Jump to content

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

a zarad čega? što bi neko trošio politički kapital unutar kluba da bi pomagao britaniji koja napušta klub?

 

svako podrivanje vodi u odsustvo dogovora a ne u dogovor koji britanija hoće. jer, na kraju, takav dogovor može da blokira npr koalicija nemaca, italijana, ovih ili onih koji neće popustiti, i šta se dobilo - ništa.

Link to comment

Ma ja ne pričam o dogovoru, IMHO dogovora neće ni biti, premalo je vremena a britsi su se samoupucali u nogu sopstvenom glupošću/zaletanjem u obećanjima pred referendum, i suzili sebi manevarski prostor.

 

Ja pričam o generalnom britanskom stavu prema EU od sad pa nadalje.

 

Njima je EU, ako opstane, gori i opasniji protivnik i od Rusije.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Zavisi od ishoda pregovora, ali ono, ljudi jednostavno nikada nisu pokazivali dobre namere prema uniji. A i postoji ozbiljan kontinuitet u politici sprečavanja ujedinjenja ičega na kontinentu, te u situaciji u kojoj bi se imalo osetili ugroženim uopšte me ne bi čudilo da se aktivira soft power & all spooks u tom pravcu.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

ali šta će London da dobije razbijanjem jedinstva?

 

organizacioni princip eu je da manjina može u određenim okolnostima da blokira - ali šta će da blokira? ne može npr danska u korist britanije da natera institucije eu da promene neke svoje stavove prema pregovorima. može možda da blokira ali blokada donosi kraj pregovora bez dogovora a ne dogovor po britanskim željama. dakle hard brexit i u tom slučaju (harder, u stvari)

 

Ne, ne, naravno da ne moze Danska. Mislio sam na razbijanje jedinstva F i D, odnosno da ih "play against each other"  kako bi na kraju dobila kompromis, ali u sustini ne izmedju sebe i EU, nego izmedju D i F. Samo kazem - ne potcenjujmo britansku diplomatiju kad se 100% unese u nesto, i tokom bivanja u EU su umeli sebi odlicne dilove da obezbede. 

Link to comment

Ne, ne, naravno da ne moze Danska. Mislio sam na razbijanje jedinstva F i D, odnosno da ih "play against each other"  kako bi na kraju dobila kompromis, ali u sustini ne izmedju sebe i EU, nego izmedju D i F. Samo kazem - ne potcenjujmo britansku diplomatiju kad se 100% unese u nesto, i tokom bivanja u EU su umeli sebi odlicne dilove da obezbede. 

 

vraćamo se na staro :D

 

nema podsticaja za bilo koju zemlju EU da po bilo koju cenu postigne dogovor sa UK. Zašto bi F ili D pristajala na neki sporazum koji je povoljan po UK a nepovoljan za nju, uz razumnu pretpostavku da je to već zemlja koja ima tvrđi stav prema UK? toj zemlji je najlakša opcija da pusti da istekne vreme, ili da koristi pretnju da će trolovati sporazum ako UK ne popusti.

 

UK ima fundamentalno slabe karte posle brexita, plus vreme (nakon aktiviranja čl50) ne radi u njenu korist, a time ni ucenjivački potencijal.

 

jasno, svašta je moguće u praksi ali mislim da tu neće biti mnogo prostora za razigravanje.

Link to comment

Glasao je protiv 92. (Maastricht) a bio je za 2005. Gubitnik.

Pročitah mu sad platformu o Evropi, nije federalista (više tvrda konfederalna opcija) ali gura euro border & coast guard i vojnu emancipaciju od NATO, te fiskalnu reformu na nivou EU. Otprilike tvrdi gaulliste.

 

Apropo Brexita ima prilično tvrd stav.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

^^Ja uopste nisam siguran da ce aktivirati cl50 u martu.

 

Apsolutno je jasno da imaju slabe karte, posebn zato sto su sebe stavili u ugao sa ovim imigracionim pitanjima, to im ozbiljno suzava manevarski prostor. U svakom slucaju skromno mislim da su oni sada u fazi "kupivine vremena". 

Edited by MancMellow
Link to comment

^^Ja uopste nisam siguran da ce aktivirati cl50 u martu.

 

Apsolutno je jasno da imaju slabe karte, posebn zato sto su sebe stavili u ugao sa ovim imigracionim pitanjima, to im ozbiljno suzava manevarski prostor. U svakom slucaju skromno mislim da su oni sada u fazi "kupivine vremena". 

 

Ja nešto mislim da će aktivirati.

Link to comment

^^Ja uopste nisam siguran da ce aktivirati cl50 u martu.

 

 

 

Mozda nece bas u martu, ali u aprilu/maju hoce sigurno. Mislim da ce jednostavno biti prejak pritisak  brexit lobija i tog dela javnosti. Odlaganje od mesec dva moze da se obrazlozi onom sudskom odlukom i potrebom da parlament glasa, ali duze odlaganje jednostavno nije politicki moguce, takav je moj utisak.

Link to comment

da, na to sam i mislio, mesec, dva tri, svakako ne zauvek. u svakom slucaju, kazem, mislim da je osnovna ideja za sada odugovlacenje. sto je, obzirom na poziciju u kojoj su, i razumljivo

Link to comment
×
×
  • Create New...