Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Inače ja obavio gradjansku dužnost pre par minuta. 
 

Procedura je sledeća : kad udješ, traže ti glasačku kartu. U slučaju da je nemaš, proverava se na licu mesta da li si u spisku. Ako nisi, nema glasanja ! Možeš biti upisan samo na jednom mestu, to se proverava i zaključava mesecima pre izbora. 

Kad se sve proveri, uzimaš kovertu i jedan štampani listić za svakog kandidata. Odeš iza zavese i staviš listić koji si izabrao u kovertu. Ako je u koverti više listića ili bilo šta drugo - glas se ne računa. Nema olovaka, zaokruživanja… 

 

Sa kovertom odeš do glasačke kutije, još jedom se proveri ko si i da li si u spisku i onda ubacuješ kovertu u providnu kutiju.

 

Ne sećam se da je bilo muvanja sa glasanjem u poslednjih 20 godina najmanje, sve je odlično organizovano. 

  • +1 3
Link to comment

Mnogo ljudi (dva miliona) glasa dva puta, ali tu se radi o onim koji imaju ovlascenje da glasaju za druge, koji su spreceni iz bilo kog razloga. Mozda je to bilo u pitanju ovaj put. Ili naprosto neko od njih je prijavljen u Parizu, a neko u Mecu. Inace, nema nacina da se legalno glasa dva puta.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ja nemam pojma oko tih tehnickih detalja glasanja u Francuskoj, nemam drzavljanstvo :stop:

Link to comment

Ostavis ih iza zavese, uglavnom. Znam lika koji je namerno uzimao samo jedan listić, da svima da so znanja za koga glasa.

 

A bio sam par puta na prebrojavanju glasova u jednoj izbornoj jedinici. Sve se razvrsta po kandidatu na gomilu i onda se broji, uglavnom dva puta. Ide super brzo.

 

Edit: isto veče u 20h u dnevniku se objave rezultati.

Edited by dragance
Link to comment
42 minutes ago, radnik said:

Sta se uradi sa listicima koje ne ubacis u kovertu? 

Zguzvas i bacis? 

^

Da, ima korpa pored

  • Hvala 1
Link to comment
14 minutes ago, San Epifanio said:

Ima li glasanja kod kuće (nepokretni, invalidi) ili glasanja poštom?

Ako ne možeš da glasaš, daš nekom punomoćje. Mislim da idu po kućama za punomoćje ali ne za glasanje. 

  • Hvala 1
Link to comment
27 minutes ago, ultra plasticni said:

dobar posao za firmu koja radi koverte

Ne radi privatna firma, koverte se spremaju i štampaju… u zatvorskoj štampariji 

  • Hvala 2
Link to comment

Sta se icekuje, kakvo je raspolezenje ? Vidim da je izlaznost rekordmo visoka

Link to comment

Prve procene :

  • RN (Le Pen) 34%
  • Front Populaire (levica) 28%
  • Macron 20%

Najvažniji je sad drugi krug (većinski sistem) i broj poslanika koji će svaka stranka da osvoji...

 

 

 

 

Link to comment

Je l ovo "sieges" mandati koji su dobijeni u prvom krugu (nece biti drugog kruga)?

 

Nesto mi to bas malo raspodeljeno  u prvom krugu.

Link to comment
×
×
  • Create New...