Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Ja imam posla sa njima svake godine, ali to je uglavnom na cvecu. Ove godine i ta zalfija. Tako da mi nisu bas jasne price kako ih aromaticno bilje odbija. Bosiljak mi isto nesto redovno gricka, prosle godine i rukolu. Gledao sam to sto si postavljao, kod njega sam prvo i video za taj gavez. Od koprive odustao iz vec pomenutog razloga, ali paradajz i papricice mi i ne napadaju, za cvece koristim hemiju, i to samo ranije u prolece.

Link to comment

I meni bosiljak po pravilu kilavo. Uz jagode najproblematicniji. Ako naletim na pijaci probacu sa onim visecim.

 

Na paprikama prvi put vidim mrave i vasi a za cvece ne mogu da se zakunem. Ne gajim ja pa i ne obracam paznju previse.

Link to comment

edit: tacno je ova pojava u pitanju jer se uvek mravi motaju okolo. Ladno ih uzgajaju mravi  :ziga:

 

http://opusteno.rs/svet-zivotinja-f109/mravi-farmeri-t25265.html

 

jedno vreme sam se cak tripovao da su mravlja jaja jer su uvek okolo.

Steta sto nisam slikao kad su izveli krdo (gomilicu) vasi na mlad plod. Kad sam ocistio vasi mravi popizdeli  :cry:

 

Nadjoh posle na drugom listu usamljenog pastira (sto u frulu svira) sa svojih par "kravica"

 

Pojava mi je toliko genijalna da necu vise ni da ih sklanjam dok su u malim brojevima na biljkama u punoj snazi. Mravi su mi oduvek bili simpa al pojma nisam imao da s bave i stocarstvom

 

biljne.jpg

 

onih par zelenih tackica oko mrava su vasi.

 

edit: full size slika

http://s33.postimg.org/ciyfh6ofj/biljne.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

 

Pojava mi je toliko genijalna da necu vise ni da ih sklanjam dok su u malim brojevima na biljkama u punoj snazi. Mravi su mi oduvek bili simpa al pojma nisam imao da s bave i stocarstvom

 

ne zaboravi da se one (brzo) razmnozavaju i lako prelaze sa biljke na biljku

 

bolje gaji bubamare, one su za biljne vasi isto ono sto su puzevi za papricice ;)

Edited by Zverilla
Link to comment

ne zaboravi da se one (brzo) razmnozavaju i lako prelaze sa biljke na biljku

 

bolje gaji bubamare, one su za biljne vasi isto ono sto su puzevi za papricice ;)

Dosta su lake za kontrolu. Maltene od presadjivanja u dvoriste se pojavljuju. Pojave se na vrhu jedne i kad ih caskom istrljas prstima vise se tu ne pojavljuju al stizu na sledecu. Sve biljke gde su bile porasle ogromne i nemaju vise vasi. Sad se samo malo nakotile na jednom pen peter pepper-u na samom kraju reda. Tacno su isle po redu. Interesantno da su u toj saksiji dve biljke i vecu uopste ne diraju a na vrhu manje se bas nakotili.

 

Pominju bubamare u onom tekstu kao opake predatore. Motala se jedna ovih dana okolo.

 

Juce sam se posle kise nanosao puzeva a verujem da mi i veceras sledi zabava  :ph34r:

 

Cini mi se da ih je u zaristu najblize meni(lamperija na shupi) sve manje ali ih nesto dalje ima jos prilicno. Ogromna zezancija ovo odnosenje al otkad sam krenuo jedan listic nije gricnut. Mnogo vise imam golaca a ona banda sa kucama pravi probleme. Ovi samo ljigave okolo.

Edited by katamaran
Link to comment

Jeste da nije pao mrak al sam prijatno iznenadjen da nema jednog puza posle kise. Ne verujem da sam ih istrebio al sam im izgleda uterao strah u kosti

Link to comment

Nema veze ovo sa halapenjom. Halapenjo raste na dole i drugaciji su plodovi

 

Immature_jalapeno_capsicum_annuum_var_an

 

 

I ja sam dobio seme nekog mutanta umesto pravog halapenja jos 2014 godine. Biljka jos ziva i zdrava. Odoh da uslikam plod...

 

edit: moj je zadrzao boju al je oblik ploda drugaciji. Mislim i da je ovo moje dosta ljuce od original halapenja. Hteo sam prosle godine da pravim poperse al sam odustao jer su preljute za to

 

lazjalap.jpg

 

 

 

Edited by katamaran
Link to comment

Nema veze ovo sa halapenjom. Halapenjo raste na dole i drugaciji su plodovi

 

 

:frust: Sutra moram da uslikam i "habanero", sad mi sve sumnjivo.

 

edit: probao jednu, bar je fino ljuta 

Edited by variola
Link to comment

Od koga si uzeo? Ovako izgledaju plodovi habanera

 

Habanero-2.jpg

 

Ono gore je zanimljivo jer retko vece paprike rastu na gore. 

 

Sa halapenjom nema veze al ne mora svaka greska da bude losa. Meni prosle godine umesto bolivijske duge stigla vrhunska paprika -buena mulata

 

edit: ovako izgledaju i onda predju u crveno kad sazre

 

Image-3.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Uzeo sam preko kupinda, tip iz Kuzmina ("mrak" na kupindu). Jos nekakvog semena uzimao, pa i papricice. "Habanero" su mi jos sitne, tako je neki oblik, ali boja svetlo (bledo) zuta. Dugu sam isto uzeo, mislim da nije isto, kod tebe videh da su cvetovi malo ljubicasti, kod mene beli. Jos sam i vencaru od njega nabavio, one su dosta kilavile sa nicanjem, a iz jedne saksijice imam 2 potpuno razlicite biljke. Znaci, nista kako treba.

Link to comment

nisam skidao zaperke na paradajzu  :isuse:

ja sve kontam žbunasti su jer sam ih kasno posadio a čitao sam da kasnije posađeni paradajzi ne rastu mnogo u visinu

danas sam konačno imao vremena pa sam malo sredio bašticu

...skinuo te zaperke povezao sve što je ostalo nepovezano itd

 

sutra i slike zaboravio sam neki dan

Link to comment
"Habanero" su mi jos sitne, tako je neki oblik, ali boja svetlo (bledo) zuta.

 

Trebalo bi da su zelene pa kad sazru da predju u boju koju si uzeo (najcesce orange) Ako je oblik ok bice valjda pravi

 

Dugu sam isto uzeo, mislim da nije isto, kod tebe videh da su cvetovi malo ljubicasti, kod mene beli

 

Valjda ove godine konacno imam pravu dugu i cvetovi su jarko ljubicasti. Slikacu je malo kasnije.

 

edit: ovako nesto al jos tamniji. Ovo je neko napravio bonsai od bolivijske duge :)

 

bonchi_bosse3.jpg

 

41b4W%2BoSrgL.jpg

 

to sto ti je taj slao pogresne ili mutirane ne mora da znaci da ce na kraju da ispadne nesto lose.

 

btw ja tek iz treceg pokusaja dobih pravu dugu

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...