Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

u svemu sto si na ovu temu napisao, ovo jedino stvarno ima smisla. No, to je upravo jedan od razloga zasto treba da ostane budzetsko finansiranje. To sto 10% ode, to je veoma podnosljivo u poredjenju sa ovim.

 

Kao da ima spora da je u interesu Srbije da ljudi iz nje ne beze glavom bez obzira. Zabrana odlaska medjutim ne moze nista da promeni. Slanje srednjoskolaca u fabrike umesto na fakultet je bas onako spektakularna kurac na panj glupost, da se covek smeje od muke. Kako da sprecimo odlazak obrazovanog kadra? Ukinucemo mogucnost obrazovanja! Iz kog god ugla da se sagleda, glupost na kub.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Tako je, ja pisao o "ja sam sebi najbitniji načinu razmišljanja". Razlog za uopšte pominjanje tog načina razmišljanja leži u tome što mi je, na argument da se društvu nešto duguje za džabe školovanje, odgovoreno kontrargumentom da se duguje mami, tati i užoj porodici. Logično po tome, pošto se društvu ne duguje ništa na kontu uloženog u tvoje školovanje, bilo kakva ideja po kojoj bi se besplatno visoko školovanje uslovljavalo ostankom u zemlji (na način na koji to čini vojna akademija recimo) jeste blasfemija, jer društvo je dužno da tebi omogući besplatno školovanje kako god, a ti si slobodan da odeš kad hoćeš jer smatraš da ovde nećeš biti dovoljno plaćen. Jel tako?

Što se mene tiče, ja sam svoj dug prema društvu odradio svojom voljom i sticajem nekih okolnosti, rekoh već, a i ostajem tu pa ću svakako ispuniti svrhu radi koje je i jedan dinar uložen u mene, te uredno plaćati porez da bi se i kasnije generacije školovale na isti način. A sad dal ću zarađivati 300, 1.000 ili 3.000 evra, to je stvar tržišta.

To što kažem a vezano za onakve primere (malo će me platiti pa idem), to stvarno ne zaslužuje besplatno obrazovanje. I stojim iza toga.

Sasvim mi je ok da budžetski studenti imaju obavezu da ostanu u zemlji sledećih nekoliko godina, ali im onda država mora garantovati posao kao što svaki pitomac vojne akademije dobije posao. A za koga nema posla, slobodan je sa ide. Možda sam te pogrešno shvatio, mislio sam da ne zalažeš za takvo rešenje, nego za totalno ukidanje budžetskih studenata.

Link to comment

u svemu sto si na ovu temu napisao, ovo jedino stvarno ima smisla. No, to je upravo jedan od razloga zasto treba da ostane budzetsko finansiranje. To sto 10% ode, to je veoma podnosljivo u poredjenju sa ovim.

 

Nemam ja principijelno ništa protiv budžetskog finansiranja, imam protiv zapišavanja onih što te 'lebom rane. Zato i rekoh, ako to i u jednom momentu postane dominantno razmišljanje među mladima, istoga trenutka ga ovakvog treba ukinuti, i zameniti nekakvim budžetskim fondom iz koga će se stipendirati samo potrebe za radnom snagom školstva, zdravstva i administracije. I ništa više.

 

Ako pravljenje lekara/učitelja/ćate košta manje (jer je bio na budžetu pa je plaćao samo troškove života i knjige), biće manja i cena rada tih ljudi tj proizvedene robe.

Ako pravljenje lekara bude koštalo porodicu tog lekara direktno, a oni vide da mu je plata 55 hiljada, oni će te pare uložiti u alkohol, farmu pilića, drogu, broj lekara će opasti, njihove plate porasti, ljudi početi da plaćaju da bi to studirali, i da novac uložen u pravljenje sebe kao robe naplaćuju onima koji imaju to da plate.

A to nije prosečan građanin Srbije.

Ako hoćeš da se igraš tržišta u obrazovnoj politici, stićiće te tržište i u ceni robe (tj ceni rada obrazovanog čoveka).

Za jednu siromašnu zemlju ne isplati se da političkom odlukom od svojih obrazovanih radnika pravi skupu robu.

 

Lekare izbaci iz kombinacije. Dok je god zdravstvo u Srbiji takvo kakvo je, dotle će i država biti ta koja će uređivati pravila igre, a tu nema tržišnih zakona. O bilo čemu drugom možemo da pričamo, ali o zdravstvu ne.

 

Što se bilo čega drugog tiče, ako ga bude finansirala porodica, pa se ispostavi da su se zajebali - neće to biti ni prvi ni poslednji poslovni promašaj. Ali se ti promašaji, kada je privatni kapital u pitanju, mnogo ređe dešavaju nego kad je država ta koja ulaže.

 

Kao da ima spora da je u interesu Srbije da ljudi iz nje ne beze glavom bez obzira. Zabrana odlaska medjutim ne moze nista da promeni. Slanje srednjoskolaca u fabrike umesto na fakultet je bas onako spektakularna kurac na panj glupost, da se covek smeje od muke. Kako da sprecimo odlazak obrazovanog kadra? Ukinucemo mogucnost obrazovanja! Iz kog god ugla da se sagleda, glupost na kub.

 

To majstore, jebeš 10 strana napisanog, pogodio si poentu. ;)

Link to comment

Pa kako ne razumeš, ako imaš 100 000 fakultetski obrazovanih i ode ti 10 000 njih, ostaće 90 000. Tu se neko uznemiri jer shvati da 90 000 ne pokriva političke i radne potrebe stanovnika Srbije.

Rešenje: ukinuti budžet, pa nek studira 30 000 bogatunske dece. Tih 30 000 će biti dovoljniji od onih 90 000, a ostali u fabrike koje su se otvorile od ušteđenih milijardi.

Link to comment

Pa kako ne razumeš, ako imaš 100 000 fakultetski obrazovanih i ode ti 10 000 njih, ostaće 90 000. Tu se neko uznemiri jer shvati da 90 000 ne pokriva političke i radne potrebe stanovnika Srbije.

Rešenje: ukinuti budžet, pa nek studira 30 000 bogatunske dece. Tih 30 000 će biti dovoljniji od onih 90 000, a ostali u fabrike koje su se otvorile od ušteđenih milijardi.

 

poceo sam da pisem istovetan post, od reci do reci  :mellow:

Link to comment

Sasvim mi je ok da budžetski studenti imaju obavezu da ostanu u zemlji sledećih nekoliko godina, ali im onda država mora garantovati posao kao što svaki pitomac vojne akademije dobije posao. A za koga nema posla, slobodan je sa ide. Možda sam te pogrešno shvatio, mislio sam da ne zalažeš za takvo rešenje, nego za totalno ukidanje budžetskih studenata.

 

Ne moze drzava nista da im garantuje, kad nista nisu duzni drzavi, nego drustvu. Nisi pazio jbg. Dakle korumpirana drzava da uslovi odlazak u ime drustva, kako bi, kao nezavisni intelektualci, dizali pobunu protiv korumpirane drzave. To je plan za ove na koje smo vec protracili lovu. S ostalima ne treba da ponovimo gresku, nego direkt u fabriku. Koje doduse nemamo.

Link to comment

To majstore, jebeš 10 strana napisanog, pogodio si poentu. ;)

 

 

Ja rekoh, stvar je vrlo jednostavna, ukineš budžetske studije i te pare ostaviš privredi da stvara nova radna mesta. Ako već ne može da se deca iškoluju na faxu i da im se nađe posao, iškoluješ u srednjoj i pošalješ u fabriku.

Link to comment

Naravno i svakako. IMO, školuješ što tržište može da primi, ostatak para ostaviš privredi kroz smanjenje poreza. Ne školuješ za potrebe Njemačke.

Kolika je to blasfemija?

Link to comment

A dobro, tu je već koherenta teorija. Školuješ onoliko koliko tržiste može da primi - tržista nema - ne školuješ uopšte iz budžeta, a to je i glavna ideja, valjda.

Edited by Heaviside
Link to comment

koje trziste jbte???

 

To, toliko koliko je. Ako uopšte neko želi da se makne iz mesta, jer ga niko drugi širiti neće. Stranvestitora nema niti će ih u dogledno vreme biti, prepušteni smo sami sebi. Iškoluješ ljude, oni imaju neka očekivanja, ta očekivanja ostaju neispunjena jer nema posla. I onda odu.

 

Šta smo dobili, doznake iz inostranstva? OK, mission acomplished.

Link to comment

Naravno i svakako. IMO, školuješ što tržište može da primi, ostatak para ostaviš privredi kroz smanjenje poreza. Ne školuješ za potrebe Njemačke.

Kolika je to blasfemija?

 

koliko god da iškoluješ - 3k, 15, 100k - jedan deo će otići u inostranstvo.

 

ako misliš da bi smanjenjem, tj. školovanjem samo broja koje tržište može da primi (dobra kombinacija plana i tržišta, i must say -_- ) postigao to da iz jednačine nekako izbaciš one koji bi da idu, jer zaboga sad imaju dobro proračunatu šansu za posao u srbiji, onda alal vera.

 

koliko god da školuješ jedan fin procenat ćeš školovati za potrebe nemačke.

Link to comment

koliko god da iškoluješ - 3k, 15, 100k - jedan deo će otići u inostranstvo.

 

ako misliš da bi smanjenjem, tj. školovanjem samo broja koje tržište može da primi (dobra kombinacija plana i tržišta, i must say -_- ) postigao to da iz jednačine nekako izbaciš one koji bi da idu, jer zaboga sad imaju dobro proračunatu šansu za posao u srbiji, onda alal vera.

 

koliko god da školuješ jedan fin procenat ćeš školovati za potrebe nemačke.

 

To sigurno. No, ono što sam imao na umu sve vreme jeste da onaj deo koji školuje država, država i zadrži. Možda kroz nekakav joint-venture fond ovog jada od privrede i jada od države, pa da svako odatle povlači što mu treba uz obezbeđen posao, kako god. Pa sad dal' to bilo 1K, 10K ili 100K ljudi, bože moj. Ostali, koji se školuju za svoje pare (takvih je odvajkada bilo), oni su ionako free as a bird.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

To, toliko koliko je. Ako uopšte neko želi da se makne iz mesta, jer ga niko drugi širiti neće. Stranvestitora nema niti će ih u dogledno vreme biti, prepušteni smo sami sebi. Iškoluješ ljude, oni imaju neka očekivanja, ta očekivanja ostaju neispunjena jer nema posla. I onda odu.

 

Šta smo dobili, doznake iz inostranstva? OK, mission acomplished.

 

njih 10-12%. Za sada. 

 

kad sam pitao "koje trziste" misio sam na to da ti gledas trziste srbije ko da je to neko bar elementarno uredjeno trziste. na osnovu ovoga kako trziste rada u srbiji izgleda i, posebno, kako funkcionise, niko ziv ne moze da izracuna koliko treba necega za 5 godina. 

 

ti se, makar i nehotice, zalazes za dve stvari:

 

ekonomski smo retardirana zemlja, pa daj onda da budemo i obrazovno retardirana (mislim, jos i vise nego smo sada) zato jer - principi. 

 

totalno cementiranje (koje i se i bez toga dobrim delom desava) rezultata akumulacije kapitala nastale sustinski za vreme Milosevica. ali ovoga puta ne samo na imovinskom nivou, nego i na obrazovnom. 

Link to comment

To sigurno. No, ono što sam imao na umu sve vreme jeste da onaj deo koji školuje država, država i zadrži. Možda kroz nekakav joint-venture fond ovog jada od privrede i jada od države, pa da svako odatle povlači što mu treba uz obezbeđen posao, kako god. Pa sad dal' to bilo 1K, 10K ili 100K ljudi, bože moj. Ostali, koji se školuju za svoje pare (takvih je odvajkada bilo), oni su ionako free as a bird.

 

korporativno-drzavno planiranje obrazovanja, to je ono sto nam treba. ne znam sta imas protiv vucica, on je srcem i dusom za to

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...