Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

22 hours ago, hazard said:

 

Pa ono 1993. je bilo 5,54 milijardi ljudi na planeti a 2017. 7,53 milijarde. Procenat siromašnih je pao sa 23% na 11,8%. Bilo je dosta izvlačenja iz siromaštva i u drugim zemljama. Sad što se u Nigeru rodi 7,2 deteta po ženi je već druga stvar...

Da, tačno, ali opet ako skloniš Kinu, rezultati ostatka sveta stvarno nisu impresivni s obzirom na to koliko se energije i sredstava uložilo, makar deklarativno. Millennium Development Goals su omanuli a sve svetske vlade, Ujedinjene Nacije, Svetska Banka, svi se upregli.

Link to comment
4 minutes ago, palikaris said:

Da, tačno, ali opet ako skloniš Kinu, rezultati ostatka sveta stvarno nisu impresivni s obzirom na to koliko se energije i sredstava uložilo, makar deklarativno. Millennium Development Goals su omanuli a sve svetske vlade, Ujedinjene Nacije, Svetska Banka, svi se upregli.

 

Prvo, ne znam bas koliko su se zapravo i upregli, vise na recim nego na delima, a drugo, ne moze niko sa strane da popravi to sto je vecina africkih drzava totalni raspad iznutra

Link to comment
1 minute ago, hazard said:

 

Prvo, ne znam bas koliko su se zapravo i upregli, vise na recim nego na delima, a drugo, ne moze niko sa strane da popravi to sto je vecina africkih drzava totalni raspad iznutra

 

To i kažem. Deklarativno. A čini mi se da unutrašnjem raspadu afričkih država i te kako doprinose sa strane, između ostalog i tim raznim programima razvojatm koncipiranim tako da te u stvari spreče da se ikada razviješ.

Link to comment
11 hours ago, hazard said:

 

 

Neke zemlje su u međuvremenu prošle kroz svoj razvoj tu demografsku tranziciju (istočna azija, mnoge zemlje bliskog istoka npr. Iran, latinska amerika itd.) nadam se da će se to u dogledno vreme dogoditi i Africi.

 

Natalitet u podsaharskoj Africi i jeste u padu u vecini zemalja, tako da to jesu neke naznake tranzicije. Samo sto je i dalje to veoma visok nivo, TFR je i dalje daleko iznad 2. I ta demografska ekspanzija Afrike je po meni jedna od znacajnijih globalnih promena u narednim decenijama, a posledice su potpuno nepredividive. Ne nuzno narocito vazno, vise kao trivia: dramaticno ce porasti broj govornika francuskog jezika.

Link to comment
9 hours ago, Kampokei said:

 

Natalitet u podsaharskoj Africi i jeste u padu u vecini zemalja, tako da to jesu neke naznake tranzicije. Samo sto je i dalje to veoma visok nivo, TFR je i dalje daleko iznad 2. I ta demografska ekspanzija Afrike je po meni jedna od znacajnijih globalnih promena u narednim decenijama, a posledice su potpuno nepredividive. Ne nuzno narocito vazno, vise kao trivia: dramaticno ce porasti broj govornika francuskog jezika.

 

Broj ljudi u podsaharskoj Africi ce rasti zbog produzenja zivotnog veka ljudi dok ce natalitet padati.

Tamo negde 2100 i Afrika ce poceti da ide dole.

Nisam siguran da je dobro sto ce doci do tolikog buma stanovnistva u Africi. Ljudi misle da ce to dovesti do ekonomskog buma kao u delu Azije, mislim da nece. U podsaharskoj Africi nema nijedna drzava povrsinski velika ne kao Kina, koja je ogromna, vec Indija. Sama Afrika trenutno, uz veliki bum stanovnista, koji se sada desava, raste prosecno oko 3-4% sto je malo za tako nerazvijenu oblast. Slicno vazi za Srbiju kada se nasi hvale sa 3-4% rasta. Treba da ide minimum 7%, Kina je isla 9% prosecno skoro 30 godina.

 

Primera radi, Nigerija koja bi oko 2100 trebala da ima oko 700-800 miliona stanovnika, najvse u Africi, je 10 puta manja od Kine po povrsini, preko 3 puta manja od Indije.

 

 

To ce biti strasan pritisak na resurse te zemlje.

Lagos kao grad treba da ima skoro 90 miliona ljudi 2100.

On je vec sada infrastrukturno neodrziv(16 miliona metro) a kako ce biti sa 90 miliona?

 

Dakle, Afrika ce 2100 ukupno imati puno stanovnika, nesto manje od Azije, ali nijedna zemlja pojedinacno nece imati vecu populaciju od Kine ili Indije.

Inace Kina ce imati ozbiljna pad do 2100. Oni su sada negde na vrhu po broju ljudi, uskoro ih Indija prebacuje.

 

Ja u tim svim podacima vidim dosta nestabilnosti u Africi i dalji pokusaji prelaska Sahare i Sredozemnog mora.

Link to comment
6 hours ago, mlatko said:


 

 


u Albaniji voze TBM lokomotive?

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk
 

 

 

Albanija ima smesnu zeleznicku infrastrukturu, mislim manje od 500 km pruge. Jedan od razloga je gografija te zemlje.

Primera radi, Srbija koja je 3 puta veca od Albanije po povrsini, ima preko 3 500 km pruga.

 

Albanija nikada nije zavisila od pruga.

Srbija je vec drugi slucaj, jos od vremena price Berlin-Bagdad pruge koja je trebala da ide preko Srbije, pa su se razne teorije zavere tu stvorile, do Orijent ekspesa, koji se iz dva pravca spajao u Beogradu.

Link to comment
6 hours ago, pasha said:

Ja u tim svim podacima vidim dosta nestabilnosti u Africi i dalji pokusaji prelaska Sahare i Sredozemnog mora.

 

Nije mi nimalo lepo, naprotiv, da ovo napišem, ali kako stvari sada stoje, plutaće mnogo leševa u sredozemnom moru. A umesto Frontexa tu će biti ful ratne mornarice...sa sve plutajućim dronovima koji će da skidaju ,,mete" ne pitajući pitanja.

 

Nadam se nekom čudu koji će preduprediti ovakav scenario

Edited by hazard
Link to comment

Iznenadna klimatska katastrofa koja bi izazvala dugotrajniji nedostatak hrane i vode dovela bi do ogromnih sukoba među državama na tlu Afrike, sa žrtvama za magnitudu većih i od onih u Ruandi.

 

Klimatske promene kao okidač velikih genocida i istrebljivanja čitavih naroda?

Link to comment

Je l' vidite automobil u jezeru?

 

https://www.google.com/maps/place/Moon+Bay+Cir,+Wellington,+FL+33414,+USA/@26.6249755,-80.2276712,73m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x88d92598b56f512d:0x1674a1e0c3779780!8m2!3d26.6262507!4d-80.2265756

 

E, to video isto neki lik, pa prijavio, pa našli u njemu kostur star 22 godine... Tip upao pri povratku kući i vodio se 22 godine kao nestao.

 

Link

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...