Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Ne dolazi se u Britaniju kočijama posle 20 dana puta, pa da je bitno da dođu sa tog kontinenta. Niti ima razloga zašto bi neki stanovnici tog kontinenta bili privilegovani.

 

što bi britanska roba ulazila u eu bez carina kad može da ulazi kao što ulazi roba iz neke treće zemlje koja trguje na principima wto pravila bez povlastica?

Link to comment

Ne dolazi se u Britaniju kočijama posle 20 dana puta, pa da je bitno da dođu sa tog kontinenta. Niti ima razloga zašto bi neki stanovnici tog kontinenta bili privilegovani.

 

Ima razloga: potpisani medjudrzavni ugovori i benefiti koje na osnovu njih uziva i Britanija. Koji ce sada biti raskinuti. I to je cela prica o "oslobadjanju". Drzava potpisala, drzava raskida. Nema obabeza, nema ni benefita. I sad ako UK izabere da ima obaveze kao Kanada, imace i benefite kao Kanada. I sta je tu problem? 

Link to comment

Vec smo govorili o tome Manc i ja.

 

Perspektiva EU po svaku cenu nije nesto sto ce se svideti clanicama.

Onaj desnicar iz Austrije sto trci za predsednika je vec namigivao na tu temu.

 

EU po svaku cenu vodi daljoj centralizaciji, a to ce povecati otpor u drzavama clanicama.

 

Prosto, EU nije nation-state i to se nekako stalno zaboravlja.

 

Mozda je lekovitije pustiti da Britanija ide svojim tokom bas zato da bi se EU ocuvala.

 

Ako EU sa Britanijom krene da se igra Milosevica sa Slovenijom, mogu i Francuzi (Hrvati) da pokazu srednji prst Nemackoj (Srbiji).

 

EU po svaku cenu rusi osnov udruzivanja u EU.

 

Mora da se zna šta se gubi izlaskom, to je sve. Nema tu kažnjavanja već da se jasno zna kako stvari stoje. 

Link to comment

^^^Pa to je u redu. Carine, nema uzajamnog priznavanja services, niko ni kod koga ne moze bez pasosa da ulazi i to je to. Ali stvar je u tome sto UK (May sigurno) to nece. I razumljivo je sto nece. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Nije Radza nesto puno zbunjen, on hoce (ne znam doduse da li ima pravo glasa), ali prizeljkuje hard brexit. Zbunjenost se vise odnosi na ono o "oslobodjenju"  :happy:

Edited by MancMellow
Link to comment

Znaci EU nije ni pola :D

 

Inace, glavna cifra je net migracija. Ona je 2015 bila nesto preko 300k. 

 

Meni je to najveci hit kod britanske anti-imigracione price, znas da ne mozes da kontrolises EU imigraciju a vecina ti dolazi van EU, a to je cifra nad kojom ti kao nacionalna drzava imas skoro apsolutnu kontrolu, pa zasto onda nisi smanjio non-EU imigraciju na nulu? Mislim ako je imigracija bas toliki problem.

Link to comment

Meni je to najveci hit kod britanske anti-imigracione price, znas da ne mozes da kontrolises EU imigraciju a vecina ti dolazi van EU, a to je cifra nad kojom ti kao nacionalna drzava imas skoro apsolutnu kontrolu, pa zasto onda nisi smanjio non-EU imigraciju na nulu? Mislim ako je imigracija bas toliki problem.

 

"Credit" to May, ona je stvarno htela dok je vodila Home Office. Pa se napravio onaj džumbus sa medicinskim sestrama. Meni se skromno čini da ona lično ima veći problem sa non-EU imigracijom. Bar su joj takvi bili potezi.

Link to comment

Pa ona je bila Remainer...mozda ne evroentuzijasticni ali svakako realan remainer.

 

Zaista preporucujem citanje one knjige British Dream, ako nisi vec procitao. Ne verujem koje je to bilo slepilo kod britanske imigracione politike, oni su 1948. celom Komonveltu fakticki dali britansko drzavljanstvo i onda se frapirali kada su 50ih i 60ih krenuli ljudi da dolaze masovno. U jedno vreme uopste nisu imali imigracionu politiku, a kada su je imali cesto je bila knee-jerk reaction (ili desnicarska ili levicarska).

 

A opet, i u toj knjizi, koju je pisao "progresivac" levicar koji sigurno nije bio brexitovac, on kao kada skicira sledecih 20 godina u idealnom slucaju razvoja britanskog drustva po pitanju imigracije (mislim ne idealnom kao utopistickom, vec ako bi se prihvatile stvari koje on predlaze u knjizi) u jednom trenutku ima jednu recenicu gde onako nonsalantno kaze "free movement rules were renegotiated" - dakle cak i on, koji je sve suprotno od nekog evroskepticnog Torijevca ili UKIPovca. Jednostavno imas utisak da najveci deo elite tamo (politicke, drustvene, intelektualne, medijske, sta hoces), i levo i desno, jednostavno "nije kapirao" EU, tj. gledao je na EU kao na nesto potpuno drugacije u svojoj sustini i cilju od onoga sto su kontinentalne clanice zamislile.

 

Mislim, meni je hit to sto je UK snazno podrzavalo prosirenje EU na nove istocnoevropske clanice smatrajuci da ce se veca EU teze integrisati i manje teziti federalizmu...kad ono, nove clanice se jedna po jedna integrisu kao i stare, ulaze u evrozonu i odjedanput imas vise "integracionista"/federalista (bar iz britanske perspektive sta je federalista, ne iz recimo francuske) nego ranije. Nisu kapirali i kao da ne kapiraju i dalje, i to je to.

Link to comment

Entoni Idn je sve rekao, što se mene tiče, onim „idite u prvo selo i u poštanskoj vreći pogledajte pečate i marke, odakle dolaze pisma“.

 

To je drugi svet u odnosu na kontinent, ova priča s njima in je mogla da traje dok je bilo bipolarnog sveta i potrebe za vojnom moći i proxy Amerima, s nestankom realne ruske pretnje (ne ove veštački izazvane poslednje trzajeve tog establišmenta) oni takvi za kontinent predstavljaju samo balast, a i njima se od konti integracije okreće u želucu.

 

Tough love, tough divorce.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Pa ona je bila Remainer...mozda ne evroentuzijasticni ali svakako realan remainer.

 

Zaista preporucujem citanje one knjige British Dream, ako nisi vec procitao. Ne verujem koje je to bilo slepilo kod britanske imigracione politike, oni su 1948. celom Komonveltu fakticki dali britansko drzavljanstvo i onda se frapirali kada su 50ih i 60ih krenuli ljudi da dolaze masovno. U jedno vreme uopste nisu imali imigracionu politiku, a kada su je imali cesto je bila knee-jerk reaction (ili desnicarska ili levicarska).

 

A opet, i u toj knjizi, koju je pisao "progresivac" levicar koji sigurno nije bio brexitovac, on kao kada skicira sledecih 20 godina u idealnom slucaju razvoja britanskog drustva po pitanju imigracije (mislim ne idealnom kao utopistickom, vec ako bi se prihvatile stvari koje on predlaze u knjizi) u jednom trenutku ima jednu recenicu gde onako nonsalantno kaze "free movement rules were renegotiated" - dakle cak i on, koji je sve suprotno od nekog evroskepticnog Torijevca ili UKIPovca. Jednostavno imas utisak da najveci deo elite tamo (politicke, drustvene, intelektualne, medijske, sta hoces), i levo i desno, jednostavno "nije kapirao" EU, tj. gledao je na EU kao na nesto potpuno drugacije u svojoj sustini i cilju od onoga sto su kontinentalne clanice zamislile.

 

Mislim, meni je hit to sto je UK snazno podrzavalo prosirenje EU na nove istocnoevropske clanice smatrajuci da ce se veca EU teze integrisati i manje teziti federalizmu...kad ono, nove clanice se jedna po jedna integrisu kao i stare, ulaze u evrozonu i odjedanput imas vise "integracionista"/federalista (bar iz britanske perspektive sta je federalista, ne iz recimo francuske) nego ranije. Nisu kapirali i kao da ne kapiraju i dalje, i to je to.

 

Common Market. Neki ljudi su sasvim spontano, bez "predumisljaja" to tako zvali i 2000tih. Ja ih gledam i mislim se...kakav "common market"... 

 

Nisam čitao, hvala na preporuci :) 

Link to comment

Entoni Idn je sve rekao, što se mene tiče, onim „idite u prvo selo i u poštanskoj vreći pogledajte pečate i marke, odakle dolaze pisma“.

 

To je drugi svet u odnosu na kontinent, ova priča s njima in je mogla da traje dok je bilo bipolarnog sveta i potrebe za vojnom moći i proxy Amerima, s nestankom realne ruske pretnje (ne ove veštački izazvane poslednje trzajeve tog establišmenta) oni takvi za kontinent predstavljaju samo balast, a i njima se od konti integracije okreće u želucu.

 

Tough love, tough divorce.

 

via CZ-M53 TT

 

podsećanje: za velike evropske države EU je drugo od onoga što je za neke druge. 

 

Cela priča se svodi na to da ne dolaze poljski građevinci i vodoinstalateri. Poenta je da ni Poljskoj ne treba da im odlaze doktori nauka. Ali ako EU opstane UK je napravila grešku, nemam nikakve dileme oko toga. I to ne grešku što je propala neka tralala multikultu evropska priča to je poptuno drugi "topić". Napravila je ozbiljnu grešku (ako EU opstane, a za sada je još uvek veća šansa da hoće nego da neće).

Link to comment
×
×
  • Create New...