Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Pajs sad:

 

 

Router1                   ->     Router2            ->           Router3

192.168.0.1                    192.168.1.1                    192.168.1.25

 

računaljke u mreži       računaljke u mreži           računaljke u mreži

192.168.0.2                     192.168.1.2                     192.168.0.2

192.168.0.23                   192.168.1.3                     192.168.0.3

                                                                            

 

Ruter1 je SBBov Cisco, ima adresu 0.1, hrani svoju mrežu i daje net Routeru2.

Router2 ima IP 1.1, računaljke iz njegove mreže ne treba da vide mrežu 0.1 (i ne vide je, sve ok).

Sad se pojavio i Router3, koji uzima net iz Routera2, ima wan adresu 1.25, ali dodeljuje lanove svojoj mreži iz opsega 0.1.

Kako da nateram treći ruter da daje adrese 192.168.1.xx onima koji su zakačeni na nju? Treća mreža zapravo treba da može da pristupi USB externom disku koji je uboden u usb port Routera2...

Možda neki port forwarding, kurac/palac?

 

Anyone?

 

Link to comment

Pajs sad:

 

 

Router1                   ->     Router2            ->           Router3

192.168.0.1                    192.168.1.1                    192.168.1.25

 

računaljke u mreži       računaljke u mreži           računaljke u mreži

192.168.0.2                     192.168.1.2                     192.168.0.2

192.168.0.23                   192.168.1.3                     192.168.0.3

                                                                            

 

Ruter1 je SBBov Cisco, ima adresu 0.1, hrani svoju mrežu i daje net Routeru2.

Router2 ima IP 1.1, računaljke iz njegove mreže ne treba da vide mrežu 0.1 (i ne vide je, sve ok).

Sad se pojavio i Router3, koji uzima net iz Routera2, ima wan adresu 1.25, ali dodeljuje lanove svojoj mreži iz opsega 0.1.

Kako da nateram treći ruter da daje adrese 192.168.1.xx onima koji su zakačeni na nju? Treća mreža zapravo treba da može da pristupi USB externom disku koji je uboden u usb port Routera2...

Možda neki port forwarding, kurac/palac?

 

Anyone?

 

Pa ruter 3 ubodi u običan port, nemoj u Wan

Link to comment

sl-6603-sports-a_rgb_002.jpg

 

 

Speedlink ih pravi za šaku evara - isti mikroprekidači i ostalo, samo za usb. Uzeo ga odavno baš zbog c64 i amiga emulatora, ali lepo radi i na PC-u (mada nema akceleraciju). Meni je to danas doduše prirodno za koristiti jedino u simulacijama letenja i svemirskim letačinama.

 

ne seri da ovo ima :)

 

Kada neko kaze dzojstik, ja prvo ovo vidim u glavi

Link to comment

Pajs sad:

 

 

Router1                   ->     Router2            ->           Router3

192.168.0.1                    192.168.1.1                    192.168.1.25

 

računaljke u mreži       računaljke u mreži           računaljke u mreži

192.168.0.2                     192.168.1.2                     192.168.0.2

192.168.0.23                   192.168.1.3                     192.168.0.3

                                                                            

 

Ruter1 je SBBov Cisco, ima adresu 0.1, hrani svoju mrežu i daje net Routeru2.

Router2 ima IP 1.1, računaljke iz njegove mreže ne treba da vide mrežu 0.1 (i ne vide je, sve ok).

Sad se pojavio i Router3, koji uzima net iz Routera2, ima wan adresu 1.25, ali dodeljuje lanove svojoj mreži iz opsega 0.1.

Kako da nateram treći ruter da daje adrese 192.168.1.xx onima koji su zakačeni na nju? Treća mreža zapravo treba da može da pristupi USB externom disku koji je uboden u usb port Routera2...

Možda neki port forwarding, kurac/palac?

 

Anyone?

 

Ne razumem tacno sta hoces. Ti verovatno mozes negde u podesavanjima da promenis adresu rutera tri (sa ,,njegove" strane NATa) da bude 192.168.1.1 pa da on on deli 192.168.1.x, ali na mrezi rutera 2 svi ti uredjaji ce se videti kao 192.168.1.25, tj. mozes da imas 192.168.1.2 i sa jedne i sa druge ,,strane" rutera 3 ali te adrese nisu u istom ,,prostoru". Zato se to zove Network address translation (NAT). Zbog cega je treca mreza iza jos jednog rutera a treba da pristupi usb eksternom disku koji je uboden u drugu mrezu? Ako je taj usb disk takodje na nekoj adresi koju mu dodeli ruter 2 (recimo 192.168.1.100 ili sta vec), kada uredjaj iza rutera 3 zatrazi 192.168.1.100, ruter 3 ce shvatiti da to nije u njegovom lokalnom adresnom prostoru (koji je 192.168.0.x) pa ce to proslediti dalje (kao sto bi prosledio bilo koju IP adresu na internetu do koje pokusavas da dodjes), a onda ce ruter 2 shvatiti da je to ,,kod njega" (jer je 192.168.1.x), pa ce proslediti vezu do tog diska. Ukoliko namestis i 2 i 3 da daju 192.168.1.x, moguce je da to nece funkcionisati, jer ce ruter 3 sve sto je 1.x da trazi kod sebe lokalno, a u nasim primeru nece nalaziti sta treba.

 

Ako usb disku nije dodeljena IP adresa od strane rutera 2, e onda ne znam :D

Link to comment

Ne razumem tacno sta hoces. Ti verovatno mozes negde u podesavanjima da promenis adresu rutera tri (sa ,,njegove" strane NATa) da bude 192.168.1.1 pa da on on deli 192.168.1.x, ali na mrezi rutera 2 svi ti uredjaji ce se videti kao 192.168.1.25, tj. mozes da imas 192.168.1.2 i sa jedne i sa druge ,,strane" rutera 3 ali te adrese nisu u istom ,,prostoru". Zato se to zove Network address translation (NAT). Zbog cega je treca mreza iza jos jednog rutera a treba da pristupi usb eksternom disku koji je uboden u drugu mrezu? Ako je taj usb disk takodje na nekoj adresi koju mu dodeli ruter 2 (recimo 192.168.1.100 ili sta vec), kada uredjaj iza rutera 3 zatrazi 192.168.1.100, ruter 3 ce shvatiti da to nije u njegovom lokalnom adresnom prostoru (koji je 192.168.0.x) pa ce to proslediti dalje (kao sto bi prosledio bilo koju IP adresu na internetu do koje pokusavas da dodjes), a onda ce ruter 2 shvatiti da je to ,,kod njega" (jer je 192.168.1.x), pa ce proslediti vezu do tog diska. Ukoliko namestis i 2 i 3 da daju 192.168.1.x, moguce je da to nece funkcionisati, jer ce ruter 3 sve sto je 1.x da trazi kod sebe lokalno, a u nasim primeru nece nalaziti sta treba.

 

Ako usb disku nije dodeljena IP adresa od strane rutera 2, e onda ne znam :D

 

Al' si ga sad iskomplikovao. :) Ne može mu wan i lan biti na istoj adresi, niti ima potrebe za tako nečim.

Link to comment

Ako usb disku nije dodeljena IP adresa od strane rutera 2, e onda ne znam

Nije :lolol:

 

Neki Asus router, ima USB na sebi, i možeš da u njega ubodeš disk za file sharing ili štampač za print sharing ili USB modem sa sim karticom pa da fataš net iz mobilne mreže...

 

 

Ne može mu wan i lan biti na istoj adresi, niti ima potrebe za tako nečim.

Takoe. Kad (pokušam da) promenim LAN adresu na Ruteru3 u 192.168.1.x, kae mi "Wan and Lan address can not be in the same subnet"...

 

Dakle, ako net iz R2 ubodem u Lan na R3, ima šanse da ovi sa R3 dohvate taj jbn USB disk?

 

Edit: ako se ne varam, u podešavanjima tog Asusa ima da se namesti da se taj disk vidi sa neta, al' malo mi šašavo da im podaci putuju okolo naokolo, kad imaju kabl razvučen dva sprata u vis...

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

U principu, tu ti ni nije trebalo ruter nego switch onda. Prebaci R3 iz router moda u switch mod i nakači ga na R2. Samim tim R3 neće imati svoj dhcp, nego će mašinama nakačenim na R3 u stvari R2 dodeljivati IP adrese baš iz tog istog segmenta 1.1 i videće usb stik sa R2.

Link to comment

Nije pitanje, ali možda bude odgovor za nekoga.

 

Pre par dana mi se samoobnovio Avast. Primetim danas da ne mogu nikoga da pozovem na Skajpu. Oni mene da, ja njih ne.

 

Isključim Avast komplet i naravno Skype radi.

 

Da li je moguće da su podrazumevana podešavanja Avasta toliko glupa (u poslednjem update-u)?

Link to comment

Ja sam naleteo na slican problem sa AVGom. Zali mi se prijateljica internet jako spor, pola sajtova ne otvara, mora nesto da okaci na dropbox a dropbox nece da otvori...ja se drndam 15 minuta i onda mi sine, cekaj, a da iskljucim AVG? Iskljucim, i dropbox otvara u sekundi. I sve ostalo sto nije htelo. Tako da da, moguce je da je toliko tupav

Link to comment

Morali bi

To je to. Nisam bio tamo, nego sam telefonski rukovodio operacijom, zero config, samo prebod iz wana u lan i reboot rutera. Fercera ko nacrtano.

 

:thumbsup:  Fala svima.

Link to comment

Imam SSD od 120 GB, na njemu imamo bukvalno win7 i office 2013. Dropbox i sl mi je na D, igre su mi na D, programi ne zauzimaju bas toliko mesta da mi ostalo praznog oko 5 GB.

 

Doduse NBA 2K17 mi pravi steam folder od oko 6 GB, ali trebalo bi da imam mnogo vise slobodnog. Windows foder je oko 42GB, odradio sam disk cleaner+ccleaner+wise cleaner i nista se nije promenilo.

Verovatno mi stoji neki bekap update za W10 negde... koji bese to folder?

 

Da li je to "znak" da treba da odradim reinstal i W10 ili da se bakcem sa brisanjem?

 

Prijavio je neku gresku na SSD, ali nema bed sektora i sl. Posle odradjenog update win i brisanja nekih gluposti, ocistio mi je 25GB, sad imam oko 30 GB slobodno... Strasno, kakav windows! :D

Edited by Milosh76
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...