Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

 zamalo se nije zaplakao na kraju govora.

 

pa, ono, jedno je kad umres kao obican covek. drugo je kad umres pa te nase kolege™ "ubijaju" jos narednih 300 godina. A to ce se desiti ako stvari podju po zlu i posebno ako krenu po zlu sa SCO.

 

Mislim, funta je pala vise nego za Black Wednesday, a to je bila katastrofa. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Jasno je od starta kao ce Skoti da reaguju, ali ne verujem da je slam dunk da ce otici.

 

Tesko je jako predvideti sta ce Skoti uraditi. Mislim, skupice opet 40-45% min. na strani nezavisnosti, ali pitanje je da li i dodatnih 5-10%.

 

Strah od ekonomske neizvesnosti je bio jedan od glavnih motivatora da se glasa protiv nezavisnosti: svi sa unionisticke strane su im govorili da nema sanse da automatski postanu clan EU, vec da bi morali da pregovaraju kao bilo koja druga zemlja, i da provedu neko vreme van EU, kao i da nema sanse da dugorocno zadrze funtu kao svoju valutu.

 

Sada EU otpada, tako da od ta dva glavna argumenta ostaje samo prica o funti. Skotska ne moze da ostane u EU (kao nezavisna drzava) i da zadrzi funtu (trazice se od nje da se obaveze na ulazak u evrozonu, mozda ne odmah, ali ce imati obavezu dugorocno), dakle mora birati izmedju ta dva.

 

Dalje, sve zavisi od statusa koji ce ostatak UK (u sustini, Engleska) imati spram EU. Nezavisna Skotska u EU zajedno sa ostatkom UK i dalje unutar EU je jedna stvar, a nezavisna Skotska unutar EU a ostatak UK izvan potpuno druga. Ako bi ostatak UK ostao u EEA (sto znaci da ostaju deo jedinstvenog trzista, slobodnog protoka ljudi itd.), Skotska bi mogla komotno da se otcepi ne razmisljajuci mnogo (osim dileme o funti, naravno). Ali ako ostatak UK nije u EEA, vec ima neka ogranicenja vis-a-vis pristupu jedinstvenom trzistu i protoku ljudi, onda Skotska mora da vaga ekonomske odnose sa EU vs. ekonomske odnose sa ostatkom UK. A tu je opet jako tesko reci sta bi izabrala. Zajebano u svakom slucaju.

Link to comment

Btw, Farage na pitanje da li će se vratiti u Konzervativnu partiju, sad kada je misija UKIP-a okončana, rekao je:

 

Što? Mi smo mnogo više od toga... Who knows, maybe we're the new Labour Party.

Link to comment

Mislim, funta je pala vise nego za Black Wednesday, a to je bila katastrofa. 

 

Verovatno smo vise para izgubili na padu valute nocas/jutros nego u 10 godina EU contributions, ali ko to gleda - bitno je da cemo da sami stitimo svoje granice :isuse:

Link to comment

Daj Manc, barem ti nemoj da posežeš za takvom logikom.

 

+ 1

 

Ovi sto nisu glasali, ko ih jebe sto nisu glasali. I zasluzuju da onda drugi odlucuju mesto njih.

Link to comment

jbg, postoje zemlje u kojima je potrebno 50% glasaca i 2/3 u parlamentu  :fantom: mislim, ovo je promena ustavnog statusa zemlje, sad sto nemaju ustav, to je druga stvar...

Edited by MancMellow
Link to comment

1S15XsG.png

 

Je l' se to meni cini ili je deo Velsa gde se najvise i dalje govori velski jezik naspram engleskog glasao za Remain?

 

Evo mape (% govornika velskog jezika):

 

 

 

800px-Welsh2011w.png

 

 

 

Velsko/engleska lingvisticka podela? Kao kod etnicke podele Skoti/Englezi?

 

Btw Severna Irska je takodje slicno etnicki podeljena. Tamo gde su Irci (katolici) pobedio Remain, tamo gde su Britanci (protestanti) pobedio Leave, otprilike.

 

Evo i mape (plavo katolici, crveno protestanti):

 

 

 

1024px-Religion_or_religion_brought_up_i

 

 

 

 

Nije bas dobro za buducnost UK sto je Leave/Remain podelio ovako po etnickim/verskim/lingvistickim linijama. Mislim naravno ne potpuno, ali van Engleske tendencije su jasne.

Link to comment

Ako bi ostatak UK ostao u EEA (sto znaci da ostaju deo jedinstvenog trzista, slobodnog protoka ljudi itd.), Skotska bi mogla komotno da se otcepi ne razmisljajuci mnogo (osim dileme o funti, naravno).

Naravno da hoće ostati deo EEA, i mislim da oko toga ne treba imati dilemu. Jednostavno prekrupni interesi su u igri sa obe strane da bi se te veze kidale, a i jedan od stubova leave kampanje je upravo to. Tako da scotish emancipation ni najmanje nije neverovatan.

 

Watch the Krauts, fokus US policy sad ide ka njima, oni mora da zamene Engleze u ulozi remetilačkog faktora dokle god su klerikalci in the lead.

Link to comment

U Velsu su industrijske oblasti (i bivše i sadašnje), inače uglavnom jaka laburistička uporišta, glasala za Leave.

 

Kada vidiš da su isti procenti u Basildonu i Burnleyju, shvataš da nešto nije u redu.

Link to comment

jbg, postoje zemlje u kojima je potrebno 50% glasaca i 2/3 u parlamentu  :fantom: mislim, ovo je promena ustavnog statusa zemlje, sad sto nemaju ustav, to je druga stvar...

 

Srećom UK nije takva sprdnja od zemlje. Ovo sinoć nije odlučilo 17 miliona nego 33 miliona, to za početak. 33 miliona je izašlo i reklo šta misli a to je više od dve trećine. Ostalih 30% su se svojim neizlaskom saglasili da su OK sa onim što ovih 33 miliona odluče i to je to.

Link to comment

Naravno da hoće ostati deo EEA, i mislim da oko toga ne treba imati dilemu. Jednostavno prekrupni interesi su u igri sa obe strane da bi se te veze kidale, a i jedan od stubova leave kampanje je upravo to. Tako da scotish emancipation ni najmanje nije neverovatan.

 

Watch the Krauts, fokus US policy sad ide ka njima, oni mora da zamene Engleze u ulozi remetilačkog faktora dokle god su klerikalci in the lead.

 

stub leave kampanje nikako nije ostanak u EEA, jer EEA znaci da

 

1) nemas kontrolu nad imigracijom iz ostatka EEA

2) moras da prihvatis vecinu regulacija iz Brisela da bi bio clan a uticaj na pisanje tih regulacija ti je gotovo nikakav

 

tako da izlazak iz EU a ostanak u EEA ne pravi nikakvu promenu u odnosu na ono sto jesu bili stubovi leave kampanje - imigracija i suverenitet.

Link to comment
×
×
  • Create New...