Jump to content
IGNORED

Rat u Jemenu


Lord Protector

Recommended Posts

17 minutes ago, 3opge said:

da Iran je nadaleko poznat po svom pravicnom pravosudju i pravovremenim izvrsenim kaznama kao sto je recimo vesanje homoseksualaca za kranove.

Ne smem, nema sanse da ja tebi forumska gromado odgovorim: kada ti mene oteras u pizdu materinu obrisu ti post; da ja tebe oteram izbrisali bi mene.

Kapiras razliku?

Link to comment
4 hours ago, namenski said:

Izvini, moram, zaista bez zle namere, da pitam: pa sta?

 

Pa ništa, samo informacija, možda bitna za neke ljude koji ipak rade, kreću se, zaradjuju neki novac, žive neki život. Ne sede svi po ceo dan ispred kompjutera i bistre svetsku geopolitiku.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Pa ništa, samo informacija, možda bitna za neke ljude koji ipak rade, kreću se, zaradjuju neki novac, žive neki život. Ne sede svi po ceo dan ispred kompjutera i bistre svetsku geopolitiku.

Iskreno se nadam da se napomena, zlobna u svakom slucaju, o ljudima koji sede ceo dan ispred kompjutera i bistre politiku pa jos svetsku, pa jos geo, ne odnosi na mene niti bilo koga sa ovog foruma.

Ono, ako je do samo informacije, bilo je toga:

On 29. 12. 2023. at 19:01, namenski said:

Suez-Cape-Route-Comparatio.jpg

 

Po mama Lloyd's-u poslednjih nedelju dana se jos 299 kontejnerskih brodova pridruzilo onima koji vec uveliko, posle Houthi napada na pomorski saobracaj usmeren ka Suecu koriste zaobilazni put oko Afrike.

Pomenutih 299 brodova su kapaciteta priblizno 4.3 miliona TEU sto, ceni se, predstavlja nesto preko 18% svetskih kapaciteta.

Efekti produzenja, odnosno trajanja putovanja i troskova vezanih za to, poput goriva, itd, itd..., se tek ocekuju, ali sumnje nema da predstoji znacajan porast vozarina...

 

U drugim vestima, siroko najavljivana operacija nazvana Prosperity Guardian, inicirana od strane SAD u cilju zastite odnosno omogucavanja normalnog saobracaja via Suez bas nesto i ne ide: naime, neke od clanica NATO, Italija i Spanija na primer, odbile su ucesce sa obrazlozenjem da bi se ucesce u poduhvatu poprilicno odrazilo i efektivno i kao cin podrske na izraelske postupke u Gazi...

Sama operacija je, po mnogima, skandalozno problematicna: od SAD najave da nece stititi brodove koji plove pod takozvanim usluznim zastavama, osim pojedinacnih izuzetaka, do francuske odluke da stiti samo brodove pod sopstvenom zastavom i, za sada, imenom i prezimenom odredjenih kompanija...

 

Inace, prilagodjavanje novim uslovima plovidbe ovim najvaznijim pomorskim putem sveta je u toku: primeceno je da pojedini brodovi, uglavnom tankeri, tokom plovidbe ka Suecu, a u Houthi dometu, emituju na otvorenim kanalima podatke/poruke o nemanju veze sa Izraelom, sopstvenoj neutralnosti, itd, itd...

Po Clarkson-u, radi se o - ruskim brodovima.

 

Prosperity-Guardian-0140.jpg

 

Da mi je do odgovora istog nivoa, rekao bih da se neki ljudi cimnu, reaguju na informaciju tek kada ih posledice lupe po  dzepu...

A nije.

 

Inace, dzaba kukas na poremecaj logistickog lanca: on, takav kakav je, trenutno je osim ono jada od takozvane humanitarne pomoci, predstavlja do sada jedinu iole efikasnu reakciju na ono sto Izrael radi u Gazi.

Legitimnu taman koliko je napad Hamasa na Izrael, izraelska reakcija, agresija Rusije na Ukrajinu, itd, itd..., buduci da se poslednji ostaci medjunardnog prava na nase oci raspadaju.

E, sad, sto je tvoju reakciju isprovocirao tek udarac po dzepu, mogucnost da nekima tamo sitima i presitima zakasni roba - zao mi je.

Mnogo manje bi, od sveg angazovanja silnih ladja i sada vec napada na Jemen kostao diplomatski napor da se Izrael natera da 'oladi.

Privatno i licno mimo geopolitickih smatranjatm: bas me zabole sto ce neki tamo da se cesu sto je poremecen logisticki lanac dok se na nase oci sprovodi likvidacija jednog geta i to u vec poodmaklom 21. veku...

 

Jos privatnije i jos licnije: radim, zaradjujem neke pare zajebavam se u turnusima od po 15-ak dana, a sve i da ne, potezati moje ili bilo cije vreme ispred kompjutera kao argument, je stvarno, pa kako da ti kazem, znas valjda i sam...

 

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Ne smem, nema sanse da ja tebi forumska gromado odgovorim: kada ti mene oteras u pizdu materinu obrisu ti post; da ja tebe oteram izbrisali bi mene.

Kapiras razliku?

 

kapiram samo da ja tebi nisam podmetao podrzavanje genocida i ostale pikanterije, na takva podlastva sledi samo jedan odgovor

 

Link to comment
18 minutes ago, 3opge said:

kapiram samo da ja tebi nisam podmetao podrzavanje genocida i ostale pikanterije, na takva podlastva sledi samo jedan odgovor

Lako je tebi da se junacis, kurobecas i lazes, i ja bih na tvom mestu, samo kad bi smeo...:cry:

Link to comment

Koji spin? Economist lepo kaže, "The regime’s encouragement of sex-change surgery is related to its intolerance of homosexuality, which is a capital offence."

 

Ti si taj koji nadmeno diže nos na jednu stranu iranske medalje, ne bi bilo loše da zauzmeš stav u vezi sa drugom.

  • Haha 1
Link to comment

US (ovaj put bez UK) izveli jos jedan napad na Jemen. 
 

Quote

The US carries out a new attack on a Houthi site in Yemen, a day after wider attacks led by the US and the UK

In what the US called a "follow-up action" to Thursday night's attacks, a US ship fired missiles at a radar site

 

Link to comment
On 12. 1. 2024. at 20:27, Ivo Petović said:

Pa ništa, samo informacija, možda bitna za neke ljude koji ipak rade, kreću se, zaradjuju neki novac, žive neki život. Ne sede svi po ceo dan ispred kompjutera i bistre svetsku geopolitiku.

Nisam hteo da se nadovezujem odma', htedoh da sacekam vecerasnji Bg protesttm, obaska sve se nadajuci barem kurtoaznoj ogradi od citirane prakticne mudrosti...

Ovako, gorecitirana mudrost podseca, ma sta podseca - identicna je facama vozaca zatecenih zatvaranjem pojedinih saobracajnica u gradu Beogradu, vozacima koji:

Quote

...kreću se, zaradjuju neki novac, žive neki život.

Dok neki tamo protestuju sede ispred kompjutera, itd, itd...

Da ne bude zabune glede ovakve reakcije na jemenskom topiku, geopolitikatm na stranu, navijanjatm takodje, Huti akcije protiv pomorskog saoracaja su jedina konkretna svetska reakcija na ono sto se dogadja u Gazi u kojoj je Izrael, BTW, dostigao dobru polovinu broja poginulih u Ustanku u varsavskom getu, a kako mu ide, ima sasvim dobre izglede da broj poginulih u getu dostigne, a bojim se i prestigne.

Tako da je citirani post o biznisu koji je ugrozen esencija 1 malogradjanske, цикетанскe reakcije na dogadjanja kojima se, ipak, duguje nesto vise makar se samo sedelo ispred kompjutera...

 

Srbija per se, :isuse: obaska... 

 

ukmto-chart-1.jpg

U drugim vestima, juce, dake posle otpocetih napada na Jemen pogodjen je brod za prevoz rasutog tereta Gibraltar Eagle, u vlasnistvu velike americke brodarske kompanije Eagle Bulk Shipping LLC, koji je plovio pod zastavom Marsalskih ostrva...

Zrtava, srecom, nije bilo, a brod je prosledio dalje soptvenim snagama...

 

Naravno, buduci da u biznisu nema lazi, nema prevare, niti mis beli srecu deli, posle otpocinjanja napada na Jemen, osiguranje je izrazito poskocilo...

 

Ali se zato Nemacka opredelila da se pridruzi svojom ratnom mornaricom, 1 prisustva radi...

  • +1 2
Link to comment

Genco-Picardy-damages.jpg

 

IMG-0245.jpg

Juce, 18.01.2024. pogodjen je, srecom bez ljudskih zrtava, MV Genco Picardy, vlasnistvo americkog Genco Shipping...

Sa sve potvrdjenim pogotkom jos 1 broda pod grckom zastavom...

 

Red-Sea-Transit.png

Inace, promet/tranzit Kanalom pao je na najnizi nivo od nasukanja nesrecnog Ever Given-a, dok su sve brojnije kompanije koje - poput Michelin-a -najavljuju znacajne poremecaje u proizvodnim procesima...

 

Jos uvek su nepotvrdjene vesti o pogotku/ostecenju 1 broda cirka 200 NM udaljenog od Veraval-a, Indija, projektilom navodno lansiranim sa iranske bespilotne letelice...

 

U drugim vestima:

 2023-12-16-Galaxy-Leader.jpg

Houthitm su omogucili turisticka razgledanja broda za prevoz automobila Galaxy Leader, otetog i usidrenog (na slici) novembra prosle godine, inace vlasnistva Galaxy Maritime, Isle of Man, inace pod kontrolom izraelske Rami Ungar’s Ray Shipping Group, a koji je u najmu japanskog Nippon Yusen...

Posadi, 17 Filipinaca, 2 Bugarina, 3 Ukrajinca, 2 Meksikanca i 1 Rumuna je tokom praznika omogucen kontakt sa porodicama...

 

2023-11-20-T180023-Z.jpg

Sprovodjenje Galaxy Leader-a posle zaplene...

 

 

  • Hvala 2
Link to comment
4 minutes ago, Shan Jan said:

Jel zaista ne gadjaju Kineske i Ruske brodove i ako je to istina, kako prepoznaju ko je ciji?

Ma pricam ti pricu :), negadjanje ruskih i kineskih brodova je podmetnuto ne bi li se podvukla veza izmedju Losih momaka i Dobrih momaka, dok je, upravo juce najveci ruski tankerski operater najavio odustajanje od Kanala i obilazenje Afrike...

Bodoyi inace masovno na takozvanim otvorenim kanalima emituju poruke da niti oni, niti teret nemaju veze sa Izraelom: inace, nije poseban problem identifikovati pripadnost broda, pa i inace vrlo zakovrtne detalje o vlasnistvu: razni registri, osiguravatelji, teretnice koje i inace nisu tajna...

 

 

 

Inace, ta Houthi prica poprilicno nije prica o tamo nekim divljacima koji su sisli sa planina i krenuli da se zanimaju otimanjem brodova i pucanjem po njima: ima iza poprilicno logistike :D svake vrste....

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
×
×
  • Create New...