Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Kad sam bio mali, mislio sam da su Sarmati izmislili sarmu.

Previše sam gledao onu emisiju Duška Ttifunovića Šta djeca znaju o zavičaju:D

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Sarma/Sarmica se pravi od Grcke do Baltika, provereno. :sleep:

 

Mislim, bas je nacionalnotm uviti u list kiselog kupusa ili vec nekog prirucnog zelja, ono sto se ima, moze: od pravogtm mesa, preko pirinca, do ribe, sa svim kombinacijama izmedju....

 

Ako je tako, onda imas jako malo nacionalnih jela.

Link to comment
2 minutes ago, borris_ said:

Ako je tako, onda imas jako malo nacionalnih jela.

Ima ko ce bolje znati, @banatjanin verovatno, ja sam sklon da verujem da ih je bilo, da su potekla iz, uslovno, sirotinjske ishrane, usmerene na koriscenje lokalnog, dakle karakteristicnog materijala i to kada ga ima, koliko ga ima, taj rad...

Sve posle, a narocito danas je nadgradnjatm mesanje koje je, naravno dobro...

Za Srbiju i Grcku znam, porodicno, ostalo se tu i tamo probalo, pod specijalitetima takozvane domace kuhinje se danas potura sve i svasta.

Recimo, kada je Srbija u pitanju, mi danas tesko mozemo da shvatimo da je na selu meso bilo retkost, luksuz: kokoska se klala kada je neko bolestan ili naidju neki vazni gost.

Zato meni kao srpsko nacionalno jelo pre pada na pamet, pre svih sarmi, proja, ona kosacka 'corba' od razblazenog sirceta i nasecenih komada mladog luka koja se kusa kasikom, pasulj клот ili меџганик, onaj svojevrsni pire od pasulja koji moze da duze stoji u застругу, da se ponese, mada cisto sumnjam da je to srpski izum...

I za Grcku vazi isto: tek na selu vidis, mogao si da vidis tacnije, koliko se ta kuhinja razlikuje od onog sto ljudi turisticki podrazumevaju pod grckom kuhinjom...

Link to comment
3 hours ago, djeneralche said:

Ako sam dobro video neku sliku, u tome koje delove razlicitih zivotinja stavljaju u smesu.


Nemam ništa napismeno, samo na osnovu iskustava zborim.


Razlika u mesu je zenemarljiva, uglavnom se svuda koristi junetina, negdje dodaju i deset-dvadeset procenata ovčetine u smjesu. Ni sa začinima se puno ne luta, so i biber. Najveća razlika je u pripremi i načinu posluženja. Sarajevski idu u polovini tankog somuna sa sitno isječenim lukom. Travnički dosta slični sarajevskim, osim što je somun za nijansu deblji  i ćevapi su za bar trećinu veći. U nekim travničkim aščinicama velika porcija znači dvadeset ćevapa. Banjalučki se peku i poslužuju spojeni u blokove od pet komada, somun sličan travničkom. Tuzlasnki (i šira okolina) se poslužuju sa krupnije sječenim lukom (jedan moj drugar kaže sa noktima :puke:) u lepinji, debljoj varijanti somuna. Lepinja se natapa fondom od goveđih kostiju dok se zajedno sa ćevapima žari i prevrće po roštilju. Od tog preliva zavisi i kvalitet kompletnog jela. Ima par mjesta na kojima lepinja bude ukusniji i bitniji dio obroka baš zbog tog načina pripreme pa često narudžba glasi: Jednu partizanku, molim. Partizanka je pet ćevapa u lepinji.

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Nisam probo tuzlanske, znam da oni koriste "pretop" i zajebavaju sarajevske da je suhoj™ i mislim da bi mi se svideo jer mi i ta sarajevska varijanta  samo sitan luk i dobro na mesu naparen reš somun, što bi se reklo mora malo da razgovara sa ćevapima,  mnogo više prija nego npr. leskovački, sjenički i tako varijante koje se mogu naći u BG gde se više ide na količinu i kvalitet mesa plus još sa svim prilozima ili kajmakom, ajvarom, pomfritom, salatom a somun je manje bitan, može i neka lepinja ili hleb sa strane.  Ja još idem u ekstrem da mi je za ful ugođaj bitan i tanjir tj. ona metalna tacninca :D

 

 

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment
43 minutes ago, namenski said:

Ima ko ce bolje znati, @banatjanin verovatno, ja sam sklon da verujem da ih je bilo, da su potekla iz, uslovno, sirotinjske ishrane, usmerene na koriscenje lokalnog, dakle karakteristicnog materijala i to kada ga ima, koliko ga ima, taj rad...

Sve posle, a narocito danas je nadgradnjatm mesanje koje je, naravno dobro...

Za Srbiju i Grcku znam, porodicno, ostalo se tu i tamo probalo, pod specijalitetima takozvane domace kuhinje se danas potura sve i svasta.

Recimo, kada je Srbija u pitanju, mi danas tesko mozemo da shvatimo da je na selu meso bilo retkost, luksuz: kokoska se klala kada je neko bolestan ili naidju neki vazni gost.

Zato meni kao srpsko nacionalno jelo pre pada na pamet, pre svih sarmi, proja, ona kosacka 'corba' od razblazenog sirceta i nasecenih komada mladog luka koja se kusa kasikom, pasulj клот ili меџганик, onaj svojevrsni pire od pasulja koji moze da duze stoji u застругу, da se ponese, mada cisto sumnjam da je to srpski izum...

I za Grcku vazi isto: tek na selu vidis, mogao si da vidis tacnije, koliko se ta kuhinja razlikuje od onog sto ljudi turisticki podrazumevaju pod grckom kuhinjom...

 

Proja, cicvara 

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ima ko ce bolje znati, @banatjanin verovatno, ja sam sklon da verujem da ih je bilo, da su potekla iz, uslovno, sirotinjske ishrane, usmerene na koriscenje lokalnog, dakle karakteristicnog materijala i to kada ga ima, koliko ga ima, taj rad...

Sve posle, a narocito danas je nadgradnjatm mesanje koje je, naravno dobro...

Za Srbiju i Grcku znam, porodicno, ostalo se tu i tamo probalo, pod specijalitetima takozvane domace kuhinje se danas potura sve i svasta.

Recimo, kada je Srbija u pitanju, mi danas tesko mozemo da shvatimo da je na selu meso bilo retkost, luksuz: kokoska se klala kada je neko bolestan ili naidju neki vazni gost.

Zato meni kao srpsko nacionalno jelo pre pada na pamet, pre svih sarmi, proja, ona kosacka 'corba' od razblazenog sirceta i nasecenih komada mladog luka koja se kusa kasikom, pasulj клот ili меџганик, onaj svojevrsni pire od pasulja koji moze da duze stoji u застругу, da se ponese, mada cisto sumnjam da je to srpski izum...

I za Grcku vazi isto: tek na selu vidis, mogao si da vidis tacnije, koliko se ta kuhinja razlikuje od onog sto ljudi turisticki podrazumevaju pod grckom kuhinjom...

Meso se nije jelo puno ali zato su se jaja jela skoro svaki dan. Meni domaca kuhinja tj ono sto se jelo kod babe na selu, podrazumeva jaja/kajmak/suseno meso ili pita(sukane kore/mladi sir/krompir/biljka zeljanik ubrana na livadi)/kiselo mleko.

Realno meni ovo dovoljno, kapiram da bi mogao svaki dan samo to i da jedem.

Na cevape se islo u carsiju.

Edited by djeneralche
  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, djeneralche said:

Meso se nije jelo puno ali zato su se jaja jela skoro svaki dan. Meni domaca kuhinja tj ono sto se jelo kod babe na selu, podrazumeva jaja/kajmak/suseno meso ili pita(sukane kore/mladi sir/krompir/biljka zeljanik ubrana na livadi)/kiselo mleko.

Realno meni ovo dovoljno, kapiram da bi mogao svaki dan samo to i da jedem.

Na cevape se islo u carsiju.

+1

 

Ali ima i regionalnih razlika, ogromnih, neverovatnih: meni, naucenom na seosku kuhinju centralne Srbije, sok je bio kada sam u jednom selu izmedju Segedina i Subotice, u sasvim prosecnoj seljackoj kuci, bio posadjen za redovni nedeljni rucak...

:isuse: 

Supa u kojoj se sjaje ostrva masnoce dovoljne da isprzis jaja, govedji ринфлајш sa obaveznim paradajz sosom, ali - selo - kao glavno jelo pohovana piletina.
Posle neka штрудла, taj rad...

Opet, secam se besa pokojnog tasta, Crnogorca, koji je bukvalno dobijao napade kada mu se zena, tasta, inace Sremica zalila kako je za vreme rata bilo toliko zajebano da su, zamisli, morali po nekad da jedu - kukuruzni hleb... :D 

Link to comment

Paradajs-sos bareni krompir i piletina (pohovana bas za specijalne goste, inace samo skuvana iz supe) to je klasika backi nedeljni rucak. Posto se nedeljom ne ide nanjivu (jedna rec :D) i onda se ima vremena spremiti kako dolikuje. Inace se ruca s nogu, na poslu, sta se ponese od kuce - obicno leba, luka i slanine / cvaraka, uz obavezni ficok rakije. Njiva je pos'o za celu familiju, svako tu ima svoj zadatak, i domacin i domacica i sitnija i krupnija decica. Za veceru neka krompir-corba ili vec tako sta na brzinu, ko ima vremena da sprema jelo kad se otislo otkuce (opet jedna rec) jos pre sunca a vratilo se nazad kad se vec smrklo. Ali zato nedeljom ritual. :D

  • +1 4
Link to comment
47 minutes ago, Radoye said:

klasika backi nedeljni rucak.

 

Bogami i u sremski. Ranije se držalo i do nedeljnog menija, kod baba sreda bila za pasulj, četvrtak za makarone sa sirom, dalje se i ne sećam

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, gone fishing said:

sos od mirođije, a vidim radoje je zaboravio bečku šniclu kao čest sastojak nedeljnog ručka :happy:

 

Dobro, becka mozda kod "gospode" ili ako stizu bas neki veliki gosti, ovo je ipak paorska varijanta.

  • +1 1
Link to comment
42 minutes ago, desboj said:

 

Bogami i u sremski. Ranije se držalo i do nedeljnog menija, kod baba sreda bila za pasulj, četvrtak za makarone sa sirom, dalje se i ne sećam

U principu na celom prostoru koji je bio A-U. Ja ne znam kuću u kojoj nekad nedeljom nije bilo supe-sosa-mesa.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...