Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

 


migration from the EU – migration, by the way, which in every year since we joined the union in 1973 has been less than inward migration from outside the EU.

 

I 1 million quid question za sve britanske politicare je - ako je imigracija bila toliki problem ogromnom delu birackog tela, sto niste zaustavili dolazak ljudi izvan EU?

Link to comment

Pa vrlo jednostavno, zato sto nisu zeleli (osim upravo May od 2010, ali naravno nije uspela) i zato sto je to generalno bilo ekonomski dobro za zemlju. To ce tek biti haos, kad usled izlaska iz EU ukupna net migracija padne sa 300k na 250k, sto u oku prosecnog brexitera nece biti nikakva promena, a posebno nece biti promena onima koji su glasali za brexit "da ne bi vise dolazili muslimani", posto je bilo i takvih budala, i onda ce za 10 godina biti "pa dobro, sta nam je sve ovo trebalo" ili ce, a bice i toga, deo izneverenih skrenuti u krajnju desnicu. Jer varijanta u kojoj net imigracija pada na 40k je nesto sto niko ne bi trebao da prizeljskuje je jer to100% varijanta u kojoj su oni ekonomski pukli. 

Link to comment

 Jer varijanta u kojoj net imigracija pada na 40k je nesto sto niko ne bi trebao da prizeljskuje je jer to 100% varijanta u kojoj su oni ekonomski pukli. 

 

To nije nuzno tacno. Zavisi kako i zasto padne net imigracija na 40k. Ako ona padne na 40k i pored liberalne i otvorene imigracione politike, onda si skroz u pravu, to je indikator toga da su ekonomski pukli. Ali oni mogu da zavrnu slavinu bez da puknu, ima dosta zemalja gde je neto priliv mali jer je tako odluceno pa opet nisu pukli (tipa Danska).

 

I da, oni jesu pustali veliku non-EU imigraciju jer su smatrali da je to dobro za ekonomiju, ali pitanje je da li je to zaista tako. Mislim, to je odlicno za same imigrante i njihovu "licnu" ekonomiju, o tome nema spora, ti ljudi u 99% slucajeva bolje i kvalitetnije zive u UK nego u Bangladesu ili Nigeriji ili gde vec. I naravno, neki imigranti su jako dobri za ekonomiju (najcesce oni nadprosecno obrazovani/iskusni u visokokvalifikovanim profesijama). Ekonomija ce rasti sama po sebi jer dolazi jos ljudi koji trose neku lovu i generisu aktivnost, ali to ne znaci da nuzno znacajno raste BDP po glavi stanovnika - ima dosta studija koje tvrde da je za domicilno stanovnistvo u UK u poslednjih par godina, efekat imigracije ekonomski neutralan (nit ih ona obogacuje, nit ih osiromasuje), naravno kada se gleda po segmentima domicilnog stanovnistva, neki profitiraju zbog imigranata, neki gube. Mislim to je onaj sentiment koji je izrazen u nekom clanku na ovom topiku, kada covek price brexit masi o padu BDPa, a oni njemu kazu "it's your bloody GDP, not ours". 

Edited by hazard
Link to comment

To nije nuzno tacno. Zavisi kako i zasto padne net imigracija na 40k. Ako ona padne na 40k i pored liberalne i otvorene imigracione politike, onda si skroz u pravu, to je indikator toga da su ekonomski pukli. Ali oni mogu da zavrnu slavinu bez da puknu, ima dosta zemalja gde je neto priliv mali jer je tako odluceno pa opet nisu pukli (tipa Danska).

 

UK nije Danska. Niti Island. UK zeli, i ovaj brexitovski politicki deo, da bude svetski igrac, jedan od finansijskih centara sveta, sa liberalnom ekonomijom, sa vezama sirom sveta. Ne samo da zeli, nego i mora ako hoce da ostanu na sadasnjem ekonomskom nivou. Nijedna zemlja koja hoce da igra takvu ulogu u svetu ne moze da vodi "dansku" ili "svajcarsku" imigracionu politiku - Amerika, Nemacka, pa i Rusija, ili Francuska...jednostavno ne moze.

Edited by MancMellow
Link to comment

Ovaj, Svajcarska ima veci % imigranata nego UK, u UK je 13% populacije imigrantsko (foreign-born), u Svici je 23.8% :D (u Danskoj je samo 8%). Ja bih rekao da je Svajcarska veca "imigrantska drzava" od UK kada je u pitanju priliv ljudi (nije kada je u pitanju davanja drzavljanstva, tu je obrnuto, UK pasos dobijes za 3-4 godine, u Svajcarskoj cekas po 10 godina, pa i vise).

 

Ne znam da li bih se bas slozio sa tobom. To jeste conventional wisdom, ali je to dobrim delom podupreto liberalnim (i multikulti postmodernim) pogledom na svet, narocito kod politickih elita, i ne stoji samo na "tvrdim" cinjenicama.

 

Da bi bio svetski igrac, tacno je - moras da primas imigrante. Ali kakve imigrante i koliko? Treba da budes otvoren za visokoobrazovane, visokostrucne imigrante - a takvih ti je cesto dovoljno da primis relativno malo, to ne moraju biti mase. Velike zemlje u post-industrijskom dobu nemaju nuzno (zavisi od demografije - ali tu UK stoji relativno dobro, sa 1,9 TFR, Francuska jos bolje sa 2,01, SAD malo ispod sa 1,88, Rusija je dosta lose sa 1,59 a Nemacka u kanalu sa 1,38) potrebu da uvoze tonu jeftine radne snage da bi radila u fabrikama i usluznom sektoru. Sta ce im? Sam kazes UK treba da se bori da ostane finansijski centar sveta, mogu i treba da se bore na high tech sceni, nece sigurno osvajati svet masinskom ili automobilskom industrijom. A ako budu osvajali sa takvom industrijom, bice to industrija sa po 3 robota za svakog radnika (jer nece moci drugacije da se nosi s Kinom, Istocnom Evropom itd.).

 

Koliko ljudi ima potrebu UK da primi u City, na univerzitete, institute, high tech firme? Da li je sve to zajedno nuzno preko 40k godisnje (mislim to je neto, dakle bruto priliv moze biti oko 100k recimo)?

 

Uostalom, nijedna imigraciona politika nije za vjeki vjekov, UK moze da zavrne slavinu, pa da kada za 5-10 godina isusi "rezervoar" domace radne snage opet da ga odvrne.

Link to comment

Ma ne moze zato sto nemaju skolovan kadar za masu poslova :D mogu upravo obrnuto, da krenu da obrazuju pa onda posle da "zavrcu", ali to znaci da ce brexit glasaci za 5 godina svejedno da se pitaju - pa dobro sta se promenilo. Na stranu sto ne postoji taj dil o pristupu single marketu ili bescarinskom poslovanju sa EU koji ce im dozvoliti uveodjenje viza za EU drzavljane, a bar mi odavde znamo sta to znaci za poljsku i ostalu slicnu radnu snagu (kao i za poslodavce, a to je jos bitnije, koji ce ih ponovo jedva docekati). Resenje je ozbiljno ulaganje i sistemsko planirane obrazovanja. Znaci budzet, znaci caozdravo. Visoka imigracija je prosto deo (bar dosadasnje) drzavne strategije da oni, kao drzava - punch above their weight. Ono sto mogu da urade je da nekako usmere dosljake u Skotsku na primer, jer Skotskoj trebaju ljudi, bar tako kaze Sturgeon, a i verujem joj. 

Link to comment

Ovaj, Svajcarska ima veci % imigranata nego UK, u UK je 13% populacije imigrantsko (foreign-born), u Svici je 23.8% :D (u Danskoj je samo 8%). Ja bih rekao da je Svajcarska veca "imigrantska drzava" od UK kada je u pitanju priliv ljudi (nije kada je u pitanju davanja drzavljanstva, tu je obrnuto, UK pasos dobijes za 3-4 godine, u Svajcarskoj cekas po 10 godina, pa i vise).

 

 

ovaj... otkud ti ideja da se uk pasos dobija za 3-4 godine? ja sam ga dobio posle 7 godina u vreme kad je to islo daleko brze nego danas. procenat idealnih situacija u kojima se dobije pasos u tom vremenskom okviru je, ako cemo pravo, zanemarljiv. ostali cekaju oho-ho. evo pitaj jms-a koliko je on cekao a ako je neko sve odradio kosher i po zakonu to je on. zakon i stanje na terenu su u ovom slucaju na sasvim drugim stranama. 

Link to comment

Ideja mi je od porodicnih prijatelja, mislim da su dobili posle 4 godine max. (sigurno ne vise od 4 - inace to je bilo tamo negde 2006/7.), a otisli su na privremeno, kao predstavnici jedne nase kompanije. Zena nije ni radila (sve vreme joj "mirovao" posao u Bgd). Ostali su ukupno 7 godina, svo 4oro se vratili sa britanskim pasosima. Verovatno ima razlike u odnosu na to da li si otisao kao student prvo, ili u sa kojom klasom radne vize. U svakom slucaju, mnogo je lakse dobiti pasos nego u Svajcarskoj.

Edited by hazard
Link to comment

Tada je pasos mogao da se dobije posle 5 godina radne dozvole (4 za stalni boravak + jos jedna godina) najbrze, sad je 6 (5+1). Brza varijanta je sa brakom sa brit. drzavljaninom.

 

Meni je trebalo 11 za drzavljanstvo (10 za stalni boravak, zbog kategorije u kojoj sam se prijavio + jos jedna).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Tada je pasos mogao da se dobije posle 5 godina radne dozvole (4 za stalni boravak + jos jedna godina) najbrze, sad je 6 (5+1). Brza varijanta je sa brakom sa brit. drzavljaninom.

 

Meni je trebalo 11 za drzavljanstvo (10 za stalni boravak, zbog kategorije u kojoj sam se prijavio + jos jedna).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

da, al pocetne kategorije iz kojih je to moguce dobija vrlo mali broj ljudi, velika vecina ceka daleko duze. to je sustina. 

Link to comment

OK, onda je bilo posle 5, ne 4, ja sam pogresno zapamtio. Ali jesu ukupno 7 godina bili tamo. Vezu nisu imali nikakvu, a i meni je cudno sto predstavnik firme (koji je po default-u privremen) dobio vizu koja mu je omogucila da direkt trazi drzavljanstvo, pa sam pomislio da je Britanija eto liberalna po tom pitanju. No ako vi kazete da je to neki izuzetak a ne pravilo, I stand corrected then.

Link to comment
×
×
  • Create New...