Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Ma da, od 2012, nijedan reistal, čak sam mu menjao i disk bez reinstala i to 2 puta(prvo na SSD od 128, pa ond na SSD od 1TB) ...

 

Žilava je sedmica, ko zna šta joj Coltrain radi...

Link to comment

Sve zavisi koliko ima programa, igrica, deinstalacija ne pomaže uvek. Probaj ovaj plejer, probaj ovu igricu. Pa utorrent, kog ljudi i dalje nekim čudom koriste, pa bloatware, pa broj fontova, pa procesi koji ostaju nakon deinstalacije. Obično se ispostavi, kad se to sve nakupi, da je lakše i brže preinstalirati Windows.

 

Ukoliko je neko disciplinovan i koristi samo ono što mu je zaista potrebno, onda instalacija može da traje večno.

Link to comment

Toga se i ja bojim obzirom da ga vec 2-3 godine nisam reinstalirao.

Sama pomisao na to me ubija.

 

Nemoj automatski da reinstaliraš. Uzmi neki besplatan alat kao što je HdTune i pusti da odradi prvo najprostiji benchmark. Hard disk bi trebalo da ti da jedan ovakav lagano opadajući grafikon performansi (plava škrabancija):

 

hdtune-1.png

 

 

Ukoliko je hard disk pri kraju (ili ukoliko je u pitanju SSD sa šizofrenim firmverom), onda često ta kriva može izgledati ovako:

 

 

bad-drive-thumb.png

 

 

Pazi, tu disk još uvek nije crkao, sve još uvek zvanično funkcioniše, ali mu je duša u nosu. Zna se dešavati kad mu je prevruće ili kad je stvarno pri kraju disk. Tada obično i radi sporije nego pre.

Onda pogledaš u tom istom alatu onaj Health tab da ti prikaže ima li SMART grešaka i na kraju možeš da poteraš onaj Error Scan, prosto da vidiš ima li već loših sektora.

 

Time dobiješ barem mali uvid u to da li je hardverski sve sa diskom okej. Ako je to sve okej, onda radiš čišćenje đubreta (recimo tim CCleanerom ili sličnim alatima), detektuješ šta se sve automatski startuje (recimo putem msconfiga ili u tom istom CCleaneru) i defragmetiraš disk, imaš solidne, a besplatne alate poput DiskDefraga od Auslogicsa za to. Obratiš malo pažnju putem Task Managera ili nekog drugog process explorera šta je to u tom trenutku aktivno od programa i servisa (sortiraš prema cpu ili io opterećenju) kad ti komp primetno uspori. Možda je indekser, možda je antivirus, možda google servis apdejtuje chrome i sve njegove minione, možda je neki rogue servis koji je neki od programa doinstalirao. Napraviš sebi uslugu i deinstaliraš programe za koje znaš da ne koristiš i da su naknadno instalirani (tj. da nisu deo sistema).

 

Ali ako eliminišeš sumnje u hardver i očistiš softver i procese, onda si već eliminisao sigurno 90% mogućih uzroka zašto je komp primetno usporio u odnosu na to kako je pre radio. U onih 10% ostaje trebljenje picajzli onda glede drajvera, BIOS-a i sličnih sumnjičavaca.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Sad gledam startovane servise na mom kompjuteru i vidim Goggle Update Sevice (2 komada). Na koju se foru uvalio, ne koristim apsolutno ništa od zločinačke korporacije, osim njihovog search-a?

Link to comment

Sve zavisi koliko ima programa, igrica, deinstalacija ne pomaže uvek. Probaj ovaj plejer, probaj ovu igricu. Pa utorrent, kog ljudi i dalje nekim čudom koriste, pa bloatware, pa broj fontova, pa procesi koji ostaju nakon deinstalacije. Obično se ispostavi, kad se to sve nakupi, da je lakše i brže preinstalirati Windows.

 

Ukoliko je neko disciplinovan i koristi samo ono što mu je zaista potrebno, onda instalacija može da traje večno.

Šta preporučuješ umesto utorenta?
Link to comment

Odradio sam CCleaner i vec je primetno bolje, ali sam testirao ono na sta sam sumnjao. Onaj WebTV Forum, koji smo koristili za Arene, me izgleda usporava (doduse i ja otvorim mozilu plus Excel i udri).

Komp je Intel na 2,8 sa 4GB RAM 500GB hard. Kupljen u jesen 2013 ili zimu 2014. Uopste nije prebukiran igricama i programima, zato me i cudilo sto je poceo da baguje, plus sam polako poceo gro podatak da prebacujem na externi.

Inace za otvaranje foldera sam nasao neki trik na yt da se namesti opcija u Customize this folder podesim da otvara kao General items. Deluje mi da mnogo brze otvara.

 

Odradio ovaj HDTune, a setim se i Sentinela.

Razz, kontam da je ovo ok?

 

uqD4nsJ.jpg

 

jYgC06x.jpg

Link to comment

@ Anonymous

 

Sta fali uTorentu? (posto ga ja koristim)

 

govno spajversko i bloutversko, ja ga ne koristim sigurno 3-4 godine, mislim da su ga neki torrent sajtovi i banovali

 

koristim qBittorrent i zadovoljan sam

Link to comment

To je bila priča još onomad za neke verzije?
 

While the official site no longer offers downloads that include the bundled Epic Scale Bitcoin miner, BitTorrent Inc. warns that third-party sites may still include it with the older release.

 

Povučeno je to valjda.

Link to comment

To je bilo bre pre nekoliko godina, beše valjda 3.4.2 verzija. Već u sledećoj su izbacili, jer su se ukakili kad se digla dževa. Mining sw se pokazivao u task manageru kao epic nešto exe.

 

 

 

 

Odradio sam CCleaner i vec je primetno bolje, ali sam testirao ono na sta sam sumnjao. Onaj WebTV Forum, koji smo koristili za Arene, me izgleda usporava (doduse i ja otvorim mozilu plus Excel i udri).

Komp je Intel na 2,8 sa 4GB RAM 500GB hard. Kupljen u jesen 2013 ili zimu 2014. Uopste nije prebukiran igricama i programima, zato me i cudilo sto je poceo da baguje, plus sam polako poceo gro podatak da prebacujem na externi.

Inace za otvaranje foldera sam nasao neki trik na yt da se namesti opcija u Customize this folder podesim da otvara kao General items. Deluje mi da mnogo brze otvara.

 

Odradio ovaj HDTune, a setim se i Sentinela.

Razz, kontam da je ovo ok?

 

uqD4nsJ.jpg

 

jYgC06x.jpg

 

 

Da, hd tune kriva je okej. Nije najbrži disk, ali kriva je barem "zdrava". Smart health indikator je takođe okej na prvi pogled.

 

Moguće je da si bio i malo pretrpao C: particiju, ako je ovo snimak nakon čišćenja. 22GB prazno na sistemskoj particiji kod mene počinje da izaziva tikove :lol:

 

Enivej, uradi još i defragmentaciju i trebalo bi već malo lakše da se diše. Ali proveri obavezno šta ti od procesa trči na kompu još.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...