Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Da li smem da aktiviram Windows Update Cleanup? U poslednje vreme mi izbacuje low disk space, pa mi se to nudi kao jedna od opcija za brisanje. Btw, sada još laičkije pitanje: kako da silne gigabajte koje imam na :D akitiviram na :C pošto sa :C nemam više ništa da obrišem ili prebacim, a malo-malo mi izbacuje poruku o nemanju prostora?

Link to comment

Sad tek vidim: onaj smajli znači "D particija"...

 

EDIT: Šta to u praksi znači? Da li će nekada biti potrebno da ih deinstaliram?

Edited by notenoughreasonsforclaire
Link to comment

Ne znam više šta da brišem pa je krajnje vreme za novi hdd za moj desktop.

I odmah na početku češanje glave: koliko vidim matična ima dva SATA 6gb/s konektora i oba su zauzeta - jedan za cd/dvd a drugi za hdd. Postoji slobodan naponski sata konektor tako da to ne predstavlja problem više.

Šta mi je činiti?

Link to comment

Ne znam više šta da brišem pa je krajnje vreme za novi hdd za moj desktop.

I odmah na početku češanje glave: koliko vidim matična ima dva SATA 6gb/s konektora i oba su zauzeta - jedan za cd/dvd a drugi za hdd. Postoji slobodan naponski sata konektor tako da to ne predstavlja problem više.

Šta mi je činiti?

 

Ako na celoj ploči postoje samo dva SATA konektora (to je neka matora ploča pretpostavljam), onda neka pci kartica sa sata portovima za proširenje, ako negde iskopaš, ili eksterni CD/DVD da bi mogao isključiti interni.

Link to comment

Ako na celoj ploči postoje samo dva SATA konektora (to je neka matora ploča pretpostavljam), onda neka pci kartica sa sata portovima za proširenje, ako negde iskopaš, ili eksterni CD/DVD da bi mogao isključiti interni.

 

Hvala. A znaš li da li će prenos podataka preko PCI kartice biti značajno sporiji? Hm, dobra ideja za externi cd rezač. Ja već počeo razmišljati o USB to SATA ili externom HDDu.

 

Koje su uopšte prednosti internih HDDova u odnosu na externe sem cene? 

Link to comment

Hvala. A znaš li da li će prenos podataka preko PCI kartice biti značajno sporiji? Hm, dobra ideja za externi cd rezač. Ja već počeo razmišljati o USB to SATA ili externom HDDu.

 

Koje su uopšte prednosti internih HDDova u odnosu na externe sem cene? 

 

Iskreno, nisam koristio sata preko pci kartica, tako da ne bih smeo tvrditi kolika će biti brzina. U svakom slučaju ako nađeš karticu, u nju ubodi CD, a diskove u ploču. Brzina je prednost internog harda, ako već imaš matoru ploču onda pretpostavljam da podržava usb 2.0 u najboljem slučaju, što će reći brzina do maks. 30 MB/s u slučaju eksternog hard diska, dok je kod internog ta cifra 2-3x veća. U principu to ne mora da bude problem, ali ako često treba da pomeraš veliku količinu podataka tamo-vamo, onda se to usporenje još kako oseti.

Link to comment

fala muchas, verovatno ću pronaći PCI karticu i u nju nabosti CD, a HDDs u ploču, kao što si rekao. Još samo da izguglam šta može da me zeza u BIOSu posle povezivanja, al kontam da ako primarni HDD ostavim na istom mestu onda ne bi trebalo da bude problema oko dizanja sistema. 

Link to comment

Sad tek vidim: onaj smajli znači "D particija"...

 

EDIT: Šta to u praksi znači? Da li će nekada biti potrebno da ih deinstaliram?

 

Nekad je potrebno bilo, XP i sedmica - kod desetke nemamo više tu slobodu baš kao nekad. Recimo, MS ti instalira servis za praćenje tvoje telemetrije kao što je u desetki po defaultu. Ili dođe neki drajver kroz update koji nije dobar, pa treba da se vratiš na prethodni (uradiš ti rollup drajvera, ali možeš apdejt kao apdejt da deinstaliraš i blokiraš da ga više ne skida taj koji ti je pravio problem).

Link to comment

Ne znam više šta da brišem pa je krajnje vreme za novi hdd za moj desktop.

I odmah na početku češanje glave: koliko vidim matična ima dva SATA 6gb/s konektora i oba su zauzeta - jedan za cd/dvd a drugi za hdd. Postoji slobodan naponski sata konektor tako da to ne predstavlja problem više.

Šta mi je činiti?

Razmotri i eksterne hardove. Mene je skoro iznenadilo sto maltene nije bilo razlike u ceni izmedju internog i eksternog harda. Cak mi se cini da sam nasao eksterni nesto jeftiniji od internog diska koji najverovatnije ima u kutiji.

Edited by katamaran
Link to comment

Nekad je potrebno bilo, XP i sedmica - kod desetke nemamo više tu slobodu baš kao nekad. Recimo, MS ti instalira servis za praćenje tvoje telemetrije kao što je u desetki po defaultu. Ili dođe neki drajver kroz update koji nije dobar, pa treba da se vratiš na prethodni (uradiš ti rollup drajvera, ali možeš apdejt kao apdejt da deinstaliraš i blokiraš da ga više ne skida taj koji ti je pravio problem).

 

Ja sam na sedmici...

Link to comment

Pretpostavio sam da si na sedmici.

Ako do sada nisi imala problema i nemaš potrebe da deinstaliraš pojedine apdejtove (kao recimo onaj koji utvrđuje da li je win genuine, kah, kah), ti očisti te dosadašnje apdejtove ako nemaš drugog izbora da napraviš mesta na disku. Ali nemoj to da radiš u budućnosti na dnevnom nivou, nego ovako u talasima, kada se kroz korišćenje potvrdi da može sledeća tura da se potera.

Link to comment

Meni ionako već određeno vreme u donjem desnom uglu regularno piše "This copy of Windows is not genuine"... :whistle: Btw, do sada nisam imao nikakvih problema. 

Link to comment

Zenin lap totalno riknuo ni na punjacu ni bez, ma ni da mrdne. Nadjoh na netu ovo i pomoglo mi je. E sad me zanima koji je sledeci korak? Da ga drzim samo bez baterije na punjacu ili sta?

Ako ce uskoro opet da joj rikne da krenem u spasavanje slika i podataka?

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...