Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Meni laički sumnjivo na tom nivou upotrebe... Ono da su neki bitni infrastrukturni kablovi koji se polažu u kanale i stoje...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

komentar je sa sajta b92, postoji velika verovatnoća da je čisto podmetanje, hteo sam da proverim da li se se takva vrsta zaštite (premazivanje hemikalijama) zaista radi prilikom proizvodnje/montaže kablova? Je li neko čuo nekad nešto o tome?

 

ne vidim zašto bi premazivali kablove, to je nepotrebna operacija, ako već hoće da ih zaštite, mogu to da urade tokom same proizvodnje materijala, ali se ograđujem, nemam pojma kako to rade u pomenutim fabrikama

 

u fabrikama u kojima sam bio, a rade slične proizvode, nema premazivanja

Link to comment
  • 2 months later...

pa bilo je pitanje trenutka :lolol:

 

neka dodje sad neko da objashnjava to o kapitalizmu, trzishtu i konkurenciji, shto mi stalno objashnjavaju, kao da su mi marks i lenjin djedovi :lolol:.

 

mislim, djura, shivenje. kapitalzam na drzavnoj jasli <_<

 

 

 

edip@snarc. jeste, to je problem. ali im ne odgovara da ga reshe.

Edited by gospa buba
Link to comment

Hm, prilično diskutabilno. Treba prebrojati IT firme VS npr proizvođače nameštaja, plus nedostatak kvalifikovanih radnika u IT sektoru i vreme potrebno da se određeni stepen znanja / senioriteta dostigne. Što se IT-ja tiče, ovo može biti kratkoročno dobro za radnike, ali za firme teško, pa onda posredno ni za radnike na duže staze.

 

Takođe: IT firmama podsticaj objektivno nije potreban. Doći će outsorce-ing sam od sebe, pola npr. holandskog IT-ja operiše u Srbiji i u regionu. Druga je stvar što, u nedostatku originalnog proizvoda, taj isti outsorce-ing može da pobegne čim neko postane jeftiniji ili kvalitetniji.

 

Nije mi jasno ono petljanje Brnabićke i obećanja da će obezbediti jednake uslove, a onda odmah suprotno iz drugog ministarstva. Bar su sinhronizovani, u tri lepe.

Link to comment

Pomalo diskutabilno. Problem konkurencije postoji, ali ne vise nego u vecini sektora. I ikea je konkurencija za npr. Forma ideale.

 

Pa da, ali oni te firme dovode da bi zaposlili ljude. I kad imaju  gomilu nezaposlenih stolara onda subvencija za Ikeu ima smisla, gledano bar iz njihove perspektive.

A programeri su baš svi zaposleni i onda nema potrebe da im otvaraš nova radna mesta. 

Link to comment

Nedostatak radnika je defakto problem svuda, tako da to takodje nije poseban slucaj. Nacelno se naravno slazem da je takva politika besmislena, ali ne vise u it-u nego u proizvodnji namestaja.

 

Ja sam btw obican zaposleni, tako da fakat nista ne gubim ako ima jedna firma vise. Diskutabilan argument je medjutim ono o placanju poreza. Mozda gresim u 2016. ali mislim da se srpski IT nije bas puno proslavio u placanju poreza.

Link to comment

To oko plaćanja poreza jeste nešto što država opet mora da izjednači, jer su firme koje ne plaćaju porez / sve zapošljavaju preko agencija nelojalna konkurencija manjini koja porez plaća.

Link to comment

Pa da, ali oni te firme dovode da bi zaposlili ljude. I kad imaju  gomilu nezaposlenih stolara onda subvencija za Ikeu ima smisla, gledano bar iz njihove perspektive.

A programeri su baš svi zaposleni i onda nema potrebe da im otvaraš nova radna mesta. 

 

Тешко ћеш у Србији наћи незапосленог столара и искрено њих боли патка што долази икеа

Link to comment

Mozda gresim u 2016. ali mislim da se srpski IT nije bas puno proslavio u placanju poreza.

 

To oko plaćanja poreza jeste nešto što država opet mora da izjednači, jer su firme koje ne plaćaju porez / sve zapošljavaju preko agencija nelojalna konkurencija manjini koja porez plaća.

 

Ne znam na osnovu cega to mislite. Postoji veoma popularna fora u IT svetu da se zaposlenima otvore agencije na pausalu pa da oni sami za sebe uplacuju doprinose, najcesce na minimalac. Tu postoji odredjena dilema oko moralnosti, ali se radi o savrseno legalnom postupku. Ne postoje drugi nacini utaje poreza a da ja znam za njih. Podelite ako znate, pitam za ...ahm druga ;)

 

A sto se tice agencija, situacija se svodi na sledeca pitanja, kako ja to vidim:

 

1) Svaki zaposleni na kraju drzavi da nekih 150-200 evra mesecno, zavisno od opstine na kojoj je. Kada bi dobijali platu kao i svi ostali, taj iznos bi svakako bio veci, ali ti ljudi ipak daju nesto nazad u budzet. Zanemarimo racunovodstvene podele koliko tu ide na zdravstvo, porez i slicne razreze, sve je to po mom misljenju isti kurac jer se radi o necemu sto moras da uplatis, samo popunis razlicite racune na uplatnici.

 

2) Zamislimo da se taj ventil zatvori, recimo da prestane mogucnost agencije sa pausalnim porezom. Firme danas daju izmedju 1000 i 2000 evra po srednje iskusnom programeru. Toliko realno mogu da daju, znam jer sam bio na obe strane te jednacine. Ima boljih situacija, ali ima i gorih, uzmimo to kao prosek. Ako nateras firme da placaju pune doprinose za plate, to bi znacilo da covek koji uzima soma ovde odjednom bude na pola od toga. To ga vec stavlja u nivo prosecne beogradske plate. Razlog sto taj developer nije vec u Nemackoj, Holandiji i mnogim drugim zemljama gde moze uzeti 4-5 soma je u tome sto je soma u Beogradu i dalje kompetitivno sa 4 soma u Amsterdamu. Mislim da bi zatvaranje te rupe znacilo masovan egzodus, daleko veci nego onaj koji se desava sa lekarima danas.

Prvo bi otisli svi koji su 5+ godina iskustva, a za njima polako i pocetnici. Evropske firme su vec veoma aktivne u regrutovanju odavde i jedina kocnica im je to sto neko ko stigne do 2 000 evra neto u Beogradu ima veoma dobru situaciju. Njemu moras dati npr. 5-6 hiljada neto u Berlinu da bi odlazak imao smisla (ukljucujuci troskove selidbe, promenu sredine, ucenje jezika i sve sto vec ide s tim). To nije malo ni za Nemce, ozbiljna je to plata za Berlinca i nemacki vlasnik firme za to moze dobiti i nekoga ko je vec tu. Tako da danas odlaze prakticno samo oni koji bas zele da odu, najcesci razlog koji sam cuo je ukupno stanje u drzavi i zelja da se to zameni nekom sredjenijom sredinom. Niko nije u situaciji da bas mora da ide ili da je ponuda toliko neverovatno bolja da bi samo lud covek propustio.

Oni koji ne bi otisli bi se okrenuli trikovima - uplata na payoneer, racun u nekoj drugoj zemlji i slicno. Covek sa 2 soma mesecno moze da priusti razne nacine da izbegne drzavu.

 

3) Svako ko razmislja o toj situaciji mora da se pita sto bi ti ljudi imali poseban tretman. Odgovor lezi u tome sto ako stisnemo, ti ljudi ce iscuriti napolje. IT je postao veci izvoznik od poljoprivrede i unistenje tog sektora bi bilo ozbiljan udarac za drzavu. Ukratko - te natprosecne plate ipak bivaju potrosene uglavnom ovde. Neki novac je dosao spolja i to pomaze svima donekle. Mislim da je tu pitanje strategije, vidis da neko u osnovi vara sistem ali ti se ne isplati da ga prekines u tome. Da budem potpuno iskren, mislim da nasa drzava nije ni u stanju da zacepi sve rupe, to je jednostavno izvan onoga sto oni umeju da urade. Zamislite kako Nesa Slina i njegov visokotehnoloski odred recimo pokusava da kontrolise bitkoine. Da ne pricam da uvek ostaje mogucnost totalno nelegalnog poslovanja i recimo zvanicne prijave na minimalac. Na tome lezi kompletna nasa ekonomija, mislim da bukvalno pola ljudi u drzavi radi tako. Da mogu da ga sprece vec bi ga sprecili.

Link to comment

Odličan post i slažem se u potpunosti. Ali, ima kvaka: veliki igrači (koliko znam, Comtrade, kao i neke najveće NS IT kuće) sve rade potpuno belo, dakle, bez varijante agencija, koja je postala megapopularna poslednjih godina. Oni sada nemaju izbor da se svičuju na taj model zapošljavanja, jer bi Poreska našla iljadu kuraca da ih napadne ukoliko bi se taj ogromni poreski prihod npr prepolovio. Zato ovi veliki nisu konkurentni, pošto male outsorce-ing kompanije mogu da ponude značajno veću platu za isti sopstveni trošak.

 

Posledica: velikima odlaze iskusni ljudi u male firme da rade "na agenciju", jer veliki ne mogu da ih plate isto kao mali (sem naravno ljude koji su krucijelni), što jeste nelojalna konkurencija. Varijanta postepenog prelaza velikih na agencijski model takođe nije neka, jer se te stvari pročuju po firmi (ko je "otišao na agenciju" i time dobio značajno veću platu, što i jeste svrha - veliki žele da zadrže ljude, ne nužno samo da uštede na porezu, te bi višak novaca mahom išao zaposlenom) i stvara se nezadovoljstvo onih koji su ostali FTE - pa onda i oni odu. Da ne pominjem da bi takav prelaz za sve zaposlene trajao godinama, a na kraju bi takvu firmu opet sačekala Poreska. 

 

Dakle, ne znam šta bi bilo rešenje, ali definitivno ovde država treba duradi nešto ni po babu ni po stričevima: da ne ugrozi agencijski model, jer donosi lep prihod, ali i da da neke olakšice "velikima" koji poštuju FTE (full time employee) model, pa da svi budu koliko-toliko jednaki. I onda da se odmakne što dalje od IT-ja, mrmlj.

Edited by giuseppe
Link to comment

Istina, mada je moje iskustvo takvo da ti veliki imaju najnizi nivo u smislu kvaliteta ljudi koji su etablirani kao strucni u firmi.

Takodje, postoji jedna klasa programera, ja i dalje nisam siguran kojim cudom postoji, koja nema kontakt sa realnoscu. Ljudi rade za 500-600 evra i ne znaju za postojanje citave scene. Najcesce se mogu pronaci bas u tim velikim firmama, jos ako nemaju prijatelje iz struke koji rade drugde, oni zive svoje karijere potpuno nesvesni mogucnosti.

 

Kad si ih vec pomenuo - svako ko drzi do sebe, a iz ove je struke nece raditi u ComTrade. Cuo sam vise od jedne horor price teskog nepostovanja zaposlenih. Tamo je recimo tipican dogadjaj da ti se generalni pojavi i pobaca ti stvari sa stola u korpu i izvredja te kao picku jer je on zamislio da na stoli ima biti samo tastatura i mis. Kada neka sirota cistacica trpi takva maltretiranja, meni je to skroz jasno, ona zna da nema kud. Kad mi programer sa par godina iskustva kaze da radi u takvim uslovima, ja mogu samo pretpostaviti da se radi o nekome ko normalan posao ne moze naci ili je potpuno neobavesten o svojim opcijama.

 

No, uzmimo to kao samo jedan nebitan primer, ima puno velikih firmi koje rade na belo. Oni ako rade autsorsing, svoje ljude prodaju po, rekao bih 200 - 300 evra dan. To ostavlja mnogo prostora da se dodje do plate od 1000 evra za tog zaposlenog. To je taj neki nivo kad programer prestaje da se smatra juniorom i vec moze sam preuzeti neke ozbiljnije zadatke. Tek svaki deseti mozda ide na gore u tim firmama, soma i po, pa onda svaki dvadeseti moze uzeti 2 soma mesecno. Zanemarimo ih kao dosta retke.

E, sad, uzmimo te sto dobijaju soma mesecno na belo. Oni imaju mnogo dobar podsticaj s tom platom da uzmu kredit recimo, nesto sto i dalje nije lako u Srbiji. Onda kad uzmu taj kredit za stan i auto, oni opet dodju u situaciju da rade za srpski prosek. Tu vec krece problem, jer srpski prosek je realno siromastvo. Taj lik ce krenuti da razmatra svoje opcije taman kad se slozi situacija npr. prvog deteta, zelje za putovanjima, tog pomenutog stana... Ideja da tom coveku nece biti pruzena prilika da zaradi puno vise meni zvuci kao ideja da cemo zabraniti droge pa ce one nestati, prevelika je potraznja da bi to ikada funkcionisalo u praksi. On neminovno odlazi u sivu ekonomiju ili emigraciju u nekom trenutku.

Naravno, velike firme nece time prestati da postoje, samo ce sniziti nivo onoga sto mogu da urade. To se na primer desava u Telekomu, pominjali smo na nekoj temi nedavno. Moja ortakinja im je uzela potpuno neverovatne pare jer nisu imali nikoga ko moze promeniti nekakav link na svim stranicama sajta. Fora u ovom poslu je sto ako ne platis bar ponekog vrlo dobrog coveka, ako ti je to politika firme - ti ne postanes nesto losiji, nego potpuno paralizovan i nesposoban da uradis bilo sta. Prakticno, dvadeset plata si bacio u bunar zato sto nisi hteo da das dve duplo vece.

Tako da ako se nasa vlada odluci da "pomogne" sektoru, tu moze samo sranje da se desi. Kad nove generacije ne budu posle skole imale iskusne i dobre kolege da rade s njima, desice se sto se desi i sa svakim zanatom bez majstora. Spoji to sa padom reputacije u inostranstvu (a reputacija nam je izuzetna u ovom trenutku) i fast forward 10 godina - cela industrija koja je postojala vise ne postoji.

Link to comment

Sve znam šta kažeš i sve tačno. Pogotovo: Istina, mada je moje iskustvo takvo da ti veliki imaju najnizi nivo u smislu kvaliteta ljudi koji su etablirani kao strucni u firmi. - to nije nužno bilo uvek tako, nego su najbolji otišli, verovatno iz razloga koje si pomenuo, i to na agenciju :)

 

Loše je ako veliki dođu do toga da propadaju zbog nedostatka ljudi, to sebi ne bismo smeli dozvoliti. Verujem da su oni krucijelni, ko što rekoh, odlično plaćeni - i treba, ali agencije fakat prave razliku. Dok je u početku to bio "pad muve na slona", vremenom velike firme imaju veliku muku da svoj ogroman broj ljudi plate adekvatno, pa upadaju u spiralu postepeno.

 

Država treba da bude što dalje. Ne bi ja ništa diro oko agencija, samo bih ponudio olakšice npr firmi koja zapošljava 300+ ljudi, lupam.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...