Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

1 hour ago, pt 2.0 said:

Lično sam zagovornik padanja godine, izbacivanja iz škole i svega ostalog što pomaže da se, ako ne povrati autoritet, ono barem zaustavi haos.

 

Jedno dete iz šire familije je lepo reklo (kad su ga peglali što ne uči i 'kakve su ti ocene' i sl.): "Što da učim kad neću pasti godinu. U našoj školi 15 godina niko nije ponavljao."

Raspitala se deca i vrlo lako zaključe kakva je situacija.

  • +1 5
Link to comment

A kad dođe eksterna komisija, i vidi da su tri učenika ponavljala, daju lošu ocenu školi - nešto ne radi kako treba. 

  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, Svemir Zeka said:

A kad dođe eksterna komisija, i vidi da su tri učenika ponavljala, daju lošu ocenu školi - nešto ne radi kako treba. 

 

Zeko, da li u normalnim zemljama postoji institucija pojavljanja i ako da, da li postoji neki okvir, recimo u %, šta je "normalan" broj đaka koji ponavlja ili bude izbačeno, a da se to ne vodi kao loš rad škole.

 

Jer bez toga, svako može da vikne "Škole ne radi dobro jer dete nije naučilo ništa"

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Klasika, nasilicima ništa se neće desiti, a dečko koji ej dobio batine će promeniti školu... Jer je tako svima najbolje... A najviše direktoru...

 

Onda će jednom neki malo labilniji roditelj da se nejebe majke i nasilnoj deci i roditeljima nasilne dece, pa će biti priče da to ne treba tako da se radi, da postoje institucije koje rade posao i sve što već ide uz to... Na kraju, kad potpuno degradiramo, ostaće samo tri institucije™, pasoš, hladno oružije ili vatreno oružije, jer ovo odlazi sve u majčinu...

 

 

To be fair ovo nije od juce, i pre 30 godina kad smo mi bili u skoli je bilo maltretiranja pa i prebijanja. Jedino resenje je da uzvratis ili ti ili neko tvoj. 

Link to comment

Ponavljača je oduvek bilo, ne znam kako stoji stvar s drugima zemljama. 

 

Da bi razumela koji shizofreni principi kod nas važe, pogledaj nedavni slučaj u Ripnju, kad su se roditelji žalili da ima previše Roma u odeljenju jer im smetaju, a onda iz uprave rekli da je škola namerno segregirala Rome. 

  • +1 1
Link to comment

BTW, ja bih rekao da ovo trcanje za formom a ne sustinom u nastavi je globalni fenomen a samo ekstra izrazen kod nas. Sa toliko partijskog zaposljavanje, veza i nepotizama ne mozes da se cudis sto je gomila roditelja, posebno netalentovane dece, u fazonu reci koliko za peticu, znanje mu ionako nece kupiti posao gde ne radi nista i prima platu.

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
44 minutes ago, Shan Jan said:

BTW, ja bih rekao da ovo trcanje za formom a ne sustinom u nastavi je globalni fenomen a samo ekstra izrazen kod nas. Sa toliko partijskog zaposljavanje, veza i nepotizama ne mozes da se cudis sto je gomila roditelja, posebno netalentovane dece, u fazonu reci koliko za peticu, znanje mu ionako nece kupiti posao gde ne radi nista i prima platu.

 

Pocelo je sa onim u teskoj skoli on dobije cetvorku i trojku, posle u nekoj drugoj skoli isti takav sa peticama mu uzme mesto za faks, onda nek se spuste kriterijumi.

Posle je islo i po liniji ovoga da za posao ne treba ni struka ni znanje, uzdignuto na nivo visi nego ikad (ja ovakve primere znam i iz najboljih zemalja, gde bukvalno nepoismen kadar ali dobar sa direktorima kao radi a zaradjuje super, ali razlike je kolicina - to nije dominanatan model ponasanja nego bukvalno neki procentic).

Edited by Mel
Link to comment

Iz mog razreda u osnovnoj su izlazili učenici koji su bili ne funkcionalno, već bazično nepismeni. Ruku na srce, iz ove perspektive verujem da su imali neke probleme sa učenjem (ADD, disleksija, itd.) koji su tad naravno bili neprepoznati.

 

Svejedno, nije normalno. Kao što nije bilo normalno da kad gledam mamin godišnjak iz gimnazije 60-ih vidim da rutinski 1/3 svakog odeljenja pada na popravni, 3-4 ponavlja razred i još toliko gubi pravo na školovanje.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, pt 2.0 said:

a postojao je tokom prošle školske godine i objektivan problem sa nastavnicom matematike (koja je valjda studirala i njima predavala paralelno, i često je nije bilo… sad imaju novu).


Definitivno je neopisiva razlika izmedju djaka pre 25 godina i ovih danas (uporedjujem svoje konkretne djake onda i sada. Razlika je u motivaciji i u ciljevima.

Razlika je i u tome što ondašnja dvojka nije grešila u onome u čemu greši sadašnja četvorka.

Razlika je i u tome sto je sad normalno da se u osnovnoj skoli gube casovi matematike jer nema nastavnika, a i dobar dio ovih sto rade bi prije 25 godina tebi mogao brisati tablu.

 

Link to comment
11 hours ago, Shan Jan said:

To be fair ovo nije od juce, i pre 30 godina kad smo mi bili u skoli je bilo maltretiranja pa i prebijanja. Jedino resenje je da uzvratis ili ti ili neko tvoj. 

 

Jeste, ali nije bilo "uticajnih" roditelja malih nasilnika koji bi maltretiranje podigli za n nivoa i preneli na roditelje žrtve.

 

Uprkos svemu, mislim da su klinci u proseku bolji nego što smo mi bili, a da je opšta društvena trulež kriva što se ovakvi slučajevi dešavaju, a internet što uopšte saznajemo za njih.

  • +1 2
Link to comment

Kotros pola nastavnog kadra skole u koju ide moj klinac uzelo bolovanje...

 

Jel to neszo organizovano na nivou drzave od strane sindikata ili je neka lokalna akcija?

 

Ili su se stvarno razboleli? :lol:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...