Jump to content

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Naravno da ima puno pravo da to radi. No ipak postoji razlika u izmedju tretiranja onih u Srbiji i na Kosovu i kad je neko i gradjanin/drzavljanin EU. Mada mi nije jasno koje pasose bi njima dali...

Link to comment

Pa neko EU, nije bitno nešto bitno, ali Nemačka, Italija, Francuska, neka Beneluks zemlja...

 

Zavisi od punude i cenovnika, da vidim koliko para treba i šta nude za to...

Link to comment

Pa neko EU, nije bitno nešto bitno, ali Nemačka, Italija, Francuska, neka Beneluks zemlja...

 

Zavisi od punude i cenovnika, da vidim koliko para treba i šta nude za to...

 

Pa stvarno, baš bi mogli da izlože meni sa cenama.

 

arame crni crnče :lolol:

Edited by Dagmar
Link to comment

https://www.ceps.eu/publications/‘soft-brexit’-not-option

 

 

‘Soft Brexit’ is not an option

 

Friday, 25 November 2016

 

 

The more Stefano Micossi dissects the issues posed by the result of the fateful referendum last summer, the more convinced he becomes that there are no grounds for the UK to expect the EU to agree to a ‘soft Brexit’.

 

...

 

In conclusion, the notion of a ‘soft Brexit’, characterised by the maintenance of current regimes governing the free circulation in areas handpicked by the UK, while removing the Commission’s and CJEU’s control over the respect of the internal market rules, seems groundless. Once it will have sent the Article 50 notification of its intention to exit the EU, the UK will simply ‘drop out’ of the single market, because a general agreement on the continuation of existing arrangements without the supremacy of EU law and the attendant role of the Commission and the Court is not possible. Therefore, they will have to seek agreements on selective and reciprocal access to certain segments of the single market – say financial services – and certainly without ‘passporting’ privileges, since these are predicated on full acceptance of EU fundamental freedoms under the ultimate control of the CJEU.

 

Moreover, in all likelihood any such set of agreements would take longer to negotiate and ratify than allowed by the strict timetable set by Article 50 (two years from notification). The only ‘softening’ mechanism that would be available in this regard would be to agree on transitional arrangements lasting as long as required to define the new framework of relations between the EU and the UK. These arrangements, however, will only be feasible if the UK is willing to accept a continuation of the current legal and institutional set-up of the EU single market as long as needed until a final settlement is agreed upon. 

 

Link to comment

Da, Lord Kerr, koji je bio brit. predstavnik u EU 5 godina i permanent secretary u FCO kaze u Guardianu, medjutim i ovo:

 

 

 

“No one concedes something in an interim agreement that they would not be prepared to concede for a permanent agreement ... In a transition or a bridge, you have to know where you are going, and have a second pillar on the other side of the river, and that is just as hard to negotiate.”

 

Trenutno ne vidim bolju opciju za UK od onog scenarija u kome se sama EU raspada. Koliko je to verovatno - ne znam (ne previse, ali kako vidimo nije ni potpuno nemoguce), ali ako se EU bude drzala zajedno u ovome (i inace) stvarno ne vidim iole dobar deal za UK. Mislim, ne vidim deal uopste. 

Link to comment

Naravno da ima puno pravo da to radi. No ipak postoji razlika u izmedju tretiranja onih u Srbiji i na Kosovu i kad je neko i gradjanin/drzavljanin EU. Mada mi nije jasno koje pasose bi njima dali...

 

Kako sam ja shvatio, ne bi im dali neke pasose druge, neko bi ti kao UK gradjanin mogao da apliciras za taj specijalni status, pa ako ti odobre (kapiram da ne bi bas svakoga pustili), platis neku cifru, recimo 150 evra, da dobijes neku specijalnu vizu koja traje godinu dana i daje ti ista prava kao i EU drzavljanima. Pa onda tako opet sledece godine, itd. To bi bio neki special residence permit, nista cudno zapravo.

Link to comment

 

 

Trenutno ne vidim bolju opciju za UK od onog scenarija u kome se sama EU raspada.

Fenomenalan scenario - "mi izlazimo i ako se sve raspadne, na konju smo!". U stvari, nemoj da domaće rukovodstvo čuje ovako nešto, bili bi u stanju sve da stave na ovakvu kartu.

Link to comment

Fenomenalan scenario - "mi izlazimo i ako se sve raspadne, na konju smo!". U stvari, nemoj da domaće rukovodstvo čuje ovako nešto, bili bi u stanju sve da stave na ovakvu kartu.

 

Ok, ovo je totalno, ono, hladan pogled koji "dobijam" kada se stavim u britanske "cipele". Ja to ne zelim, naravno, jer mi je jasno sta to znaci za kontinent, ali ne vidim mogucnost da UK dobije deal koji iole na nesto lici (a da postuje osnovne postulate rezultata referenduma) a da to nije ujedno takav deal koji bi tesko ugrozio i na duzi rok razbio EU. Mislim nije sto ga neki "ja" ne vidim, ne vidi ga niko. Da sam na mestu Londona, igrao bih igru odugovlacenja i strpljivo isao na stvaranje razdora medju clanicama ili razvoja vec nekakvih povoljnijih okolnosti za medjusobne nesuglasice. Da sam na mestu Brisela ostavljao bih sto manje mesta za pregovore i ponudio 4 slobode kao uzmi ili ostavi paket. Jer slabost EU je sto ih ima 27, sto se oko vise stvari pregovara, veca je sansa za razbijanje jedinstva.

Link to comment

Ja sam takvu englesku igru prognozirao od odmah, i ne bi me uopšte čudilo da su je već zaigrali.

 

edit: ono, ljudi su sto godina aktivno radili na tome da se spreči bilo kakvo ujedinjavanje na kontinentu, ne vidim zašto bi sada, kad su ponovo uveli self imposed splendid isolation bilo drugačije.

 

I da ne pričam o tome kolika bi im kost u grlu bila EU sa svojom vojskom.

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ok, ovo je totalno, ono, hladan pogled koji "dobijam" kada se stavim u britanske "cipele". Ja to ne zelim, naravno, jer mi je jasno sta to znaci za kontinent, ali ne vidim mogucnost da UK dobije deal koji iole na nesto lici (a da postuje osnovne postulate rezultata referenduma) a da to nije ujedno takav deal koji bi tesko ugrozio i na duzi rok razbio EU. Mislim nije sto ga neki "ja" ne vidim, ne vidi ga niko. Da sam na mestu Londona, igrao bih igru odugovlacenja i strpljivo isao na stvaranje razdora medju clanicama ili razvoja vec nekakvih povoljnijih okolnosti za medjusobne nesuglasice. Da sam na mestu Brisela ostavljao bih sto manje mesta za pregovore i ponudio 4 slobode kao uzmi ili ostavi paket. Jer slabost EU je sto ih ima 27, sto se oko vise stvari pregovara, veca je sansa za razbijanje jedinstva.

 

ali šta će London da dobije razbijanjem jedinstva?

 

organizacioni princip eu je da manjina može u određenim okolnostima da blokira - ali šta će da blokira? ne može npr danska u korist britanije da natera institucije eu da promene neke svoje stavove prema pregovorima. može možda da blokira ali blokada donosi kraj pregovora bez dogovora a ne dogovor po britanskim željama. dakle hard brexit i u tom slučaju (harder, u stvari)

Link to comment
×
×
  • Create New...