Jump to content

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Nema scenarija, ovde je u prošlih 3 meseca potpuno odsustvo kohezije, šire slike, ili normalne politike kakvom je ljudi zamišljaju. Videli smo sasvim dovoljno gluposti da se eliminiše svaka sumnja da negde, iza scena, postoji neki master plan oko bilo čega.

 

Trenutno, Brexit se i dalje dešava, i šanse da se ne dogodi su možda porasle za 0.5% do 1%. Sve što se iko treba nadati je da će do tada biti dovoljno komplikacija, klipova u točkovima, poput ovoga danas, i vesti koje realnost Brexita zapravo utuvljuju u glave budala koji su mislili da će Britanija opet biti viktorijanska trgovačka sila. Recimo, u vidu većih cena, inflacije, i ogromne nesigurnosti, te da će donošenje Najvećih Odluka biti bar donekle izbijeno iz ruku grupice ljudi sa diskutabilnom vezom sa stvarnošću (Dejvis i Foks, prvenstveno) i vraćeno na malo šire polje.

 

 

Da, nek se vrati Osborne, on je u vezi sa stvarnoscu. Oh, wait...

 

Link to comment

na kraju će se, sasvim verovatno, o tome izjašnjavati i ecj jer to nije pitanje nacionalnih zakona uk nego prava eu.

Yuppie-yai-yei.

I popuniti prazninu oko nemogućnosti primoravanja na A50 invocation.

 

Ako ćemo već da se igramo sudovanja-ludovanja.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ne mora da znači. Do sada je bilo tako, ali još jedna važnost ovoga danas je da samo istupanje, tj poziv na Član 50 počiva na gomili poslanika - mogu oni da trube javno o poštovanju demokratske volje, ali u političkom žargonu se to da popeglati sa jednim "ali". Koliko čujemo, dosta jaka većina poslanika je uopšte protiv Brexita (mada voleo bih ako neko može da me podseti na izvor). Tu dolazimo do teritorije da vlada mora biti sigurna u stavljanje ovoga na glasanje, jer ako bi glas bio tesan ili makar sa malom šansom da ne uspe, tu moglo da dođe do pada vlade. Ova vlada nije izglasana, ako izgubi takvo glasanje, ogroman pritisak bi bio na njoj.

 

Tu dolazimo do (valjda) ogromne volje opozicije da sruše ovu vladu + nadajmo se dovoljno donekle normalnih Torijevaca da ne glasaju za Bregzit. Da, svi će i dalje da mantraju da su oni nominalno za poštovanje referenduma i volje građana, ALI ne pod ovim uslovima, ne danas jer pada kiša, ne dok Hilandar gori, ne za hard Brexit, šta god. A onda dalje, korak po korak. Nisam govorio o "podršci u narodu", mada i ona jeste bitna, koliko o podršci relevantnih faktora za izglasavanje člana 50, a broj faktora se od jutros povećao sa broja 1 na 650. Ovo je dodavanje mnogih nepoznatih u jednačinu.

 

 

Naravno, ali ja ni ne idem tako daleko. Mogao bih da nagađam šbbkbb, ali za sada barem mislim da je toliko stvari fluidno (a imali smo samo odluku suda), da je jednostavno predaleko. Ograničio bih se na ovo što sam napisao Krošeku.

 

 

Objasni to "ALI" gradjaninu. Mnogo je laske objasniti da poslanici glasaju protiv volje referenduma.

Ain't gonna happen.

Uz malo gundjanja, Art. 50 ce biti rutinski izglasan.

 

+ nece do za sest meseci da bude inflacija 150% i da GDP padne za 20% a nezaposlenost da ode na 15%, pa da ljudi kazu jebes Brexit.

Link to comment

koliko znam, "prebrojavanje poslanika" za i protiv brexita se radilo pre referenduma, i tu je neka većina bila protiv. ali to je bilo pre, sada je posle i narod rekao svoje™ i cenim da su mnogi mp-jevi preumili, pogotovo laburistički. ima života i politike i poslaničke plate i gents klubova i sindkikalnih večera i posle brexita, valja se boriti za to pa i u promenjenim okolnostima.

Link to comment

koliko znam, "prebrojavanje poslanika" za i protiv brexita se radilo pre referenduma, i tu je neka većina bila protiv. ali to je bilo pre, sada je posle i narod rekao svoje™ i cenim da su mnogi mp-jevi preumili, pogotovo laburistički. ima života i politike i poslaničke plate i gents klubova i sindkikalnih večera i posle brexita, valja se boriti za to pa i u promenjenim okolnostima.

 

Nisam sasvim sisguran sa hoces da kazes.

 

 

Dok SSNP i LibDems imaju neddvosmislen mandat da glasaju protiv Art. 50, to sa Lab niju slucaj, i to nije stvar oportunizma.

 

Ovo je, verovatno, stav laburista.

 

 

South Shields MP Emma Lewell-Buck said: “The High Court ruling does not change my commitment to respect the will of the British people and push for the best possible Brexit for the people of South Shields.

“However, this morning’s ruling shows that the government must consult parliament over the terms of its proposed negotiation in a transparent manner and cannot ride roughshod over constitutional principles.

“The British people did not vote for a return of sovereignty to this country only to have it by-passed by this unelected and unaccountable government.”

Link to comment

Ova odluka nece promeniti mnogo i remejneri se verovatno dzaba nadaju.

Politicki pritisak je ogroman, rezultat referenduma nece moci da ignorisu, novi izbori nece promeniti odnos snaga a neka jaca kriza ce verovatno poceti tek kasnije sledece godine, posle artikla 50 u martu.

Edited by Anduril
Link to comment

^^ pa da pre-referendumska većina poslanika za remain danas ne znači mnogo, te da će mnogi remain-ovci prihvatiti referendum i glasati za izlazak kad budu bili pitani, uostalom kako je rekla i ta laburistkinja.

Edited by Prospero
Link to comment

MPijevi ce da glasaju onako kako su glasale njihove izborne jedinice na referendumu, jer je to ,,najdemokratskije" i ,,predstavljanje svojih glasaca" i nosi najmanju politicku cenu. A to znaci da ce vecina izglasati Brexit.

 

_90081126_eu_referendum_maps_app_images_

Edited by hazard
Link to comment

Article 50 ruling: EU envoys warn Brexit delay 'unwelcome'

 

 

 

EU diplomats say need for Westminster vote and parliamentary scrutiny on Britain leaving union may skew timetable

 

 

Official reaction on the continent to the high court’s ruling on article 50 has been muted, with national governments and the European commission regarding the decision as an internal matter.

 

Privately, however, EU diplomats said they were worried the British court’s decision – that the UK government could not start Brexit without parliament’s approval – might complicate the process and cause unwelcome delay.

 

A spokesman for the commission said its president, Jean-Claude Juncker, would discuss the Brexit process with Theresa May, the UK prime minister, at her request in a phone call on Friday, but declined to comment on the ruling.

 

The EU’s executive “will not comment on any issues that pertain to the internal legal and constitutional order of our member states”, he said, adding that all remaining EU members would like to see a swift notification of article 50 and any agreement would require the consent of the European parliament.

 

EU diplomats in Brussels and London said it was not immediately clear what the decision would mean for the bloc’s remaining members. “This wasn’t about whether article 50 will be invoked, but how,” said one.

 

Another EU government official said: “This may complicate things for the prime minister, but she has said the Brexit timetable will not be affected. For the EU-27, we must still wait to hear what Britain wants.”

 

EU-27 governments and the Brussels institutions have been increasingly tough on the bloc’s negotiating position but have stressed since the referendum that while they regret the vote the will of the British electorate must be respected.

 

Markets and sterling responded favourably to the ruling, with traders and investors apparently hopeful it could delay the Brexit process or make it harder for the government to push through a hard Brexit.

 

But some diplomats said member states would be concerned that May’s promise to trigger article 50 before April 2017 might not now be kept, stressing any delay in the exit process would not be welcome.

 

“The most important thing is that we keep on track with the timetable,” a diplomat said, adding that it seemed possible MPs might now seek to put conditions on May’s negotiating remit. “It makes something that was already very complicated even more complicated.”

 

One official said parliamentary scrutiny could “slow things down a lot, which would not be good news”, and another added: “We all know that involving parliaments in complicated, detailed, negotiations is not the smoothest way to go.”

 

Keen to avoid uncertainty and instability in the bloc, the EU-27 have said since the referendum in June that Britain should leave as soon as practically possible – although it was accepted that London needs time to define its position.

Link to comment

Objasni to "ALI" gradjaninu. Mnogo je laske objasniti da poslanici glasaju protiv volje referenduma.

Ain't gonna happen.

Uz malo gundjanja, Art. 50 ce biti rutinski izglasan.

 

+ nece do za sest meseci da bude inflacija 150% i da GDP padne za 20% a nezaposlenost da ode na 15%, pa da ljudi kazu jebes Brexit.

 

Evo Ken Clarke bez imalo blama rekao da će glasati protiv.

 

Uglavnom, ovde niko nije rekao, ponajmanje ja, da ovo znači da je kraj Brexitu ili da se neće dogoditi. Ne, bilo bi veliko iznenađenje da parlament ne da saglasnost, ali do tada će neke stvari morati da se promene, i vlada će morati da iskristališe neku taktiku. Ono što sam ja rekao je da ako su šanse bile i 0.5%, da su sad možda porasle do 1%. To je i dalje minorno. Ali ovo jednostavno komplikuje stvari za vladu, i za troje ludaka koji su gurali "idemo sad, idemo odmah, i no matter what", sada može Čl 50 bill da izgleda mnogo mnogo drugačije nego da ovi srljaju kurčevito u neke pregovore, i od te kurčevitosti dobiju 1 kurac. Plus ko zna ako ovo znači da glas mora da odobri i Dom Lordova, koliko će to da oduži stvari i šta to sve može da znači. Okreni, obrni, bolje nego juče.

 

I ne, neće inflacija otići na 150%. Ali žao mi je što nisi bio ovde samo kad je bilo objavljeno da će cena Marmajta porasti 10%. Prva vest na dnevniku, odma su počela neka gunđanja "we didn't vote for this".

Link to comment

Mala je šansa da u HoL prođe Brexit, ali nisam siguran da je njihova saglasnost potrebna. U stvari mislim da kako stoje stvari nije siguran niko osim sudija

Link to comment

Ispraviće me neko ako grešim, ali ako glas padne u HoL, valjda je saldo da će sve biti "samo" odloženo na još jedno godinu dana or so, dok opet ne dođe u parlament.

Link to comment

A zar neko misli da na takvo što neće biti reakcije iz Brisela?

 

Ono, sudovanje-ludovanje ima svoje granice, kanda će u tom slučaju i ECJ da protumači Art.50 TEU in favorem contractus pa da stvori pravilo da se članica može i izbaciti, ako je očigledno da opstruira proces.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

<shrugs>

 

Da sam ja na njihovom mestu, podigo bih sve 4 uvis, otvorio pivo, krckao kokice i smejao se Londonu. Who the hell knows.

Link to comment

Jedan totalni :heart: za ekipu Newsnighta. Kirsti Wark odjavljuje večerašnju, rečima da je neka budala Andrew Rosindell (Tory) pokrenuo inicijativu da BBC na kraju svakog dana, u čast skorašnjeg Brexita, pusti "God Save The Queen".

 

I pustili su, na kraju večerašnje emisije.

 

Zna se koju.

 

Link to comment
×
×
  • Create New...