Jump to content
IGNORED

Prljavi Pokvareni Prevaranti


katamaran

Recommended Posts

Kakve picketine... mozda ova dodatna usluga "bezbednog surfovanja" koju sada nudi svaki operator ima foru u vezi toga - prvo vam uvalimo te poruke kojima se mozete pretplatiti ne zeleci na neko sranje a ako ih ne zelite onda vam naplatimo da ih ne prikazujemo. Da smo normalna drzava ovo bi bilo ilegalno.

Link to comment
23 minutes ago, radisa said:

Ili je to balkanski specijalitet?

 

Nije... ima toga i ovde. Nisam detaljno procitao ali slicni stvari se desavaju.

 

Skoro su kod ujne za telefon ubacili nesto u pretpatu par eura vise. I ona je primetila. Ispostavilo se da su poslali mail da ako nece mora da otkaze to u roku od 30 dana. (tzv opt-out) Ali taj email je lakrdija od 40 stranica sitnog teksta gde nije ni boldovano sta treba da uradis.

 

 

  • +1 1
Link to comment
44 minutes ago, radisa said:

 

 

Ili je to balkanski specijalitet?


Ništa nije balkanski specijalitet, mi smo teška periferija dogadjaja skoro uvek. Jedino ponešto dodje toliko kasno kod nas, pa deluje kako samo kod nas postoji. Tako, recimo, dok je u Americi pičio Jersey Shore kod nas je bio gospodski Veliki Brat. :nobles:

  • +1 3
Link to comment

Nakon 10+ godina života van Srbije, mogu komotno da kažem da su takve prevare izmišljene negde u razvijenijem svetu, pa se onda prenose dalje. Recimo podizanje novca na bankomatu sa stranom karticom je bilo mnogo lakše u Srbiji nego negde drugde, ali u poslednjih par godina je došlo i do nas da hoće da te prevari da izabereš konverziju u tvoju valutu (gde će te odrati), pa onda posle toga naknade od 400-500 dinara koje ti prikažu u poslednjem koraku itsl. Iskustvo sa mobilnim, kablovskim itsl. operaterima je i pored svih problema u Srbiji bilo prijatnije iskustvo nego u Nemačkoj. Mana u Srbiji je kad naletiš na nekog bez ikakvih skrupula onda nemaš baš mogućnost da izađeš na kraj s njima, jer čak i ako zakon nešto definiše, često možeš da se slikaš s tim. Ovde je malo drugačije, teže je doslovno se ponašati tako da zakon za tebe ne važi (makar za firme, ne za prevarante koji otvoreno lažu preko telefona, i njih ima na tone), ali su onda mnogo kreativniji u raznoraznim prevarama. Onda se i tome nekako jednom stane na put, ali prevaranti postaju samo kreativniji. I tako u krug.

 

Recimo skoro je žena produžila ugovor za mobilni i kao "dali su mi karticu za još jedan uređaj za džabe" i pošto sam čuo za tu prevaru odavno, lepo sam joj rekao da bolje pogleda šta piše. Ispostavilo se da su to naravno naplatili 10e mesečno i posle se mesecima natezala da joj to skinu. Ali je tu problem što je taj što je to prodao samo posrednik koji je naplatio svoj bonus od operatera za novu mušteriju ili ugovor i onda je operateru problem da to skine, jer će samo da napravi minus. I onda kažu "jao, nismo vam mi to prodali" iako im je poslovni model takav i nemaju nameru ništa da menjaju. Drugim rečima svima je lepo, samo se foliraju.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Mene banke u Spaniji dovede do ludila sa konstantnim mikro kradjama. Na ime tih neprimetnih 'ako prodje, prodje' operacija, banke su dobre milijarde i milijarde. Sve se svodi na komisioni procenat, pocevsi od zakljucivanja kreditnih ugovora, pa do odrzavanja bankovnog racuna. U principu, apsolutno niko ne cita pazljivo gomilu papira, koje potpisuje kad ugovara kredit, ovde je to dovelo do skandala, kad su na kraju organi EU nalozili bankama Spanije da moraju da vrate bespravne komisione procente svojim klijentima, koji na iznos od npr. 150.000 evra nisu nimalo naivni i dosezu do nekih 5-6.000 evra.

Odrzavanje bankarskog racuna, kao i provizije na racun koriscenja aparata za kreditne kartice su totalno proizvoljni i uglavnom, ako se ne pobunis idu na stetu malih korisnika. Pod totalno proizvoljnim se podrazumeva skala od do, koju svojevoljno odredjuje sluzbenik u zavisnosti od poznanstva ili jacine klijenta.

Skandalozan je bio informaticki prelaz u bankama pocetkom 2000-te, tad se svako skidanje sa racuna pravdalo informatickom greskom ili greskom u uhodavanju sistema.

Istini za volju, dvaput mi je lego iznos od preko hiljadu evra, koje sam pravednicki precutao jer i moj sistem mora da se uhoda.

 

Edited by Lancia
  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment

Moj kum je pre više od deset godina kliknuo na onaj iq test što se masovno tada reklamirao na youtube. I odradio do kraja, a da bi dobio rezultat treba da unese broj telefona da mu oni pošalju to sms porukom.

Naravno da je uneo i aktivirao neke servisne poruke koje su stizale na svaka tri dana i pakovale tipa 700 dinara na postpaid račun 🤣

 

 

  • Haha 9
Link to comment

Jbt nisam video reklamu na Tjubu 10+ godina.

 

Kad god mi neko da svoj telefon ili računar da mu nešto pomognem, zapitam se kako ti ljudi uopšte koriste svoje uređaje.

  • +1 3
Link to comment
5 hours ago, napadaj said:

Jbt nisam video reklamu na Tjubu 10+ godina.

 

Kad god mi neko da svoj telefon ili računar da mu nešto pomognem, zapitam se kako ti ljudi uopšte koriste svoje uređaje.

Ja se bukvalno danas izgalamio na klinca

Link to comment
  • 4 months later...

Sad što je krenulo sa SMS prevarama kao u US - imate paket Pošta Srbije, idite na link, bla bla...

 

Mislim da sam dobio već jedno 5 SMS poruka takvih u poslednjih par nedelja, sve u spam i block, ali opet stižu.

Link to comment

nedavno je bilo i upozorenje nacionalnog centra za IKT bezbednost, tako nešto, za viber. da se ne otvaraju linkovi koji počinju:

"https://www.viber.com/activate_secondary/„

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

U poslednjih par nedelja izgubio pa vratio Instagram, dobio fishing mail, neko pokusao da se uloguje na Tinder mojim poslovnim mejlom, ulogovao se na mail moje cerke (sreca pa sam video odmah i pojacao lozinku...)

 

najnovije je da mi posecuju moj profesionalni sajt otprilike po 200 puta dnevno, iz Varsave je poseta, refferal. Do sada sam imao od 0-10 pregleda dnevno, uglavnom klijenti, iz svih zemalja okolo i preko - sada na stotine dnevno iz Varshave. Dakle buse li buse.

 

E sad, zanima me ako ima neko ko se razume u hakeraj - zasto botuju moj sajt po 200 puta na dan (u razmacima od 10-20 minuta, vrlo pravilnim) i sta mogu da naprave od stete jer sajt nije wordpress nego prosto HTML?

 

Koja je logika iza svega, ne umem da razumem sto rece Brnabicka.

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...