Jump to content
IGNORED

Ekologija


eumeswil

Recommended Posts

On 1.3.2021. at 6:36, namenski said:

 

Ono sto obavezno zaborave da pomenu entuzijasticki hvalospevi obnovljivim izvorima energije su, na primer i nabacano onako random, cinjenice poput:

- da je drzava Juzna Australija povrsine nesto vise od 1,000,000 km2, dakle otprilike 2 Francuske ili nekih 11 Srbija (sa Kosovom)

- da na toj povrsini zivi nesto nepuna 2 miliona stanovnika, otprilike da kazemo 1 Beograd...

- da su potrebe za energijom cele drzave zbirno manje od potreba 1 Beograda i to danasnjeg, sa prakticno mrtvom industrijom pomena vrednom...

- da je ponosno utuljena TE na ugalj Northern Power Station snage oko 550 mW, dok je, opet recimo, samo1 TENT A snage preko 1,500 mW, ili, ako je nekome lakse skoro duplo slabija od 1 Djerdapa 1...

- da se potrebe drzave Juzne Australije u energiji u najvecem delu svode na domacinstva, buduci na energetski poprilicno nezahtevnu industriju (rudarstvo, poljoprivreda....)

Uporedjivati je i uzimati za primer, sto se energije tice, cak i sa jednom recimo, Slovenijom je, pa malo onako, nefer...

 

Tako da se, sve u svemu, prica o danasnjim mogucnostima i perspektivama obnovljivih izvora energije, sa sve specijalnim Teslinim pa ma i u Francuskoj usavrsenim akumulatorima, svodi - ponavljam, za sada - na igracku za bogate.

 

Sto ce reci, osim pokaznih vezbi, tamo gde se ima i moze, problem takozvane ciste energije nije ni izdaleka resen, bice da se resenje cak ni ne nazire.

Problem je, pogotovo sto se bogatih i razvijenih tice, samo gurnut pod tepih ili, srpski receno, noćom, da niko ne vidi, prebacen preko plota u komsijino dvoriste, kao neka daleko bilo crkotina.

Jos je veci problem sto ce prebacena crkotina - nastaviti da smrdi i zagadjuje svuda okolo: neko ce na ovom svetu morati da prljavo proizvodi celik ili aluminijum ili sta vec, dakle materijale cije su se proizvodnje bogati ratosiljali, ali ih nemilice potrebuju i trose, neko ce morati da kopa i iskopava materijale za specijalne baterije i da ih prljavo preradjuje u raznim flotacijamatm sve dok cisti i uredno zapakovani u kontejnere ne stignu na finalnu obradu u sterilnim pogonima u kojima rade neki tihi radnici obuceni u ciste, preciste radne kombinezone...

Tako da su takozvane zelene energije za sada nedohvatne ne samo zemljama raspadima poput Srbije, nego i zemljama koje se trude da se kako-tako i koliko-toliko iscupaju iz bede poput Indije, Indonezije, Brazila, Afriku da ne pominjem....

juče pogledah "ito eternity" dokumentarac i, intervjuisana finkinja reče da "dabi stanovništvo kinei indije doseglo energetski standard evrope trebaće 3 NE dnevno". 

 

jedino da se sve pustinje sveta pokriju solarnim panelima a ispod iskopa za energetski otpad. pa da se dobije "nešto".

Link to comment
  • 2 months later...
On 22.3.2021. at 14:00, djordje geprat said:

juče pogledah "ito eternity" dokumentarac i, intervjuisana finkinja reče da "dabi stanovništvo kinei indije doseglo energetski standard evrope trebaće 3 NE dnevno". 

 

jedino da se sve pustinje sveta pokriju solarnim panelima a ispod iskopa za energetski otpad. pa da se dobije "nešto".

 

Ne znam ko je finkinja, ni sta je poenta koju je zelela da napravi, ali jasno je da ni broj stanovnika Indije i Evrope, ni energetski standard Evrope, nisu odrzivi. Ja tu vidim samo dve mogucnosti. Ili da smanjujemo broj stanovnika ili da smanjujemo energetski standard. Verujem (bojim se) da ce to priroda brzo regulisati, tj. da ce se u naizmenicnim koracima smanjivati standard i populacija.

  • +1 1
Link to comment

Orengo ističe da kompanija ima veoma veštu komunikacionu strategiju, kojom se izbegava davanje konkretnih odgovora, da se širom sveta primećuju slični obrasci poput angažovanja lokalnih eksperata od strane kompanije ili stvaranja podela među lokalnim stanovništvom.

 

Asimetrija snage oko rudnika je toliko ekstremna da lokalno stanovništvo ne može da se osloni na sopstvenu vladu ili lokalne vlasti kako bi zaštitili prava ili interese građana. Zapravo, rudnik se krije iza vladinog regulatora kada ne želi da podeli informacije javnosti“, zaključuje Orengo.

 

 

 

https://birn.rs/posledice-istrazivanja-rio-tinta-bor-iz-podzemnih-voda-osusio-detelinu/

  • +1 3
Link to comment

https://rs.n1info.com/vesti/birn-nakon-istrazivanja-rio-tinta-bor-iz-podzemnih-voda-osusio-detelinu/

Petoro meštana iz okoline Loznice dobilo je odštetu od Rio Tinta nakon što je tokom istražnih radova došlo do izlivanja podzemnih voda na njihove useve, a laboratorijski izveštaj u koji je Balkanska istraživačka mreža imala uvid pokazuje da procurela voda sadrži povišene koncentracije bora, natrijuma i drugih hemijskih elemenata, piše BIRN.

Link to comment
On 12.6.2021. at 13:48, Jumanji said:

https://rs.n1info.com/vesti/birn-nakon-istrazivanja-rio-tinta-bor-iz-podzemnih-voda-osusio-detelinu/

Petoro meštana iz okoline Loznice dobilo je odštetu od Rio Tinta nakon što je tokom istražnih radova došlo do izlivanja podzemnih voda na njihove useve, a laboratorijski izveštaj u koji je Balkanska istraživačka mreža imala uvid pokazuje da procurela voda sadrži povišene koncentracije bora, natrijuma i drugih hemijskih elemenata, piše BIRN.

 

To je dobro počelo. 

Link to comment
50 minutes ago, Pixie said:

 

To je dobro počelo. 

Ali nece dobro da se zavrsi :sad:: taj metod odstete pojedincima je ono sto njima i njima slicnima uvek pali - em dobro marketinski zvuci u neekoloskim sredinama poput Srbije gde ce velika, ogromna vecina da reaguje au, uzeli pare od Rio Tinta, svaka cast i time, maltene zagadjenje pretvoriti u izvor zarade, love...

Otprilke, prodace Srbiji rezon: zagadili - platili Peri, Miki, Ziki... - idemo dalje.

Ono sto je bitno - necemo da vidimo: odsteta je jedno, inspekcije koje kaznjavaju (u ime Drzave) nesto sasvim drugo, ali prirodan sledeci korak,  ali nesto sto cisto sumnjam da cemo to da vidimo,

Sudove da ne pominjem, a tek pravu priliku za organizovan, kolektivan nastup i pravi posao za NVO koje nece samo da pricaju, nego da ponude/pruze besplatnu pravnu pomoc i jos toliko toga konkretnog, kao sto je razrada zakonskih predloga, regulative... :isuse: 

Sve u svemu bojim se da je ovo poen za Rio Tinto, a siguran sam da oni znaju sta rade...

 

BTW, zna li se nesto blize o nacinima, metodologiji kojom je odredjena visina odstete?

Privatna tuzba, parnica?

Ili je, sva je prilika, stvar prepustena slobodnoj pogodbi sto je najgora od svih varijanti?

Jer, ako je Rio Tinto-u prepustena inicijativa, ono, oni angazovali laboratorije, oni pisu pisma i objasnjavajutm sve se u kevu zaklinjuci da paze ko svoje - znam koliko je sati...

Link to comment

Pa parnica ide ako se ne dogovore štetnim i oštećeni. Onda ide tužba i veštačenje. 
 

Ako su potpisali ugovor, kao što vest kaže, znači da su se dogovorili pre suda. Imajući u vidu da je događaj bio 2018, da su tužili još uvek ne bi imali pravosnažnu presudu na osnovu koje bi mogli da dobiju pare.

Link to comment
2 hours ago, Hamlet Strašni said:

Pa parnica ide ako se ne dogovore štetnim i oštećeni. Onda ide tužba i veštačenje. 
 

Ako su potpisali ugovor, kao što vest kaže, znači da su se dogovorili pre suda. Imajući u vidu da je događaj bio 2018, da su tužili još uvek ne bi imali pravosnažnu presudu na osnovu koje bi mogli da dobiju pare.

Ma znam, em ne baratam terminologijom, em sitni sati...

Ne menja poentutm: Rio Tinto je izvukao poen, kao sto sam i rekao - uspeo ja da problem resava na komad sto je za njih idealna kombinacija.

Nisam namerno hteo da citam link, nadam se da se @Pixie nece da ljuti, bas kao i da moj post nece da shvati kao omalovazavanje napora da se nesto - bilo sta - ucini.

Upravo sam procitao: jadno sam se osecao citajuci da je Cerni radio na zahtev (i parama) Rio Tinta, a da BIRN iz druge ruke barata podacima od bukvalno zivotnog znacaja.

Jos jadnije zbog podatka da se nadoknada odnosi na - 2 letine.

Nista podzemne vode, nista Drina, nista zdravlje...

Drzava, koja je sada na potezu, ili bi to trebala/morala da bude, sledeci potez: inspekcija, kazna, zvanicni podaci....

Svi znamo da od toga nece biti nista, a ja sam razne riotintove imao prilike da vidim itekako dobro na najraznijim mestima: sta god da su, oni znaju da racunaju.

Tamo gde im se isplati, platice i ulozice koliko god treba u zastitu, opremu za preciscavanje, itd, itd, naravno pod uslovom da su pod budnim okom pre svega drzave.

Tamo gde Drzave nema, ili su oni u mogucnosti da se dogovarajutm: radice sve moguce i nemoguce da smanje troskove, dilove sa drzavnim predstavnicima da ne pominjem.

Ako jednog trenutka sve to zbirno premasi njihove projekcijetm - pokupice se i otici.

 

 

Ekologija je u sustini prosta rabota:

- ljudi znaju da ce im nesto trebati, dal' iz zemlje, dal' iz vode, svejedno: znaju i da do toga mogu da dodju jedino praveci stetu sopstvenom zdravlju, okolini, itd, itd... Znaju i pristali su na tu cenu.

- svest o toj steti zove se ekologija: moze slobodno da se poistoveti sa putem iz dupeta u glavu...

- u srzi, sustini, ne samo kapitalizma, nego i nekadasnjih socrezima, mada iz drugih razloga, lezi pre svega zelja za povecanjem profita i maksimalnim mogucim smanjenjem troskova;

- onda kada ekologija stupi na scenu sa svojim zahtevima, nastaje курцшлус: svaki ekoloski zahtev, zahtev za smanjenjem emisija, raznim preciscavanjima, modernijom opremom, itd, itd, direktno i prvo udara na profit, smanjuje ga povecavajuci - po nekad i enormno - troskove.

- u takvoj situaciji imaju dva resenja: ili da beze tamo gde su ljudima radna mesta i pare potrebniji od zdravlja i ciste okoline, a vlade u principu sklone saradnjitm, ili da se - tamo gde moraju - prilagode regulativi ozbiljnih Drzava, sta kosta da kosta, mada i tamo, to zna opasno da isklizne iz koloseka i zavrsi se sa po malo korupcije, po malo gledanja kroz prste...

- bave se i politikom, naravno: minimalizuji znacaj Zelenih svuda gde stignu i koliko mogu, medijske pojave poput male Grete, danas vec zaboravljene (doduse, da ne gresi dusu i Korona je ucinila svoje) idu im na ruku, sve u svemu - bice borba neprestana, a ja uopste nisam siguran (barem kada su narednih 50-ak godina u pitanju) u povoljan ishod.

 

Ipak, postignuto je po nesto: megalomanski sovjetski projekti o skretanju sibirskih reka na jug pomocu kontrolisanih atomskih eksplozija, slicni americki takodje, su ipak davna proslost nepodobna cak i za naucnu fantastiku... :D 

  • +1 1
Link to comment

@namenski Nema ljutnje, moj komentar je bio ironičan, mislila sam nešto u smislu da su već na početku, tj. samo u toku ispitivanja terena uspeli da naprave džumbus. A naknada je u svakom slučaju simbolična, obzirom da su ulozi nemerljivo veći.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...