Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

ko zna zasto ce to biti dobro za nas. danas je danas (!) objavio neko istrazivanje agencije UN koje kaze da ce 2100. godine u srbiji ziveti 5.5 miliona ljudi, 3x manje nego danas. prilicno izvesno da ce tada zemlju u srbiji obradjivati ljudi koji nisu rodjeni ovde.

 

pa napisah više puta - ja nemam nikakav problem sa tim da se onima koji žele napravi program da žive ovde, rasporede bar malo ravnomerno po zemlji i udri. problem je što ne želim, niti mislim da bilo ko to želi (ukljulujući i same te ljude na kraju krajeva), kampove po Srbiji za sto i više hiljada izbeglica koji samo čekaju priliku da danas-sutra zbrišu. Sa tim ne može da se pravi nikakava strategija, a problema bi bilo milion. 

Link to comment

Erm, po toj logici onda mogu da nam pošalju i azilante koji nikada nisu videli Srbiju. Prosto prevezu ih u Mađarsku, a onda ih ovi odatle sprovedu do granice. Znači za ovaj konkretan slučaj me stvarno zabole dal će da dozvole početak pregovora, da li će vize da nam uvedu, da li će rat da nam objave. Ovo je bezobrazluk prvog reda i jezivo je ako naše vlasti budu u fazonu- jbg, šta se može, Srbija je safe country, dajte i ove iz Kalea ovamo da čekaju kombinaciju da pobegnu iz te iste Srbije. 

 

aha, da. zamisli da stvarno dodje do zaostravanja odnosa na nacin koji bi imao, hm, posledice, ne mora rat. ponavljam, govorimo o narodu koji pre tacno dve decenije nije pokazao neku narocitu solidarnost prema sunarodnicima proteranim iz hrvatske. ti stvarno mislis da bi ovaj narod pokazivao solidarnost i ostao na braniku etike da kojim slucajem pocne da oseca posledice zbog prisilnog vracanja recimo 50,000 izbeglica iz sirije?

 

ponavljam, nemam ni ja problem da izbeglice koje su putovale preko srbije postanu stanovici ove zemlje, jeste da bi tek to bila humanitarna katastrofa jer ova drljava drzava nije u stanju da brine ni o svojim sadasnjim stanovnicima a kamoli o novopridoslim stanovnicima, ne migrantima nego stanovnicima

Edited by Pontijak
Link to comment

aha, da. zamisli da stvarno dodje do zaostravanja odnosa na nacin koji bi imao, hm, posledice, ne mora rat. ponavljam, govorimo o narodu koji pre tacno dve decenije nije pokazao neku narocitu solidarnost prema sunarodnicima proteranim iz hrvatske. ti stvarno mislis da bi ovaj narod pokazivao solidarnost i ostao na braniku etike da kojim slucajem pocne da oseca posledice zbog prisilnog vracanja recimo 50,000 izbeglica iz sirije?

 

na braniku koje etike? i mi i ljudi koji žele da iz Srbije uđu u EU imamo identičan interes. Ne vidim uopšte otkud etika tu. I ne, naravno da ne mislim, mislim da bi bilo lepe šanse da u tom scenariju dođe do raznoraznih sranja na samom severu Srbije/Vojvodine

Edited by MancMellow
Link to comment

na braniku koje etike? i mi i ljudi koji žele da iz Srbije uđu u EU imamo identičan interes. Ne vidim uopšte otkud etika tu. I ne, naravno da ne mislim, mislim da bi bilo lepe šanse da u tom scenariju dođe do raznoraznih sranja na samom severu Srbije/Vojvodine

 lose sam se izrazio, kada sam rekao branik etike, mislio sam na etiku solidarnosti sa ljudima u nevolji. bice vrlo, vrlo ruzno ako pocne to vracanje azilanata koji su usli preko srbije, bas ruzno, ne mogu ni da zamislim u kojim ce sve oblicima da se pojavljuju sranja

Link to comment

 lose sam se izrazio, kada sam rekao branik etike, mislio sam na etiku solidarnosti sa ljudima u nevolji. bice vrlo, vrlo ruzno ako pocne to vracanje azilanata koji su usli preko srbije, bas ruzno, ne mogu ni da zamislim u kojim ce sve oblicima da se pojavljuju sranja

 

pa...ono što ja lično mislim to je da će se pojavljivati u mnogo većim ukoliko actually uspeju da ih "vrate" u Srbiju. Mislim, hej, hello, to je jedan pa skoro neprijateljski akt. Tu zemlji koja jedva krpi kraj sa krajem šalješ desetine hiljada ljudi koji blage veze s tom zemljom nemaju i nemaju nikakvu nameru da žive u toj zemlji. O čemu pričamo? Jel to ona ista logika iz pregovora sa Grčkom - da mi njima napravimo nemoguću situaciju pa će oni da "shvate" šta treba da rade ie da rade to isto samo prema makedoniji? Marš bre. 

 

Uostalom, da izvedem do kraja - mi to, možda, i možemo teoretski da uradimo prema Makedoniji (mada ja to nikad ne bih radio), ali Makedonija sigurno ne može tu igru da igra sa Grčkom. Dakle - Makedonija najebe. Divota. 

Edited by MancMellow
Link to comment

aha, da. zamisli da stvarno dodje do zaostravanja odnosa na nacin koji bi imao, hm, posledice, ne mora rat. ponavljam, govorimo o narodu koji pre tacno dve decenije nije pokazao neku narocitu solidarnost prema sunarodnicima proteranim iz hrvatske. ti stvarno mislis da bi ovaj narod pokazivao solidarnost i ostao na braniku etike da kojim slucajem pocne da oseca posledice zbog prisilnog vracanja recimo 50,000 izbeglica iz sirije?

 

ponavljam, nemam ni ja problem da izbeglice koje su putovale preko srbije postanu stanovici ove zemlje, jeste da bi tek to bila humanitarna katastrofa jer ova drljava drzava nije u stanju da brine ni o svojim sadasnjim stanovnicima a kamoli o novopridoslim stanovnicima, ne migrantima nego stanovnicima

 

Zbog onih ljudi koji su delili poslednju koru hleba sa izbeglicama iz kolone, zbog onih koji su u prihvatne centre nosili

poslednji komplet posteljine, zbog onih koji su poslednju marku davali da se tim ljudima, iz kolone, koliko toliko pomogne,

a i zbog onih koji sad presreću ljude u kolonama i pomažu im, koji nose hranu u parkove...malo su ružne ove generalizacije.

Link to comment

ma da. generalizacija. kao sto su postojali oni koji su pokazali humanost postojali su i oni koji su pokazivali neosetljivost. treba li bas toliko da se podseca? hocemo o uobicajevom beogradskom narativu 90ih kako su izbeglice poseljacile grad i donele svoja pravila? i tako dalje i tako dalje

 

pozrtvovanost pojedinaca ne moze da bude alibi za poprilicnu neosetljivost drzave srbije tada koju je stanovnistvo precutno tolerisalo. dakle, hocemo da nastavimo o hapsenju muskaraca i sprovodjenju kod arkana u erdut?

 

i da, shvatam ja pozrtvovanost ali ne mora bas taj epski opis, poslednja posteljina, poslednja marka, poslednja kora hleba.

 

realno, koliko sada ljudi pomaze sadasnjim izbeglicama? samo u beogradu? koliko promila jer ne verujem da je to i jedan procenat stanovnistva beograda koji ima zvanicno 1700000 ljudi jer, oprosti na cepidlacenju, da je to jedan procenat to bi znacilo da je 17000 ljudi do sada doslo u park i makar popricalo sa tim ljudima ako vec nisu imali sta da im donesu

Link to comment

Ne znam kako je bilo u Beogradu, znam kako je bilo u Šapcu u prvoj polovini 90ih.

Bilo je skotova, uvek ih ima, ali bilo je mnogo više ok ljudi.

I tad, tih godina, pomaganje drugom, bilo kome, jeste bilo odvajanje od usta.

A taj beogradski narativ, izgovoren kroz Gorčinovu  Jelenu Ljubisavljević (ne znam da li i u romanu Jelena to izgovara,

zato Gorčin) o polusvetu koji rovari ulice da bi ličile na zavičaj, iz mog iskustva, uglavnom ima veze samo sa

Beogradom.

I govorim o ljudima a ne o državi.

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

pa dobro, ja sam govorio o beogradu, prokleto beogradsko pa sam poistovetio celu zemlju sa ovim gradom, ne znam ja rad gorcina stojanovica ali sam previse puta cuo varijacije o izbeglicama koje su za sve krive. ma dobro, ostaje cinjenica ponasanja ove drzave i precutnog pristajanja na to njenih gradjana kao sto su precutno pristajali na mnogo toga i da, kada kazes odvajanje od usta, to uopste nije preterivanje, ne zameri sto sam imao malu zamerku na poslednji dinar, bukvalista u meni proradio

 

ma dobro, nesto se ipak pokrece, migranti u tranzitu polako pocinju da budu primecivani kao ljudi a ne kao ono nesto nepoznato sto boravi u parkovima i ne zna se ni ko su ni sta su, osim bizarnog i ogavnog rakursa™ domacih fasista kojekude po netu nema znakova netrpeljivosti prema tim ljudima, pocinje i samoorganizovanje da bi se pomoglo nekako migrantima, eto ona mixer akcija je zaista za pohvalu, videh na fb par fotoreportaza iz parka koje su me dirnule svojom ljudskoscu i samo bi izuzetno maliciozan covek mogao da pomisli da se to radi zbog samopromocije, cak ne primecujem ikakve fotoreportaze koje se rade zbog samopromocije sto je meni izuzetno dobar znak, treba svi da se naviknemo da ova reka migranata nije sezonska pojava i da ce trajati mnogo duze nego sto pretpostavljamo i da ce biti ko zna kakvih neprijatnih obrata po te ljude, pisalo se o tome ovde. ma, neka su svi ti ljudi zivi i zdravi i neka nadju ponovo svoje parce srece ma gde to bilo u evropi u koju su se zaputili

Edited by Pontijak
Link to comment

 lose sam se izrazio, kada sam rekao branik etike, mislio sam na etiku solidarnosti sa ljudima u nevolji. bice vrlo, vrlo ruzno ako pocne to vracanje azilanata koji su usli preko srbije, bas ruzno, ne mogu ni da zamislim u kojim ce sve oblicima da se pojavljuju sranja

 

 

Ovde se očigledno nema nikakvog kapaciteta za neku ozbiljniju analizu koja bi isključila jeftinu psihologizaciju društvenih problema i počela ovakav problem da posmatra hladnokrvno i bez patetike. Mi ovde govorimo o humanitarnoj katastrofi, krizi u neoliberalnom kontekstu, jednoj tenziji (rasnoj, etničkoj) koja je deo tog konteksta i generacijama koje su rasle u uslovima ekstremne kompetitivnosti i bez sećanja na tu "osetljivost" o kojoj govorite. Govorimo o jednoj drugačijoj državi koja ne daje ništa, i za čije stanovništvo će humanitarna kriza uvek biti ozbiljan udarac (jedan realni, svakako ne imaginarni problem - uzroci rasne/etničke tenzije su itekako realni, niko nju ne izmišlja). Sranja će naravno biti, i to ko zna kakvih, tu se slažem. Ali razmatranje "etike solidarnosti" nekog naroda stvarno ne priliči ozbiljnoj diskusiji (možda etnopsihologiji) (Onima koji od ovoga ipak neće da odustanu preporučujem da posete neki belački radnički kraj u Londonu i malo istraže koliko su tamo senzibilisani za probleme pakija. I naravno, LSE ili neki kampus da se uvere da pored ovoga postoji ovoj našoj identična prosvetiteljski nastrojena omladina čija je "osetljivost" za ove probleme ipak uslovljena klasnom i ideološkom pozicijom a ne nekom "etičnošću")

 

Mnogo pametnije bi bilo da svu tu energiju koju ulažemo u žalopojke po forumima uložimo u učenje, ovde pre svega mislim na ekonomiju i teoriju ideologije.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Ovde se očigledno nema nikakvog kapaciteta za neku ozbiljniju analizu koja bi isključila jeftinu psihologizaciju društvenih problema i počela ovakav problem da posmatra hladnokrvno i bez patetike. Mi ovde govorimo o humanitarnoj katastrofi.

бгате, nemas pojma koliko si u pravu - humanitarna katastrofa u srbijici je pocela negde oko '980e

Link to comment

jbmu misa, ovo je klasican slucaj kuvanja zabe. pomerio si kvocijent standardne devijacije negde blizu beskonacnog zato sto se lagano, iz godine u godinu, udeo besmislenih uanlajnera gomila a da nema nikakvog dodatka, barem jednog suvislog posta na stotinu priglupih i zlih.

 

postoje ljudi koji su benigni u koriscenju foruma za neku formu terapije, ali ovo je bas far too much.

 

nema veze, nastavite. izvinte na interpelaciji.

leprikon psihijatar?

 

ma daj, pa to ne postoji :)

Link to comment

 

Grupa od 18 ilegalnih migranata isekla je žičanu ogradu koja je podignuta na granici sa Srbijom blizu Ašotaloma, preneo je danas mađarski TV kanal vesti M1.

 

Još nije pravi zid, ali tako će i pravi da prođe

Link to comment

Danas u medjugradskom busu slusao pricu dvojice policajaca, jedan bio u presevu na granicnom prelazu sa makedonijom i regulisao emigrante. Kaze "emigranti dolaze u velikom broju, za dvanaest sati ih bude i do hiljadu. Mirni su, nisu agresivni, ispred sebe isturaju decu. Veliki broj njih dobije potvrdu o azilu, to im izdaju austrijanci (!?), onda sa tim papirom idu dalje"...

 

... pricao on jos stosta ali je nebitno za ovaj podatak koji mi je logicki nejasan. Jer sam kasnije u toku dana razgovarao sa svojim rodjakom rusofilom koji je ponovio ovu pricu iz autobusa o nekakvom papiru koji se izdaje u Srbiji i koji izdaju stranci (!?). Kaze on, "drzava koja izdaje papire je duzna da primi i obezbedi smestaj svim izbeglicama za koje EU utvrdi da ne mogu da dobiju azil u EU (?).

 

Aj neka umna glava neka ovo racionalizuje, prosto mi je cudno da sam istu pricu cuo iz dva izvora u kratkom vremenskom roku.

Edited by Caligula
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...