Jump to content
IGNORED

grobljanski običaji


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • levi

    9

  • Аврам Гојић

    9

  • Weenie Pooh

    9

  • MayDay

    9

Nošenje hrane na groblje je slovenski paganski običaj, nema direktne veze sa hrišćanstvom.  Sem žita i vina svešteniku ništa više nije potrebno za obred od hrane i pića. Pošto mi je poreklo iz Levča, Šumadija, odmalena sam jeo na groblju i dobro sam utreniran u tome, skoro kao Adam.   :D

Link to comment

Ma nije stvar u tome. Kao da je problem da se odbije.

Meni ne ide u glavu generalna osuda. Da, neko jede na groblju. Ocigledno postoji intrinsicna potreba za tako necim, cim se obicaj odrzao kroz vekove. Ja pokusavam da dobacim do uzroka i moj utisak je upravo ono sto sam gore navela. Da je ozaloscenima unekoliko lakse ukoliko su okruzeni ljudima sa kojima nesto dele. Kao sto je moj generalni zakljucak u zivotu da se bolje povezujes sa ljudima i ostvarujes cvrsce i kvalitetnije veze sto su traumaticnija iskustva koja sa njima delis. Ne mislim neposredno iskustveno, nego i kroz ex post ispovedanje trauma, itd.

Obicaj ne ugrozava nikoga, pa ga ne treba suzbijati, dok prirodno ne nestane, a nestaje jer vidimo drugacije narative.

 

+1

Link to comment

+1 za mau.

trenutak sahrane je prilicno iracionalan, obicaj je glup ali ako vec neko oseca potrebu da ispuni taj deo, neka ga (u podnosljivim granicama).

 

off. sa potpuno drugog spektra, nije ni ubijanje zivotinja, seckanje na sitne delove pa grejanje na vatri, preterano prijatan i moderan obicaj ali se sasvim lepo odrzava.

Link to comment

Ocigledno postoji intrinsicna potreba za tako necim, cim se obicaj odrzao kroz vekove.

 

treba da se krka zbog raznih secera, proteina i cega jos u tijelu, da bi se lakse fizicki proslo kroz to sve

Link to comment

off. sa potpuno drugog spektra, nije ni ubijanje zivotinja, seckanje na sitne delove pa grejanje na vatri, preterano prijatan i moderan obicaj ali se sasvim lepo odrzava.

 

 

Nije off, lepo je leglo na pricu.

Link to comment

mihajlo lalic je lepo opisao kako je to nekad islo u crnoj gori- svi sacekaju da pop zavrsi bajanje, a onda nastaje juris na sto gde svi pokusavaju da se domognu najboljeg komada.

Link to comment

pa da, postoji intrinsicna (?) potreba da se krka na groblju ali ne postoji potreba da se groblje uredi, korov pocisti, iza sebe pospreme kese i plasticne flase. ima i drugih pravoslavnih naroda cija groblja ne izgledaju kao zaostale, nekultivisane ledine, tako da nije do vere.

Link to comment

Groblja su u stvarno očajnom stanju po selima. Bio sam skoro na jednoj sahrani u Ripnju, trebala nam je mačeta da se probijemo do groba. Ne znam kako je to regulisano zakonski, ali to sigurno ne bi trebalo prepustiti samovolji i savesti javašluku meštana kojima ne pada na pamet da srede groblja. Ta stvar bi trebalo da se uredi na nivou opštine i komunalne inspekcije. Srbina najviše zaboli udarac po džepu...

Edited by slow
Link to comment

pa da, postoji intrinsicna (?) potreba da se krka na groblju ali ne postoji potreba da se groblje uredi, korov pocisti, iza sebe pospreme kese i plasticne flase. ima i drugih pravoslavnih naroda cija groblja ne izgledaju kao zaostale, nekultivisane ledine, tako da nije do vere.

e moj decace vazzo, ko zadnji izadje nek ugasi svetlo!
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...