Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Reč u rumunskom je nastala od slovenske osnove, a da se ta osnova nije zadržala ni u jednom slovenskom jeziku  :blink:

 

Pa ne bas. U slovenskim jezicima je ostala proto-indo-evropska osnovica koja je ostala i u germanskim i baltickim jezicima (a dosta na to lici i ova starogrcka rec, mada ne znam ima li veze zaista). Rumunski je, iz nekog razloga, prisvojio slovensku rec ne za sneg, nego za padanje, vejanje. Jeste cudno, ali nije neobicno u jezicima. Tj. niko nikada na slovenskim jezicima nije zvao sneg "zapad", vec su ti Sloveni u Rumuniji ocigledno govorili nesto tipa "sneg zapada" a rumunski je pokupio glagol a ne i imenicu.

 

edit: ili npr., ti Sloveni u Rumuniji se probude posle mecave, pa kazu - "veliki je zapad", a preci Rumuna skapiraju da "zapad" znaci sneg, a ne da se isti izraz moze iskoristiti i posle odrona kamenja sa planine, velike kise i sl.

Edited by hazard
Link to comment

 

ko se nije bar malo najezio oko 1:25? Interaktivna mapa koja mora biti primljena malo sa rezervom ali docarava Borbu™

 

Inviato dal mio U65GT utilizzando Tapatalk

Link to comment
  • 2 weeks later...

If European Borders Were Drawn By DNA Instead Of Ethnicity

 

DNA-borders.png

 

 


The map above shows what the borders of Europe, the Middle East and North Africa might look like if they were based on the dominant Y-DNA haplogroup rather than ethnicity and/or any other political considerations.

 

Slovenci (logicno) nisu na Balkanu, Albanci i Bugari braca i to sa severnom Afrikom, Gruzija svet za sebe, Jermeni otkinuti rodjaci zapadne Evrope, Turci (sa Azerima), Grci, Libanci i Izraelci levantska rasa, Arapi odvojeno, srpsko-hrvatski prostor sa Makedonijom i Rumunijom dinarski narod najstariji, Litvanci ustvari jezicki indoevropizovani Finci, Svedjani severni rodjaci Dinaraca, istok Evrope deo nepregledne iranske stepe...

Edited by hazard
Link to comment

Spanci i Skandinavci braca. Hau jes nou....

 

Pa i nije neverovatno, s obzirom da je istrazivanje radjeno prema haplogrupama Y-hromozoma (dakle direktna muska linija). Tamo su svuda prosli germanski osvajaci, a ko osvaja taj pravi i decu. Isti slucaj i na istoku Evrope sa stepskim ratnicima iz Mongolije i centralne Azije. Mitohondrijalna DNK (direktna zenska linija) bi verovatno dala znacajno drugacije rezultate.

 

Ono sto bi bilo interesantnije je mapa na kojoj bi se oslikavale kombinacije haplogrupa mitohondrijalne DNK i Y-hromozona, i to spusteno na geografski nizi nivo od cele drzave posto garant postoje velike regionalne razlike u svakoj drzavi. To bi dalo neku realniju sliku svega ovoga.

Link to comment

Germanski osvajaci su nosioci I1. Ima toga na ovome prostoru jer su bili razni Goti ali ne vise od 10%.

Nije mi jasno ovo za Norvesku, koliko znam tamo je dominatna I1 kao u Svedskoj i Danskoj, sto je prikazano. Isto vazi za severnu Nemacku. U Holandiji je isto I1 jako prisutna ali nisam siguran da je dominatna.

Rumunija nije najtacnije prikazana. Tacno je da I2 prilicno pristuna ali nije dominatna jer R1a i R1b su u rangu sa I2 po oko 20%.

Za razliku od Srbije, BiH, CG i Hrvatske gde I2 dominira. Doduse u Hrvatskoj je to veoma regionalno podeljeno. Neverovatna dominacija I2 u Dalmaciji i dominacija R1a na severu ali ne toliko koliko I2 u Dalmaciji.

 

Sama I2 nije jasno odakle potice iako ima korene u originlanoj I koja se granala na I1(sever-Skandinavija) i I2 na jugu. Zanimljivo je da je Korzika i Sardnija pod jakim uticajem I2, mislim da je ima u Baskiji.

Link to comment

Germanski osvajaci su nosioci I1. Ima toga na ovome prostoru jer su bili razni Goti ali ne vise od 10%.

Nije mi jasno ovo za Norvesku, koliko znam tamo je dominatna I1 kao u Svedskoj i Danskoj, sto je prikazano. Isto vazi za severnu Nemacku. U Holandiji je isto I1 jako prisutna ali nisam siguran da je dominatna.

Rumunija nije najtacnije prikazana. Tacno je da I2 prilicno pristuna ali nije dominatna jer R1a i R1b su u rangu sa I2 po oko 20%.

Za razliku od Srbije, BiH, CG i Hrvatske gde I2 dominira. Doduse u Hrvatskoj je to veoma regionalno podeljeno. Neverovatna dominacija I2 u Dalmaciji i dominacija R1a na severu ali ne toliko koliko I2 u Dalmaciji.

 

Sama I2 nije jasno odakle potice iako ima korene u originlanoj I koja se granala na I1(sever-Skandinavija) i I2 na jugu. Zanimljivo je da je Korzika i Sardnija pod jakim uticajem I2, mislim da je ima u Baskiji.

 

Što je ogroman procenat, s obzirom na to gde smo, a i šta smo™ i lično mislim da nisu Goti u pitanju (suviše su se kratko ovde zadržali), nego da su je Sloveni/Srbi pokupili dok su bili na Severu, tj oni preci današnjih Srba koji su došli iz Polablja. 

Link to comment

To ide do 10%, nije svuda 10%., uglavnom je manje.

Vizigoti, Ostrogoti su ovde bile nekoliko vekova od vremena Huna, koji ih zgazise, do sukoba sa Vizantijom itd.

Raspored I grupe,

 

Haplogroup_I_%28Y-DNA%29.PNG

Link to comment

:puke:

A brojanje krvnih zrnaca je vazan pos'o u pizdu materinu i jakotm je bitno utvrditi i temeljno prodiskutovati da li se necija prapraprapraprapraprapraprababababa kresnula ili bila kresnuta od strane nekog, VizigOTA ili nekog drugog idiOTA.  :fantom:

Link to comment

Za Srbe je mislim prosek oko 9%, što će reći skoro svaki deseti Srbin ima direktnog muškog pretka u Skandinaviji ili Pribaltiku. To je mnogo za južnoslovenskuu naciju. U Italiji su se i zadržali duže (zauvek) i definitivno imali zapaženiju političku ulogu pa I1 ima manje. Drugo, raspored ukazuje na slovensko etničko poreklo nosilaca I1 u Srba, jer da je gotsko poreklo linija prostiranja bi išla pre od Dnjestra preko donjeg podunavlja ka Italiji, nego od severozapada ka...Halkidikiju, kako inače ide.  

 

 

 

Haplogroup_I1.gif

 

 

Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...