Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Pa napadala je prašina i zauzela prostor na disku, tj. od prašine ne mogu više da stanu podaci. :D A sad malo ozbiljnije - skoro sam siguran da je problem do pomenutog Rescue and Recovery koji pravi bekape i jede prostor. Takvi programi se obično instaliraju i prave svoj bekap na (fabrički) skrivenoj particiji tako da nije ni čudo što ih ne vidiš - cela poenta je da takvi podaci budu zaštićeni. Ovo je tim verovatnije što je u pitanju laptop. Kod IBM/Lenovo pre podizanja Windows-a možeš da uđeš u njihov utility (kod mene ima plavo dugme koje treba pritisnuti kad ti ispiše na ekranu IBM Vantage blabla, tako nešto) koji onda daje mogućnost kreiranja novih/brisanja dosadašnjih bekapa. Naravno, uvek ostaje opcija da reinstaliraš sistem i pri tom izbrišeš sve particije (skrivene i vidljive), ali to je i rešenje koje bi ubedljivo najduže trajalo. :)

Edited by Miroslav Jeftic
Link to comment
Pa napadala je prašina i zauzela prostor na disku, tj. od prašine ne mogu više da stanu podaci. :D A sad malo ozbiljnije - skoro sam siguran da je problem do pomenutog Rescue and Recovery koji pravi bekape i jede prostor. Takvi programi se obično instaliraju i prave svoj bekap na (fabrički) skrivenoj particiji tako da nije ni čudo što ih ne vidiš - cela poenta je da takvi podaci budu zaštićeni. Ovo je tim verovatnije što je u pitanju laptop. Kod IBM/Lenovo pre podizanja Windows-a možeš da uđeš u njihov utility (kod mene ima plavo dugme koje treba pritisnuti kad ti ispiše na ekranu IBM Vantage blabla, tako nešto) koji onda daje mogućnost kreiranja novih/brisanja dosadašnjih bekapa. Naravno, uvek ostaje opcija da reinstaliraš sistem i pri tom izbrišeš sve particije (skrivene i vidljive), ali to je i rešenje koje bi ubedljivo najduže trajalo. :)
obecava, taj rescue and recovery je mega misterija.moze malo detaljnije da ne sjebem nesto?ima li ikakvih opasnosti?imam pplavo dugme thinkvantage, ali mislim da pise pri restartovanju i ono netso press f1 to enter setup... a mozda i ne pise, mozda to samo znam sa desktopova. kako god, naci cu sta da pritisnem nego sta tacno posle?i anticipatorno teorijsko pitanje - ako je to particija, kako ce to sto je ispraznim da mi vrati prostor u ovu vidljivu? ili ipak nije bas particija u klasicnom smislu?
Link to comment

Neće ti naravno vratiti prostor u vidljivu, to je samo objašnjenje zašto je na disku od xxGB zauzeto xxGB koji se ne vide na prvi pogled. :) Nemam sad laptop pred sobom, pa mogu samo po sećanju - f1 beše mislim za ulazak u BIOS, ali u jednom trenutku prilikom dizanja sistema bi trebalo da ispiše "Press ThinkVantage... za nešto" i tada kad pritisneš plavo dugme ulaziš u Rescue and Recovery. Mislim da se Rescue and Recovery aplikaciji može pristupiti standardno iz Windows-a - Start/All programs/ThinkVantage/R&R, ali opet, treba proveriti. :) Kad jednom uđeš u aplikaciju, bilo pre dizanja Windows-a ili iz Windows-a, mislim da će biti dovoljno jednostavno da se vidi šta je i gde kreirano.

Link to comment
Neće ti naravno vratiti prostor u vidljivu, to je samo objašnjenje zašto je na disku od xxGB zauzeto xxGB koji se ne vide na prvi pogled. :) Nemam sad laptop pred sobom, pa mogu samo po sećanju - f1 beše mislim za ulazak u BIOS, ali u jednom trenutku prilikom dizanja sistema bi trebalo da ispiše "Press ThinkVantage... za nešto" i tada kad pritisneš plavo dugme ulaziš u Rescue and Recovery. Mislim da se Rescue and Recovery aplikaciji može pristupiti standardno iz Windows-a - Start/All programs/ThinkVantage/R&R, ali opet, treba proveriti. :) Kad jednom uđeš u aplikaciju, bilo pre dizanja Windows-a ili iz Windows-a, mislim da će biti dovoljno jednostavno da se vidi šta je i gde kreirano.
care!nasao r&r i pise da mi je backup space 31.5 gb!ali to se ocigledno vremenom povecavalo (mislim doe koji ne vidim standardnim metodamja s evremenom povecavao)sad samo da vidim sta cu dlaje.. ima nesto optimize back up space...kapirma da je ok da poubijam sve te backupove ako je moguce?i da - backup mi je scheduled na weekly... to bi svakao mogao d apormenim.ima i nesto warn when the backup space exceeds xx, al mi je iskljuceno.generalno ne znam jebiga sta se backupuje [pa ne znma kolko bi mu mesta i trebalo ako bih hteo kao neke esencije. Edited by kurdi
Link to comment

Hm... verovatno radi bekap cele sistemske particije, mada nisam siguran. Možeš sam da biraš šta hoćeš - recimo poubijaš sve, pa ga pokreneš ručno s vremena na vreme, ili možeš i da ga isključiš i da koristiš neki treći softver (npr. Acronis TU), ili da ga isključiš i jednostavno snimaš fajlove koji su ti bitni na DVD... vidi šta ti najviše odgovara. :)

Edited by Miroslav Jeftic
Link to comment

sjajno, sjajno...izgleda da nije previse komplikovano.mada nisam nasao gd ebiram sta da backupuje ubuduce (tako sta npr odaberem smao neki folder).ono sto mi za sada nudi pod optimize backup space je da eliminisme neke konrektne fajlove... al to ide spor, on predlozi nesto pa ja kazme aj te exclude, pa ond aon sledeci put predlozi jos.osim toga to izgelda da ne ubija stare backupove nego ih smao nece raditi ubuduce.a ima i nesto dobro kao rejuveneate my system... videcu, al ne deluje previs eopasno igrati se.hvala puno, ovo bvrlo obecava.al mozda s ejos vratim s apitanjima.

Link to comment

ok, pobrisao sve (mada je bio neki warning kao nemoj i base backup, al jebem li ga) i sad imam 40gb free :)a izgleda da inmace nisam backupova vis eod godinu dana jer nije bilo mesta :lol:e sad ima ono d aodlucis sam sa da backupujes, al tu me opet upozorava da ja sigurno nisma advanced.a ja biv vise voleo da ja birm sta da NE backupuje ubuduce nego obrnuto.posto osnovni problem je sto mi backupuje gomilu fajlova tipa muzike, sto inace radim sam.aj igram se dalje..

Link to comment

neverujuci, zagrebite malo ispod povrsine, prasine- nisam ni rekao da ce mu srediti problem s hardom, al jesam- da izaziva probleme s laptopovima cesce nego kod desktop varijanti.. a i da su ti problemi nekad takvi da ih nikad ne bi povezo s njomto je sve- mozete da nastavite, tako ozbiljni & geografski korektni /i'll join.. kad vidim kurdijevu sosku?

Edited by MaRkOMaN
Link to comment

ma ja se nisam zezao da ako prasina radi bilo sta ja sma najebao, svaki dan vucaram laptop u rancu bez ikakve futrole.al ne zivim tu pa ne zmam gd ebih ga ocistio. inace bih makar iz estetskih razloga.

Link to comment

sta sad, i ti komplikujes geografski? /ko jms_ukpa pojuri servis, al ne strictly-for-ibm /s pretpostavkom da svastari znaju svasta, viseja isto ne guram po tim torbama, ostavljam ga preko noci da skida filmove, pusim, pustam macora da spava na njemu etc.; da sam pazljiv, mozda bi dobio jos koji mesec ne-servisiranja /al sta bi onda grejalo kucnog ljubimca? ljubav se ne jede!

Link to comment

bi ja, kad bi znao da je rasklopim i re-sklopim /da bruka bude kompletna- zdravo, marko, dipl. inz. novih racunarskih tehnologija; a ovamo jos i neozbiljno promovisem.. super-krpu?

Link to comment
mislim da to mozes sa AutoGKja sa njim dvd filmove prebacujem u 1 .avi, a to je valjda to sto tebi treba :)edit: slovo
Samo da kažem da ovo fercera i uveliko radi. Hvala :). Imala sam problema sa njim na početku jer nakon završenog jednog posla više nisam uspevala da ga nateram da ponovo radi, pa sam deinstalirala, instalirala i izgleda da sam napokon pobedila :D.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...