Jump to content
IGNORED

Agilne organizacione dogme


Sammael

Recommended Posts

Auuu rođaci izgoreste mi mozak sa scumom i agile i tako to...

Sreća pa je na poslu dosadno...

 

....shit has hit the fan...

 

 

Od 17 godina karijere u IT, oko 8 godina koristim ili uvodim agilne metode. Generalno, ono što valja u celoj priči je bolja kontrola nad tim šta se kad radi, koliko vremena treba i kako napreduje. Ono što je bulja je što očekuje od svih članova tima da su naloženi na to ko da rade u nekom startapu gde su svi suvlasnici, što u bilo kojoj firmi drugog tipa jednostavno ne funkcioniše. Svodi se na to da ima dosta overheda i non stop moraš da juriš ljude da se pridržavaju toga da bi moglo da funkcioniše.

 

+ milijun za Frenka - može li neko za nas neobaveštene™ da pojasni ovo?

Link to comment
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SleeperSleep

    12

  • Sammael

    10

  • iDemo

    8

  • pt 2.0

    7

Agilno samo znači da si u stanju da se prilagođavaš promenama tokom projekta, što se najčešće postiže kratkim iteracijama (kao na slici). Dakle umesto da imaš projekat koji traje godinu dana i na kraju isporučiš proizvod koji verovatno više ne odgovara potrebama (jer su se potrebe u godinu dana promenile), ti na svake 2-3 nedelje isporučuješ nešto opipljivo. To nešto je u većini slučajeva jedno nedovršeno, netestirano sranje, i realno nema neku ogromnu vrednost, ali je način da klijent vidi u kom smeru se ide i potom može da na bazi isporučenog menja svoje zahteve i prioritete. 

 

To je samo pravljenje nauke od nečega što suštinski nije, bilo ko ko se ozbiljno bavio razvojem je morao doći do sličnog zaključka (bolje brzo izbaciti prototip da dobiješ od klijenata mišljenje i onda ga unapređivati nego na kraju projekta shvatiti da si se zajebao). 

 

Bitno je napomenuti da klijent može da predstavlja bilo šta - klasičnog naručioca, interne stejkholdere, korisnike besplatne aplikacije... 

 

Postoje razne metode da se na neki način sistematizuje ovaj pristup, najčešće upotrebljavana je Scrum. 

Edited by Sammael
Link to comment

Ja niti sam IT niti sam (zadnjih 15 godina) radio software development al' imam insajdera (u kuci) i pratim pomalo trendovi™... Sve se to na kraju zavrsi na preferencama onoga k'o vodi posao ili onoga ko placa (ili obojice) a sve te metode™ su dobre dok ne krenes nesto realno da radis koristeci ih... onda se zivot sudari sa teorijom i iz toga sudara obicno samo ovi sto drze predavanja izlaze sa teorijom kao pobednikom a sav normalan svet adaptira teoriju i uzima sta mu odgovara ili sta ga klijent eventualno natera... Ili mu inzenjeri drugih struka (non-IT) rade software development a to je da te bob sacuva kako izgleda... BABmOOK, PeMBOOK, Prince, pitan kur@c... 

Link to comment

Rusi su tako pravili rakete za vreme SSSR-a, to je bio prvi "scrum"   :D

 

Metodologiju je uveo čuveni Sergej Koroljov: projektovanje, proizvodnja, lansiranje, ako raketa koja se testira eksplodira ponavljaju iteraciju dok se ne dobije raketa koja uspešno leti. Tako im eksplodira desetak raketa dok ne dobiju zadovoljavajuću. Svi angažovani u skoro svim fazama, dizajneri ne sede samo u projektnim biroima,  već direktno rade i komuniciraju u povratnoj sprezi sa ljudstvom u proizvodnji, učestvuju u lansiranju, itd.

 

ima ovde od 4:40 do 8:10

 

 

Amerikanci su imali waterfall model  :nobles:

Edited by slow
Link to comment

Dobro funkcionise za takozvane CRUD aplikacije (prikazivanje i editovanje podataka iz neke baze), veb develpoment u kome se dizajn strana prebacuje u kod, i sl. Uopste ne funkcionise ako ima ozbiljnog programiranja (sve sto se ne svodi na kodiranje).

 

+1

 

plus ima tendenciju da ode u kurac cak i u slucaju najprostijih (medjusobno integrisanih) aplikacija koje razvijaju 2 tima u paraleli

ako je broj timova >2, to ni bob otac ne moze vise da razmrsi 

Link to comment

+1

 

plus ima tendenciju da ode u kurac cak i u slucaju najprostijih (medjusobno integrisanih) aplikacija koje razvijaju 2 tima u paraleli

ako je broj timova >2, to ni bob otac ne moze vise da razmrsi 

 

Može, ali je razvojno vreme x5 da se sve napravi kao framework i da bude potpuno dikaplovano jedno od drugog.

Link to comment

pa dobro, manje vishe sve shto se radi ima beskrajno mnogo prilika da ode u kikiriki i kad ga pratish i kad ga ne pratish. al izgleda bolje kad ga pratish, manje eksplodira. nije bash da je neka mudrost da se zasnuje zivot, vishe opservacija zasnovana na iskustvu. sreca bozija pa ljudi govore o svojim iskustvima, inache prodavci onoga i bubrega ne bi imali na chemu da zasnuju svoj zivot ^_^

Link to comment

Može, ali je razvojno vreme x5 da se sve napravi kao framework i da bude potpuno dikaplovano jedno od drugog.

 

 

+1

 

plus ima tendenciju da ode u kurac cak i u slucaju najprostijih (medjusobno integrisanih) aplikacija koje razvijaju 2 tima u paraleli

ako je broj timova >2, to ni bob otac ne moze vise da razmrsi 

Hocete li mi  molim vas objasniti kakve veze ovo sa scrumom ima? :D

 

Mislim... To da treba uloziti truda u integraciju se valjda podrazumeva. Koliko truda i kako ce ti to ici ne zavisi od metodologije procesa rada vec od domena, od kvaliteta inzenjera i od kvaliteta komunikacije izmedju timova.

Edited by Fins fleet
Link to comment

Ima veze sa scrumom zato što kad se radi po scrumu, u većini slučajeva niko ne gleda big picture nego gleda samo ono što treba uraditi u toj iteraciji i eventualno jednoj iteraciji iza toga. Samim tim se sve sto puta pravi iznova i to na kraju ne liči ni na šta. 

 

A kvalitet inženjera je na istorijskom minimumu :(

Link to comment

aaa, pa to je ova dileja kod mene ochigledno chula da postoji, pa zove saradnike na razgovor svakog dana svakog po dva sata i uto prodje vreme, a ona se ziva naupravljala, naorganizovala i nasolila pameti i bash joj je super, pa da ide kuci. a ovi malci em histerichni, em niko posao ne zavrshava :lolol:

 

ljudi se tresu kad zazvoni telefon posle jednog dana, jer su dobili da za jedan dan zavrshe posao koji se fizichki radi 4 dana. jer nece glupe hemikalije da se sjedine brze :s_w:

 

 

gospode, samo nek daju ideje :isuse:

Edited by gospa buba
Link to comment

Ima veze sa scrumom zato što kad se radi po scrumu, u većini slučajeva niko ne gleda big picture nego gleda samo ono što treba uraditi u toj iteraciji i eventualno jednoj iteraciji iza toga. Samim tim se sve sto puta pravi iznova i to na kraju ne liči ni na šta. 

 

A kvalitet inženjera je na istorijskom minimumu :(

Again, to sto niko ne gleda big picture nije do scruma i verovatno ne bi gledali i da ga nema, ovako im samo lakse.

 

Mislim, boze me sacuvaj da branim scrum, definitivno znam kako moze da se zloupotrebi. Imao sam slucaj da udjem u tim i pitaju me je l' zavrseno nesto, kazem jok. Onda par persona zestoko krene da se upire da dokaze da ipak jeste zavrseno i da se pusti pola proizvoda na produkciju iako nema apsolutno nikakvog benefita sa biznis (ili bilo koje druge) strane i  ja ih gledam jesu li normalni, nije mi nista jasno. Tek par meseci kasnije saznam da je njima bonus vezan za procenat odradjenih poena u odnosu na planirane.

 

Al to opet nema veze sa metodologijom vec sa ljudima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...