Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

I ja sam nacuo da su zene bolji multitaskeri od muskaraca. Ovo oko rizika i mene jako brine

 

Ne secam se sta mitbastersi zakljucise...

 

edit:

 

Women are better at multitasking than men.

CONFIRMED

The Build Team devised a “morning routine” test where volunteers were given five minutes to get out of bed, iron clothes, get dressed, and make breakfast and lunch while also answering three trivia questions over the phone and babysitting a robotic baby. Each test subject began with a base score of 100, with deductions for failed or incomplete tasks. Ten women achieved an average score of 72, while ten men averaged 64.

to je rizik savremenog doba. mozesh samo da se naviknesh. i da imash neku zensku da joj autsorsujesh 5 od 6 aktivnosti :hihi:

 

sad me preseche u stopalo. krivim vas, ceo dan se presecamo ovde :rolf:

 

sent from bubamoto

 

 

 

Link to comment

Ma samo da sprovedem plan u delo pa ces da vidis kako moze...

 

Da se uvalim ovde za stalno - maltene biram kad cu da radim. Ostale klijente bih maksimalno da izdresiram mada ne umem da kazem ne :(  Volim lovu, dedina krv...

 

Svojevremeno sam bio ok sa jednom devojcicom na Adi sto je njen cale zakupljivao lokal pored mog omiljenog steka. Ne mogu da prezalim sto vise ne zakupljuje. Napravio bih kombinaciju da tamo ostavljam laptop pa da radim sa plaze/iz kafica. Nirvana.

 

U teoriji ovo bi mozda i moglo da se radi sa 10-inchnog netbuka koji takodje imam u arsenalu al je to vec neozbiljno.

 

edit: kad god napisem neku frazu koju nikad ne upotrebljavam ispostavi se da postoji narodnjak pod tim imenom 

 

 

Edited by katamaran
Link to comment
25 minutes ago, goofs said:

E, tu sam :) sta vas zanima?

Gde si kolega :)

 

Imacu i ja sta da pitam al za sad samo da ti uvalim zainteresovane 

 

 

da ne kazerm da ti ih autsorsujem.

Edited by katamaran
Link to comment

Afrička ili evropska? :)

Pišem sad ukratko, puno ljudi me često pita kako je biti freelanceer, pa sam pokušao nešto ovde nešto da napišem. (inače projekat je malo zamro jer nisam naišao na dobar odziv ljudi, a i preokupirao sam se nekim drugim stvarima).

 

Iskustva, pa imam svakakvih, i dobrih i loših, na kraju naučiš kako da izbegavaš loša i da pikiraš ona koja će vrlo veroatno biti dobra. Sa klijentima uvek na finjaka i ljubazno, iako umeju da te izbace iz takta nikad ne smeš to da pokažeš, iskuliraš i onda pošalješ promišljeni odgovor. Od domaćih bežiš kao đavo od krsta, tu nikada nisam imao dobra iskustva, po pravilu domaćim klijentima moraš dati nižu cenu jer inače nemaju novca da isplate projekat. I onda se grizeš i jedeš jer radiš za male pare, a ovi se s druge strane ponašaju kao da si njihov lični rob i očekuju da im, kad ne programiraš, ideš u nabavku i peglaš veš. Ne razumeju koncept specifikacije, jako često ne razumeju ni ono što traže/žele, ali umeju da surfaju netom i upiru prstom u ekran vičući "hoću ovo".

Početak je uvek težak i nesiguran, posle ume da se zalaufa i da ti dolaze klijenti po preporuci, što su uvek najsigurnije opcije. Kad ti dođe anonimus po običaju tražim plaćanje na nedeljnom nivou, jer ako krene da vrda u najgorem slučaju propašće mi nedelju dana posla. Imaju i neke druge metode zaštite, zaključavanje servera, back-login itd, time se nikada nisam bavio i nemam neku želju da na taj način sarađujem.

@katamaran
Ti si isto dev? Front-end, back-end?

Link to comment

Kamo lepe srece. Ja uglavnom svastarim. Admin support kao neka osnovna grana al sam svasta radio. I video produkciju, odrzavanje kanala, e-commerce...

 

Vise ni sam ne mogu da povatam.

 

Nazalost nisam preterano strucan pa ne mogu bas da se us. od para al meni dosta.

 

Quote

Od domaćih bežiš kao đavo od krsta, tu nikada nisam imao dobra iskustva, po pravilu domaćim klijentima moraš dati nižu cenu jer inače nemaju novca da isplate projekat. I onda se grizeš i jedeš jer radiš za male pare, a ovi se s druge strane ponašaju kao da si njihov lični rob i očekuju da im, kad ne programiraš, ideš u nabavku i peglaš veš.

Skroz druga iskustva imam. Ono ko kad se dva Srbina sretnu u belom svetu pa se grle i ljube ko da se znaju sto godina. Lepo sam prosao sa svim nasima (mada su bili gastosi)

 

edit: jednom sam se nudio jednom novosadisti i bio ubedjen da nikad nece prihvatiti moju satnicu ubedjen da Srbin to nece da plati. Na kraju je uzeo drugog po jos jacem satu.

 

Meni su englezi za izbegavanje. Otprilike ko sto ti opisujes nase. Jedino nisu bili u fazonu previse da sefuju al pilicare. A bogata zemlja.

 

Savet svima za izbegavanje - Indija, Pakistan, Banglades--- Sta ce oni muceni da autsorsuju.

 

Za sad imam srece sa klijentima. Najveca zamerka sto nekad ne daju redovno posao ili zapale a ne zatvore ugovor.

 

Imas iskustva sa Upworkom? Ja sam manje vise iskljucivo tamo.

 

edit: gde da rizikujem nedelju dana :)

 

Up uzima proviziju al si zasticen

 

verifikovan klijent pa ugovor i nema glava da boli. Mada me sad jedan smarao 12 dana da pusti pare iz Escrow-a a odradio sam mu posao za dva dana.

Edited by katamaran
Link to comment
16 minutes ago, katamaran said:

Skroz druga iskustva imam. Ono ko kad se dva Srbina sretnu u belom svetu pa se grle i ljube ko da se znaju sto godina. Lepo sam prosao sa svim nasima (mada su bili gastosi)

edit: jednom sam se nudio jednom novosadisti i bio ubedjen da nikad nece prihvatiti moju satnicu ubedjen da Srbin to nece da plati. Na kraju je uzeo drugog po jos jacem satu.

 

Meni su englezi za izbegavanje. Otprilike ko sto ti opisujes nase. Jedino nisu bili u fazonu previse da sefuju al pilicare. A bogata zemlja.

Savet svima za izbegavanje - Indija, Pakistan, Banglades--- Sta ce oni muceni da autsorsuju.

Za sad imam srece sa klijentima. Najveca zamerka sto nekad ne daju redovno posao ili zapale a ne zatvore ugovor.

Imas iskustva sa Upworkom? Ja sam manje vise iskljucivo tamo.

 

edit: gde da rizikujem nedelju dana :)

Up uzima proviziju al si zasticen

verifikovan klijent pa ugovor i nema glava da boli. Mada me sad jedan smarao 12 dana da pusti pare iz Escrow-a a odradio sam mu posao za dva dana.

 

Da, da, gastosi su druga prica jer zive u uredjenijem sistemu, i znaju zasto su dosli ovde da traze radnika (zato sto smo mi ovde jeftiniji od tamo negde domaceg i lokalnog). Ja pricam o ljudima lokalcima koji jos uvek zive u 80im, i koji bi poslove da sklapaju u kafanici, a takvih jos uvek ima previse u nas.

Upwork ne volim, imam bas losa iskustva sa njim, idejno je dobar i fercera, ali mislim da uopste ne staju u zastitu svojih freelancera. Jednom se pojaviolik na UW koji se predstavljao kao ja, ukrao mi sliku sa FBa, ceo moj portfolio sa raznoraznih sajtova i uredno raduckao na nekim projektima. Long story short - otelio sam se dok sam ih naterao da to sklone, customer support je buljson, kontrole nigde nikakve, zainteresovanosti nula, morao sam maltene da potezem advokate i da saljem neke predtuzbene dokumente :)

 

 

6 minutes ago, Caligula said:

 

Forum vam ne prima nove prijave :fantom:

 

Je je, zatvorili smo prijavu jer su nas napadali neki spamovi na sumnjivoj cirilici sto nude neke vijagre i tako to :D

Link to comment
13 minutes ago, katamaran said:

Ti li si bese odradio onaj opasan video sa macicima? Bas je bilo profi izmontirano.

 

Jes vala, bio sam motivisan, pet ih je trebalo udomiti :(

Link to comment

Jeziva ova prica sa kradjom identiteta.

 

Iz mog iskustva (ne toliko licnog koliko pratim) jos i solidno stite klijente. Recimo jednom klijent uradio chargeback sa kartice pa mu je valjda Upwork nadoknadio tu lovu.

 

Jesu im klijenti miliji i drazi al kontaju da od nas zive pa se trude da ugode dokazanijima. Malo su preterano ostri sa noob-ovima al taki je poso, ni ja ga ne volim.

 

Customer support jeste krs. Indija, Pakistan za male pare. Mislim da sam po oglasima provalio da placaju te ljude 4$ na sat. 90% ponuda za to placa mnogo vise. Neko mi jednom rece da navodno ona zenska sa foruma ima 50 na sat al cisto sumnjam.

Link to comment
1 minute ago, Caligula said:

 

Jes vala, bio sam motivisan, pet ih je trebalo udomiti :(

Nadam se da je upalilo :)

 

Ja nesto vise amaterski radim montazu (imam alate, kakvo takvo znanje al ne previse iskustva) ponekad i bas mi se dojmio video. Ne samo kao mackoljupcu nego sa profi strane. Vidi se da znas sta radis.

Link to comment

Ovo za posao sa lokalcima cujem u principu svaki put. Tu nije problem mentalitet i tako to, nego to sto cela privreda funkcionise na dodjem ti; svi duguju svima i pare uglavnom nema niko.

 

Inace, broj ljudi na planeti koji su u stanju da odrade neki konkretan posao za klijente je fascinantno mali. Tako da svako ko ume nesto konkretno da radi moze mnogo lakse nego sto misli da nadje poslove na freelance online platformama. Glavna stvar je naci nekog ili vise njih, koji ce permanentno da salju nesto.

 

S druge strane, upstream i tako to... nemam iskustva s njima, jer sam odavno izasao iz toga, ali to su u principu firme kojima ja ili bilo ko drugi nije previse bitan. Ako je sve u redu, onda nema problema, ali kod prvog problema uvek ce staviti svoj interes pre tvog. Sto pre covek moze da ih zaobidje, to bolje.

Link to comment
20 hours ago, katamaran said:

Mnogo bolja varijanta za prevodjenje nego Upwork. Ovde mozes da nadjes dodatne tezgice al bi ti skoro sigurno bila manja lova.

 

Mada pravno prevodjenje se bokjhe placa nego general... Mada vec rekoh da je premala potraznja za eng-bhs

 

edit: stigla i sefica da kibicuje trening. Begam...

Mala je potražnja za prevođenjem pravničkih tekstova sa engleskog na srpskohrvatski i obratno, i biće sve manja, obzirom da nove generacije advokata u ozbiljnijim kancelarijama tečno govore i rade na oba jezika. Sve kolege u mom i drugim beogradskim korporativnim ofisima rutinski rade na oba jezika, a ima i sve više advokatskih butika i individualnih advokata kod kojih je ista situacija. Mi prevodioce angažujemo samo u dve situacije - kad se prevode zvanični dokumenti za upotrebu pred državnim organima (za to moraš da angažuješ sudske tumače upisane u registar) i kada prevodimo veću količinu nekog stručnog teksta opšteg karaktera, npr. komentare zakona, po zahtevu klijenta, jer tu ima mnogo fizičkog posla, a advokatske satnice su prevelike za taj rad. 

 

Takođe, veoma me čudi da uopšte postoji outsourcing legal transkripcije na third-party freelancere. Jako puno radim sa vrlo ozbiljnim globalnim advokatskim kancelarijama, i tu po pravilu svi rade direktno u Wordu, tj. gotovo nikad se ne diktira tekst u diktafon, pa da se onda prekucava. No, čak i da postoje takve situacije, veoma se vodi računa da se te stvari rade interno i u zaštićenim računarskim sistemima kancelarija, kako ne bi došlo do kršenja pravila o poverljivosti odnosa klijenta i advokata. Slanje pravničkih tekstova na prekucavanje nepoznatim trećim licima preko online platformi mi je potpuno nadrealno, čak i neprofesionalno, ukoliko se radi o nekim tekstovima koji su direktno vezani za ostvarivanje prava i interesa klijenata.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...