Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

kupi neki jeftin ruter ako nemaš baš 150+ kvadrata (a i tad možeš da proširiš onim wifi repeaterima), vidi kako šljaka to sve, upoznaj se sa svijetom bežičnog neta za male pare, uvijek lako možeš da se apgrejduješ. U taj ethernet ćeš da ubodeš ruter, a u njega isto možeš da ubodeš komp ako nećeš da se smaraš sa wifi a hoćeš net za više uređaja. 

 

1. da li bi ta promena uticala na kvalitet neta na kompu? ionako nemam bas neke straobalne™ brzine, mada se prica da ce posta prijatno iznenaditi za novu...

 

2. u toj varijanti laptop ne bi bio povezan ni sa cim? 

 

Trazi od provajdera da ti zameni taj ruter, bezicnim... ili kupi sam wifi kao sto rece Marshal

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

dakle, necim sto bi funkcionisalo kao modem i ruter u jednom? 

Link to comment

1. da li bi ta promena uticala na kvalitet neta na kompu? ionako nemam bas neke straobalne™ brzine, mada se prica da ce posta prijatno iznenaditi za novu...

 

2. u toj varijanti laptop ne bi bio povezan ni sa cim? 

 

 

dakle, necim sto bi funkcionisalo kao modem i ruter u jednom? 

 

1. Ništa što bi ti osjetio, kad bi prešao na wireless, to su neki minimalni vremenski okviri koji nemaju uticaj na realan rad. Kad bi kačio desktop i laptop istovremeno preko kabla to tek ne bi osjetio, jedino ako istovremeno vuku oba kompa neke torente, to bi moglo jer se dijeli bandwidth. 

2. Laptop možeš da vežeš kablom (samo što nećeš ubadati u modem već u isti takav ulaz na ruteru), ali zašto ne iskoristiti bežičnu konekciju. Mada mene evo nešto jebe vajerles na kompu, samo moj komp od svih uređaja, izgleda sam nešto bangavo instalirao wifi adapter na laptopu, pa kad skidam nešto veliko volim da iskoristim kabl. 

 

3. Dosta provajdera nudi modeme koji istovremeno šljakaju kao ruteri. Zgodna varijanta, manje kablova, jedna utičnica manje, ali zajebanijim korisnicima to ne odgovara. 

Link to comment

ja na kompu igram neke online igre gde je bitan ping, pa ne bih da sjebem nesto bezveze. net na laptopu bi bio manje bitan, samo da se stranice otvaraju relativno brzo i to je to. da onda ne razmisljam o tim uredjajima koji su istovremeno modemi i ruteri?

 

e i jos nesto, koliko udaljenost rutera od laptopa utice na kvalitet protoka? laptop bi cesto bio i u susednoj sobi.

Link to comment

ma jok bre šta ti je, sva ekipa koju ja znam koja tjera WoT npr. ti čini preko wifi, to su neka nebitna odstupanja. Ako ti baš bude smetalo, ubodi komp direkt u modem/ruter. 

razmišljaj slobodno o tim modemima/ruterima, svi oni imaju po ~4 ethernet slota. 

Ako nemaš dva-tri zida između, iz mog iskustva nema nekih velikih problema, pogotovo ako ti ne treba neki ultramegagiga nizak ping.

Link to comment

1. da li bi ta promena uticala na kvalitet neta na kompu? ionako nemam bas neke straobalne™ brzine, mada se prica da ce posta prijatno iznenaditi za novu...

 

2. u toj varijanti laptop ne bi bio povezan ni sa cim? 

 

 

dakle, necim sto bi funkcionisalo kao modem i ruter u jednom? 

 

Najbolje ako može provajder da ti zameni za nešto bolje, valjda nije to sve što imaju u ponudi. :)

Link to comment

Najbolje da ti provajder da uredjaj koji ima wifi.

 

Ako budes kupovao sam i blizu si centra ili prolazis u nekom trenutku imam neki asusov ruter koji bih prodao za deset evrica

 

http://www.kupujemprodajem.com/search.php?action=list&submit%5Bsearch%5D=Tra%C5%BEi&dummy=name&data%5Bkeywords%5D=RT-N10E&return_url=aW5kZXgucGhw

 

Mene je nervirao za sve pare al su mu svakim sledecim firmverom ispravljali bagove pa su ga do sad valjda ispeglali. U svakom slucaju isao bi sa no questions asked garancijom od 7 dana pa bi mogao da vidis da li ti  pravi posao.

 

Minimalno upotrebljavan (samo ga koristila baba nedeljom da proveri cene na pijaci). Jako brzo po kupovini sam dobio wifi ruter od provajdera pa mi ovaj skuplja prasinu a sa druge strane skupljam kintu za nesto.

Link to comment
ja na kompu igram neke online igre gde je bitan ping, pa ne bih da sjebem nesto bezveze. net na laptopu bi bio manje bitan, samo da se stranice otvaraju relativno brzo i to je to. da onda ne razmisljam o tim uredjajima koji su istovremeno modemi i ruteri?

 

Zasto ne bi razmisljao? To ti je idealno i najjednostavnije resenja

 

e i jos nesto, koliko udaljenost rutera od laptopa utice na kvalitet protoka? laptop bi cesto bio i u susednoj sobi.

 

Udaljenost i prepreke (zidovi) definitivno uticu. Valjda imam 70 mbits net a na tv-u dve sobe od rutera mi pre neki dan izmerio 23 na nekom netflix testu. 

 

edit: strucnije kolege nek pojasne ono oko bridge moda. Ako se dobro secam u slucaju kacenja rutera modem bi trebalo prebaciti u bridge mode da ne bi bilo duplo rutovanje. Meni je tako i sljakalo neko vreme (sbb uredjj ne moze u bridge) al znam da ne bi trebalo tako

Edited by katamaran
Link to comment

ma jok bre šta ti je, sva ekipa koju ja znam koja tjera WoT npr. ti čini preko wifi, to su neka nebitna odstupanja. Ako ti baš bude smetalo, ubodi komp direkt u modem/ruter. 

razmišljaj slobodno o tim modemima/ruterima, svi oni imaju po ~4 ethernet slota. 

Ako nemaš dva-tri zida između, iz mog iskustva nema nekih velikih problema, pogotovo ako ti ne treba neki ultramegagiga nizak ping.

 

pa pazi, ja bih verovatno primetio svako povecanje pinga u ovim igrama sto cepam, s obzirom da mi trenutne brzine nisu bajne. zato i hocu da mi net na kompu ostane sto je moguce bolji, a laptop moze malo i da ceka da se ucitaju stranice. sad, je li za tako nesto bolje imati modem-ruter uredjaj, odvojeno modem i ruter ili nema primetne razlike?

 

 

Zasto ne bi razmisljao? To ti je idealno i najjednostavnije resenja

 

sta znam, totalni sam laik :D

 

znaci da remiziramo™, ako bih zamenio ovaj modem koji imam za taj modem-ruter, sve bi bilo isto kao i do sad, samo bih imao i wi-fi za laptop? ili ima i nekih dodatnih kablova?

Link to comment
sve bi bilo isto kao i do sad, samo bih imao i wi-fi za laptop?

 

Tacno tako

 

ili ima i nekih dodatnih kablova?

 

Dodatnih kablova (i uredjaja) bi bilo jedino ako bi kacio ruter na postojeci modem

Link to comment

 

 Ako se dobro secam u slucaju kacenja rutera modem bi trebalo prebaciti u bridge mode da ne bi bilo duplo rutovanje.

 

 

Nisam baš usko specijalizovan, ali iz iskustva, nema to nikakvog (negativnog) uticaja.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Predlog/preporuka za free program koji može da prati i prikazuje trenutni upload/download za svaku pojedinačnu IP adresu u lokalnoj mreži? Oko 20 kompjutera, svi idu na net preko istog rutera, naravno.

Link to comment

Problem - iz jednog foldera mi nestalo nekih 300 filmova, nema, da se premestilo negde ili bilo šta slično video bi bar nešto te veličine, šta bi moglo biti? Očajan sam majku mu

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...