Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Sad ti je kasno :)

 

Juce sam prvi put ukljucio sijalicu specijalno kupljenu za njih. Cini mi se da je paradajz porastao cm za 5-6 sati sto je radila  :s_w:

 

Neka GE 6500k al mi se cini da je bas jaka. 1650 lumena.

Edited by katamaran
Link to comment

GE bi trebala da je ok,obzirom da lampa cepa 12-14 h mora da bude neka kvalitetna inace oce da rikne.Ja sam uzeo jednu led 6000K/15w i imam drugu od prosle godine stedljivu 6500K

prvenac posle 7 dana,Pimenta Diomar

 

8d60b33.jpg

Link to comment

Necu da je drzim bas toliko. Pet-sest sati im je puna kapa. Ionako ce relativno brzo napolje.

 

Meni deseti dan od setve. Vecina proklijala al par jos ne mrdaju (fatali, habanero i ljubicasta pijacarka sto je stalno hvalim)

 

Laknulo mi je sto je isklijao beli habanero jer mi biljka ne izgleda obecavajuce. Uspeo sam da isklijam i zlatni kajen i red savinu (obe kupljeni plodovi na Bajloniju)

 

zaboravih na penise. I oni za sada strajkuju a biljka deluje vrlo suvo  :( Gorepomenute bi trebalo da prezive biljke.

 

edit: i Bugarska sargarepa okinula. Ona mi je bila bitna jer mi se mnogo svidja plod.

 

edit 2: i buena mulata u strajku. Ako ne okinu jos nekih 7 dana posejacu ponovo.

 

Dobih i nekakav grcki cili od istog covaka koji mi je dao i Manzano. Dade mi jos neke al nije znao nazive pa cu da vidim sta ce od toga da ispadne. Verovatno je ovo taj Grcki

 

 

http://www.chilipeppermadness.com/chili-pepper-types/sweet-mild-chili-peppers/pepperoncini-chili-peppers

Edited by katamaran
Link to comment

Stigose i penisi i jedna mulata tako da za sada fejluju samo fatali, habanero orange i ljubicasta pijacarka.

 

Solidne su mi sanse da uspesno prezimim te 3 vrste tako da u principu nije tragedija al cu verovatno probati ponovo da ih posadim.

 

Moguce da sam ljubicaste sejao maltene direkt iz ploda pa mozda zato zeza. Imam i ostavljenih semenki pa cu probati sa njima.

 

Fatali mi je sazreo u sobi pa je mozda tu problem. Jesenas sam hteo da ostavim iz jednog ploda sto je sazreo napolju i ostao jako dugo na biljci al su semenke bile skroz slogirane. Ove iz kucnog su izgledale super al za sad ne okidaju.

 

Orange habanero me buni. Savina isklijala obe i to jedna vec poveca.

Edited by katamaran
Link to comment

Interesantan (bar meni) tekst o prezimljavanju

 

http://getbusygardening.com/overwintering-dormant-pepper-plants/

 

2013-03-12+16.19.23.jpg

 

Mislim da je najudaljenija biljka u zelenoj saksiji zavrsila karijeru al me zanima ste ce na kraju biti sa onim koje postanu tamno zelene. Neke su mi zadrzale savrsenu boju a neke polako dobise prilicno ruznu nijansu zelene. Naravno ima ih i braon  :cry:

 

Glavna orange habanero biljka mi kao i prosle godine super do marta i onda krene da vene  :yawn2:  Srecom imam jos 4 nagurane u drugu saksiju i one su zelene i vec imaju i novog rasta.

 

edit: jos ovo 

 

http://www.thechilliking.com/growing/over-wintering/

 

prosle godine mi se skoro sve osusilo preko zime a za sada mi se cini da ce ove godine biti znatno uspesnije. Jedva cekam da ih pustim napolje al po Jugoslavu i u martu prilicno hladno nocu

Edited by katamaran
Link to comment

Zlatni kajen i tabasko (  :huh: ) polako krecu sa drugim parom listova

 

tabasko.jpg

 

Zlatni kajen mi je nepoznanica a stvarno nisam ocekivao da tabasko bude jedna od onih sto najbrze napreduju.

 

edit: paradajz raste jos brze od njih :) Nisam obelezio kovertu pa nisam 100% siguran da li je onaj moj samonikli dvometras od prosle godine. Trebalo bi da je ili njegovo seme ili od onog mutiranog ceri paradajza sa trafoa.

Edited by katamaran
Link to comment

Ja svako proleće/leto oću da se roknem čitajući ovaj topik i pošto sam na severnoj strani i slabo ima sunca ne vredi da sadim bilo šta od ovoga....????

Link to comment

Ne mora da znaci. Meni je terasa na severoistocnoj strani, jos je nekako do pola zaklonjena nekim zidicem. U principu imam sunca do 12, 1popodne max. Papricicama i ne prija previse direktnog sunca. Iskreno, kolega koji je u isto vreme rasadio kad i ja drzao je saksije na mestu gde je imao ceo dan sunca, mesec dana pre mene je dobio prve plodov, ali ni meni nisu manjkali ;)

Link to comment

Ti si jos bas kasno uzeo. Kolko se secam Leskovcanin imao neku bas jeftinu cenu za gomilu sadnica?

 

Sta ces za ovu sezonu? Sacuvao neku biljku, seme...?

 

Sto se tice sunca zavisi od vrste do vrste al ga generalno vole. Kolko ja znam manjak sunca uglavnom prouzrokuje velike biljke i malu kolicinu plodova.

 

edit: Kad ga vec zoves cepoguzac (tanj.stevan.cakic ili tako nesto im je nik na kupindu) da nisi probao famozni sos?

 

Interesantno da trenutno nista ne nude. Za sadnice je rano al me cudi da ne nude seme i sosove.

 

Zile se vredno sprema za novu sezonu :)

 

12671949_956902674384682_369620509591466

Edited by katamaran
Link to comment

Jel bi znao na osnovu slike da prepoznas da li je klijanac od ceri ili od obicnog paradajza?

 

paradajz.jpg

 

edit: ova 4 u prvom planu. Nasao sam semenke u nekoj neobelezenoj koverti pa mislim da je ili samonikli dvometras il onaj nenormalni ceri sa trafoa. Kolko se secam ostavio sam semenke i od jednog i od drugog a kad sam sejao nasao sam jednu kovertu sa istrulelim semenkama paradajza i tu je valjda pisalo da je ceri. Plus mi logicnije da lakse propadnu od cerija jer su sitnije

 

Gledam neki dan taj trafo gde je bio ceri i ne mogu da verujem. Bukvalno se pojavio iz neke pukotine i porastao zbun otprilike 1.5m X 2m ako ne i veci

Edited by katamaran
Link to comment

Nadjoh i taj ludi ceri. Ili iz betona ili direkt iz trafoa :)

 

ceri.jpg

 

mozda sam malo preterao za dimenzije al ja veci ceri u zivotu ne videh

 

edit: mogao bi ipak da bude i ceri. Lici na neke klijance odavde

 

https://petalsandwings.wordpress.com/tag/tomato/

 

https://petalsandwings.files.wordpress.com/2014/04/seedlings-tomato-13.jpg

 

Al dobar mi je sa ovim primerom gradskog paradajza sto raste iz betona

 

https://petalsandwings.files.wordpress.com/2014/07/tomato-sidewalk-2.jpg?w=948&h=1202

 

jos "moj" ceri  :s_d:

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...