Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

7 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Nije patetika.

 

  Hide contents

 

 

BTW, imam tačno 0 problema s tim ako neko ima mišljenje da je Hamilton nenamerno kriv za udes. Samo se prilično ne slažem s tim.

 

 

 


braaaaaaaaaaaaateee

ajde sledeci put cu da crtam sve, stavljam navodnike i ™ :)

Isuse, mislio sam da bar malo umemo da citamo jedni druge...

Link to comment

Izvini (ozbiljno) ako je bilo ironično. Ja sam pročitao, well, onako kako je napisano, ne da Hamilton zaista želi da ubije ovog, već da ga je namerno i isplanirano izgurao sa staze na (namerno) vrlo opasnom delu.

 

I ja sam par poteza u poslednjih 20 godina F1 zaista okarakterisao kao pokušaj ubistva, tj naravno da ni ja tu nisam mislio, niti da mislim da si ti, da je vozač X želeo da ubije vozača Y, ali da je postojala itekakva cinična/malicionzna namera sa predumišljajem da se X izbaci Y sa staze na vrlo opasnom mestu. Kao što sam to već napisao dva puta, toga ovde IMHO nije bilo ni u tragovima. Okej mi je što Zorglub kaže da je kriv Hamilton, tjah, i Baton i Hil su isto rekli. Ne slažem se, gomila drugih vozača i analitičara su rekli da nije. Samo, ako pomalo detaljno napišem moje mišljenje, ne znam šta da radim s odgovorom "A gde je to Maks kriv"? Napisao sam, pobogu.

 

 

  • +1 2
Link to comment

ma jasna stvar
i ja razumem tebe skroz

iskren da budem, popizdeo sam tokom trke pogotovo u momentu kad je publika slavila to sto se Max zakucao pri punoj brzini u zid..

ali citajuci komentare po netu, delovalo mi je kao da postoji puno onih koji vise krive Maxa za ovaj incident.. pa ponesen tom atmosferom s interneta delovalo mi je i ovde da se Max vise krivi.. kao, "mogao je da ukoci, da se skloni", itd itd.. jebiga, mogao je i Hamilton pogotovo zbog linije u kojoj je bio..

da je bilo obrnuto, siguran sam da bi retki bili oni koji bi izjavili - "pa eto, mogao je Luis da uspori i da se skloni".. vecina bi krivila Maxa bez problema i na prvu

Link to comment

Okej stvar. Ja zaista nemam drugačije mišljenje nego "Mogao je i Maks da prikoči, u najgorem slučaju izgubio bi mesto na kraju prvog kruga trke, u najboljem slučaju opet bi imao širi izlaz iz Kopsa i mnooogo blaži ugao", tj ostavio bi Hamiltona daleko iza, to je ogromna ravnina pre Magotsa, i još bi bio na levoj, optimalnoj strani na ulasku u nju. Maks nije prikočio, već se zaleteo u Kops u slepoj nadi da će Hamilton da ukoči.

 

Hamilton nije ukočio, tako da svakako snosi diskutabilni deo krivice, ali Hamilton nije imao obavezu da koči, Hamilton je verovatno u istom času mislio "Sad se ne mičem, vidi me gde sam, nije valjda blesav da se pretvara da me nema", nagađanje dakako.

 

Dakle, ja vidim krivicu Maksa u tome što je svakako morao videti gde je Hamilton, da nije dovoljno iza njega, i da ne može tek tako da zavrne niz Kops samo se nadajući "Ma ukočiće on". To je kockanje. Kockao se, i puko. Jer Luis po pravilima (ispravite me ako grešim, ozbiljan sam), nije uopšte imao obavezu da ukoči. On je pozicionirao bolid da pokuša da pretekne Maksa tu, ili makar da mu zasmeta da Maks ne može da ide po optimalnoj trkaćoj liniji. Ni jedno ni drugo nije kršenje pravila. Nije ga izgurao sa leve strane van staze, nije skrenuo u njega i udario u njega. Preticanje sa unutrašnje strane pre ili kroz Kops nije protiv pravila, Horner je popizdeo i jede govna, u istoj trci Hamilton je dvojicu pretekao na isti fazon. Hamilton je po mišljenju stjuarda radio dangerous driving i causing a collision, prevashodno zbog identične situacije sa Perezom prethodno, a i zato što je Maks onako izleteo sa staze, naravno da je bilo sudara.

 

Link to comment

@Marvin (Paranoid Android)Aj' pliz bar pogledaj video koji sam okačio, sve o čemu govoriš je pokrio čovek, koji je takođe nekakav profi vozač. Ne postoji pravilo, vozaču u spoljnoj je mnogo do nemoguće teže da vidi i proceni poziciju i putanju ovog u unutrašnjoj - na Hamiltonu je bilo da ga pusti.

Link to comment

Na Hamiltonu je bilo da smota ranije, ne znam zašto nije. Čovek je samo potvrdio ono što sam napisao u svom postu od valjda juče. 

No, da li ima neki stat tj uporedba putanje Hamiltona u toj krivini u incidentu i ostalim krugovima? To bi dalo odgovor da li je u slučaju incidenta bilo odstupanja i koliko.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Mil@n said:

No, da li ima neki stat tj uporedba putanje Hamiltona u toj krivini u incidentu i ostalim krugovima? To bi dalo odgovor da li je u slučaju incidenta bilo odstupanja i koliko.

 

Na Sky su analizirali i poredili preticanje Leklera pred kraj trke i ovo s Maksom u prvom krugu. Hamilton je bio dobar metar desnije kad je pretekao Leklera, desnim tockom preko bele linije na ivicnjaku. Kad je pokusavao Maksa da pretekne podupravio je i promasio teme krivine. Maks i Lekler su bili pozicionisani otprilike isto, s tom razlikom da je Lekler bio dobrano sporiji od Maksa pa se i sve to desavalo sporije.

Ne mislim da je Hamilton namerno udario Maksa, jednostavno je uleteo prebrzo i neoprezno, shit happens. Vrlo lako je i on mogao tu da zavrsi trku sa slomljenim prednjim ogibljenjem. No u svakom slucaju on je tu zasrao i s obzirom da je dan ranije vec uspostavljen presedan da se kontakt u prvom krugu prednjim tockom u zadnji bolida sa spoljasnje strane krivine kaznjava (Rasel i Sains) FIA ovde jednostavno nije imala drugi izbor nego i Hamiltona da kazni i sa te strane je njihova odluka ispravna. Pravila moraju jednako da vaze za sve jer u suprotnom nisu pravila nego cirkus.

Mada realno, s jedne strane ovo je tipican trkacki incident i ako cemo ih sve kaznjavati trke ce postati negledljive tako da je moglo i bez kazne, a sa druge s obzirom da je Hamilton iz trke izbacio direktnog konkurenta za titulu i time profitirao ostaje utisak da je kazna takva kakva je bila sve samo ne kazna, no to su vec problemi koje je FIA sama sebi navukla na vrat i sad neka se vade kako znaju i umeju, sami pali sami se ubili.

Ono sto je sigurno je da se atmosfera u ovom sampionatu od ovog momenta znacajno promenila, da se zapatila zla krv izmedju Mercedesa i RBR i da cemo se jos svakakvih prljavstina i kontroverzi nagledati do kraja godine...

  • +1 2
Link to comment
38 minutes ago, Radoye said:

 

Ne mislim da je Hamilton namerno udario Maksa, jednostavno je uleteo prebrzo i neoprezno, shit happens. Vrlo lako je i on mogao tu da zavrsi trku sa slomljenim prednjim ogibljenjem. No u svakom slucaju on je tu zasrao i s obzirom da je dan ranije vec uspostavljen presedan da se kontakt u prvom krugu prednjim tockom u zadnji bolida sa spoljasnje strane krivine kaznjava (Rasel i Sains) FIA ovde jednostavno nije imala drugi izbor nego i Hamiltona da kazni i sa te strane je njihova odluka ispravna. Pravila moraju jednako da vaze za sve jer u suprotnom nisu pravila nego cirkus.

Mada realno, s jedne strane ovo je tipican trkacki incident i ako cemo ih sve kaznjavati trke ce postati negledljive tako da je moglo i bez kazne, a sa druge s obzirom da je Hamilton iz trke izbacio direktnog konkurenta za titulu i time profitirao ostaje utisak da je kazna takva kakva je bila sve samo ne kazna, no to su vec problemi koje je FIA sama sebi navukla na vrat i sad neka se vade kako znaju i umeju, sami pali sami se ubili.
 

 

Osim sto se situacija moze sagledati i iz drugacijeg ugla. Max je taj koji je pokusao da zalupi vrata (kako je Marvin lepo objasnio). Nije namerno udario Lewisa, jednostavno je uleteo prebrzo i neoprezno, shit happens. Kontakt Maxovog zadnjeg tocka i Lewisovog prednjeg dolazi tek nakon sto se prethodno Hamilton pozicionirao pored i bili su skoro poravnati pred ulazak u krivinu. 

 

I bas zato je u pitanju cisti trkacki incident, za koji je nekada praksa bila da se ne izricu kazne jer nema dominantne krivice, ali sada nazalost imamo drugacija tumacenja. I Marvin je u potpunosti u pravu kada kaze da se sve zavrsilo kontaktom bez izletanja Maxa i zakucavanja u ogradu, nikakve kazne ne bi ni bilo. Tako da Masi ne govori istinu kada tvrdi da sudije ne uzimaju u obzir posledice incidenta..

Link to comment

a.jpg

 

Jbg jesu bili poravnati na pravcu momenat ranije nego sto ovaj diagam prikazuje (diagam nije konkretno za ovaj slucaj nego ilustruje generalno kako se FIA vodi u ovakvim situacijama) ali onaj unutra zbog prirode situacije mora da koci malo ranije pa dok stignu dovde bude taman ovako.

S tim sto su obojica bili malo vise prema levo nego ovo na slici.

Hamilton je imao putanju kao crveni bolid kad je pred kraj preticao Leklera. Lekler i Maks su imali prakticno identicne putanje. Jedina razlika izmedju ta dva slucaja je Hamiltonova putanja (uporedi onborde, gde mu se nalazi prednji desni tocak u jednom i u drugom slucaju), i naravno krajnji rezultat. I naravno da je Maks znao da je Hamilton tu i ostavio mu je mesta taman koliko je morao i ni milimetar vise, sto bi bilo OK pod uslovom da Hamilton nije podupravio i promasio teme krivine za dobar metar.

I ponovo, ne verujem da je Hamilton namerno izazvao udes, jednostavno shit happens.

 

Naravno, mogao je i Maks da mu ostavi jos vise mesta a ne bas bukvalno minimum, racunajuci na mogucnost bas ovakve situacije ali jbg svaka se skola placa. No i dalje stoji da je kontakt rezultat Hamiltonove greske / podupravljanja u krivini jer je prebrzo uleteo. Da je isto uradio i kad je Leklera preticao i to bi se zavrsilo s jednim ili obojicom kraj staze. No u tom slucaju je sve bilo lakse jer je Lekler za razliku od Maksa u toj fazi trke bio vec dobar sekund po krugu sporiji od Hamiltona pa se sve odigralo mnogo kontrolisanije.

  • +1 1
Link to comment

Da je Max otišao šire da bi ostavio prostor Luisu imao bi katastrofalan izlaz iz krivine i sigurno izgubljen duel. Jbg da mu je ova pamet sad vrv bi popustio i sačekao šansu u narednih 50 krugova da uzme tu pobedu, pa čak i ostane drugi kao lošiji scenario al jbg tren oka je to, nema tu prostora za razmisljanje i kalkulisanje, adrenalin, pun gas pa šta bude. Takoreći “Send it” [emoji2371]

Link to comment
Just now, ducca said:

Da je Max otišao šire da bi ostavio prostor Luisu imao bi katastrofalan izlaz iz krivine i sigurno izgubljen duel. Jbg da mu je ova pamet sad vrv bi popustio i sačekao šansu u narednih 50 krugova da uzme tu pobedu, pa čak i ostane drugi kao lošiji scenario al jbg tren oka je to, nema tu prostora za razmisljanje i kalkulisanje, adrenalin, pun gas pa šta bude. Takoreći “Send it” emoji2371.png


Upravo to, nema se mikrosekund u tom trenutku za proračun osim da računaš da će ovaj da ide idealnom putanjom jer pola sekunde razmišljanja i van staze si.

Link to comment

Max je platio cenu sto je racunao da ce se Lewis povuci iz duela, kao i vise puta do sada. I to je vec receno, ali ocigledno treba ponoviti. Umesto sto je racunao gde ce Lewis biti, trebalo je da pogleda u desno, pre nego sto je krenuo da zalupi vrata.. 

 

A kada govorimo o greskama i kaznama, Palmer je lepo podsetio na Sainz - Grosjean duel, gde nije bilo kazne. Klasican trkacki incident..

 

 

na 11:35.

Link to comment
Just now, Jimmy Kowalski said:

Max je platio cenu sto je racunao da ce se Lewis povuci iz duela, kao i vise puta do sada. I to je vec receno, ali ocigledno treba ponoviti. Umesto sto je racunao gde ce Lewis biti, trebalo je da pogleda u desno, pre nego sto je krenuo da zalupi vrata.. 

 

Nije trebao Lewis (IMHO) da se povuče iz duela već da vozi kuda se vozi, tj idealnom putanjom. Ako voziš van nje, očigledno je da ti namere nisu časne, jer nekoga teraš u širinu i opstruiraš mu trku. 

Ograđujem se opet, ja sam motogp fan, ne znam kakva su pravila u F1 i moralna načela, ovo ispratim čisto pomalo. Nikad se ne bi preterano ložio na sport u kome su 2 od 10 timova tate kupile da im se deca vozaju. :D 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...