Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Principijelno ne, samo kao nužno zlo, i to samo u meri u kojoj je nužno a saglasno onome što sam gore napisao. Pa onda kvotu povećavaš onako kako rastu potrebe za zapošljavanjem.

 

 

Jok, po meri privrede, onoga što stvara realni dohodak. Jer ipak neko nešto stvara u ovoj zemlji, i taj GDP koliki god da je stvorio je neko. A ta "tržišnost" u postojećem sistemu je onako za uz gusle, pruža šansu da dipl.ekonomisti jedan drugome vade oči da bi se dobavili do posla na šalteru banke, nešto što je realno posao za srednjoškolca, gde jedan uspe a ovaj drugi pljuje i državu što ništa nije uspela duradi za njega. I onda ode, pa pošalje njeno veličanstvo - doznaku. Te su po toj vizuri obojica uspeli, a naš je visokoobrazovni sistem ispunio svrhu, pomogao je i Srbiju i Nemačku.

 

No dobro.

 

'meru privrede' ne određuje državna administracija nego hiljade hr menadžera, gazda i gazdica, drugara koji te zovu i kažu 'imam posao za tebe'...

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

ne stavljam se ni na ciju stranu, samo kazem da je pitanje sasvim legitimno. inace, ja danas video podatke po kojima 40% mladih odlazi nakon zavrsenog fakulteta...

 

možda na more u Grčku

Link to comment

'meru privrede' ne određuje državna administracija nego hiljade hr menadžera, gazda i gazdica, drugara koji te zovu i kažu 'imam posao za tebe'...

 

Pa naravno, samo da li je mera privrede širimo kapacitete, pa će nam za pet godina trebati 3 inženjera, koje hoćemo da oblikujemo kako nama odgovara - te ih stipendiramo i školujemo na univerzitetu s kim inače sarađujemo u razvoju?

 

Đe je to ovde, đe, đe?

Link to comment

Principijelno ne, samo kao nužno zlo, i to samo u meri u kojoj je nužno a saglasno onome što sam gore napisao. Pa onda kvotu povećavaš onako kako rastu potrebe za zapošljavanjem.

 

kako da ti zazem, za kranji rezultat to nije bitno

Link to comment

@aram

 

kako se zalaže za mogućnost izbora kada očekuje da se neko obaveže da će u državi da odrađuje poreska ulaganja u njegovo obrazovanje (visokoškolsko)? gde je tu izbor? ah, da, mogao je da ne izabere da ne studira na budžetu.

 

što neko ne bi mogao da ode u nemačku da radi i da šalje na račun trezora, razdel ministarstva prosvete, 100 evra mesečno na ime otplate?

sto da ne, i to je neko resenje i vracanje duga drustvu koje mu je omogucilo besplatno skolovanje.

Link to comment

Pa naravno, samo da li je mera privrede širimo kapacitete, pa će nam za pet godina trebati 3 inženjera, koje hoćemo da oblikujemo kako nama odgovara - te ih stipendiramo i školujemo na univerzitetu s kim inače sarađujemo u razvoju?

 

Đe je to ovde, đe, đe?

 

postavljaš stvari kao da očekuješ da država pozove firmu xyz i kaže 'pravimo petogodišnji plan budžetskog školovanja, molimo vas da popunite eksel tabelu sa vašim potrebama za visokoškolovanim kadrovima'. onda firma propadne za 2 godine, i šta ćeš sa studentima?

 

tvoj problem nije rešiv akcijom države jer ne leži u njenom domenu. neće (niti treba) država terati privatnike da planiraju na takav način. ako oni sami ne vide potrebu u tome, a ogromna većina ne vidi iz velikog broja razloga, onda im ostaje da proberu iz pool-a koji im se javi preko infostuda ili nsz-a.

Link to comment

sto da ne, i to je neko resenje i vracanje duga drustvu koje mu je omogucilo besplatno skolovanje.

 

kako besplatno kad su roditelji decenijama plaćali porez i za obrazovanje?

Link to comment

ma sve stoji, ali stoji i da nije to u kamen uklesano, moze se promeniti ako postoji volja da se napravi novi dogovor. a verujem da se sve vise ljudi pita da li ce i njihova deca imati mogucnosti koje danasnji studenti imaju. kao sto se ja pitam, a i mnogi drugi ovde, da li ce penzije uopste postojati kad ja dodjem dotle da mi bude potrebna...

Link to comment

ma sve stoji, ali stoji i da nije to u kamen uklesano, moze se promeniti ako postoji volja da se napravi novi dogovor. a verujem da se sve vise ljudi pita da li ce i njihova deca imati mogucnosti koje danasnji studenti imaju. kao sto se ja pitam, a i mnogi drugi ovde, da li ce penzije uopste postojati kad ja dodjem dotle da mi bude potrebna...

 

pa ako slušaš tribuna daleko manje dece će imati mogućnosti kao današnji studenti, a ne daleko više.

Link to comment

ama jasno, ali je to potpuno isti sentiment kao i onaj koji kaze "dugujem samo sebi i sopstvenoj porodici", samo iz drugog ugla :)

 

Ne samo nego pre svega. Sem toga ko se pobrine za sebe i svoju porodicu (ne u smislu da je završio kombinaciju za protivzakonitu privatizaciju), ostavio je i dobar efekat na društvo.

Link to comment

@aram

 

"dugujem sebi da moje dete ima veće šanse da završi faks o trošku budžeta, ergo bih voleo da upisne kvotu budu što veće".

 

a paralelno me boli za državni budžet i njegovo naprezanje, "hoću svoj deo".

Edited by Prospero
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...