Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

20 minutes ago, hazard said:

Meni se čini da je u ovom trenutku nemogućnost dogovora s katalonskim separatistima/nacionalistima pre do njih nego do bilo koga drugog...tj. ono što oni hoće, nijedna španska vlada im neće dati, bez obzira da li su premijer Sančez, Rivera ili Kasado

Trenutno je tako, ali to je samo pitanje politickog trenutka. Pokret za nezavisnost je uvek bio tu, neki put samo tinja, sad je dobio krila zbog opste ekonomske krize u Spaniji - sve i svako u politici ima ima svoju cenu. Ono sto njima ide u prilog je polarizovanost u Spaniji - pola/pola. Podemos ce trajati dok je Pablo tu, Cs ce se pretopiti s vremenom u PP, kao i VOX.

Edited by Majo
Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

S Kasadom pre izgleda kao da će se PP pretopiti u VOX... :D

Ima istine :D to je osnovni razlog sto je puko na izborima, glumeci da je veci VOX od VOX-a.

Link to comment
12 hours ago, hazard said:

Mislim da bi upravo zbog svega toga koalicija PSOE-Cs bila dobra za Španiju, jer bi se malo spustila lopta i oladilo bi se sa retorikom. Sa nacionalistima i separatistima u opoziciji, ne bi se nastavio taj igrokaz ko je izdajnik, ko voli Španiju itd.

 

To bi bila nekakva linija stabilokratije. Verovatno i sa lošim ishodom koje takve opcije donose.

 

Ja delim ovaj sentiment da je dobro što je Cs na neki način izduvao. Kažem na neki način, jer su ipak osvojili preko 20 poslanika više nego na prethodnim izborima. Ali imajući u vidu da su prošle godine u većini anketa bili vodeća stranka ovo se može računati kao neuspeh.

 

Sa druge strane dobitnici ovih izbora u Kataloniji su svakako socijalisti, ali i ERC. Izlaznost je u Kataloniji bila izrazito veća nego inače na opštim izborima (čak nekih 17%). Tu je indepe blok (ERC i JxCat) uvećao broj poslanika sa 17 na 22, što ih svakako čini jednim od pobednika i kredibilnim partnerom. Cs je tek četvrti, a verujem da im je u Kataloniji dosta glasova otišlo socijalistima, zbog koketiranja sa desničarima (pre svih Voxom). Tako su izgubili onaj kapital koji im je pre svega obezbedila Ines Arimadas na poslednjim regionalnim izborima. Socijalisti bi u slučaju saradnje sa ERC na državnom nivou, mogli da računaju i na to da sa levim blokom formiraju stabilnu vlast u Barseloni, na sledećim lokalnim izborima.

 

 

 

 

Link to comment
29 minutes ago, Bojan said:

 

To bi bila nekakva linija stabilokratije. Verovatno i sa lošim ishodom koje takve opcije donose.

 

 

Bolje je da se još 4 godine kolju oko toga ko je veći patriota a ko veći izdajnik?

 

Kako je moguća koalicija PSOE sa ERC, ako je ERC na tvrdoj separatističkoj liniji? Kako može biti stabilna vlada koja zavisi od katalonskih separatista? Već smo videli da ne može, zato su i bili ovi izbori.

 

Cs kakvi god da su, su u svakom slučaju bolja opcija od bilo koje katalonske separatističke ili nacionalističke stranke. Najbolje za Španiju, i Kataloniju, je potpuna marginalizacija separatističkih/nacionalističkih snaga. Dobar rezultat ERC je zapravo prilično loša vest.

Edited by hazard
Link to comment

Na ovaj način se separatistički pokret ne može nikako marginalizovati. Može se samo ostaviti izvan vlasti na državnom nivou. Ovo što se sada dešava i ovaj cirkus od suđenja separatističkim liderima samo jača opciju za nezavisnost. Pregovore sa katalonskim separatistima (zapravo bolje reći sa legitimnom katalosnkom vladom) je prekinuo sam Sančez jer je smatrao da će mu to doneti neki glas više na izborima. Bio je pod pritiskom desničara koji su bili u naletu posle pobede u Andaluziji i koji su ga optuživali da je izdajnik. Sada je uzvratio i dobio legitimitet. Mislim da bi sada i socijalistima dobro došao neki partner u Kataloniji i da i tamo ostvare učešće na nekom nivou vlasti (recimo Barselona). Samo tako mogu da spuste podršku za nezavisnost sa nekog kritičnog maksimuma na kome je sada. Ali za to mora nešto ozbiljno da se ponudi. Kažem, mislim da bi bilo dobro da se prekine ova smejurija od suđenja u Madridu. Jeste da je sudska vlast nezavisna od izvršne, ali eto to onako bode oči najviše, naročito što i ovaj Voxov tužilac učestvuje u celom procesu.

Link to comment

Koliko sam video 4 novoizabrana poslanika iz katalonije su u zatvoru zbog borbe za nezavisnost.

Ne verujem da ce katalonci u bilo kakvu vladu dok se oni ne puste.

Da li je PSOE spremna na to?

 

Sada mi deluje realno da PSOE i Cs idu zajedno ali sam ubedjen da to nece dugo trajati i da ce PSOE platiti visoku cenu zbog te koalicije na nekim vanrednim izborima.

Link to comment
11 hours ago, Bojan said:

Na ovaj način se separatistički pokret ne može nikako marginalizovati. Može se samo ostaviti izvan vlasti na državnom nivou. Ovo što se sada dešava i ovaj cirkus od suđenja separatističkim liderima samo jača opciju za nezavisnost. Pregovore sa katalonskim separatistima (zapravo bolje reći sa legitimnom katalosnkom vladom) je prekinuo sam Sančez jer je smatrao da će mu to doneti neki glas više na izborima. Bio je pod pritiskom desničara koji su bili u naletu posle pobede u Andaluziji i koji su ga optuživali da je izdajnik. Sada je uzvratio i dobio legitimitet. Mislim da bi sada i socijalistima dobro došao neki partner u Kataloniji i da i tamo ostvare učešće na nekom nivou vlasti (recimo Barselona). Samo tako mogu da spuste podršku za nezavisnost sa nekog kritičnog maksimuma na kome je sada. Ali za to mora nešto ozbiljno da se ponudi. Kažem, mislim da bi bilo dobro da se prekine ova smejurija od suđenja u Madridu. Jeste da je sudska vlast nezavisna od izvršne, ali eto to onako bode oči najviše, naročito što i ovaj Voxov tužilac učestvuje u celom procesu.

+1

ovo je jedini nacin da se krene s mrtve tacke.

mudra glava u Bojana :)

Link to comment
10 hours ago, Majo said:

+1

ovo je jedini nacin da se krene s mrtve tacke.

mudra glava u Bojana :)

Hvala Majo za ovaj kompliment. Želim ti ugodne praznike (kao i ostalima).

 

Prisetih se nešto i Rahoja. On se povukao zbog raspleta i sudskog epiloga dugogodišnje korupcijske afere. No, u odnosu na Kasada i Riveru rekao bih da je on jedna stabilna politička figura.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...