Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Habanero orange je osnova i po meni najbolji. Ako hoces jos ljucu verziju mozes da uzmes habanero red savinu koja je jos 50% jaca. Habanero white je isto zanimljiv.

 

Saksije neka klasika al vecim vrstama prija veca saksija da imaju gde da razviju koren.

 

Ja koristim zemlju za cvece sa pijaca ali mnogo bolje radja kada se djubri. Ja od prosle sezone koristim neke sasusene jezerske trave a kolege vec vec znati sta oni koriste :)

 

peperoncino ornamentale

 

 

Koliko vidim za ove ti ne treba neka veca saksija.

 

Preporuka za zuti fatali. Ona mi je jedna od omiljenih sada.

 

chilli-fatalii.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

 

 

Preporuka za zuti fatali. Ona mi je jedna od omiljenih sada.

ti ih samo gledas ;) a ima nas koji ih i jedemo  :P

mladi infektivni kolega,sto se tice habanera svi imaju isti ili slican habanero ukus,neces pogresiti bilo koji da zapatis

Link to comment

Otelio sam se samo dok sam ih potpopio u caj. Tek sutra sledi zezanje sa sadjenjem 14 vrsta. Videcu ovih dana da li sam neku slucajno zaboravio. Seme ove godine necu kupovati jer vec imam i previse vrsta al cu verovatno uzeti kasnije 2-3 sadnice od Zike da bude bar nesto novo.

 

Usput se setih jos dve vrhunske vrste - bugarska sangarepa i serano. Sa prvom je savrsen gulas al sto pravim salsu sa drugom  :wub:

 

Paradajz se seje na istu foru kao papricice? Mislim da sam ostavio seme od mog dvometrasa i od onog radioaktivnog cerija sa trafoa.

Edited by katamaran
Link to comment

Nasao recept za domaci Sriracha sos.Jedva cekam leto pa da napravim.

Recept je iz knjige Easy Thai Cooking.

 

Sriracha Chili Sauce-Nahm Prik Sriracha

Recently acquiring culinary celebrity status, originating in a
small seaside town in the gulf of Thailand, once simply a table
condiment, this chili sauce is now used as a major seasoning.
This chili sauce has become a favorite with Asian and Western
cooks alike. You can buy the bottled sauce on your grocer’s shelf
or make this simple version. The traditional version is fermented
before it is cooked, giving the sauce a deeper flavor.

Makes 1½ cups (375 ml) Preparation time: 5 mins Cooking time: 10 mins

¾ lb (350 g) red finger-length chilies, roughly chopped
4–6 cloves garlic, roughly chopped
½ teaspoon sea salt or kosher salt
1 tablespoon fish sauce (optional)
1 tablespoon sugar
1 cup (250 ml) water
¼ cup (65 ml) distilled white vinegar

1 Combine the chilies, garlic, salt, fish sauce, sugar, and water in
a small saucepan and bring to a boil. Lower the heat, simmer for 3
minutes. Remove from the heat and cool to room temperature.
2 Transfer the boiled ingredients to a blender, add the vinegar and
purée until very smooth, about 2 minutes.
3 Strain through a fine wire mesh strainer. Taste and adjust seasoning
with vinegar, sugar, and salt.
4 Store in the refrigerator for up to a month or two.

Link to comment

glede bashtovanstva i seljashtva. dajkon rotkva mi... numem da objasnim shta je uradila, al ide iz nje neka stabljika koja verujem da ima veze sa ovim temperaturama, sa sve lishcem i nekim pupoljcima. jel da je sadim i zashto? :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment

Nemoj da je sadis ako je bacila pupoljke, cekaj da uberes plod, pa onda sadi, do tada je pihranjuj i skini koliko mozes te zemlje i zameni bogatijom zemljom. Sprema da rodi da mozes da ostavis seme. To sto rodi moze i da se jede. :) 

Link to comment

Jel gaji neko djumbir?

I mene bi ovo zanimalo. Videh na netu kako se sadi, e sad, šta od toga ispadne?

btw, danas posadio papričice i chery, ono semena što sam imao. Po ovdašnjim savetima sam prvi put držao u čaju mada ranijih godina nisam imao problema sa nicanjem. Nadam se samo da ne bude zime u aprilu jer posle rasađivanja moram sve napolje da iznosim a ovako rano nikad nisam sadio. Hvala i na savetima, preporukama i naročito onome "mladi kolega"  :)

Link to comment

Nemoj da je sadis ako je bacila pupoljke, cekaj da uberes plod, pa onda sadi, do tada je pihranjuj i skini koliko mozes te zemlje i zameni bogatijom zemljom. Sprema da rodi da mozes da ostavis seme. To sto rodi moze i da se jede. :)

ma nema nikakve zemlje, stoji na terasi u kesi, medju nekim povrcem, rotkva kao takva i na njoj stabljika :blink:

 

Jel gaji neko djumbir?

jesam ja, isto greshkom, jer mi proklijao u frizideru. ali nisam stigla mnogo daleko.

Link to comment

I mene bi ovo zanimalo. Videh na netu kako se sadi, e sad, šta od toga ispadne?

btw, danas posadio papričice i chery, ono semena što sam imao. Po ovdašnjim savetima sam prvi put držao u čaju mada ranijih godina nisam imao problema sa nicanjem. Nadam se samo da ne bude zime u aprilu jer posle rasađivanja moram sve napolje da iznosim a ovako rano nikad nisam sadio. Hvala i na savetima, preporukama i naročito onome "mladi kolega"  :)

Kad sam prvi put sadio video sam savet da prenoce u caju zbog dezinfekcije i poboljsanja klijavosti pa od tad praktikujem. Uvek isklija preko 90% pa valjda tu ima necega :)

 

http://www.zdravahrana.com/organska-basta/setva-i-sadnja/dezinfekcija-semena-i-poboljsanje-klijavosti.html

 

Djumbir cu definitivno da posadim. Ako proklija u frizideru valjda nije tezak za gajenje :)

 

Edited by katamaran
Link to comment

Djumbir cu definitivno da posadim. Ako proklija u frizideru valjda nije tezak za gajenje :)

ne mogu sad da se setim, mislim da ima neka procedura da ga lepo zamolish da proklija u papirnoj kesi u shpajzu, isto ko krunpir. meni su iznikle neke stabljike pritke, sa nekim pokushajem listova i to je bio kraj.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...