezni slucajevi koji ni sami ne razumeju sta su nazvrljali).E, sad, posto znam poneku stvar i o zvuku, a i o samom glasu s tehnicke strane, mogu samo pretpostaviti koliko jos nepoznatih je u jednacini. Visina, boja, razvlacenje, odsecnost, akcenti, jezici... Neke od ovih stvari se i mogu svesti na jednostavnije sablonske primere, ali i dalje stvar ostaje jako komplikovana.Zbog svega toga sam jako skeptican da postoji stvar kojoj mozes diktirati kao sekretarici.
Link to comment

Zasto mi je sav dowload od kada sam kupio novi komp duplo sporiji? pre je bilo oko 50-52 kbpsa sad je jedva 24... ne samo sa rapida nego sve?Jel to treba negde da odvrnem jace ili sta?

Link to comment

Nisam znala da li da ovo turim na topic o Lisici, ali možda bolje da je ovde;dakle, sa boarda su mi "nestale" sve slike, od bannera, preko avatara, pers. fotki, pa i smajlija - blank. To inače i ne bih smatrala nekim major problemom, ali nema mi ni prozorčića za quote i reply opcije. :zbun: Naglašavam da je to slučaj samo sa ovim forumom, inače mi sve ok funkcionira.Nisam ništa sama čačkala, niti sam tome vična, mada ne isključujem mogućnost da sam možda nehotice nešto štiklirala.Anyone?edit/rade quote i reply, ko zna je li na duge staze. sve ostalo je jošte fucked up.

Edited by Eidyia
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...