Jump to content
IGNORED

Arheologija


bigvlada

Recommended Posts

Pečat za signiranje liturgijskog hleba, bronza, 4. vek nove ere, između 325. i 344. godine, pronađen u antičkom Singidunumu, današnjem Beogradu, prestonici Srbije.
Dimenzije - 10.7 x 10.2 cm
Zbirka Muzeja Grada Beograda.
Ovaj komad je izuzetan po tome što je prvi, i na prostoru srednjeg Podunavlja jedini takav poznat pečat. Na pečatu je natpis na grčkom u negativu: "ANTΩNIAΣ KAΣTA Σ", a slobodan prevod teksta bi mogao da glasi: “Budite Antonijevi”, ili “Vratite se Antoniju”.
Ovaj apel za povratak izvornoj Crkvi, mogao je Ursaciju, arijanskom episkopu Singidunuma, uručiti 344. godine Sveti Atanasije, pisac Žitija svetog Antonija. Tada je veliki učitelj Istočne crkve boravio u gradu, i mošti nekih od singidunumskih mučenika preneo u Akvileju, antički grad blizu Venecije. Ovi mučenici su najverovatnije bili đakon sv. Donat i sv. Fortunat, postradali za Hrista 303/4. godine u Singidunumu, u prvom Dioklecijanovom pogromu hrišćana. Odnošenjem moštiju zaštitnika grada, sv. Atanasije je kaznio žitelje i osramotio arhijereje zbog otpadništva, ali je, kao dobar učitelj, uz ukor ostavio i pouku o putu kojim se vraća u pravoverje
 
174744453_2809239539387787_4407464225643
  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 26.5.2021. at 20:55, chandra said:

(........)

 

 

Tek skoro sam saznao da je Henry VIII bio za svoje vreme sasvim dobar kompozitor Čak se vode polemike da li je on komponovao čuvenu Greensleaves

 

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

kakva slika -


Koje su dimenzije platforme na vrhu piramede?

 

Ti blokovi na vrhu izgledaju kao da se svakog časa mogu stumbati dole.

Link to comment
  • 2 weeks later...

205428559_179680637470450_52953715809035

 

Did you know that the oldest 3,000-year-old picture of an Assyrian soldier diving under the river using an inflatable goatskin bag?
The tablet is kept in the British Museum of Antiquiti

Link to comment
  • 1 month later...



Najveći podni mozaik na svetu, nastajao tokom 15 vekova, ispreplitan civilizacijama u pokušaju. Sada je nadkriven Hiltonom, u prvom komentaru ima youtube link koga interesuje

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • +1 3
Link to comment
  • 1 year later...

Uživao sam u ovom videu gde se vrlo elokventno i zabavno priča o širim implikacijama i društvenom kontekstu uživanja u vinu u Persiji i antičkoj Grčkoj. Video je proizveo Britanski Muzej i završava sa opservacijom koja otprilike kaže "eto, zato je bitno da mi imamo ove artifakte ovde jednog pored drugog, jer jedino tako možemo da uporedimo i kontrastiramo, bla bla"... A ja baš sve vreme mislim :think:, zašto taj pehar levo nije u muzeju u Atini 🇬🇷, a taj pehar desno nije u muzeju u Teheranu 🇮🇷 (osim ako ne planiraju da ga bombarduju, u tom slučaju neka ga u Londonu.) Možete da uporedite i kontrastirate 1) replike, 2) 3D modele u kompjuteru, dragi bivši globalni imperatori 🇬🇧.

 

 

EDIT. P. Zašto su piramide u Egiptu? O. Nisu mogle da stanu u Britanski Muzej.

Edited by Indy
  • +1 4
  • Wub 2
Link to comment
  • 5 months later...
  • 1 month later...

"This work exemplifies how genomic data can be useful for getting beyond contentious debates around identity and ancestry that have been inspired by historical narratives rooted in nascent nineteenth-century nationalisms and that have contributed to conflict in the past,"

 

 

Link to comment
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...