Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

A sta je uopste ekspertiza i oblast rada tih studenata kad zavrse u toj firmi. Tj koja im je pokretljivost ka drugim firmama uopste, npr pukne sutra taj DMS.

 

Pa u prinicipu nije to toliki problem, sigurno DMS ne treba Bejzik programere niti se bavi necim strasno egzoticnim. Nije da nece moci otici odatle, ali za pretpostaviti je da ako vec uticu na program kako god zele da situacija u najmanju ruku nece biti idealna. Sad, moguce da je studentima bolje da im oni biraju cime ce da se bave nego neki profesori koji su mozda iskljuceni iz realnosti pre vise decenija (kao sto je slucaj na mnogim drugim faksevima), ali meni to i dalje nekako ne moze da "legne".

Dalje, Novi Sad je jedno od tri mesta na kojima se desava nesto u Srbiji i toliki monopol je nesto sto sigurno donosi devijacije.

Idealno stanje kako ga ja zamisljam bi bilo da postoji na fakultetu neko zaduzen za razgovor sa "industrijom" ko bi napravio nekakvu radnu grupu gde bi sve firme u gradu vece od nekog broja zaposlenih i koje traju duze od nekog broja godina uzele ucesce i rekle fakultetu svaka za sebe sta misli da su potrebe u sledecih 3-5 godina. Onda uzmes i analiziras te podatke pa vidis sta ti kao institucija mozes uraditi da se priblizis tome bez da ugrozis neke dugorocne strateske ideje. Tu bi onda bilo mesta i da se tako organizovane firme privole da finansiraju neke stipendije ili neki deo aktivnosti fakulteta, posto im vec dajes priliku da se cuju na njemu.

 

Ovo ovako je ipak samo tehno verzija stare dobre privatizacije zajednickog dobra, koja je izgleda jedini doseg naseg kapitalizma.

Link to comment

Pa u prinicipu nije to toliki problem, sigurno DMS ne treba Bejzik programere niti se bavi necim strasno egzoticnim. Nije da nece moci otici odatle, ali za pretpostaviti je da ako vec uticu na program kako god zele da situacija u najmanju ruku nece biti idealna. Sad, moguce da je studentima bolje da im oni biraju cime ce da se bave nego neki profesori koji su mozda iskljuceni iz realnosti pre vise decenija (kao sto je slucaj na mnogim drugim faksevima), ali meni to i dalje nekako ne moze da "legne".

Dalje, Novi Sad je jedno od tri mesta na kojima se desava nesto u Srbiji i toliki monopol je nesto sto sigurno donosi devijacije.

Idealno stanje kako ga ja zamisljam bi bilo da postoji na fakultetu neko zaduzen za razgovor sa "industrijom" ko bi napravio nekakvu radnu grupu gde bi sve firme u gradu vece od nekog broja zaposlenih i koje traju duze od nekog broja godina uzele ucesce i rekle fakultetu svaka za sebe sta misli da su potrebe u sledecih 3-5 godina. Onda uzmes i analiziras te podatke pa vidis sta ti kao institucija mozes uraditi da se priblizis tome bez da ugrozis neke dugorocne strateske ideje. Tu bi onda bilo mesta i da se tako organizovane firme privole da finansiraju neke stipendije ili neki deo aktivnosti fakulteta, posto im vec dajes priliku da se cuju na njemu.

 

Ovo ovako je ipak samo tehno verzija stare dobre privatizacije zajednickog dobra, koja je izgleda jedini doseg naseg kapitalizma.

 

tako nekako.

Link to comment

Nista ne sprecava druge firme da ljudima iz tog DMS-a ponude bolje uslove i zaposle ih.

 

Pa ne sprecava i one to nesumnjivo i rade. Problem je samo u tome sto se ne radi o fakultetu koji je otvorio DMS svojim parama, nego su citave generacije ulagale i gradile tu skolu. Ukljucujuci recimo i nekoga ko ima firmu konkurentnu tom DMSu, pa nije skroz ok ni da mu konkurencija upravlja necim sto bi trebalo da je zajednicko. Eno ti RAF, privatnik napravio gimnaziju i fakultet i radi tamo sta hoce i niko se ne buni na to (niti bi imao neko moralno pravo da se buni).

Samo to kosta jebiga, a ovako uzmes nesto sto su svi zajedno napravili i nekim pozadinskim radnjama napravis da bude fakticki tvoje. Put kojim smo usrecili kompletnu privredu, sasvim sigurno ce jednako kvalitetne rezultate dati i u skolstvu.

Link to comment

Nista ne sprecava druge firme da ljudima iz tog DMS-a ponude bolje uslove i zaposle ih.

 

Pa to nije problem uopšte, probelm je što to nije njihovo od baba ostalo, ako hoćemo da imamo nešto iole normalno mogu da izađu i kažu mi zapošljavamo ljude koji znaju to to i to, pa ako biste mogli, a ne ovo što sad postoji porez svih nas plaća školu a gazduje gazda bidža. uostalom ovo:

Pa ne sprecava i one to nesumnjivo i rade. Problem je samo u tome sto se ne radi o fakultetu koji je otvorio DMS svojim parama, nego su citave generacije ulagale i gradile tu skolu. Ukljucujuci recimo i nekoga ko ima firmu konkurentnu tom DMSu, pa nije skroz ok ni da mu konkurencija upravlja necim sto bi trebalo da je zajednicko. Eno ti RAF, privatnik napravio gimnaziju i fakultet i radi tamo sta hoce i niko se ne buni na to (niti bi imao neko moralno pravo da se buni).

Samo to kosta jebiga, a ovako uzmes nesto sto su svi zajedno napravili i nekim pozadinskim radnjama napravis da bude fakticki tvoje. Put kojim smo usrecili kompletnu privredu, sasvim sigurno ce jednako kvalitetne rezultate dati i u skolstvu.

To, sam plaćaj faks ako hoćeš da je tvoj, ne kradi tuđi.

Link to comment

PĐ, ni meni se ne svođa ovo da su na pola puta privatno-državno, samo, bojim se da bi u ovom slučaju alternativa bila mnogo gora... Davnih dana, kad sam ja studirao, većina onih top studenata je išla na smer telekumunikacije... Svi koji nisu ostali na faksz su na kraju, završili kao programeri ili nešto slično... Jbg, nije bilo firme, bilokakve, da te ljude pokupi...

 

Druga stvar, neka neko ponudi klincima više, otići će oni tamo... No niko ne nudi jer DMS plaća doro svakog ko zna... Bar ja imam taj info, ne mora da bude tačan...

 

Naravno, ovo jeste zloupotreba položaja, da bi se privatna firma bogatila, ali, jbg, kakvih sve zloupotreba ima, ovo meni deluje benigno....

 

Ne znam, meni je cela priča oko DMSa dosta simpatična, imam par poznanika koji tamo rade, brat mi je isto tamo, i svi su vrlo zadovoljni...

 

Inače, oni ne mogu da naprave toliko ljudi na faksu koliko im treba, to je jasno, oni zapošljavaju sve što može bilokako da im posluži... To je ono što mi je fascinantno...

Link to comment

Meni tu problem "upravljanje" fakultetom , u smislu smerova koji će se razvijati, a koji neće . Jer ne odgovaraju nekoj privatnoj grupi koja hoće skreće sredstva u smeru svojih interesa...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Meni tu problem "upravljanje" fakultetom , u smislu smerova koji će se razvijati, a koji neće . Jer ne odgovaraju nekoj privatnoj grupi koja hoće skreće sredstva u smeru svojih interesa...

 

....shit has hit the fan...

To jeste u stvari ključni problem, a moje pitanje je u čemu je problem, kad je već navala proširiti broj mesta?

 

Inače, u moje™ vreme smer se birao tek na 3. godini... Možda bi to smanjilo tenzije sada?

Link to comment

Ma znam, nisam ja ni mislio da je situacija uzasna, samo da se ne krece u dobrom smeru.

O DMS zaista ne znam puno, treca ruka, ali isto sam cuo da su ok prema radnicima i da zaposljavaju sakom i kapom. Ali cak i da su najbolji na svetu, ipak mislim da ovakva praksa privatizovanja najboljeg resursa koji Novi Sad ima mora imati negativne posledice. Zaista ne mislim da preterujem kad kazem da je FTN najvrednija organizacija koju ima Novi Sad i koji je dugorocno za grad daleko vazniji od zbira svih fabrika koje trenutno rade. Privatizacija toga je po mom misljenju jednaka privatizaciji vodovoda, davanje kljucnog resursa u ruke pojedincu. Takve stvari imaju tendenciju da sjebu sistem i to je ono cega se plasim.

Link to comment

Jbg, taj FTN čine dobrim delom ti isti profesori koji su upetljani u priču oko DMSa. Na stranu što o njima svima nemam neko dobro mišljenje (neki su mi predavali, neki ne, ali o svima, novosađani znaju dosta, naravno), oni su naprvili FTN ovakvim kakav sad jeste...

 

Slažem se da je privatizovanje držacvnog faksa loše, ali, pitanje je, šta i da ih sad izbaciš, jer sede na dve stolice? Izgubićeš FTN, a možda ćeš dobiti privatni faks, sugurno lošiji, gde će priča biti još više okrenuta prema DMS-u, a studenti će biti u gotovo kmetskom položaju prema firmi...

 

Mislim da nema dobrog rešenja, u kratkom periodu...

Link to comment

Nije problem što se firme razvijaju pri fakultetima, ali tu treba jasno razgraničiti šta je korišćenje budžetskih resursa a šta privatno vlasništvo. Ovo mi liči na alajbegovu slamu, fakultet i država nemaju upravljačaka prava u privatnim firmama i ne učestvuju u podeli profita dok privatne firme preko profesora utiču na upravljanje fakultetima i ekonomsku i kadrovsku politiku istih.  Fakulteti treba da imaju autonomiju ali moraju da polažu račune državi jer ih ona finansira, ona im je osnivač. Ovo je suluda situacija, profesori imaju upravljačka prava i nad fakultetima i nad privatnim firmama. Čist sukob interesa.

Ovo nije jedini slučaj, čuo sam za dosta takvih primera i na drugim fakultetima.

Edited by slow
Link to comment

 

 

Fakulteti treba da imaju autonomiju ali moraju da polažu račune državi jer ih ona finansira, ona im je osnivač.

Jeres! Kad sam to jednom rekao javno, htelo da me rastrgne.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...