Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

 

 

Sto kaze Haralampije kasno sadjenje i verovatno manjak insekata su uzrok manjka plodova. Mozda bi mogao da probas sa rucnim oprasivanjem cetkicom. Vidi sta vec rade oni sto gaje u zatvorenom.

Ako je kasna sadnja onda ima sanse da jos rode,naravno ako su uslovi u kuci idealni.Hoce skorpija  prvu turu cvetova da skoro komplet odbaci a posle krene da radja kao luda

Link to comment

Ako je kasna sadnja onda ima sanse da jos rode,naravno ako su uslovi u kuci idealni.Hoce skorpija  prvu turu cvetova da skoro komplet odbaci a posle krene da radja kao luda

Znate kako, kao sto je na slikama gore,  rasle su sve tri jedna do druge, jednako sam ih djubrio, cak s obzirom da mogu da otvorim prozore na terasi su bile izlozene vetru i ja sam neke cvetove dodatno cackao lupkao i slicno u svrsi oprasivanja :). Svakako nisam nezadovoljan s obizorom na prvu sezonu i da su mi i skorpija i black naga fino rodile, nego mi je vise cudno kao fenomen da carolina je tako podbacila u odnosu na ove dve s obizorom na identicne uslove, ali boze moj, nisu iste sorte. Sve tri su mi te prve cvetove odbacivale ali su onda pocele da zavezuju.  Razmisljam da probam na jednoj ili dve od ove tri da ih sasecem dobro, gledao sam sta rade ameri na onom thehotpepper.com forumu, kao da prezime tako pa da onda opet krenu na prolece sa novim pupoljcima i granama, mada kapiram da ce i ovako prezimiti. Dobro im je na terasi :)

Btw jel imate neku ideju kakav sos da napravim sa ovim skorpijama? VIdim da ovi ameri rade neka ludila sa fermentacijom i proverom/snizavanjem ph vrednosti. Mozemo i da se prebacimo na temu o ljutim sosevima :)

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Jel paradajz teze isklijati od papricica? Razmisljam da uzmem seme tomatilja na kupindu.

 

btw Haralampije kad ces da sadis ove sezone? Ja cu verovatno sredinom februara. Uzeo sam i jednu sijalicu da imaju dovoljno svetla dok ne izadju napolje.

Edited by katamaran
Link to comment

Jel paradajz teze isklijati od papricica? Razmisljam da uzmem seme tomatilja na kupindu.

 

Nije. Do sada su nam bolje rasli paradajzi nego papricice. Tomatillo btw. ne mora nesto mnogo rano da se sadi, uvek je bio brzi od "ostalih" paradajza. Pod znacima navoda, jer to i nije paradajz. U saksiji je ranije super uspeo, letos u basti slabo - mislim da ne voli previse vode, jer je u basti bio na delu gde se slivala voda. 

 

Ja bih probao na tvom mestu. Ima malo specifican ukus, ali ukusan je.

Link to comment

Bas me zaintrigirao al pojma nemam gde cu ga :)

 

Od paradajza sam jedino siguran da cu da gajim yellow pear cherry jer mi je bas uspeo prosle sezone. Porastao ko blesav i stalno radjao

 

prod001024_lg.jpg

 

Ostavio sam i seme od onog samoniklog obicnog sto je porastao preko 2 metra pa cu probati i sa njim.

Edited by katamaran
Link to comment

Pozdrav svima i na ovom topiku, koga btw pratim odavno kao nečlan jer se i sam bavim sličnim stvarima zadnjih par godna. Počeo sam sa papričicama (nekim ne toliko ljutim, a spremam se ove godine i za "egzotiku" ) u saksijama, kasnije "dogurao" do nekih 20 kvadrata baštice (rukola, korijander, komorač, radič) plus svih onih klasičnih začinskih razbacanih po dvorištu i saksijama. Elem, prošle godine sam probao i čeri paradajz, iz semena, i brže mi je išlo nego sa paprikom. Pri tome sam samo u plastične čaše (jogurt) sadio po nekoliko semenki. I sve su nikle, tako da sam rasadu od jedne kesice još i delio drugima. Mislim da sam seme posadio sredinom marta a u bašti završilo u drugoj polovini aprila. Pre toga sam optimistično neke presadio u veće saksije ali tu ništa nije napredovalo. Ove biljke u bašti su narasle skoro 2 metra i raširile se isto toliko te sve isprepletale jer sam ostavio razmak manji od metra. Onda je od sredine jula počeo da rađa kao lud bez ikakvog đubrenja, samo zalivanje. Da, plamenjača ga je napala ali sam uspeo da je suzbijem.

Link to comment

Hvala  :) Kao što rekoh, sve je počelo sa papričicama, iz zezanja, pošto nisam baš fan ekstremne ljutine. Ali ove su mi bile ok a sad sam se malo i navikao pa nameravam da probam i sa ljućim :)  Sad imam samo fotke suvih i u turšiji, pa ako neko od vas boljih znalaca može da kaže koje su u pitanju. Rastu do nekih 50ak cm, boja prelazi od zelene, žute, narandžaste do crvene. Nešto ljuće od onoga što zovu feferoni.

rpbIX48.jpg
 
ZF9VDei.jpg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...