Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Sve znam šta kažeš i sve tačno. Pogotovo: Istina, mada je moje iskustvo takvo da ti veliki imaju najnizi nivo u smislu kvaliteta ljudi koji su etablirani kao strucni u firmi. - to nije nužno bilo uvek tako, nego su najbolji otišli, verovatno iz razloga koje si pomenuo, i to na agenciju :)

 

Da, da, nema sumnje da je to razlog.

Mada ta stvar postoji i u Kaliforniji donekle. Pojave se startapi koji veoma brzo moraju dobiti izuzetno kvalitetne ljude i onda nude potpuno sumanute pare. Zato oni sprze milion-dva evra dok si rek'o piksla. Velike kompanije tu imaju opcije da nude nekakvu sigurnost i dugorocno dobru situaciju sa napredovanjem, finu stavku u CV-ju, ali opet se vecina najpozeljnijih zaleti da uzme pare odmah. To je, na kraju krajeva, skroz normalno, veliki ionako nemaju potrebu da im donji esalon bude sastavljen od rock starova, bitan posao ionako vode vrhunski carevi koji su placeni ko fudbaleri.

Problem kod nasih velikih je sto kad stavis sve na vagu, realno ne nude nista u odnosu na ove male, osim te plate na belo. Tu grabe bukvalno samo one ljude koji planiraju stambeni kredit. Problem s tim planom je sto kad si ga jednom uzeo, imas slobodu da odes skroz u crno i da te bole uvo.

Da li je to nelojalna konkurencija - pa svakako. Da li mozemo da popravimo tu situaciju a da ne polomimo ceo sistem? Jako sumnjam.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa eto predloga... Ne diraj agencije, ok. Smanji porez firmi koja zapošljava određen (veći) broj ljudi, ili napravi spektar poreza po veličini firme. Razlika ostvarena na taj način ide u plate zaposlenih u većim firmama, da bi se ostvarila kakva-takva jednakost i da bi konkurencija bila normalnija. Time ujedno stimulišeš velike firme da zapošljavaju još više, da bi im porez bio manji. Nisam ekonomista, al mogu da pogledam :)

Link to comment

Mislim da jako precenjujes sposobnost Vlade Srbije da isplanira bilo sta i ne usere ga. Jedino kako ja vidim da mozes proci ok sa ovim olosem je da te jednostavno ne primete. Uostalom, dobar broj tih najvecih IT firmi je nastao kad su DS i drugovi davali sakom i kapom za one koji su tada bili prijatelji. Mislim na velike drzavne poslove i razna licenciranja za koja si morao da poznajes ljude i (naravno) delis profite. Vecina njih i ako crkne, bice to komadic pravde, a u ovom slucaju barem ne bi imao problem da se radujem s obzirom da bi se obicni radnici lako snasli.

Link to comment

I tu sve znam šta kažeš :( Ne verujem da će kancelar i drugari išta pametno smisliti. Samo će gledati da se ugrade, kao za ovu donaciju ex-PSTech-u.

 

Mislio sam pre svega na developerske kuće. Valjatori poput CT, Sage i sličnih imaju debelu karmu waiting to happen.

Link to comment

Naravno da je ugradnja najbitnija...

 

Ali, vi koji nemate kombine sa državnim firmama, ne možete zamisliti stepen ugradnje...

 

Inače, sve što pišete +1 i iz mog iskustva... Čak i ovo za nesvesnost ljudi da rade za smešne pare, što je rekao PĐ, upoznao sam i takve ljude, i ostao u kadar nevera fazonu...

Link to comment

Naravno da je ugradnja najbitnija...

 

Ali, vi koji nemate kombine sa državnim firmama, ne možete zamisliti stepen ugradnje...

 
Nisam verovao recimo da po nekim od tih firmi ima onih fazona da se zaposli rodjak, ortak ili bilo ko - samo da je jeftin. Onda sam igrom slucaja dobio insajd uvid u roaming grupu i shvatio da njih bukvalno zabole da li ti za neki zadatak treba dan ili mesec. Oni su tender dobili pa dobili i penali se nece placati sasvim sigurno. Ostala mi je dilema zasto maltretiraju te ljude i teraju da rade po > 50 sati nedeljno i jedino sto mi pada na pamet je da se radi o cistom sadizmu. Zaposlis budalu i onda ga jebes sto je budala, potpuno neshvatljivo ponasanje.
 

Inače, sve što pišete +1 i iz mog iskustva... Čak i ovo za nesvesnost ljudi da rade za smešne pare, što je rekao PĐ, upoznao sam i takve ljude, i ostao u kadar nevera fazonu...

 

U istom danu, pre nekih mesec dana, sam drzao intervju za dva Rails programera. Jedan je bio briljantan zaista, potkovan momak sa svih strana i kad je doslo do plate on se snebiva i kaze: "Gledajte, ja sam dosao ovde vise zato sto znamo iste ljude, obicno uopste ne pricam s beogradskim firmama. Siguran sam da sam vam izvan budzeta". Decko koji jos nije zavrsio RAF samara 40 evra sat, direktno radi za Amere i navikao ih je da ga placaju kao sto bi placali lokalca. Taj je zauvek izvan naseg trzista radne snage, nema zakona koji bi to promenio. Naravno, ne mogu platiti 6-7 soma evra ni da mi se Knut javi, jebiga, imam nekakav board koji donosi konacne odluke, ali zao mi sto necu raditi s njim.

 

Isti dan mi dolazi tip sa 10 godina iskustva, od toga zadnje 3 radi Rails, intervju veoma dobro uradi, vidi se da je covek kome mozes dati projekat u ruke i sacekati dogovoreni rok da dobijes sta si hteo. Full stack, sve ume. Cena? "Pa, ja nikako ne bi prelazio za manje od 800 evra..." Jos kaze to onako kao da ga je malo sramota sto se bahati... Skoro cela karijera u jednoj firmi, novac mu nije nesto bitan u zivotu i on covek nikada nije proverio koliko moze dobiti za ono sto radi. Bilo mu dobro jer mu familija i prijatelji rade za 400 evra, on sa duplo konta da je u super situaciji. Devijacije na koje covek moze da naleti su skroz neverovatne.

 

P. S. Mislim da ova linija price ne pripada ovoj temi vise :D

Link to comment

Naravno da je ugradnja najbitnija...

 

Ali, vi koji nemate kombine sa državnim firmama, ne možete zamisliti stepen ugradnje...

 

Uh kakav sam ja stepen ugradnje tek video u jednoj privatnoj (italijanskoj koja posluje u Srbiji)... X2,

Link to comment

prokleti, i koliko ste platili tog čoveka :D

 

@radiša : nadoveži na onu temu, koja god bila, gde prokleti piše o platama ili tako nešto

Edited by Lezilebovich
Link to comment

prokleti, i koliko ste platili tog čoveka :D

 

@radiša : nadoveži na onu temu, koja god bila, gde prokleti piše o platama ili tako nešto

 

Soma za pocetak, ne bi verovao kako cenjkanje postane cudno kad ponudis vise :D 

Naravno, u prva tri meseca ce ako pokaze na poslu ono sto je nagovestio u intervjuu sigurno stici do soma i po, a posle cemo pricati i o procentima. Svakako mi ne pada na pamet da ucestvujem u iskoristavanju necije naivnosti, a iskreno nema ni potrebe za tim.

Link to comment

Možda vam lomim nit, ali to sa agencijama je postalo vrlo rašireno i u medijima, ranije je bilo ono dobro bi bilo ako imaš, sada je bukvalno obaveza i to ne samo da bi tebi isplaćivali nego da im ti izvlačiš i keš da određeni broj ljudi koji samo povremeno rade , i nemaju značajan broj radnih sati, mogu da plaćaju "na kovertu"...

 

....shit has hit the fan...

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Možda vam lomim nit, ali to sa agencijama je postalo vrlo rašireno i u medijima, ranije je bilo ono dobro bi bilo ako imaš, sada je bukvalno obaveza i to ne samo da bi tebi isplaćivali nego da im ti izvlačiš i keš da određeni broj ljudi koji samo povremeno rade , i nemaju značajan broj radnih sati, mogu da plaćaju "na kovertu"...

 

....shit has hit the fan...

 

Eto, znaci svi polako provaljuju foru. Hvala ti za ovo, nisam imao uvida u medije vec dugo osim novina, ali to je verovatno poseban slucaj. Znaci, kad se ostali ukljuce, drzava ce biti prisiljena da zacepljava tu rupu. Ili to, ili ce se napraviti distinkcija da ce oni koji rade za drzavu biti zaposleni, a svi ostali ce postati preduzetnici. Sad kad ovako postavim, ne bi me to sokiralo kao resenje.

Link to comment

Eto, znaci svi polako provaljuju foru. Hvala ti za ovo, nisam imao uvida u medije vec dugo osim novina, ali to je verovatno poseban slucaj. Znaci, kad se ostali ukljuce, drzava ce biti prisiljena da zacepljava tu rupu. Ili to, ili ce se napraviti distinkcija da ce oni koji rade za drzavu biti zaposleni, a svi ostali ce postati preduzetnici. Sad kad ovako postavim, ne bi me to sokiralo kao resenje.

To je "fora" sigurno već 5-6 godina, možda i više..
Link to comment

koji sam mentol, moram ozbiljno da porazmislim o tim paušalcima i koje su +/. (mada mislim da niko u mojoj firmi ne radi tako, ili bar ja to ne znam- što je vrlo moguće)

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...