Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Meni posle desetak dana iznikla vecina habanera i jalapena, duga i vencara jos nista. Nisu jos za slikanje, par centimetara i 2 listica. Medjutim, sad nastaju problemi. Tu gde ih drzim je toplo 25-30 stepeni, ali i mracno pa sam za ispomoc instalirao neku stonu lampu. Vidim da reaguju i povijaju se ka svetlosti ali kapiram da nece to moci tako jos dugo jer ce lampa mozda previse grejati listice. Mogu da ih premestim na svetlije mesto ali je tu i temperatura niza, plus ovo sugavo vreme pa nema ni sunca. Neki savet? Nemam pojma o tim lampama koje vi koristite, gledao sam one (i ovde pomonjane) hidrofonikine, nego sam mislio da nisam bas u toliko profi fazonu da ih jurim. 

Link to comment

Uzmi stedljivu sijalicu 6500K(boja svetla je bitan momenat) za tu lampu.

 

Meni je sijalica na 20-30 cm od klijanaca.

 

edit: kad bi video koliko je "profi" moja lampa :)

 

Najobicnija stara metalna lampa u koju sam ubo stedljivu sijalicu i namestio je u polozen polozaj da bi sto vise svetla islo gde treba. Mislim da ni Haralampije ne koristi nista ozbiljnije samo sto on koristi dve lampe ako se dobro secam.

 

Bilo bi dobro da je malo kvalitetnija sijalica ako planiras da im svetlis 10-14h dnevno. Moja je GE i ako sse dobro secam bila je 550 kinti.

Edited by katamaran
Link to comment

Imam kod sebe neku na kojoj pise 11w 6400k, svetla je. mogla bi ta? na stonoj lampi pise da je za sijalice do 60w. Ova stedljiva ce manje i da greje?

Link to comment

Skoro sam siguran da moze. Ne verujem da ima znacajne razlike izmedju 6400 i 6500k

 

Stedljive manje greju al znam da im ne prija kad nemaju dovoljno prostora za ventilaciju. Sto otvorenija lampa to bolje i namesti tako da sto vise svetla ode na biljke

 

edit: ova moja je ipak znacajno jaca. 24w i 1650 lumena

Edited by katamaran
Link to comment

Hvala na savetu! Pokusacu sa ovom. Jeste problem kod tih stonih zagrevanje, narocito sa obicnim sijalicama. Meni je bas frka da je ostavim ukljucenu kad duze vremena nikoga nema kod kuce.

Link to comment

Bice i od nje sasvim sigurno koristi jedino sto je bolje sto vise svetla. Od obicnih sijalica slaba vajda kolko ja znam

Edited by katamaran
Link to comment

Ma na ovoj mojoj je neki limeni abazur koji se bas zagreje jer je blizu sijalice. Sad ne znam jel bitno koliko je w ova stedljiva, nesto pogledah, kaze da je 5000k dnevna svetlost. Sad si me zbunio i tim lumenima  :)

Link to comment

https://sh.wikipedia.org/wiki/Lumen

 

Svetlosna sijalica od 100 vati će odati oko 1400 lumena.

 

Vidim ja sinoc u dvoristu da ovo nenormalno pici po zidu udaljenom vise od 5 metara od sijalice :) Bas sam imao srece sa njom jer vidim po netu da su takve dosta skuplje.

 

Pretpostavljam da najgore sto moze da ti se desi sa tim metalnim abazurom je da skrati zivotni vek sijalice. Prednost mu je sto svetlost nece ici na sve strane nego samo tamo gde treba

 

Ova moja nema nikakav abazur jer mi tako odgovara i zbog ventilacije a i zbog nekih prezimljenih biljaka od prosle sezone. Najbliza sijalici ima novi rast svuda po biljci dok ostale ozivele rastu skoro iskljucivo samo pri dnu stabla.

 

Dnevna svetlost se trazi a kad sam se ja raspitivao oko sijalica rekli su mi da je 6500k prava stvar. I ja prvi put ove sezone koristim sijalice. Prosle sezone sam rano zasadio i nisam koristio sijalice pa su se bas mucile i stagnirale dok nisu izasle napolje.

Edited by katamaran
Link to comment

Ja sam prvi put ovako rano posejao. Gajim one moje (zagonetne) vec mislim petu sezonu, ali uvek sam sejao u drugoj polovini marta i bile su napolju odmah (osim nocu) s tim da sam saksije premestao da budu ceo dan na suncu. I uvek su dospevale u drugoj polovini avgusta te radjale dok je bilo toplo (kraj septembra). Ja sam mislio sve da je to neka sorta iz ovih krajeva pa nisam ni zurio sa sadjenjem niti previse brinuo o temperaturi (osim jutra i veceri). Ove godine sam njih posejao jos pre skoro mesec dana, i one male "italijanske" i od njih jos nista (italijanske tek krenule). Ali dobro, nije jos kasno za dodatnu sadnju, samo bi bilo super da se pojavi sunce  :)

Link to comment

samo bi bilo super da se pojavi sunce  :)

Po prognozi nece skoro. Jedva cekam da izbacim paprike napolje i da zajasim biciklov :)

 

Ovo vreme ubija u pojam.

Link to comment

Imam kod sebe neku na kojoj pise 11w 6400k, svetla je. mogla bi ta? na stonoj lampi pise da je za sijalice do 60w. Ova stedljiva ce manje i da greje?

to je stedljiva sijalica ili led?nece se gejati lampa, ne brini ona trosi tih 11w a realno bi trebala da sija kao 60 w obicna, sto nije lose ako imas na gomili do desetak saksijica/kutijica/sa biljkama

Link to comment

valjda je to stedljiva. nesto ovako

XkkWzDX.jpg

taj abazur malo zeza, pa je svetlost nekako usmerena i ne osvetljava najbolje svih 15ak saksijica. sad sam je usmerio na ove sto su nikle ali instaliracu jos jednu lampu kad ostale izbiju.

Link to comment

da , to je stedljiva, ne greje nesto narocito, ne boj se, osim ako nije bas neki teski made in PRC krsh.za drugu ti savetujem da se otvoris cca 1000 din i kupis led u  tim katakteristikama, 6000-6500 K,15 W aka 100 W .ona greje jos manje i traje duze od stedljive, bar dve sezone

42093.png

Edited by Haralampije
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...