Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

On 2. 10. 2024. at 10:30, pt 2.0 said:

Ne mogu na osnovu 2-3 djaka i 1-2 škole to da procenim (ni da se “toliko” uzimaju časovi, ni razloge).

Ovde je roditeljima bilo lakše da se ja bavim njihovom decom nego da oni sami izlaze na kraj sa njima na temu redovnog vežbanja matematike, a postojao je tokom prošle školske godine i objektivan problem sa nastavnicom matematike (koja je valjda studirala i njima predavala paralelno, i često je nije bilo… sad imaju novu).

Modeli ponašanja upadaju u ono što sam napisala u prethodnom postu o posmatranju škole kao pijace tj. obrazovanja kao usluge, što je meni nakaradno i neprihvatljivo. Ja ni te časove koje dajem ne posmatram kao uslugu nego kao celovito bavljenje njima. 
Definitivno je neopisiva razlika izmedju djaka pre 25 godina i ovih danas (uporedjujem svoje konkretne djake onda i sada. Razlika je u motivaciji i u ciljevima.

Razlika je i u tome što ondašnja dvojka nije grešila u onome u čemu greši sadašnja četvorka.

 

 

Ranije je obrazovanje bilo nešto što omogućuje i/ili olakšava uspeh u životu, sada je sve postalo neozbiljno, sve se kupuje, a i status samih prosvetnih radnika nije nešto što ostaje nezapaženo od strane dece i roditelja.

 

Praktično obrazovanje ozbiljno većinski samo shvataju oni učenici koji nameravaju da posle karijeru nastave u inostranstvu.

  • +1 8
Link to comment
5 minutes ago, Jeremija said:

Praktično obrazovanje ozbiljno većinski samo shvataju oni učenici koji nameravaju da posle karijeru nastave u inostranstvu.

 

sto ti sve govori...

  • +1 1
Link to comment

Radim u OŠ: da bi neko ponavljao razred, mora da ima minimum tri jedinice na kraju godine. Ako ima dve jedinice, učenik dobija dodatne časove nastave pred popravni ispit; ako u junu padne, ima pravo da izađe i u avgustu na popravni, razred se ponavlja ako i tada ne dobije pozitivnu ocenu. U realnosti, nastavnik koji reši da učenik koji znanjem ne zaslužuje pozitivnu ocenu - ponavlja, mora da poseduje (debelu) mazohističu crtu ličnosti (više da je mazohista nego profesionalac) + direktor na vratu + ceo nastavni kolektiv gunđa jer je u avgustu "ranije" morao da se vrati na posao.

 

Procedure i propisi su takvi da je praktično nemoguće izbaciti učenika iz škole zbog vladanja, za to je potrebno da nekoliko zaposlenih poseduje (debele) crte mazohizma u sebi.

  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Kotros pola nastavnog kadra skole u koju ide moj klinac uzelo bolovanje...

 

Jel to neszo organizovano na nivou drzave od strane sindikata ili je neka lokalna akcija?

 

Ili su se stvarno razboleli? :lol:

 

Da nije najavljeno eksterno vrednovanje?

Mi smo imali 3-4 koji su zbog toga zbrisali na bolovanje :dry:

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, stray cat said:

mora da poseduje (debelu) mazohističu crtu ličnosti (više da je mazohista nego profesionalac) + direktor na vratu + ceo nastavni kolektiv gunđa jer je u avgustu "ranije" morao da se vrati na posao.

Da bi išao na pripremnu nastavu. 

U mom iskustvu, oni koji su sve to odradili, i deca dolazila na pripremnu, nije ih ni tad zanimalo, i opet su na popravnom dobili 1, i ponavljali. 

Kad neko neće da uči, neće. 

Link to comment
On 2. 10. 2024. at 12:15, Halvard said:

Iz mog razreda u osnovnoj su izlazili učenici koji su bili ne funkcionalno, već bazično nepismeni. Ruku na srce, iz ove perspektive verujem da su imali neke probleme sa učenjem (ADD, disleksija, itd.) koji su tad naravno bili neprepoznati.

 

Svejedno, nije normalno. Kao što nije bilo normalno da kad gledam mamin godišnjak iz gimnazije 60-ih vidim da rutinski 1/3 svakog odeljenja pada na popravni, 3-4 ponavlja razred i još toliko gubi pravo na školovanje.

sta je sa njima? takvi kod nas imaju sanse da se proguraju u zivotu....

Link to comment

Za jednu znam da je postala profesionalna obijačica stanova.

Inače, ta devojčica je mogla da bude druga Ivana Španović, imala je neverovatnu urođenu atletsku sposobnost, bila je brža i spretnija praktično svih dečaka u razredu.

Naravno, niko to nije ni prepoznao, a kamoli bavio se time.

Edited by Halvard
  • +1 2
  • Tužno 2
Link to comment

pubertet je čudo. ja sam u "tesli" izgubio pravo na školovanje i prizvao pameti kada sam sa 18 otišao na zanat. a bio sam fin i miran. samo neki klikeri nisu bili na svom mestu.

  • Wub 1
Link to comment
On 3. 10. 2024. at 14:00, stray cat said:

Radim u OŠ: da bi neko ponavljao razred, mora da ima minimum tri jedinice na kraju godine. Ako ima dve jedinice, učenik dobija dodatne časove nastave pred popravni ispit; ako u junu padne, ima pravo da izađe i u avgustu na popravni, razred se ponavlja ako i tada ne dobije pozitivnu ocenu. 

 

Pa ovako je bilo jos u SFRJ.

  • +1 1
Link to comment

Čitanka za 4. razred osnovne... ili sam ja nepismen što se čudim ili su nepismeni autori udžbenika.

 

Screenshot_20241013_101251.png

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
11 minutes ago, Svemir Zeka said:

Zar to nije neka priča? 

 

Pa jeste, ali šta to menja?

Doduše, gledam sad po nekim kako se kaže sajtovima, kažu da pravopis dozvoljava i zraka i zrakova, ali aman!

Link to comment
5 minutes ago, JozoMujica said:

 

Pa jeste, ali šta to menja?

Doduše, gledam sad po nekim kako se kaže sajtovima, kažu da pravopis dozvoljava i zraka i zrakova, ali aman!

Možda je neka pesnička sloboda :fantom:

Hoću reći, nije napisano kao deo lekcije, nego u okviru nečijeg autorskog teksta

Link to comment
17 minutes ago, JozoMujica said:

 

Pa jeste, ali šta to menja?

Doduše, gledam sad po nekim kako se kaže sajtovima, kažu da pravopis dozvoljava i zraka i zrakova, ali aman!


Mislim da ima i kod Klajna u Rečniku jezičkih nedoumica. Nemam knjigu u blizini trenutno. Zrakova čujem kod Hrvata. Kod nas para uši, što jes’ jes’.

 

Setih se ovoga

Spoiler

IMG_0410.thumb.jpeg.5794cb7bc0eb6d58316ff5305416994c.jpeg

 

Edited by Boksi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...