Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Nazalost, mogu da se slozim ovde. Cini mi se da tolerancija i internacionalna ljubav vaze samo dok ne moraju razlicite grupe da zive zajedno. Ono, svi vole da odu turisticki u razne zemlje ali ne bi da dele svoju sa tim istim ljudima. Sad, ekonomija takodje utice na sve to, dok je dobro ne obraca se tolika paznja na komsiluk ali cim je kriza krece prebrojavanj krvnih zrnaca.

Link to comment
15 minutes ago, nera said:

Nazalost, mogu da se slozim ovde. Cini mi se da tolerancija i internacionalna ljubav vaze samo dok ne moraju razlicite grupe da zive zajedno. Ono, svi vole da odu turisticki u razne zemlje ali ne bi da dele svoju sa tim istim ljudima. Sad, ekonomija takodje utice na sve to, dok je dobro ne obraca se tolika paznja na komsiluk ali cim je kriza krece prebrojavanj krvnih zrnaca.

Da iskoristim samo tvoj post i nadovezem se i na prethodne, vezane za razumevanje i ljubav medju ljudima: bojim se da masite sustinu ciji su mehanizmi poznati odavno, a jos poznatije korisceni u prakticne svrhe.

 

Radi se, naprosto, da da ga tako nazovem, jevrejskom sindromu, tacnije o pojavi da se u slucajevima kriza ili nesigurnosti vladajuce klase, sva krivica prebaci na nekog drugog, drugacijeg.

Jevrrejske zajednice su, narocito u istocnoj Evropi, bile vekovna dezurna vreca za udaranje na koju je po pravilu bilo usmeravano nezadovoljstvo masa i bacana krivica za sve nevolje.

Kvalitativna novina je, mozda, samo u tome stoje moderna, posthladnoratovska Evropa na neki nacin nasela na sopstvenu pricu o sveopstoj toleranciji, urodjenoj ljubavi izmedju pojedinih grupa/manjina koju, eto, samo treba podrzati i svi ce da zive dugo i srecno, a sve to zahvaljujuci evropskim zlatnim 90-im.

Nece: onaj stari princip, divide et impera, jos uvek je na snazi i u punom sjaju: dovoljne su samo neznatno promenjene okolnosti pa da se stari, dobri nacionalizmi probude ili pojave u nekim novim, do sada nepoznatim, ali bez greske prepoznatljivim oblicima, ali i da se takozvane mase prime na njih.

Moderna visokotehnologizirana drustva naprosto nemaju odgovor na ovaj problem, sve da su njihove takozvane elite i spremne da ga resavaju, a ne da ga - po pravilu - koriste za svoje potrebe i potrebe odrzanja na vlasti.

Neko je gore pomenuo Bosnu: svi njeni antagonizmi sigurno ne poticu iz vekovne urodjene mrznje jedne drustvene grupe prema drugoj: poticu iz smisljene politike koju su razni vladaoci svesno podsticali antagonizme i jos svesnije, po potrebi i kako je njima zgodno, favorizovali jednu drustvenu grupu u odnosu na ostele, ili jednu proglasavali za dezurnog krivca - jednom usmerenu, tu spiralu mrznje i nasilja je lako odrzavati, ona se hrani sama sobom.

Razlozi za podele se uvek nadju, a tehnologija vlasti njima barata bez greske: cak i u jednonacionalnim, homogenim drzavama, ocas posla se smisle i proglase unutrasnji neprijatelji i ostali izdajnici.

Moderni svet, zasnovan na sistemu koji je uzasno kompetitivan i konfliktan do te mere da su kompetitivnost i konfliktnost nuzni uslovi postojanja i funkcionisanja samog sistema je do apsurda ogolio upravo te pojave, a bojim se tek ce da ih ogoli: samo je na prvi pogled neverovatno je da je 20. vek, vek tehnoloskog napretka nezapamcenog u istoriji covecanstva, doveo do budjenja nacionalizama i njegovih ekstrema poput fasizma ili nacizma, jos je neverovatnije da 21. vek, vek neverovatnog sirenja Njenog Velicanstva Informacije, tehnologija koje bi - u teoriji barem - trebale i morale da zblizavaju ljude, pocinje sa - religijskim sukobima koji su po negde vec prerasli u prave pravcate religijske ratove.

Link to comment

@namenski slazem se u potpunosti sa tobom samo sam se malo sturo izrazila.

To i jeste tuzna poenta, umesto da se fokusiraju na sopstvene nedostatke i popravku istih ljudi nalaze dezurne krivce u “drugacijim” ljudima.

Link to comment
43 minutes ago, namenski said:

Da iskoristim samo tvoj post i nadovezem se i na prethodne, vezane za razumevanje i ljubav medju ljudima: bojim se da masite sustinu ciji su mehanizmi poznati odavno, a jos poznatije korisceni u prakticne svrhe.

 

Radi se, naprosto, da da ga tako nazovem, jevrejskom sindromu, tacnije o pojavi da se u slucajevima kriza ili nesigurnosti vladajuce klase, sva krivica prebaci na nekog drugog, drugacijeg.

Jevrrejske zajednice su, narocito u istocnoj Evropi, bile vekovna dezurna vreca za udaranje na koju je po pravilu bilo usmeravano nezadovoljstvo masa i bacana krivica za sve nevolje.

Kvalitativna novina je, mozda, samo u tome stoje moderna, posthladnoratovska Evropa na neki nacin nasela na sopstvenu pricu o sveopstoj toleranciji, urodjenoj ljubavi izmedju pojedinih grupa/manjina koju, eto, samo treba podrzati i svi ce da zive dugo i srecno, a sve to zahvaljujuci evropskim zlatnim 90-im.

Nece: onaj stari princip, divide et impera, jos uvek je na snazi i u punom sjaju: dovoljne su samo neznatno promenjene okolnosti pa da se stari, dobri nacionalizmi probude ili pojave u nekim novim, do sada nepoznatim, ali bez greske prepoznatljivim oblicima, ali i da se takozvane mase prime na njih.

Moderna visokotehnologizirana drustva naprosto nemaju odgovor na ovaj problem, sve da su njihove takozvane elite i spremne da ga resavaju, a ne da ga - po pravilu - koriste za svoje potrebe i potrebe odrzanja na vlasti.

Neko je gore pomenuo Bosnu: svi njeni antagonizmi sigurno ne poticu iz vekovne urodjene mrznje jedne drustvene grupe prema drugoj: poticu iz smisljene politike koju su razni vladaoci svesno podsticali antagonizme i jos svesnije, po potrebi i kako je njima zgodno, favorizovali jednu drustvenu grupu u odnosu na ostele, ili jednu proglasavali za dezurnog krivca - jednom usmerenu, tu spiralu mrznje i nasilja je lako odrzavati, ona se hrani sama sobom.

Razlozi za podele se uvek nadju, a tehnologija vlasti njima barata bez greske: cak i u jednonacionalnim, homogenim drzavama, ocas posla se smisle i proglase unutrasnji neprijatelji i ostali izdajnici.

Moderni svet, zasnovan na sistemu koji je uzasno kompetitivan i konfliktan do te mere da su kompetitivnost i konfliktnost nuzni uslovi postojanja i funkcionisanja samog sistema je do apsurda ogolio upravo te pojave, a bojim se tek ce da ih ogoli: samo je na prvi pogled neverovatno je da je 20. vek, vek tehnoloskog napretka nezapamcenog u istoriji covecanstva, doveo do budjenja nacionalizama i njegovih ekstrema poput fasizma ili nacizma, jos je neverovatnije da 21. vek, vek neverovatnog sirenja Njenog Velicanstva Informacije, tehnologija koje bi - u teoriji barem - trebale i morale da zblizavaju ljude, pocinje sa - religijskim sukobima koji su po negde vec prerasli u prave pravcate religijske ratove.

ali taj nezapamćeni tehnološki razvoj se desio u toku rata i neposredno posle njega i sigurno nije doveo do uspona nacizma

- prvi funkcionalni računar je nastao usled potrebe da se razbije enigma, prvi tranzisori koji su osnova modern elektronike su nastali iz potrebe da se poboljšaju performanse radara, prvi antibiotici kako bi se tretirali ranjenici na bojištima itd

- ja ne kažem da do tih izuma abi došlo i inače ali sam siguran da bi oni kasnili godinama a možda i decenijama

- možda bi danas, da nije bilo ww2, imali tranziciju sa crno-belih na televizore u boji, comodore64 bi bio top kupovina za kućne korisnike, pojavili bi se i prvi mobilni popularne, cigle a internet bio mreža za komunikaciju par univerziteta :happy:

Link to comment
7 minutes ago, gone fishing said:

 internet bio mreža za komunikaciju par univerziteta :happy:

Eh, najveća greška čovečanstva je to što to nije tako ostalo... :(

Link to comment
2 minutes ago, gone fishing said:

- možda bi danas, da nije bilo ww2, imali tranziciju sa crno-belih na televizore u boji, comodore64 bi bio top kupovina za kućne korisnike, pojavili bi se i prvi mobilni popularne, cigle a internet bio mreža za komunikaciju par univerziteta :happy:

Pa onda da se ratuje, jebiga, nema nam druge...

Opremljeni smo kao vrsta, sta vise gvozdjurija hardver zastareva, korodira, a?

I da to ovog puta obavimo onako, bas temeljno...

 

 

Mada, mozda i nehotice, potvrdio si jednu od mojih i ne samo mojih tvrdnji: civilizacija ciji se tehnoloski razvoj ekstremno ubrzava skoro iskljucivo u stani-pani situacijama...

Izuzetak, sansa je, mozda, bio tehnoloski razvoj poslednjih 30-ak godina, ali mi se od nekud sve cesce javlja da tu sansu upravo propustamo i to zahvaljujuci upravo mehanizmima koje sam pomenuo i koji tehnoloski razvoj stavljaju u sluzbu, servisiranje i odrzavanje sistema...

 

A sto se tice tehniciranjatm, nemoj :): moderno racunarstvotm, rodjeno je u Djenovi negde u 14 ili 15. veku, kada je neki genije smislio dvojno knjigovodstvo, a kompjuterisanje je nastalo iz potrebe da se sto brze i sto bolje izracuna tacka susreta protivavionskog zrna i cilja, aviona...

Prica o Enigmi je samo aneks i obol modernim vremenima, ali o tome negde drugde.

Sto se veze nacizma i moderne tehnologije tice, masis: radio kao prvo masovno sredstvo komunikacije citljivo i onima koji ni novine ne citaju, pruzio je prve i neogranicene - za ona vremena - mogucnosti pinkovanjatm, pitaj Adolfa ako meni ne verujes, industrije poput Majdaneka ili Ausvica da ne pominjem.

Link to comment
Eh, najveća greška čovečanstva je to što to nije tako ostalo... :(
Totalno masis zemljanu plocu [emoji38]

Na internetu se dobri ljudi uglavnom prepoznaju medjusobno a losi isto tako. Volimo se na svoj nacin, neko mrznjom siri svoju auru. Problem je to prepoznati kao uostalom i u "obicnoj" komunikaciji tet-a-tet... Nase karakterne osobine dolaze do izrazaja cak u vecoj meri na mrezi/ama jer dolazi do subjektivne inhibicije bla bla...

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
Just now, mlatko said:

Totalno masis zemljanu plocu emoji38.png

Na internetu se dobri ljudi uglavnom prepoznaju medjusobno a losi isto tako. Volimo se na svoj nacin, neko mrznjom siri svoju auru. Problem je to prepoznati kao uostalom i u "obicnoj" komunikaciji tet-a-tet... Nase karakterne osobine dolaze do izrazaja cak u vecoj meri na mrezi/ama jer dolazi do subjektivne inhibicije bla bla...

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk
 

Zavisi od toga da li misliš da je čaša polupuna ili poluprazna... :fantom:

 

Na netu takođe razno razni idiotski pokreti šire svoje polatforme, koje  ljudima nikad ne bi bile dostupne, šire mržnju i glupost... Ugrožava se i javno zdravlje širenjem laži, na primer..

 

Ja sam ubeđen da sad ima mnogo više rasizma i raznih fobija nego pre 25 godina, kad neta nije bilo u ovakvom obliku....

 

Net je bez sumnje dobar za jako puno stvari, pre svega za posao i naučnu zajednicu... ALi...

 

 

Link to comment
52 minutes ago, nera said:

samo sam se malo sturo izrazila.

Ма схватам :), обашка што сам се оградио: наслонио сам се на твој пост само не би ли се надовезао...

 

 

Quote

To i jeste tuzna poenta, umesto da se fokusiraju na sopstvene nedostatke i popravku istih ljudi nalaze dezurne krivce u “drugacijim” ljudima.

Bojim se da nije samo tuzna, ima nesto jos gore: moderne drzave, pa i one najdemokratskije u klasicnom smislu, naprosto nemaju odgovor na tehnoloske izazove: u svetu koji je tehnologiziraniji nego ikada, upravljanje se poverava takozvanim profesionalnim politicarima, univerzalnim neznalicama da ne upotrebim gori izraz :D, nacinima selekcije/izbora koji su primenivani jos u 19. veku.

Sto je jos gore, vladavina takozvanih strucnjaka, eksperata, naucnika, pokazala se jos grdjom opcijom.

Obaska sto sam pomenuo samo tehnoloske izazove i tehnolosku slozenost modernog sveta: ostali urgentni i sve urgentniji problemi, poput ekoloskih i socijalnih kucaju na vrata, vec su tu u stvari, a tek na njih se odgovor i ne nazire...

Link to comment
53 minutes ago, namenski said:

Pa onda da se ratuje, jebiga, nema nam druge...

Opremljeni smo kao vrsta, sta vise gvozdjurija hardver zastareva, korodira, a?

I da to ovog puta obavimo onako, bas temeljno...

 

 

Mada, mozda i nehotice, potvrdio si jednu od mojih i ne samo mojih tvrdnji: civilizacija ciji se tehnoloski razvoj ekstremno ubrzava skoro iskljucivo u stani-pani situacijama...

Izuzetak, sansa je, mozda, bio tehnoloski razvoj poslednjih 30-ak godina, ali mi se od nekud sve cesce javlja da tu sansu upravo propustamo i to zahvaljujuci upravo mehanizmima koje sam pomenuo i koji tehnoloski razvoj stavljaju u sluzbu, servisiranje i odrzavanje sistema...

 

A sto se tice tehniciranjatm, nemoj :): moderno racunarstvotm, rodjeno je u Djenovi negde u 14 ili 15. veku, kada je neki genije smislio dvojno knjigovodstvo, a kompjuterisanje je nastalo iz potrebe da se sto brze i sto bolje izracuna tacka susreta protivavionskog zrna i cilja, aviona...

Prica o Enigmi je samo aneks i obol modernim vremenima, ali o tome negde drugde.

Sto se veze nacizma i moderne tehnologije tice, masis: radio kao prvo masovno sredstvo komunikacije citljivo i onima koji ni novine ne citaju, pruzio je prve i neogranicene - za ona vremena - mogucnosti pinkovanjatm, pitaj Adolfa ako meni ne verujes, industrije poput Majdaneka ili Ausvica da ne pominjem.

da u stani pani situacijama se itekako nađe novca i resursa da se poguraju naučna istraživanja, u redovnim prilikama kakve su danas tempo razvoja diktiraju vlasnici kapitala (u slučaju rata državni interesi ipak prevladavaju pohlepnost) a kojima je naravno u interesu da prodaju napredak na kašičicu, kakva je situacija u računarskoj industriji u zadnjih 10 godina npr

- na svake 2 godine dobijamo novu generaciju procesora koja je čak 10-15% brža od prethodne a :lolol:koju marketing stručnjaci uz uložene milijarde guraju kao veliki korak unapred :happy:

- i tako će biti dok je kapitalizma, evo primera na slici, vest je iz 2005 godine iz sk, već tada su imali spremnu zamenu za silicijumske čipove, a ni dan danas ih nismo videli, umesto da imamo procesore koji rade na 30-40 GHz, intel i amd cude suvu drenovinu iz stare tehnologije a većina ovaca im aplaudira na neviđenoj brzini razvoja u toj industriji :lolol:

 

https://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=124020&d=1380106522

Link to comment
33 minutes ago, gone fishing said:

Boeing cudi suvu drenovinu iz stare tehnologije a većina ovaca im aplaudira na neviđenoj brzini razvoja u toj industriji :lolol:

;)

Jebiga...

Link to comment



Zavisi od toga da li misliš da je čaša polupuna ili poluprazna... :fantom:
 
Na netu takođe razno razni idiotski pokreti šire svoje polatforme, koje  ljudima nikad ne bi bile dostupne, šire mržnju i glupost... Ugrožava se i javno zdravlje širenjem laži, na primer..
 
Ja sam ubeđen da sad ima mnogo više rasizma i raznih fobija nego pre 25 godina, kad neta nije bilo u ovakvom obliku....
 
Net je bez sumnje dobar za jako puno stvari, pre svega za posao i naučnu zajednicu... ALi...
 
 


i to sto kazes, vidi se da nemam decu i ne zelim ih. Mozda sebicno ali mene glava ne boli. Net je dobar za pronalazenje dobrih (ljudi) stvari. Reviews su promenile zivot u pozitivnom smislu, problem je sto se neke stvari previse liberalizuju i dopustaju dok druge drze svoj monopol.

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
6 hours ago, palikaris said:

Pa to je cist rasizam. Placacu socijalu ali ne crnjamatm.

 

U Americi sa crncima često jeste bio, da. Npr. tokom New Deal-a neke stvari su prihvaćene tek kada su socijalni programi tako ,,naštelovani" da izuzmu crnce. No nije samo to. U Americi postoji i manjak solidarnosti među belcima u odnosu na zapadnoevropska društva, jer su i oni podeljeni i više rascepkanih zajednica (po etničkom poreklu, religiji, itd.). Jednostavno izgleda da je prosečnom čoveku da bi se solidarisao sa nekim potrebno da može sebe da vidi na mestu tog drugog. Zato homogenija društva lakše prihvataju viši nivo socijalnih transfera. I tu nije bitna samo rasna ili etnička homogenost, već kulturološka, verska, klasna, itd.

Link to comment
3 hours ago, radisa said:

Zavisi od toga da li misliš da je čaša polupuna ili poluprazna... :fantom:

 

Na netu takođe razno razni idiotski pokreti šire svoje polatforme, koje  ljudima nikad ne bi bile dostupne, šire mržnju i glupost... Ugrožava se i javno zdravlje širenjem laži, na primer..

 

Ja sam ubeđen da sad ima mnogo više rasizma i raznih fobija nego pre 25 godina, kad neta nije bilo u ovakvom obliku....

 

Net je bez sumnje dobar za jako puno stvari, pre svega za posao i naučnu zajednicu... ALi...

 

 

 

Internet je, paradoksalno, istovremeno veliki povezivač ljudi i veliki razbijač društva na izolovane mikrokosmose. I na taj način deluje kao pojačivač individualnih ljudskih svetonazora. Ljudi će se povezati u virtuelnu zajednicu sa sebi sličnima sa drugih kontinenata, a ignorisati sopstvene komšije u zgradi, ulici u kojoj žive itd. I to važi za ,,banalne" stvari poput muzike ili filme i za ,,ozbiljne" stvari poput politike.

Link to comment
10 hours ago, hazard said:

Internet je, paradoksalno, istovremeno veliki povezivač ljudi i veliki razbijač društva na izolovane mikrokosmose.

Sa komšijom preko puta u životu nisam pričao koliko za par godina sa Turcima u wow gildi. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...